Επειδή δεν είναι όλα ρόδινα...

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Εγω λεω τι εζησα στην αλβανια μεγαλωνοντας.Εσεις εδω στην ελλαδα ουτε τα περασατε...Οποτε πες μου για γερμανιδες...Μια χαρα εισαι λοιπον συνεχισε το παραμυθι σου ετσι και αλλιως τη πεινα και τη δυστυχια δεν τη ζησατε..Τουλαχιστον μη το λες και νομιζουν τιποτα παραδεισους ο κοσμος..Πουλα σοσιαλισμο με τις 2 μηχανες σου λοιπον οχι σε εμας που σας χτισαμε την ελλαδα απο το 90 και μετα.
Δεν έχεις ιδέα για το πως ήταν η Ελλάδα πριν το 80 και δεν χτίσατε τίποτε το σοβαρό
Οικοδόμος ήταν ο παππούς μου και ο θείος μου
Ήρθατε δουλέψατε ανασφάλιστοι γαμήσατε ένα κλάδο ολόκληρο (της οικοδομής) και εξ αιτίας κατέρρευσε το ασφαλιστικό
και τώρα λέτε και μλκιες αντί να ζητήσετε συγνώμη
Δεν σας προσκαλέσαμε εμείς και η Αλβανία δεν είχε σοσιαλισμό όπως πολύ καλά ξέρεις
Ένα περίεργο σύστημα είχε που δεν υπήρχε πουθενά αλλού.
Τα είχαν σπάσει και με την ΕΣΣΔ και αργότερα και με την Κίνα για το ευχαριστώ που σας στήνανε εργοστάσια στο Φιέρι τζάμπα
Τις μηχανές μου τις δούλεψα δεν μου τις χαρίσανε και ότι ώρα γουστάρεις φυσικά είσαι ελεύθερος να ξεκουμπιστής από δω χάμου
:agr:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
παντως στην αλβανια εαν δεν τα ειχες καλα με τους τοπικους συντροφους περναγες ζορια...Εσεις απο την ελλαδα που δεν τα ζησατε ξερετε να λετε αλλα καταντησατε τεμπεληδες και σας βαλαν τα γυαλια οι αλβανοι..
Δεν ξέρω το υπόβαθρο της ζωής σου και γιατί λες τους Έλληνες τεμπέληδες
Τα στοιχεία εδώ και χρόνια λένε αλλα πράγματα και που ακριβώς βάλανε τα γυαλιά οι μετανάστες από την Αλβανία?
Άνθρωποι καταπιεσμένοι από το εκεί σύστημα βρήκαν μια χώρα φιλόξενη κλπ κλπ

 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θα προτιμούσαμε οι προσωπικές αντιπαραθέσεις να μην γίνονται δημόσια.
Υπάρχουν και τα ΠΜ εάν θέλετε να τσακωθείτε.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Δεν είναι οκ πάντως να αποκαλεις εναν ολόκληρο λαό - εθνος τεμπέληδες, επειδή κάποιοι έζησαν-ζουν έτσι, σίγουρα υπήρξαν, υπάρχουν και θα υπάρξουν παράσιτα-τεμπέληδες αλλά αυτό δεν είναι χαρακτηριστικό των Ελλήνων, παντού υπάρχουν και οπως ειπε και ο Θανος αλλο είναι το θέμα του νήματος.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Θα προτιμούσαμε οι προσωπικές αντιπαραθέσεις να μην γίνονται δημόσια.
Υπάρχουν και τα ΠΜ εάν θέλετε να τσακωθείτε.
κι εγώ θα προτιμούσα όταν προσβάλουν την πατρίδα μας να τους πέταγες έξω χωρίς 2η κουβέντα
:agr:
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
κι εγώ θα προτιμούσα όταν προσβάλουν την πατρίδα μας να τους πέταγες έξω χωρίς 2η κουβέντα
:agr:
Βρε Νικόλα και εσύ πρόσβαλες την δική του...
Την κολοκυθιά θα παίζουμε?
Φερθείτε κόσμια και εντός θέματος παρακαλώ...
Ο κόσμος και διαβάζει και βλέπει και βγάζει τα συμπεράσματα του.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγω λεω τι εζησα στην αλβανια μεγαλωνοντας.Εσεις εδω στην ελλαδα ουτε τα περασατε...Οποτε πες μου για γερμανιδες...Μια χαρα εισαι λοιπον συνεχισε το παραμυθι σου ετσι και αλλιως τη πεινα και τη δυστυχια δεν τη ζησατε..Τουλαχιστον μη το λες και νομιζουν τιποτα παραδεισους ο κοσμος..Πουλα σοσιαλισμο με τις 2 μηχανες σου λοιπον οχι σε εμας που σας χτισαμε την ελλαδα απο το 90 και μετα.
Αν σε προσέβαλε κάποιος για την καταγωγή σου η έχεις αντιμετωπίσει προβλήματα με αυτήν μεγαλώνοντας σε διαβεβαιω κανεις από εδώ μέσα ούτε πήρε μέρος σε αυτό (εκτός αν ξέρεις κατι και θες να το μοιραστείς) ούτε είναι μέρος εδώ να βγάζεις επιθετικότητα σε ανθρώπους που δεν σε προκάλεσαν.

Έχεις το ελεύθερο να εκφράζεις φυσικά την άποψη σου (μέχρι κάποια κατανοητά πιστεύω όρια) αλλά όταν αρχίζεις γραφικότητες και γενικότητες όπως οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και οι Αλβανοί έχτισαν την Ελλάδα γίνεσαι και εχθρικός και προσβάλλεις τη δική μας εθνική ταυτότητα και αξιοπρέπεια. Και αυτό στο λέω χαλαρά για τώρα,είναι χοντρό.

Φρόντισε να ανακαλεσεις λοιπόν αλλιώς σε διαβεβαιω πως δεν είσαι επιθυμητός εδώ μέσα ακριβώς όπως δεν θα ήταν ένας Έλληνας που αραδιαζε εθνικιστικά παραληρήματα σε μια αντίστοιχη Αλβανική σελίδα.

Όσο για αυτούς που έχτισαν η δούλεψαν οποίος δουλεύει αμοίβεται. Όποιος προσέφερε εργασία όπως εκατομμύρια Έλληνες προσέφεραν στο εξωτερικό σε χώρες όπως Γερμανία,Αμερική,Αυστραλία και παντού έλαβε την ανταμοιβή του όπως χιλιάδες Αλβανοί που με την σκληρή εργασία τους έκαναν και περιουσίες και επιχειρήσεις.

Μήπως πρέπει οποίος εργάζεται και πληρώνεται να του στήνουν και κ@λο μετά για να είναι ευχαριστημένος? Τι ακριβώς υποστηρίζεις?

Μια χαρά τα πηγαίνουμε όλοι εδώ μέσα ανεξαρτήτως καταγωγής,χρώματος,εθνικότητας και θρησκευτικής πίστης δεν θα μας το χαλάσεις εσύ τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
KTiNoS παρακαλώ κι εσένα αρκετά ας το ληξουμε εδώ.

Είπατε και οι 2 αρκετά και πέρασε ο καθένας το μήνυμα του και ας πούμε μέχρι εδώ πως είναι σεβαστό και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Μουσικό διάλειμμα

 

Augotaraxos

Μέλος
Περιοχή
Κως
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Γκόλφω
CRF 300L
Αν σε προσέβαλε κάποιος για την καταγωγή σου η έχεις αντιμετωπίσει προβλήματα με αυτήν μεγαλώνοντας σε διαβεβαιω κανεις από εδώ μέσα ούτε πήρε μέρος σε αυτό (εκτός αν ξέρεις κατι και θες να το μοιραστείς) ούτε είναι μέρος εδώ να βγάζεις επιθετικότητα σε ανθρώπους που δεν σε προκάλεσαν.

Έχεις το ελεύθερο να εκφράζεις φυσικά την άποψη σου (μέχρι κάποια κατανοητά πιστεύω όρια) αλλά όταν αρχίζεις γραφικότητες και γενικότητες όπως οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και οι Αλβανοί έχτισαν την Ελλάδα γίνεσαι και εχθρικός και προσβάλλεις τη δική μας εθνική ταυτότητα και αξιοπρέπεια. Και αυτό στο λέω χαλαρά για τώρα,είναι χοντρό.

Φρόντισε να ανακαλεσεις λοιπόν αλλιώς σε διαβεβαιω πως δεν είσαι επιθυμητός εδώ μέσα ακριβώς όπως δεν θα ήταν ένας Έλληνας που αραδιαζε εθνικιστικά παραληρήματα σε μια αντίστοιχη Αλβανική σελίδα.

Όσο για αυτούς που έχτισαν η δούλεψαν οποίος δουλεύει αμοίβεται. Όποιος προσέφερε εργασία όπως εκατομμύρια Έλληνες προσέφεραν στο εξωτερικό σε χώρες όπως Γερμανία,Αμερική,Αυστραλία και παντού έλαβε την ανταμοιβή του όπως χιλιάδες Αλβανοί που με την σκληρή εργασία τους έκαναν και περιουσίες και επιχειρήσεις.

Μήπως πρέπει οποίος εργάζεται και πληρώνεται να του στήνουν και κ@λο μετά για να είναι ευχαριστημένος? Τι ακριβώς υποστηρίζεις?

Μια χαρά τα πηγαίνουμε όλοι εδώ μέσα ανεξαρτήτως καταγωγής,χρώματος,εθνικότητας και θρησκευτικής πίστης δεν θα μας το χαλάσεις εσύ τώρα.
Συμφωνώ και επαυξάνω και μπράβο που παίρνετε κατευθείαν θέση, ώστε να διατηρείται η ακεραιότητα του φόρουμ.

Στα νεανικά μου επαναστατικά χρόνια θαύμαζα το Χότζα που έκανε την Αλβανία το μόνο κράτος που κατάργησε πραγματικά τις εκκλησίες και τις έκανε αποθήκες. Ούτε η ΕΣΣΔ δεν είχε τολμήσει να τα βάλει με τους παπάδες. Αργότερα ο θαυμασμός μου αυτός εξαφανίστηκε όταν κατάλαβα ότι ουσιαστικά το είδος μας από τότε που σύρθηκε έξω από το νερό και περπάτησε στα δύο πόδια ο σκοπός του ήταν ένας: η επιβίωση με κάθε τρόπο, η επιχειρηματικότητα και η επιβολή των δικών του θέλω. Αυτό με τα χρόνια πήρε διάφορες μορφές που άλλες λειτούργησαν (ελεύθερη αγορά), είτε απέτυχαν (σοσιαλισμός). Αλλά αυτά είναι απλά παραπετάσματα που κρύβουν βασικές ανθρώπινες ανάγκες που εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο. Το τσουβάλιασμα λαών και συμπεριφορών, παρότι είναι ότι χειρότερο, δυστυχώς συμβάλλει στην αίσθηση του συνανήκειν ενός λαού και στην αίσθηση ότι είναι μοναδικός στην παγκόσμια κοινότητα, άρα είναι αναμενόμενο να το συναντάμε συνεχώς.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Συμφωνώ και επαυξάνω και μπράβο που παίρνετε κατευθείαν θέση, ώστε να διατηρείται η ακεραιότητα του φόρουμ.

Στα νεανικά μου επαναστατικά χρόνια θαύμαζα το Χότζα που έκανε την Αλβανία το μόνο κράτος που κατάργησε πραγματικά τις εκκλησίες και τις έκανε αποθήκες. Ούτε η ΕΣΣΔ δεν είχε τολμήσει να τα βάλει με τους παπάδες. Αργότερα ο θαυμασμός μου αυτός εξαφανίστηκε όταν κατάλαβα ότι ουσιαστικά το είδος μας από τότε που σύρθηκε έξω από το νερό και περπάτησε στα δύο πόδια ο σκοπός του ήταν ένας: η επιβίωση με κάθε τρόπο, η επιχειρηματικότητα και η επιβολή των δικών του θέλω. Αυτό με τα χρόνια πήρε διάφορες μορφές που άλλες λειτούργησαν (ελεύθερη αγορά), είτε απέτυχαν (σοσιαλισμός). Αλλά αυτά είναι απλά παραπετάσματα που κρύβουν βασικές ανθρώπινες ανάγκες που εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο. Το τσουβάλιασμα λαών και συμπεριφορών, παρότι είναι ότι χειρότερο, δυστυχώς συμβάλλει στην αίσθηση του συνανήκειν ενός λαού και στην αίσθηση ότι είναι μοναδικός στην παγκόσμια κοινότητα, άρα είναι αναμενόμενο να το συναντάμε συνεχώς.
Ο αγαπημενος μου κωμικός-φιλόσοφος George Carlin, τα λέει με τον δικό του μοναδικό τρόπο.

 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
.
Στα νεανικά μου επαναστατικά χρόνια θαύμαζα το Χότζα που έκανε την Αλβανία το μόνο κράτος που κατάργησε πραγματικά τις εκκλησίες και τις έκανε αποθήκες. Ούτε η ΕΣΣΔ δεν είχε τολμήσει να τα βάλει με τους παπάδες. Αργότερα ο θαυμασμός μου αυτός εξαφανίστηκε όταν κατάλαβα ότι ουσιαστικά το είδος μας από τότε που σύρθηκε έξω από το νερό και περπάτησε στα δύο πόδια ο σκοπός του ήταν ένας: η επιβίωση με κάθε τρόπο, η επιχειρηματικότητα και η επιβολή των δικών του θέλω. Αυτό με τα χρόνια πήρε διάφορες μορφές που άλλες λειτούργησαν (ελεύθερη αγορά), είτε απέτυχαν (σοσιαλισμός). Αλλά αυτά είναι απλά παραπετάσματα που κρύβουν βασικές ανθρώπινες ανάγκες που εκφράζονται με διαφορετικό τρόπο. Το τσουβάλιασμα λαών και συμπεριφορών, παρότι είναι ότι χειρότερο, δυστυχώς συμβάλλει στην αίσθηση του συνανήκειν ενός λαού και στην αίσθηση ότι είναι μοναδικός στην παγκόσμια κοινότητα, άρα είναι αναμενόμενο να το συναντάμε συνεχώς.
Η Ρώσικη επανάσταση και ο σοσιαλισμός που έφερε δεν ήταν ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία προσπάθεια του ανθρώπου για ελευθερία
Ήταν απλά μια στιγμή στον ποταμό της ιστορίας
Ο σοσιαλισμός δεν απέτυχε... Αυτοκτόνησε. Αυτοκαταργήθηκε αν μ εννοείς και οι λόγοι είναι πολλοί

Ελεύθερη αγορά όμως δεν υπάρχει και ούτε υπήρξε ποτέ.
Πάντα υπάρχουν ρυθμιστές σε κρατικό ή διακρατικό επίπεδο
Στο κάτω κάτω μετά το β΄ππ οι ΗΠΑ έχουν θεσπίσει το δολάριο ως μέτρο της παγκόσμια οικονομίας.

Τέλος όλοι οι λαοί είναι μοναδικοί για κάποιους λόγους χωρίς όμως να παύουν να είναι άνθρωποι με αδυναμίες
Το ερώτημα που πρέπει αν θέτουμε όλοι στον εαυτό μας είναι θέλουμε μια δίκαιη κοινωνία?
Θέλουμε να μην υποφέρουν οι γύρω μας ή στα @@ μας όλα εμείς να μαστε καλά?
Αν απαντήσεις το 1ο τότε αυτόματα κατατάσσεσαι αριστερά
Τόσο απλό
 
Τελευταία επεξεργασία:

socrates

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Σωκράτης
Μοτό
dl650
Επειδή έχω φρικάρει με αυτά που γίνονται και στην χώρα μας, τωρα τελευταία ακόμα περισσότερο....

... στην Μαδαγασκάρη ψηφίστηκε νέος νόμος που προβλέπει ευνουχισμό με χημική διαδικασία (ένεση) σε όσους καταδικαστούν ως παιδεραστές ή προαγωγοί παιδιών. Φυσικά η πολιτισμένη ΕΕ αντέδρασε λέγοντας ότι κάτι τέτοιο αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Πηγή: Αρκεί ένα search με τις λέξεις Madagascar castration
 
Τελευταία επεξεργασία:

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Ε. Τι συζητάμε τώρα.
Ετσι λειτουργει η δικαιοσυνη.Οσους καταδικαστουν.Δεν ειναι ολοι ενοχοι.Γι αυτο και υπαρχουν οι δικες.Αλλιως θα παιρναμε τα κουμπουρια,και θα κουμπουριαζομαστε. Αν εχεις βρει καλυτερο συστημα σε ακουμε.
 

πυξιδας990

Μέλος
Περιοχή
Λεωνιδιο Τσακωνιας
Όνομα
μανωλης
Μοτό
aprilia DORSODURO RED
Μπορειτε να διαβασετε το βιβλιο του Νικου Ευσταθιου <Πυρρος με το μικρο ονομα>..θα βγαλετε αρκετα συμπερασματα..
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Επειδή έχω φρικάρει με αυτά που γίνονται και στην χώρα μας, τωρα τελευταία ακόμα περισσότερο....

... στην Μαδαγασκάρη ψηφίστηκε νέος νόμος που προβλέπει ευνουχισμό με χημική διαδικασία (ένεση) σε όσους καταδικαστούν ως παιδερεστές ή προαγωγοί παιδιών. Φυσικά η πολιτισμένη ΕΕ αντέδρασε λέγοντας ότι κάτι τέτοιο αντίκειται στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Πηγή: Αρκεί ένα search με τις λέξεις Madagascar castration
Από την άλλη να πούμε ότι στη Μαδαγασκαρη γίνετε ένας χαμός , μεγάλο ποσοστό βιασμών κ εκεί και εγκληματικότητα φουλ .
Πριν λίγο καιρό γύρισε από εκεί μια φίλη μου που είναι κομάντο κι έχει εμπειρία σε πάνω από 110 χώρες
 
Top Bottom