Επιλογή νέου αυτοκινήτου

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα,είμαι ένα βήμα πριν παραγγείλω νέο αυτοκίνητο και είμαι σε δίλημμα..γνώμονας είναι πάντα η οικονομία οπότε πάμε σε υβριδικο και μιας και η Τογιότα έχει παράδοση σε ένα χρόνο από τώρα έχω καταλήξει σε δύο επιλογές
Renault arkana full hybrid στα 34.000
Suzuki Vitara ήπια υβριδικό 4χ4 στα 27.000
Τι γνώμη έχετε για τη γαλλική εταιρεία;
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Καλησπέρα,είμαι ένα βήμα πριν παραγγείλω νέο αυτοκίνητο και είμαι σε δίλημμα..γνώμονας είναι πάντα η οικονομία οπότε πάμε σε υβριδικο και μιας και η Τογιότα έχει παράδοση σε ένα χρόνο από τώρα έχω καταλήξει σε δύο επιλογές
Renault arkana full hybrid στα 34.000
Suzuki Vitara ήπια υβριδικό 4χ4 στα 27.000
Τι γνώμη έχετε για τη γαλλική εταιρεία;
Το mild hybrid δεν είναι υβριδικό . Έχουν καταφέρει πάντως να πετύχουν τρομερά χαμηλές καταναλώσεις τα mild hybrid

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

nickaoua11

Μέλος
Περιοχή
Middle Earth
Όνομα
Nikos
Μοτό
990adve
το vitara το 4κινητο το εχει ενας φίλος και ενας συναδελφος. Και οι 2 μου εχουν πει για 7-7.5 μεικτό
 
Τελευταία επεξεργασία:

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Γνωρίζεις πόσο καίει το βιταρα;
Δεν γνωρίζω για το vitara ,αλλά ξέρω πολύ καλά αυτοκίνητο άλλης εταιρίας ,που δίνει επίσημα 6.1 και πετυχαίνει 5.8 με 7.0

Sent from my M2101K6G using Tapatalk
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα.
Τα παρακάτω τα έχεις δει?
Δεν ξέρω εάν είναι ακόμη διαθέσιμα αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τηλεφωνήσεις...



 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Όπως στα μηχανάκια η κατανάλωση είναι στο χέρι,έτσι στα αυτοκίνητα είναι στο πόδι.


Δύο πράγματα από προσωπική εμπειρία χιλιάάάάάάδων χιλιομέτρων με πάρα πολλές κατασκευές λόγω εργασίας.
Οικονομία σε αυτοκίνητο με μόνιμη τετρακίνηση..(;;;) Δεν νομίζω, ειδικά σε αστικό περιβάλλον.
Επίσης ψηλό αυτοκίνητο(SUV) και συμπεριφορά σε στροφές.. ή σταθερότητα με κάποια Χ χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο.. Το νου μας..


Να επιλέξεις το καλύτερο για τις πραγματικές σου ανάγκες εύχομαι παλικάρι.
Να μην βιαστείς..
:friendship:
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Καλησπέρα.
Τα παρακάτω τα έχεις δει?
Δεν ξέρω εάν είναι ακόμη διαθέσιμα αλλά δεν χάνεις και τίποτα να τηλεφωνήσεις...



Καλησπέρα αυτά είναι διλιτρα οπότε πληρώνουν φόρο πολυτελείας και ενδεχομένως μετέπειτα αυξημένα τελη
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Καλησπέρα αυτά είναι διλιτρα οπότε πληρώνουν φόρο πολυτελείας και ενδεχομένως μετέπειτα αυξημένα τελη
Είσαι σίγουρος για αυτο?
Όσον αφορά το φόρο πολυτελείας εννοώ.
Έχω την εντύπωση ότι η φορολογία και τα τέλη κυκλοφορίας εξαρτώνται από τους ρύπους πλέον.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Είσαι σίγουρος για αυτο?
Όσον αφορά το φόρο πολυτελείας εννοώ.
Έχω την εντύπωση ότι η φορολογία και τα τέλη κυκλοφορίας εξαρτώνται από τους ρύπους πλέον.
Ναι ναι γ αυτό είχα δει το 1.8 αλλά έχει τον Ιούνιο παραδοση
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Να έχεις καινούργιο αυτοκίνητο και να πέσει σε καμιά πλημμύρα σαν αυτή στη Θεσσαλία.
Εννοώ αν έχεις παλιό, δεν είναι μεγάλη η ζημιά.
 

Gee

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
Ducati Streetfighter 1098
Απλά σκέψου πόσο καιρό σκοπεύεις να τα κρατήσεις, σε πόσο καιρό θέλουν αντικατάσταση μπαταριών και πόσο κοστίζει....
Γιατί αυτά δεν στα λένε κ όταν έρθει η ώρα το κόστος είναι τεράστιο
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Εγώ έχω renault scenic του 2011 πετρέλαιο και από το 2017 πού είναι στην κατοχή μου δεν έχει κάνει κιχ. 130 άλογα από 1600 κυβικά και κατανάλωση 6 λίτρα περίπου σε ταξίδι...
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Καλησπέρα,είμαι ένα βήμα πριν παραγγείλω νέο αυτοκίνητο και είμαι σε δίλημμα..γνώμονας είναι πάντα η οικονομία οπότε πάμε σε υβριδικο και μιας και η Τογιότα έχει παράδοση σε ένα χρόνο από τώρα έχω καταλήξει σε δύο επιλογές
Renault arkana full hybrid στα 34.000
Suzuki Vitara ήπια υβριδικό 4χ4 στα 27.000
Τι γνώμη έχετε για τη γαλλική εταιρεία;
Renault arkana υπολογίζεις σε μία μέση κατανάλωση 5,5 ως 6,0 για 100χλμ
Suzuki Vitara υπολογίζεις σε μία μέση κατανάλωση 6,5 ως 8,0 για 100χλμ

Κάνεις τους υπολογισμούς σου με την διαφορά τιμής και αποφασίζεις....
Πρώτα από όλα όμως κάνεις μία ανάλυση αναγκών για να οδηγηθείς σωστά.
Τι να το κάνεις το vitara 4Χ4 αν δεν πατάς χώμα ή δεν μένεις στο βουνό....
Τι να το κάνεις το arkana αν κάνεις 10000χλμ το χρόνο?

Και κοίτα να έχει κοντά service εκεί που μένεις....
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Μια μικρή επισύμανση περί Vitara. To σημερινό νέο Vitara δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο μοντέλο Grand Vitara σε θέματα τετρακίνησης. Είναι πολύ υποδεέστερο σε θέματα βουνού, ικανοτήτων κλπ. για αυτό και απώλεσε το "Grand" στο όνομα του, πλέον είναι ένα SUV ανάμεσα στα υπόλοιπα απλά φέροντας ένα βαρύ όνομα και μερικά "καλούδια" απο τα παλιά μεσαία πραγματικά 4κίνητα, πράγμα που ξεγελά πολύ κόσμο με αντίκτηπο στους ιδιοκτήτες όταν το καταλάβουν πάνω σε δύσκολες καταστάσεις. Τα παλιά μοντέλα έχουν γίνει περιζήτητα πλέον σε αυτή την κατηγορία οχημάτων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Αν θετε αρσενική γνήσια τετρακίνηση τότε μόνο κασκάι μοντέλο 09. Ο tc-drift και ο Doc.DD μπορούν να το επιβεβαιώσουν ως γνωστές του αντικειμένου.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μια μικρή επισύμανση περί Vitara. To σημερινό νέο Vitara δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο μοντέλο Grand Vitara σε θέματα τετρακίνησης. Είναι πολύ υποδεέστερο σε θέματα βουνού, ικανοτήτων κλπ. για αυτό και απώλεσε το "Grand" στο όνομα του, πλέον είναι ένα SUV ανάμεσα στα υπόλοιπα απλά φέροντας ένα βαρύ όνομα απο τα παλιά μεσαία πραγματικά 4κίνητα, πράγμα που ξεγελά πολύ κόσμο με αντίκτηπο στους ιδιοκτήτες όταν το καταλάβουν πάνω σε δύσκολες καταστάσεις. Τα παλιά μοντέλα έχουν γίνει περιζήτητα πλέον σε αυτή την κατηγορία οχημάτων.
Διαυκρίνηση....
Το GrandVitara ήταν ένα όχημα τύπου jeep για όλα τα εδάφη που μπορούσε να οδηγηθεί. Τα σημερινά Vitara δεν είναι ούτε καν SUV. Είναι crossover που σημαίνει πως εφοδιάζονται με χαρακτηριστικά πολλών ( ή αρκετών) κατηγοριών.
Η τετρακίνηση που προσφέρεται σήμερα, είναι τέτοια που να το κάνει οδηγικά ασφαλές κάτω από καθημερινές συνθήκες (λίγο χιόνι, λίγη λάσπη, λίγο νερό , λίγο..λίγο...) δεν είναι για κυνηγούς.
 
Top Bottom