Επιλογή νέου αυτοκινήτου

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μια μικρή επισύμανση περί Vitara. To σημερινό νέο Vitara δεν έχει καμία σχέση με το προηγούμενο μοντέλο Grand Vitara σε θέματα τετρακίνησης. Είναι πολύ υποδεέστερο σε θέματα βουνού, ικανοτήτων κλπ. για αυτό και απώλεσε το "Grand" στο όνομα του, πλέον είναι ένα SUV ανάμεσα στα υπόλοιπα απλά φέροντας ένα βαρύ όνομα και μερικά "καλούδια" απο τα παλιά μεσαία πραγματικά 4κίνητα, πράγμα που ξεγελά πολύ κόσμο με αντίκτηπο στους ιδιοκτήτες όταν το καταλάβουν πάνω σε δύσκολες καταστάσεις. Τα παλιά μοντέλα έχουν γίνει περιζήτητα πλέον σε αυτή την κατηγορία οχημάτων.
Αυτα και αν πωλουνται σε τιμη κοσμηματος, και οχι απλου χρυσου!!!!!!!! :wacky:
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Αν θετε αρσενική γνήσια τετρακίνηση τότε μόνο κασκάι μοντέλο 09. Ο tc-drift και ο Doc.DD μπορούν να το επιβεβαιώσουν ως γνωστές του αντικειμένου.
Δεν ξέρω αν το γράφεις αστειευόμενος, αλλά και για το qashqai ισχύει ότι ακριβώς και για το vitara....
 

ilikeyourbike

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Monster 620
Οταν λες mild hybrid εννοεις το 1.4 Boosterjet που ειχε και μια μικρή μπαταρια ή το ατμοσφαιρικο 1.5 Strong Hybrid;

Για το 1o μπορω να μεταφερω εντυπωσεις καθως το εχουμε στην οικογενεια.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Δεν ξέρω αν το γράφεις αστειευόμενος, αλλά και για το qashqai ισχύει ότι ακριβώς και για το vitara....
Όχι δεν αστειεύομαι καθόλου, να έρθεις Σαλαμίνα για καφέ να σου δείξω που έχω ανέβει με το κασκάι με ασφάλτινο λάστιχο.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ένα προκαταβολικό συγνώμη στον mikechios για το σπαμ.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Να πω και εγώ τη μ@λ@κία μου; Αφού γνώμονας όπως λές είναι η οικόνομια γιατί δεν κοιτάς αυτοκίνητο με εργοστασιακό υγραέριο (LNG) ή ακόμα καλύτερα φυσικό αέριο (CNG); Το δεύτερο εάν δε σε προβληματίζει τόσο το μικρό δύκτιο ανεφοδιασμού, μιλάμε για τρομερή οικονομία. Μπήκα πρόσφατα σε ένα ταξί Skoda Octavia με κινητήρα που χρησιμοποιούσε φυσικό αέριο και εκτός του ότι ήταν πολύ ωραίο σαν αυτοκίνητο ο ταξιτζής μπυ είπε ότι γέμιζε με κάτω από 20 ευρώ από τέρμα άδειο.

Εγώ αν άλλαζα θα κοιτούσα σοβαρα αυτοκίνητα με αυτά τα καυσιμα.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εύκολα έπαιρνα το Suzuki για πολλούς λόγους. Κυρίως επειδή είναι Suzuki και θα απέφευγα να πάω σε Renault. Είδαμε και την nissan που τα έφτιαξε με την Renault τα χαίρια της.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Όχι δεν αστειεύομαι καθόλου, να έρθεις Σαλαμίνα για καφέ να σου δείξω που έχω ανέβει με το κασκάι με ασφάλτινο λάστιχο.
:hungover::hungover::hungover: Και κάπως έτσι 30 χρόνια προϋπηρεσίας πήγαν στον κάλαθο των αχρήστων....

Κι εγώ ζητώ συγνώμη από τον φίλο mikechios . Αν θελήσει οποιαδήποτε βοήθεια, ευχαρίστως με πμ.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Καλησπέρα,είμαι ένα βήμα πριν παραγγείλω νέο αυτοκίνητο και είμαι σε δίλημμα..γνώμονας είναι πάντα η οικονομία οπότε πάμε σε υβριδικο και μιας και η Τογιότα έχει παράδοση σε ένα χρόνο από τώρα έχω καταλήξει σε δύο επιλογές
Renault arkana full hybrid στα 34.000
Suzuki Vitara ήπια υβριδικό 4χ4 στα 27.000
Τι γνώμη έχετε για τη γαλλική εταιρεία;
Για ηλεκτρικό δεν το σκέφτεσαι ;
Αν υπάρχει δυνατότητα για πρίζα από το παρκιν σου εγώ θα κοιτούσα σε αυτά τα λ7 το opel mokka e ή το αυτοκίνητο της χρονιάς jeep avenger .
Αμφότερα λίγο πάνω από τα 30 χιλιάρικα.
Βέβαια δεν ξέρω τις ανάγκες σου για χώρους γιατί είναι όσοι σε ένα Κόρσα (λίγο καλύτεροι).
Στην καθημερινότητα νομίζω θα σε καλυψουν σίγουρα ,ειδικά το avenger με την 55κα-Βε στάνταρ μπαταρια.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
:hungover::hungover::hungover: Και κάπως έτσι 30 χρόνια προϋπηρεσίας πήγαν στον κάλαθο των αχρήστων....

Κι εγώ ζητώ συγνώμη από τον φίλο mikechios . Αν θελήσει οποιαδήποτε βοήθεια, ευχαρίστως με πμ.
μη δίνεις σημασία ρε σε αυτόν τον Γιωτά.. Αυτός περνάει την Κηφισίας και το λέει offroad επειδή πάτησε πάνω σε 4 καπάκια υπονόμων!!:hungry:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άσχετο αλλά οι Κινέζοι έκαναν δυναμική είσοδο και στα αμάξια...


7 χρόνια εγγύηση 150.000km 19 χιλιαρικα b-suv με γεμάτo εξοπλισμό 106 άλογα. Σίγουρα θα προβληματίσει... Και φαίνεται αρκετά προσεγμένο και αξιοπρεπές στον NCAP. 6η δύναμη αυτοκινητοβιομηχανία αυτή τη στιγμή παγκοσμίως και με αντιπροσωπεία Συγγελίδη στην Ελλάδα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Έχει χάρη που σε θέλω να χαλάσω το νήμα του παιδιού, αλλιώς θα σας χάριζα δωρεάν γνώση και εμπειρία.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Άσχετο αλλά οι Κινέζοι έκαναν δυναμική είσοδο και στα αμάξια...


7 χρόνια εγγύηση 150.000km 19 χιλιαρικα b-suv με γεμάτo εξοπλισμό 106 άλογα. Σίγουρα θα προβληματίσει... Και φαίνεται αρκετά προσεγμένο και αξιοπρεπές στον NCAP. 6η δύναμη αυτοκινητοβιομηχανία αυτή τη στιγμή παγκοσμίως και με αντιπροσωπεία Συγγελίδη στην Ελλάδα.
Ο Πέτρος τώρα δικαιώνεται!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Να πω και εγώ τη μ@λ@κία μου; Αφού γνώμονας όπως λές είναι η οικόνομια γιατί δεν κοιτάς αυτοκίνητο με εργοστασιακό υγραέριο (LNG) ή ακόμα καλύτερα φυσικό αέριο (CNG); Το δεύτερο εάν δε σε προβληματίζει τόσο το μικρό δύκτιο ανεφοδιασμού, μιλάμε για τρομερή οικονομία. Μπήκα πρόσφατα σε ένα ταξί Skoda Octavia με κινητήρα που χρησιμοποιούσε φυσικό αέριο και εκτός του ότι ήταν πολύ ωραίο σαν αυτοκίνητο ο ταξιτζής μπυ είπε ότι γέμιζε με κάτω από 20 ευρώ από τέρμα άδειο.

Εγώ αν άλλαζα θα κοιτούσα σοβαρα αυτοκίνητα με αυτά τα καυσιμα.
Εύγε
Να συμπληρώσω λέγοντας ότι κατεμε το να δώσεις 25000 για αμάξι δεν αξίζει ( μηχανη ναι !!!!)
Πάρε ένα μεταχειρω με πολύ λιγότερα κάντο φυσικό αέριο και για σας
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάντως φυσικό αέριο με την κατάσταση στην Ρωσία και τα πολύ λίγα διαθέσιμα πρατήρια δεν έπαιρνα. LPG ok που είναι παράγωγο πετρελαίου και υπάρχουν πάρα πολλά πρατήρια παντού.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εγώ πάντως φυσικό αέριο με την κατάσταση στην Ρωσία και τα πολύ λίγα διαθέσιμα πρατήρια δεν έπαιρνα. LPG ok που είναι παράγωγο πετρελαίου και υπάρχουν πάρα πολλά πρατήρια παντού.
Θα βγάλουμε το δικό μας αέριο από την νότια Κρήτη και την δυτική Ελλάδα. :D
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Εγώ πάντως φυσικό αέριο με την κατάσταση στην Ρωσία και τα πολύ λίγα διαθέσιμα πρατήρια δεν έπαιρνα. LPG ok που είναι παράγωγο πετρελαίου και υπάρχουν πάρα πολλά πρατήρια παντού.
Δε νομίζω ότι τίθεται κάποιο θέμα διαθεσιμότητας και ούτε θα τεθεί, γιατί εκεί βασίζεται όλη η θέρμανση για το χειμώνα της Ευρώπης. Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα υπάρουν ροές προς Ευρώπη, όπως έγινε και πέρυσι. Ήδη λόγου αυτού γίνονται διάφορα έργα ανάπτυξης στην Ελλάδα, που πλεόν αποκτά ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο στην τροφοδοσία της Ευρώπης.
 

mikechios

Μέλος
Όνομα
mikechios
Μοτό
Bmw f650gs Dakar
Οταν λες mild hybrid εννοεις το 1.4 Boosterjet που ειχε και μια μικρή μπαταρια ή το ατμοσφαιρικο 1.5 Strong Hybrid;

Για το 1o μπορω να μεταφερω εντυπωσεις καθως το εχουμε στην οικογενεια.
Καλησπέρα για το πρώτο ,γιατί έχω δει ότι στο δεύτερο μειώνεται ο χώρος Πορτ παγκαζ
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
καλά, τον τρελάναμε τον ανθρωπο ... jet ski θα πάρει στο τέλος ... :laugh:

θα πω μόνο ότι το Arkana (μακριά από εμάς ... :laugh:) έχει μακράν τον ωραιότερο σχεδιασμό, σ αυτήν την κατηγορία των κουπέ SUV
ή όπως λέγεται τέλος πάντων, και επειδή μπήκα προσφατα, απιστευτη κυλιση, ηχομόνωση, εξοπλισμός.
Επίσης αν δεν κάνω λάθος, η πίσω πόρτα ανοίγει μαζί με το τζάμι, και το πορτ μπαγκάζ είναι σαν σπηλιά, με χαμηλό κατώφλι.
Σημαντικό πλεονέκτημα κατά τη γνώμη μου.

Τώρα κάτι για αρσενικές τετρακινήσεις κτλ. δεν θα πέσω σε αυτή την κουβέντα, γιατί θα με πείτε γραφικό ... :D

apos.zeitou πες τιποτα ρε φίλε ...
 
Top Bottom