Επισκευή ελαστικού (Στο δρόμο)... tips & Tricks

Είσαι οργανωμένος και έτοιμος άμα κάτσει κάνα λάστιχο ή όχι?!

  • Φυσικά. Είμαι σαν τον XLGEORGE. Όχι μόνο έχω απ όλα αλλά κάνω και πρόβες σπίτι!

  • Ναι βέβαια. Είμαι έτοιμος άμα κάτσει λάστιχο. Τα έχω και ωραία τακτοποιημένα σαν τον Αμπεμπαμπλόμ!

  • Πετάω μέσα καμιά σαμπρέλα και κάνα αφρό και άμα κάτσει η στραβή όλο και κάποιος θα βοηθήσει!

  • Κουβαλάω μόνο κάνα χοντρό Tyre up και θα βγω αν είναι άσφαλτο να πάρω οδική.

  • Είμαι σαν τον CHRISTOSGR! Βλέπω ΄ποιος κουβαλάει σαμπρέλες/τρόμπες και πάω κοντά!!

  • Δεν υπάρχει λάστιχο σκασμένο, είναι μύθος. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ!!


Results are only viewable after voting.

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Να μαζευτούν παρακαλώ οι ειδικοί και να φτιάξουμε εδώ ένα νήμα με όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για την άτυχη στιγμή που πάθουμε ΄΄φούιτ΄΄ στο δρόμο!!

Φυσικά οι βασικές κατηγορίες και τα ερωτήματα είναι:

1)Tubeless ελαστικά
  • ποιο κιτ επσκευής έχετε μαζί σας
  • αμπουλες?τρόμπα ηλεκτρική καλωδίου?τρόμπα μπαταρίας?τρόμπα ποδηλάτου?
  • Αν υπάρξει σκίσιμο που δεν επισκευάζεται τί κάνετε? Έχετε προβλέψει και καμιά σαμπρέλα για επισκευή ανάγκης
  • Σας έχει τύχει?Πώς πήγε?Γυρίσατε καβάλα στη μηχανή ή στην οδική?
  • Μπορείτε να περιγράψετε κάτι απο την διαδικασία ή να μοιραστείτε κάποιο μυστικό/οδηγία που θα φανεί χρήσιμη την δύσκολη ώρα?!
2)Ελαστικά με σαμπρέλα (Tube Type)
  • κουβαλάτε μαζί σαμπρέλες?
  • Αφρό επισκευής?
  • Ποιά εργαλεία έχετε ή θα θέλατε? Απλούς λεβιέδες? Εξειδικευμενα κιτ?
  • αμπουλες?τρόμπα ηλεκτρική καλωδίου?τρόμπα μπαταρίας?τρόμπα ποδηλάτου?
  • Σας έχει τύχει?Πώς πήγε?Γυρίσατε καβάλα στη μηχανή ή στην οδική?
  • Μπορείτε να περιγράψετε κάτι απο την διαδικασία ή να μοιραστείτε κάποιο μυστικό/οδηγία που θα φανεί χρήσιμη την δύσκολη ώρα?!
Και BONUS ψηφοφορία!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
:pointu::pointu::pointu:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Ξέχασες να βάλεις μια ψυχή η οποία αλλάζει σαμπρέλα και κάνει ταυτόχρονα και σεξ.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εγώ πάντως απάντησα με ειλικρίνεια. Φυσικά δεν είμαι αμπεμπαμπλόμ να τα φτιάχνω με ISO συσκευασία και με προδιαγραφές FIA. Έχω μαζί σαμπρέλες, τρόμπα, εργαλεία, λεβιέδες αλλά μόνος μου μια φορά μόνο άλλαξα ένα μπροστινό MT21 Που ήταν και σχετικά έυκολο. Μάλλον θα ψάξω και καμιά βοήθεια άμα κάτσει. Είναι απο τις εργασίες που ούτε έχω ασχοληθεί πολύ ούτε έχω προβάρει.

Σίγουρα όμως έχω αμφιβολίες και για τους λεβιέδες μου. ΘΑ ήθελα να πάρω πιο σωστά εργαλεία και περιμένω συμβουλές απο τους ειδικούς μας!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καλά εσείς στον Κορυδαλλό τι να τις κάνετε τις σαμπρέλες αφού τα TDM είναι tubeless.

Εγώ πάντως έριξα την ψήφο μου, έκανα το καθήκον μου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Καλά εσείς στον Κορυδαλλό τι να τις κάνετε τις σαμπρέλες αφού τα TDM είναι tubeless.
Άμα λες Κορυδαλλός θα ξεπλένεις το στόμα σου με Hexalen. Αντί να παρλάρεις ασύστολα δείξε μας τί ε΄χει μέσα στο τσαντάκι σου. Το αν σε κέρασε τσάι κάνα TDM στο δρόμο δεν μας αφορά!
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Άμα λες Κορυδαλλός θα ξεπλένεις το στόμα σου με Hexalen. Αντί να παρλάρεις ασύστολα δείξε μας τί ε΄χει μέσα στο τσαντάκι σου. Το αν σε κέρασε τσάι κάνα TDM στο δρόμο δεν μας αφορά!
Τα εχω γράψει αναλυτικά παρακάτω μαρή λαϊστέρνα

 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Eχω μόνιμα 3 κοντούς λεβιεδες και εργαλεία κάτω από τη σέλα του Africa που έχει αρκετό χώρο και μια σαμπρέλα μπροστινή στην πλαστική εργαλειοθήκη που πιάνει στα πίσω κάγκελα. Τρόμπα χρησιμοποιώ μια απλή πτυσσόμενη ποδηλατική που δεν πιάνει χώρο.

Τα λάστιχα στα μηχανάκια μου τα αλλάζω σπίτι μόνος, οπότε υπάρχει εμπειρία αλλά επιλέγω ελαστικά που επιτρέπουν ξεζαντάρισμα με λεβιέδες.

Οι λεβιεδες που έχω στο σπίτι είναι πιο μεγάλοι οπότε η δουλειά γίνεται σαφώς πιο εύκολα.

Αυτά...
Έχω κάποια tips όπως όταν θέλουμε να περάσουμε την βαλβίδα της νέας σαμπρέλας βάζουμε με προσοχή ένα λεβιέ στην αντίθετη μεριά αυτή δηλαδή που το ελαστικό είναι ζανταρισμένο για να μας δώσει λίγο χώρο.

Άλλο tip είναι πως βοηθάει να ξεζαντάρουμε στο βουνό όταν η ρόδα είναι ακόμα πάνω στη μηχανή τα πιο μαλακά λάστιχα όμως. Αν το λάστιχο δεν σπάει τότε έξω ο τροχός και πάτημα με το μονό Σταντ. Αν δεν βγαίνει κι έτσι με μεγάλη προσοχή το πατάμε με την μια άκρη από το διπλό Σταντ αφού κάποιος προσέχει να μην πέσει μηχανή από την άλλη. Αν δε ξεζαντάρει κι έτσι με σειρά προτεραιότητας:

-τηλ την μαμά για ξεμάτιασμα
-προσευχή
-καντήλια
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Μόνιμα στη βαλίτσα ή το tank bag ένα σετ κορδόνια/σουβλί/κόλλα μάρκα μεκαψες αγορασμένα από Πράκτικερ και ένα καλό ηλεκτρικό τρομπάκι της Airman με παροχή από το πριζάκι της μηχανής.
Δεν με είχε πιάσει ποτέ λάστιχο σε tubeless (με σαμπρέλλα άπειρα) και δεν ήξερα να τα χρησιμοποιώ μέχρι που έγινε το μοιραίο πάτημα βίδας πριν ένα μήνα.
Το έφτιαξα μια χαρά στη μέση του δρόμου σε 5 λεπτά και έκτοτε το λάστιχο είναι ακόμα με το κορδόνι μέσα!
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Κι εγώ σαν τον από πάνω...
Στο GS έχω σετ κορδόνια/σουβλί/κόλλα στο ένα τσαντάκι και μία ηλεκτρική τρόμπα στο άλλο.
Στο DRZ έχω χοντρά δεματικά για το σενάριο να με βγάλει σε κάποιο δρόμο και μετά βλέπουμε.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Να μαζευτούν παρακαλώ οι ειδικοί και να φτιάξουμε εδώ ένα νήμα με όλες τις χρήσιμες πληροφορίες για την άτυχη στιγμή που πάθουμε ΄΄φούιτ΄΄ στο δρόμο!!

Φυσικά οι βασικές κατηγορίες και τα ερωτήματα είναι:

1)Tubeless ελαστικά
  • ποιο κιτ επσκευής έχετε μαζί σας
  • αμπουλες?τρόμπα ηλεκτρική καλωδίου?τρόμπα μπαταρίας?τρόμπα ποδηλάτου?
  • Αν υπάρξει σκίσιμο που δεν επισκευάζεται τί κάνετε? Έχετε προβλέψει και καμιά σαμπρέλα για επισκευή ανάγκης
  • Σας έχει τύχει?Πώς πήγε?Γυρίσατε καβάλα στη μηχανή ή στην οδική?
  • Μπορείτε να περιγράψετε κάτι απο την διαδικασία ή να μοιραστείτε κάποιο μυστικό/οδηγία που θα φανεί χρήσιμη την δύσκολη ώρα?!
2)Ελαστικά με σαμπρέλα (Tube Type)
  • κουβαλάτε μαζί σαμπρέλες?
  • Αφρό επισκευής?
  • Ποιά εργαλεία έχετε ή θα θέλατε? Απλούς λεβιέδες? Εξειδικευμενα κιτ?
  • αμπουλες?τρόμπα ηλεκτρική καλωδίου?τρόμπα μπαταρίας?τρόμπα ποδηλάτου?
  • Σας έχει τύχει?Πώς πήγε?Γυρίσατε καβάλα στη μηχανή ή στην οδική?
  • Μπορείτε να περιγράψετε κάτι απο την διαδικασία ή να μοιραστείτε κάποιο μυστικό/οδηγία που θα φανεί χρήσιμη την δύσκολη ώρα?!
Και BONUS ψηφοφορία!!
Συμπλήρωσε να γράφουν αν έχουν κεντρικό σταντ στη μηχανή τους. Και αν δεν έχουν, αν έχουν κάνει δοκιμή να αλλάξουν μόνοι τους σαμπρέλα.:D
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Σαμπρέλα ,κλειδιά ,τρόμπα ,παροχή ρεύματος.
Τη δουλειά δεν ξέρω να τη κάνω , ελπίζω να ξέρει κάποιος συνοδοιπόρος που θα έχει λεβιέδες μαζί του.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εσείς με τα δεματικα που θα βγείτε στην άσφαλτο και θα πάρετε την οδική, γιατί να μην αλλάξετε τη σαμπρελιτσα σας (30 λεπτά υπόθεση) και να συνεχίσετε τη βόλτα σας τι ωραία τι καλά;
Γιατί να χάσετε το παϊδάκι το βράδυ και το χαβαλέ;
Ε;
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Εσείς με τα δεματικα που θα βγείτε στην άσφαλτο και θα πάρετε την οδική, γιατί να μην αλλάξετε τη σαμπρελιτσα σας (30 λεπτά υπόθεση) και να συνεχίσετε τη βόλτα σας τι ωραία τι καλά;
Γιατί να χάσετε το παϊδάκι το βράδυ και το χαβαλέ;
Ε;
λογαριασμό θα σου δώσουν?:hungry: Άμα έχουν Anakke wild κάτσε μαζί τους εσύ να το αλλάξετε!!! Δεν θα δείτε παϊδάκι ούτε σε φωτό.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σαμπρέλα ,κλειδιά ,τρόμπα ,παροχή ρεύματος.
Τη δουλειά δεν ξέρω να τη κάνω , ελπίζω να ξέρει κάποιος συνοδοιπόρος που θα έχει λεβιέδες μαζί του.
Οι άντρες τα πετάνε και κάτω και βγάζουν ρόδες. Ή βρίσκουν κάνα κορμό ή κάνα βράχο και τα στηρίζουν! Μάθατε στα κεντρικά σταντ! Adventure σου λέει!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Στο ανακί δε βάζεις σαμπρέλα μωρη Λούλα, μπήγεις τη μακαρούνα και εισαι κομπλεταδούρης.
 

mitsosdom

GOA
Περιοχή
Patras
Όνομα
Dimitris
Μοτό
KLE 500
Οι άντρες τα πετάνε και κάτω και βγάζουν ρόδες. Ή βρίσκουν κάνα κορμό ή κάνα βράχο και τα στηρίζουν! Μάθατε στα κεντρικά σταντ! Adventure σου λέει!!
αν έχω και τέτοιους στη παρέα ,ακόμα καλύτερα ,χωρίς λεβιέδες
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Στο ανακί δε βάζεις σαμπρέλα μωρη Λούλα, μπήγεις τη μακαρούνα και εισαι κομπλεταδούρης.
ο κόρακας στο κουλούρι είχε σαμπρέλα στο Anakee και αν δεν ήταν στο τρόφυ ο παππούς στο βενζινάδικο με ξεχασμένο εξοπλισμό βουλκανισμού ακόμα εκεί θα είμασταν!!

Ρε τί παθαμε με τους tubelessάκηδες!!
 
Top Bottom