Επισκευή KTM 990 ADV

gaslion

Μέλος
Όνομα
Κωνταντίνος
Μοτό
Ducati Multistada 1200 Enduro
TTR 250 Raid
μπράβο ρε παιδιά...εξαιρετική δουλειά! Αν ήμουν εκεί θα σας έφερνα και το δικό μου για ένα γενικό!
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
Το κατέχω αυτό, έλεγα μπας και κάνατε πράμ'άλλο! :)
Σε δυσκόλεψε πουθενά; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Στο δικό μου κάποια στιγμή σκέφτομαι για φτερό από superenduro.
Αυτο ηθελα και εγω Γιαννη(φτερό από superenduro)αλλα δεν υπαρχει (ειναι το ιδιο με το 690 του 08).Αυτο που εβαλα ειναι το καινουργιο(2013 και μετα) και αν και χανει λιγο εμφανισιακα KαTεMε(λιγο πιο μακρυ και πλατυ) προστατευει πολυ καλυτερα απο τις λασπες νερα κτλ.

 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Αυτο ηθελα και εγω Γιαννη(φτερό από superenduro)αλλα δεν υπαρχει (ειναι το ιδιο με το 690 του 08).Αυτο που εβαλα ειναι το καινουργιο(2013 και μετα) και αν και χανει λιγο εμφανισιακα KαTεMε(λιγο πιο μακρυ και πλατυ) πραστατευει πολυ καλυτερα απο τις λασπες νερα κτλ.
Aρα τωρα δεν θα εχεις δικαιολογιες στην λασπη...με το κτηνος σου..
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Το κατέχω αυτό, έλεγα μπας και κάνατε πράμ'άλλο! :)
Σε δυσκόλεψε πουθενά; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Στο δικό μου κάποια στιγμή σκέφτομαι για φτερό από superenduro.
στο αποπανω που εβαλα,θελει πατεντες για να ταιριαξει,αμα βρεις αλλο που να ταιριαζει ακριβως πες το μου να το ξερω και γω για μελλοντικη χρηση
 

christof40

Μέλος
Όνομα
χριστοφορος
Μοτό
cbr r1 gsxr το γνωστο ninja
Ενα ευχαριστω απο μενα στα παιδια...:friend:και Παντελη αντε να το χαρεις οπως του(σου)αξιjει...:friendship:
παναγιωτη για κοιτα εκει που σου εβαλα το δεματικο να πιανει το σωληνακι υψηλης στο φτερο μηπως μαγκωνει πουθενα
στριψε δεξια αριστερα το τιμονι και κοιτα αν μαγκωνει στο δεματικο
μες την βιασυνη δεν θυμαμαι αν στο εσφιξα πολυ,πρεπει να ειναι λιγο χαλαρο,να μην ακινητοποιει το σωληνακι υψηλης
το σκεφτομουν σημερα...
 

MoNiker

ΑνεΜελος...
Περιοχή
Πειραιας
Όνομα
Πανος
Μοτό
HUSQVARNA...sexy10 enduro
παναγιωτη για κοιτα εκει που σου εβαλα το δεματικο να πιανει το σωληνακι υψηλης στο φτερο μηπως μαγκωνει πουθενα
στριψε δεξια αριστερα το τιμονι και κοιτα αν μαγκωνει στο δεματικο
μες την βιασυνη δεν θυμαμαι αν στο εσφιξα πολυ,πρεπει να ειναι λιγο χαλαρο,να μην ακινητοποιει το σωληνακι υψηλης
το σκεφτομουν σημερα...
Ειναι λιγο χαλαρο...οπως το αφησαμε για προφανους λογους...ολα οκ... σουjες,εντο...:wacky: το μονο που μενει ειναι να παει στο φυσικο του περιβαλλον...:mooning:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
στο αποπανω που εβαλα,θελει πατεντες για να ταιριαξει,αμα βρεις αλλο που να ταιριαζει ακριβως πες το μου να το ξερω και γω για μελλοντικη χρηση
Στo φτερό δεν κάναμε καμιά πατέντα για να μπεί μαστροΚλούνη.
Ταιριάξε μιά χαρά κ κούμπωσαν όλα λουκούμι.
Μην μπερδεύεις τον κόσμο.
Οι επικαλαμίδες θέλουν (κ κάναμε) πατέντες ,καθώς και η γέφυρα υψηλής (στα 950)


Στο δικό μου κάποια στιγμή σκέφτομαι για φτερό από superenduro.
Αυτό το φτερό είχαμε παραγγείλει κι εμείς.(SuperEnduro & 690Enduro φορούν το ίδιο)
2 μάλιστα. Ενα μαύρο για τον Παντελή ,κι ένα περτικαλί για τον Πάνο.
Τα μαύρα τα κατάργησε (λέει) η ΚΤΜ ,κ περτικαλί δεν είχε ετοιμοπαράδοτο (δεν ξερω αν καταργήθηκε κι αυτό) ,κ πλέον είχε μόνο το μοντ.2013+ ,κ αυτό έστειλε.

ΚαΤεΜέ :) είναι πολύ πιό όμορφο ,πιό σύγχρονο σχεδιαστικά ,πιό στιβαρό (αφού έχει ενσωματωμένη την σκληρότερη μαύρη πλαστική ενίσχυση) κ πιό λειτουργικό ,αφού λόγω σχεδίασης προσφέρει καλύτερη πραστασία απο νερά-λάσπες.


Το κατέχω αυτό, έλεγα μπας και κάνατε πράμ'άλλο! :)
Σε δυσκόλεψε πουθενά; Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω;
Στα 990 ,οι κάτω βάσεις στις μπότες είναι μικρότερες σε σχέση με τα 950 ,και οι υποδοχές στήριξης των επικαλαμίδων δεν ταιριάζουν.
Εκεί θέλει πατεντούλα ,η οποία με λίγη φαντασία λύνει το θέμα.
Ακόμα φτερό στο 990 δεν έχουμε παραλάβει για να το βάλουμε ,αλλά βλέποντας την στήριξη της γέφυρας υψηλής στην κάτω πλάκα ,ίσως χρειαστεί κάποια πατεντούλα μετακίνησης ,για να κουμπώσει το ψηλό φτερό ,ίσως κ όχι ,θα ξέρουμε αύριο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Αυτο ηθελα και εγω Γιαννη(φτερό από superenduro)αλλα δεν υπαρχει (ειναι το ιδιο με το 690 του 08).Αυτο που εβαλα ειναι το καινουργιο(2013 και μετα) και αν και χανει λιγο εμφανισιακα KαTεMε(λιγο πιο μακρυ και πλατυ) προστατευει πολυ καλυτερα απο τις λασπες νερα κτλ.

το φτερο του πρωτου 690 enduro εχει σταματισει να βγαινει. βρηκα το τελευταιο (πιθανον) ξεχασμενο σε ενα ραφι καπου στην χαλκιδα... ισως απο τα πιο ωραια φτερα για 950-990...
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Κάπου στον ιμπέη είδα σετ βίδες με μεγάλα παξιμάδια (φαντάσου, σαν αυτά στα πλαϊνά φέριγκ) και έλεγαν πως είναι για καλύτερη στήριξη του ψηλού φτερού που με τις μικρές βίδες σπάει.
Τώρα σίγουρα δεν θα διακοσαρίζει κάνεις με χωμάτινα λάστιχα αλλά μήπως θέλει κάποια ενίσχυση εκεί κάτω;
Just my 2 cents που λένε και στο χωριό μου...

_________________
Ντακάρετε-φον
 
Περιοχή
Νικήτη- Χαλκιδικη
Όνομα
στεργιοςςςςς
Μοτό
ktm lc4 640 adv.
Κάπου στον ιμπέη είδα σετ βίδες με μεγάλα παξιμάδια (φαντάσου, σαν αυτά στα πλαϊνά φέριγκ) και έλεγαν πως είναι για καλύτερη στήριξη του ψηλού φτερού που με τις μικρές βίδες σπάει.
Τώρα σίγουρα δεν θα διακοσαρίζει κάνεις με χωμάτινα λάστιχα αλλά μήπως θέλει κάποια ενίσχυση εκεί κάτω;
Just my 2 cents που λένε και στο χωριό μου...

_________________
Ντακάρετε-φον
δεν χρειαζεται καμια επιπλεον ενισχυση... αν βαλεις τις βιδες που εχει μαζι με τα δαχτυλιδια που μπαινουν στις πατουρες του φτερου τοτε θα ειναι βραχος...
 
Reactions: yns

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Κάπου στον ιμπέη είδα σετ βίδες με μεγάλα παξιμάδια (φαντάσου, σαν αυτά στα πλαϊνά φέριγκ) και έλεγαν πως είναι για καλύτερη στήριξη του ψηλού φτερού που με τις μικρές βίδες σπάει.
Τώρα σίγουρα δεν θα διακοσαρίζει κάνεις με χωμάτινα λάστιχα αλλά μήπως θέλει κάποια ενίσχυση εκεί κάτω;
Just my 2 cents που λένε και στο χωριό μου...

_________________
Ντακάρετε-φον
Το φτερό έχει σχεδιαστική πρόβλεψη στις υποδοχές στήριξης ,όπου φωλιάζουν μεταλλικοί αποστάτες ,πάνω στους οποίους σφίγγουν οι βίδες στήριξης.
Δεν πιέζεται το πλαστικό κατα την στήριξη δηλαδή.
Οι βίδες ουσιαστικά ,πακτώνουν τους αποστάτες στην κάτω πλάκα ,ενώ ταυτόχρονα σταθεροποιούν το φτερό στηρίζοντάς το με τα 4 κυλινδρικά τους μέρη ,τα οποία φυτεύονται στις τρύπες στήριξης.

Βέβαια ,4 μεγαλύτερες ροδέλλες πρίν το βίδωμα ,κακό δεν θα έκαναν φαντάζομαι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
το φτερο του πρωτου 690 enduro εχει σταματισει να βγαινει. βρηκα το τελευταιο (πιθανον) ξεχασμενο σε ενα ραφι καπου στην χαλκιδα... ισως απο τα πιο ωραια φτερα για 950-990...
Το πιο ομορφο φτερο, που βλεπω.....μακραν
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
δεν χρειαζεται καμια επιπλεον ενισχυση... αν βαλεις τις βιδες που εχει μαζι με τα δαχτυλιδια που μπαινουν στις πατουρες του φτερου τοτε θα ειναι βραχος...
Το φτερό έχει σχεδιαστική πρόβλεψη στις υποδοχές στήριξης ,όπου φωλιάζουν μεταλλικοί αποστάτες ,πάνω στους οποίους σφίγγουν οι βίδες στήριξης.
Δεν πιέζεται το πλαστικό κατα την στήριξη δηλαδή.
Οι βίδες ουσιαστικά ,πακτώνουν τους αποστάτες στην κάτω πλάκα ,ενώ ταυτόχρονα σταθεροποιούν το φτερό στηρίζοντάς το με τα 4 κυλινδρικά τους μέρη ,τα οποία φυτεύονται στις τρύπες στήριξης.

Βέβαια ,4 μεγαλύτερες ροδέλλες πρίν το βίδωμα ,κακό δεν θα έκαναν φαντάζομαι.
Αυτό έλεγα:
http://www.ebay.ie/itm/KTM-Front-Fender-Fastening-System-BRC-Solution-is-4-Special-Billet-Washers-/151057698711



 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom