Ευρωπαϊκά ελαστικά VS ελαστικά τρίτων χωρών

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Σωστο και δεκτό αυτο που λες !! Πως μου εξηγείς το ανάποδο ακριβώς ! Μου δινει τιμη και τα βάζω τελικα συνεργειο μοτο στο χωριο εδω λάστιχα χωμάτινα για το 640 δεν θυμάμαι τη μάρκα τωρα κόλλησα 140 ευρω το ζευγάρι τοποθετημένα κομπλέ και τα ιδια ακριβώς λάστιχα ρωτάω σε δυο μαγαζια στην Αθήνα και τα βρίσκω 160 ευρω !! Χαχαχχαχαχα η πλακα ξερεις ποια ειναι οτι τα 2 αυτά μαγαζια στην Αθήνα ειναι τα μεγαλύτερα σε πωλήσεις ελαστικών και αυτός εδω στο χωριο ειναι ζήτημα να πουλάει 10 ζευγάρια λάστιχα για μηχανές το χρόνο ! Πραγματικά αυτο με ειχε ξεπεράσει τελείως ! Δε μπορω να το πιστέψω ακομα ! Και εχει τυχει και σε αλλους φίλους να ρωτάνε μια τιμη γι ελαστικά στην Αθήνα και να ειναι ακριβότερα απο την τιμη που παίρνουν στην επαρχία που εχει και περισσότερα μεταφορικά για να φτάσουν ! Άρα ιςως τα ελαστικά εχουν πολυ μεγαλύτερο περιθώριο και κέρδος απο οσο νομίζουμε !
θα σου απαντησω λοιπον με ακριβως τον ιδιο τροπο που μου απαντησες ο πιο κολητος φιλος μου εχει συνεργειο τα tkc 80 μετρητα 290 ευρω τα εβαλα τελικα σε ξενο ασχετο αγνωστο σε μενα με 210 ευρω και 12 ατοκες η αγορα ειναι ελευθερη θελει ψαξιμο η δουλεια αλλα παντα για το ιδιο προιον
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγώ κατάλαβα ότι μιλάς για το ίδιο όνομα προϊόντος αλλά με διαφορετικό εργοστάσιο παραγωγής. Έχεις δει διαφορες στη τιμή για το ίδιο λαστιχο αλλά άλλο εργοστάσιο/χώρα κατασκευής;
Βεβαια και ειδα και οχι μια φορά γτ όπως έγραψα αν δεις στην απαντηση μου στο KFX πηρα λάστιχα απο το χωριο 20 ευρω φθηνότερα απο μαγαζι που τοποθετεί 10 λάστιχα το χρόνο σε μηχανές και για τα ιδια λάστιχα μεγάλο μαγαζι της Αθήνας μου ζήτησε παραπάνω χρήματα ! Πως γινεται αυτο; το μαγαζι στην Αθήνα θα έπρεπε να ειχε καλύτερη τιμη αν σκεφτούμε λογικά και εμπορικά διότι αγοράζει και καλύτερες τιμες ελαστικά απο τον εισαγωγέα γιατι του κανει τεράστιο τζίρο ! Ετσι δρν ειναι ; και όμως οχι ! Η απαντηση τα δικά μου Λάστιχα (αυτά που πουλάω εγω) ειναι καλυτερα απο του αλλου δεν ταιριαζει στο συγκεκριμένο προιον νομιζω !
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
θα σου απαντησω λοιπον με ακριβως τον ιδιο τροπο που μου απαντησες ο πιο κολητος φιλος μου εχει συνεργειο τα tkc 80 μετρητα 290 ευρω τα εβαλα τελικα σε ξενο ασχετο αγνωστο σε μενα με 210 ευρω και 12 ατοκες η αγορα ειναι ελευθερη θελει ψαξιμο η δουλεια αλλα παντα για το ιδιο προιον
Εννοειτε πως η αγορα ειναι ελεύθερη και ο καθένας παίζει όπως θέλει και καλα κανει !! Απλά τα λάστιχα εγω θεωρω πως εχουν μεγάλο περιθώριο σε κέρδος!! Ρε μήπως να ανοίξουμε ενα να μας τρέχουν απο τα πατζακια τα φράγκα ;;;:p
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
Βεβαια και ειδα και οχι μια φορά γτ όπως έγραψα αν δεις στην απαντηση μου στο KFX πηρα λάστιχα απο το χωριο 20 ευρω φθηνότερα απο μαγαζι που τοποθετεί 10 λάστιχα το χρόνο σε μηχανές και για τα ιδια λάστιχα μεγάλο μαγαζι της Αθήνας μου ζήτησε παραπάνω χρήματα ! Πως γινεται αυτο; το μαγαζι στην Αθήνα θα έπρεπε να ειχε καλύτερη τιμη αν σκεφτούμε λογικά και εμπορικά διότι αγοράζει και καλύτερες τιμες ελαστικά απο τον εισαγωγέα γιατι του κανει τεράστιο τζίρο ! Ετσι δρν ειναι ; και όμως οχι ! Η απαντηση τα δικά μου Λάστιχα (αυτά που πουλάω εγω) ειναι καλυτερα απο του αλλου δεν ταιριαζει στο συγκεκριμένο προιον νομιζω !

Όχι δεν ισχύει αυτό που λες. Το μαγαζί στην Αθήνα μπορεί να έχει άλλα έξοδα. Επίσης μπορεί να μην προμηθεύονται από τον ίδιο εισαγωγεα αλλά από παραεισαγωγεα ή δική τους εισαγωγή (έχω παράδειγμα πατρινού μαγαζιού που είχε διαλύσει τους πάντες με τις τιμες του).
Αυτό που θα μπορούσε να λέει κάτι είναι το ίδιο μαγαζί να πουλάει με διαφορετικές τιμές :D :D :D
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
εχω εργοστασιο στην ελλαδα...φτιαχνω λαστιχα...πληρω συγκεκριμενα στανταρ ποιοτητας...
κοστος+φορολογια+εργατικα+κλπ. κλπ = 10 ευρω το τεμαχιο...
το βγαζω στην αγορα με 13 ευρω το τεμαχιο...
κερδος 3 ευρω...

εχω εργοστασιο στην χχχ χωρα...φτιαχνω λαστιχα...πληρω τα ιδια συγκεκριμενα στανταρ ποιοτητας...
κοστος+ χαμηλοτερη φορολογια+φθηνοτερα εργατικα+κλπ. κλπ = 7 ευρω το τεμαχιο...
το βγαζω στην αγορα με 10 ευρω το τεμαχιο...
κερδος 3 ευρω...


χωρις να εχω κανει καμμια εκπτωση στην ποιοτητα και διατηρωντας το ιδιο κερδος , ειμαι και ανταγωνιστικος στην αγορα και συνεχιζω να ψαχνω αλλη χωρα πιο φθηνη μπας και παραμεινω στην αγορα προσφεροντας το ιδιο καλο ονομα [ποιοτητα] που με τοσο κοπο εχω χτισει και δεν εχω σκοπο να χαλασω !!!!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Σωστο και δεκτό αυτο που λες !! Πως μου εξηγείς το ανάποδο ακριβώς ! Μου δινει τιμη και τα βάζω τελικα συνεργειο μοτο στο χωριο εδω λάστιχα χωμάτινα για το 640 δεν θυμάμαι τη μάρκα τωρα κόλλησα 140 ευρω το ζευγάρι τοποθετημένα κομπλέ και τα ιδια ακριβώς λάστιχα ρωτάω σε δυο μαγαζια στην Αθήνα και τα βρίσκω 160 ευρω !! Χαχαχχαχαχα η πλακα ξερεις ποια ειναι οτι τα 2 αυτά μαγαζια στην Αθήνα ειναι τα μεγαλύτερα σε πωλήσεις ελαστικών και αυτός εδω στο χωριο ειναι ζήτημα να πουλάει 10 ζευγάρια λάστιχα για μηχανές το χρόνο ! Πραγματικά αυτο με ειχε ξεπεράσει τελείως ! Δε μπορω να το πιστέψω ακομα ! Και εχει τυχει και σε αλλους φίλους να ρωτάνε μια τιμη γι ελαστικά στην Αθήνα και να ειναι ακριβότερα απο την τιμη που παίρνουν στην επαρχία που εχει και περισσότερα μεταφορικά για να φτάσουν ! Άρα ιςως τα ελαστικά εχουν πολυ μεγαλύτερο περιθώριο και κέρδος απο οσο νομίζουμε !

ιδιοκτητο μαγαζι ο λαστιχας μου στην επαρχια ....
δυο ατομα προσωπικο γιατι βαζει π.χ. 10 ζευγαρια το χρονο...

ενοικιο ο λαστιχας μου στην αθηνα...
πεντε ατομα προσωπικο γιατι βαζει π.χ. 70 ζευγαρια το χρονο...

τα εξοδα δεν ειναι ιδια...

ο αθηναιος για να κανει την ιδια γενναια εκπτωση με τον επαρχιωτη λαστιχα μου θα επρεπε να βαζει π.χ. 100 ζευγαρια....



αλλα και παλι ολα σχετικα ειναι....:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thinking:
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Όχι δεν ισχύει αυτό που λες. Το μαγαζί στην Αθήνα μπορεί να έχει άλλα έξοδα. Επίσης μπορεί να μην προμηθεύονται από τον ίδιο εισαγωγεα αλλά από παραεισαγωγεα ή δική τους εισαγωγή (έχω παράδειγμα πατρινού μαγαζιού που είχε διαλύσει τους πάντες με τις τιμες του).
Αυτό που θα μπορούσε να λέει κάτι είναι το ίδιο μαγαζί να πουλάει με διαφορετικές τιμές :D :D :D
Ο εισαγωγέας στην Ελλαδα ειναι ένας !! Όλοι σχεδον απο αυτον αγοράζουν ! Και σιγουρα ένας που εχει μαγαζι στην Επαρχια σε ενα χωριο και βάζει 10 λαςτιχα Το χρόνοαγοράζει ακριβότερα απο τον εισαγωγέα σε σχέση με ενα μαγαζι στην Αθήνα που αγοράζει 10.000 ελαστικά το χρόνο ! Και το μαγαζι στην επαρχια πουλάει φθηνότερα απο αυτο της Αθήνας ! Και η απαντηση απο το μαγαζι της Αθήνας ειναι τα δικά μου ειναι καλυτερα ! Οκ ο καθένας όπως αγαπάει αλλα εξακολουθώ να πιςτευω πως τα πράγματα δεν ειναι ακριβώς όπως κάποια λένε στα Λάστιχα !
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
ιδιοκτητο μαγαζι ο λαστιχας μου στην επαρχια ....
δυο ατομα προσωπικο γιατι βαζει π.χ. 10 ζευγαρια το χρονο...

ενοικιο ο λαστιχας μου στην αθηνα...
πεντε ατομα προσωπικο γιατι βαζει π.χ. 70 ζευγαρια το χρονο...

τα εξοδα δεν ειναι ιδια...

ο αθηναιος για να κανει την ιδια γενναια εκπτωση με τον επαρχιωτη λαστιχα μου θα επρεπε να βαζει π.χ. 100 ζευγαρια....



αλλα και παλι ολα σχετικα ειναι....:thumbsdown::thumbsdown::thumbsdown::thinking:
Αγοράζει και φθηνότερα Γιωργο ο Αθηναίος όμως γτ παίζει με την ποσότητα !! Επισης εδω ειδα να ανοίγει τον κατάλογο μπροστά μου και να μου λεει τιμη καταλόγου !!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
ξεφυγε λιγο το θεμα απο την ποιοτητα του ελαστικου πηγαμε στα λεφτα και εδω μαλλον θα μπλεξουμε κρατηστε μονο οτι η αγορα ειναι ελευθερη για ολους μας
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης στα περί εξόδων σκεφτείτε οτι το μαγαζί στο "χωριό" μπορεί να ασφαλιστεί στον ΟΓΑ σε αντίθεση με το μαγαζί στην πόλη που πρέπει υποχρεωτικά να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.
Μιλάμε για τεράστια διαφορά στα πάγια έξοδα προς όφελος του ασφαλισμένου στον ΟΓΑ και αν είναι έξυπνος επαγγελματίας μπορεί να περάσει το κέρδος αυτό σαν έκπτωση στον πελάτη...;)
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
ξεφυγε λιγο το θεμα απο την ποιοτητα του ελαστικου πηγαμε στα λεφτα και εδω μαλλον θα μπλεξουμε κρατηστε μονο οτι η αγορα ειναι ελευθερη για ολους μας
Το αυτόν ! +250...
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Επίσης στα περί εξόδων σκεφτείτε οτι το μαγαζί στο "χωριό" μπορεί να ασφαλιστεί στον ΟΓΑ σε αντίθεση με το μαγαζί στην πόλη που πρέπει υποχρεωτικά να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ.
Μιλάμε για τεράστια διαφορά στα πάγια έξοδα προς όφελος του ασφαλισμένου στον ΟΓΑ και αν είναι έξυπνος επαγγελματίας μπορεί να περάσει το κέρδος αυτό σαν έκπτωση στον πελάτη...;)
Τα δικά μου παραδείγματα εχουν ΤΕΒΕ το λεω γτ το ξερω και τους ξερω ! Επισης δεν μου έκαναν καμία εκπτωςη άνοιξε το κατάλογο που ειχε μπροστά μου ποια θες ; αυτά του λεω ! Και ειδαμε μαζι την τιμη καταλόγου οπου και μου τα έφερε και τα τοποθέτησε ! Με Ημερομηνία φρέσκοτατη !
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
νομιζω οτι το θεμα ποιοτητα ειναι πιο πιασαρικο δεν το γυριζουμε προς τα εκει αλλιως θα παω να δω ειδησεις Μου θυμησατε μια βρωμα για λαστιχα του μοτοκρος κοντα στα ψαχνα σε ενα μαγαζι και τρεχαμε σαν μα,,,,,,,,,,,,ες να βρουμε το μαγαζι
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
νομιζω οτι το θεμα ποιοτητα ειναι πιο πιασαρικο δεν το γυριζουμε προς τα εκει αλλιως θα παω να δω ειδησεις μου θυμησατε μια βρωμα για λαστιχα του μοτοκρος κοντα στα ψαχνα σε ενα μαγαζι και τρεχαμε σαν μα,,,,,,,,,,,,ες να βρουμε το μαγαζι
Χαχαχχαχαχα εχεις δικιο ας ακούσουμε καλυτερα απόψεις και απο αλλα παιδια περί του θέματος της προέλευσης των ελαστικών !!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Τα δικά μου παραδείγματα εχουν ΤΕΒΕ το λεω γτ το ξερω και τους ξερω ! Επισης δεν μου έκαναν καμία εκπτωςη άνοιξε το κατάλογο που ειχε μπροστά μου ποια θες ; αυτά του λεω ! Και ειδαμε μαζι την τιμη καταλόγου οπου και μου τα έφερε και τα τοποθέτησε ! Με Ημερομηνία φρέσκοτατη !
Άλλη τιμή έχει ο Ελληνικός καφές στο χωριό άλλη τιμή στην πόλη...;)
Θέλω να πω οτι τα περιθώρια κέρδους είναι μεγάλα και στην κρίση του κάθε πωλητή.
 

chaosm

Μέλος
παντως και εγω ειμαι τις αποψης οτι διαφερουν τα λαστιχα αναλογα με τον τοπο κατασκευης τους
Γιατί ρε παιδιά με τα χέρια τα φτιάχνουν ή βάζει αλλά υλικά η pirelli στη Γερμανία και άλλα στη Κίνα; τα εργοστάσια πάνε σε αυτές τις χώρες για καλύτερη φορολογία και φθηνότερα εργατικά χέρια.

Από κει και πέρα καμία μεγάλη εταιρία δε θα έπαιζε το όνομα της με κάτι τέτοιο.

ο κάθε ένας πουλάει όπως μπορεί.

Το όλο το κόλπο παίζεται από τους προμηθευτές.

Επίσης αν τα λάστιχα που συγκρίνετε είναι της ίδιας χρονιάς, τα τιμολόγια, το αν καίγεται για χρήματα το μαγαζί κλπ.
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Άλλη τιμή έχει ο Ελληνικός καφές στο χωριό άλλη τιμή στην πόλη...;)
Θέλω να πω οτι τα περιθώρια κέρδους είναι μεγάλα και στην κρίση του κάθε πωλητή.
Σωστός ο Θενος συμφωνούμε ;) Αλλα ας παραμείνουμε στο αρχικό ποστ γτ ξεφύγαμε και θα μας μαλώσουν :D
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ τα υλικα που εχουν οι μοναδεςABS τις bmw με σερβοφρενα που φτιαχνω απο εξαμηνο παραγωγης σε εξαμηνο που τα φτιαχνει το ιδιο και μοναδικο εργοστασιο στην γερμανια και δεν θα εχουν τα λαστιχα
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Σωστός ο Θενος συμφωνούμε ;) Αλλα ας παραμείνουμε στο αρχικό ποστ γτ ξεφύγαμε και θα μας μαλώσουν :D
Ο.κ το κόβουμε...:oops:
 

chaosm

Μέλος
ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΑ τα υλικα που εχουν οι μοναδεςABS τις bmw με σερβοφρενα που φτιαχνω απο εξαμηνο παραγωγης σε εξαμηνο που τα φτιαχνει το ιδιο και μοναδικο εργοστασιο στην γερμανια και δεν θα εχουν τα λαστιχα
Αυτό μπορεί να είναι θέμα της BMW για αλλαγή προμηθευτών. Είναι κάτι διαφορετικό από αυτό με τα λάστιχα
 
Top Bottom