Η Αιτωλοακαρνανία αλλιως...

vaelsod

Μέλος
Όνομα
Ελένη
Μοτό
XR 250 Baja & Pegaso 660
Μητσαρα κανονισε να τα εξερευνησεις καλα ολα τα μερη εκει κ μετα να μας οργανωσεις να ερθουμε ενα διημερο να μας ξεναγησεις και απο κοντα. Μεχρι τοτε αναβαζε κι αλλα!!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
μη μαρτυράς για τον Παλιοπόταμο θα μας τον χαλάσουν κι αυτόν!
Ήπιες κάνα σατλάκι μπύρες μιας που έφτασες εκεί;;;;;
Ο Αράκυνθος είναι πάλι Μήτσο για πολύ ψάξιμο...
Από Ελληνικά και πάνω (ή Σιβίστα!) προς το μοναστήρι του Άη Γιώργη και στον Άγιο Πέτρο κλπ κλπ...
Αν καταφέρω και έρθω με άδεια πάνω από 3 μέρες θα σε ενημερώσω μπας και πάμε καμια τσάρκα μαζί...
Ψάξε όσο μπορείς πάντως έχει πολλές ομορφιές η περιοχή ....όπως και από το μοναστήρι του Άη Συμιου κλπ κλπ...
Γύρα του Μακρή για παιχνίδια (πίσω από το ΤΕΙ) ....
ΠΑρακολουθώ με νοσταλγία .........
Να είσαι γερός και πάντα όρθιος!!!
εννοειται το πχιαμε το σατλακι μας,αφου φτασαμε μεχρι εκει στον φιλο μου..
αλλα τι να μαρτυρησω..φετος φτασαμε στο σημειο να κοψουμε την κυριακη εκει..κακος χαμος.δεν εβρισκες προσωπικη παραλια να την πεσεις,επρεπε να την μοιραστεις και με αλλη παρεα.ελεος...:cool:που φτασαμε...:p
μου φενεται θα μπει ο Διονης στο προγραμμα για κυριακατικο μπανιο που ειναι ακομα hardcorε.
Στα αμμεσα σχεδια ειναι πυροφυλακιο,απο Αγι-αγαθη και γυρω περιχη,που ναι και δασωμενη.
Αργοτερα θα θελα και μια καλη στα Ακαρνανικα,αλλα οργανωμενη γιατι δεν εχω ιδεα απο κει τι γινεται.
αμα ξεκλπεψεις χρονο θα χαρω να βολταρουμε παρεα..
Μητσαρα κανονισε να τα εξερευνησεις καλα ολα τα μερη εκει κ μετα να μας οργανωσεις να ερθουμε ενα διημερο να μας ξεναγησεις και απο κοντα. Μεχρι τοτε αναβαζε κι αλλα!!
για σας δουλευω;)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
παμε αλλη μια..
βαρεμαρα μεσημεριανη,καιρος καλος,τρικαλος,με κοιταει το τενερε...το κοιταω κ εγω...
φυγαμε λεω.
3 ωριτσες ευχαριστη ταλαιπορια,βλεποντας μερη και αθρωπους εντελως αγνωστα μεχρι τωρα..που δεν ηξερα καν οτι υπηρχε ολος αυτος ο "κοσμος" εκει..
ο προορισμος ηταν το δασος του Φραξου,και ενα εκκλησακι σε μια κορυφη εκει κοντα που ειδα τις προαλες περνωντας με το τουτου.
Το δασος του Φραξου,ειναι ενα περιφραγμενο,προστατευομενο υποτιθεται δασος-ζουγκλα-καμποτζη-βιετναμ,το οποιο μαλλον τελευταια εχει μετατραπει σε βοσκοτοπι για γουρουνια ελευθερας και κοπαδια γιδια,βολευει και η περιφραξη που λεγαμε..
παλια ηταν ιδανικος προορισμος για πικνικ και αθληση,αλλα η εγκαταληψη το εχει κανει πλεον απροσιτο ισως και τρομακτικο για καποιους.
πριν οργιασει η βλαστηση,θυμαμαι εβρισκες ευκολα και 2 "ματια" δλδ κατι σαν πολυ βαθιες καταγαλανες-μπλε σκουρες τρυπες που αναβλυζαν νερο.


πρωτη σταση σε μια απο τις πολλες γεφυρες του Αχελωου,που ειναι τιγκα στο νερο αυτη την εποχη.


προχωραμε για Λεσινι,και ακριβως στην εξοδο του χωριου,εγκαταλελημενα μερτσεντε φορτηγα απο καποιον κλειστο πλεον συνετερισμο,περιμενουν να γινουν ενα με τη φυση...




μεσα στο δασος το σκηνικο,οσο μπορεσα να προχωρησω,ειναι ετσι...


το αιλουροειδες παραμονευει...




τη γεφυρα τελευταια φορα πριν κανα 5αρι χρονια την ειχα περασει μαζι με το μηχανακι..σημερα ουτε με τα ποδια...



και μετα ανηφορησαμε για τα υψωματα οπου και συναντησα παλι τη φιλη μου...


και το τοπιο εγινε πιο hardcore..
σπαστιρι κανονικο..λες και ολο το βουνο ηταν μια τεραστια πετρα και γρατζουνησαν πανω του τον "δρομο"..
με βρηκε απροετοιμαστο ειναι η αληθεια,τετοιο κοπανημα στα καλα καθουμενα δε το περιμενα,αλλα δε μασησαμε...





ολος ο καμπος με τα χωρια του και λιγο Αχελωο και με καλη ατμοσφαιρα βλεπεις καθαρα Πατρα..


και για το τελος

Τενερε και ξωκκλησια



το οποιο ξωκκλησι απο την ξαφνικη ταλαιπορια που εφαγα δεν μπηκα καν μεσα και δεν εμαθα ουτε πως το λενε..ξεχαστικα εντελως..

αυτα προς το παρων και εις αλφα με υγεια τωρα.
:cool:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
χτυπας ευαισθητες χορδες,η Ακαρνανια εδω κ 2 χρονια που την γνωρισα μ'εχει κερδισει κ εχει γινει απο τους αγαπημενους μου προορισμους.
εχει δε το πλεονεκτημα να ταιριαζει την θαλασσα με το απολυτο βουνο σε βαθμο ασυγκριτα δυνατο!
δωσε υλικο..
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
χτυπας ευαισθητες χορδες,η Ακαρνανια εδω κ 2 χρονια που την γνωρισα μ'εχει κερδισει κ εχει γινει απο τους αγαπημενους μου προορισμους.
εχει δε το πλεονεκτημα να ταιριαζει την θαλασσα με το απολυτο βουνο σε βαθμο ασυγκριτα δυνατο!
δωσε υλικο..
ετσι οπως τα λες ειναι,και βουνο,και θαλασσα,και καμπο,και ποταμια,απ ολα..
να μασταν και λιγο πιο αναπτυγμενοι ρε γμτ..ειμαστε ο τελευταιος νομος σε αναπτυξη.με οτι αυτο συνεπαγεται(ανεργεια,φτωχια κτλ κτλ)

απο ακαρνανια δεν ξερω και πολλα,ελπιζω να μαθω σιγα σιγα,οποτε αν σε βγαλει ο δρομος κατα δω,ξερεις...
προς το παρον εξαντλουμε την Αιτωλια,αν κ εχει πολυ πραμα ακομα..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
ετσι οπως τα λες ειναι,και βουνο,και θαλασσα,και καμπο,και ποταμια,απ ολα..
να μασταν και λιγο πιο αναπτυγμενοι ρε γμτ..ειμαστε ο τελευταιος νομος σε αναπτυξη.με οτι αυτο συνεπαγεται(ανεργεια,φτωχια κτλ κτλ)

απο ακαρνανια δεν ξερω και πολλα,ελπιζω να μαθω σιγα σιγα,οποτε αν σε βγαλει ο δρομος κατα δω,ξερεις...
προς το παρον εξαντλουμε την Αιτωλια,αν κ εχει πολυ πραμα ακομα..
εχεις χρονο κ ορεξη κ σιγουρα θα τα μαθεις,δουλεψε χαμηλα τωρα κ απο ανοιξη πιασε τα βουνα,εκει θα ξεφυγεις με οσα δεις!!
σιγουρα θα'ρθω... κ θα ξαναρθω σαφως!!:yew:
θα ενημερωθεις να ετοιμασεις τσιπουρακια...:D
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αλλη μια..
ειχα λιγο ορεξη χθες,ειχα και καιρο να καβαλησω μετα απο τη ζβαρνησια με το αλλο μηχανακι,ωραια μερα παλι,βγηκα απο το σπιτι,κοιταω τριγυρω απο δω απο κει,εντοπιζω και λεω εκει θα παω.

Κινηθηκα και παλι στην οροσειρα του Αρακυνθου,σε αλλο σημειο αυτη τη φορα,στο πιο βορειο κομματι του,αναβαση απο μπροστα ,σταση στο εγκαταλελλημενο χωριο Κατω Μουσουρα και καταβαση απο πισω στα ανατολικα που ειναι και πιο ωραια λογο βλαστησης και του χωματος αντι για το νταμαρι που ειναι απο δυτικα.

γρηγορη προετοιμασια,τα βασικα,νερακι,ψηφιακη και ο Τζονης ο Ντουκου στο mp3 να τα λεει και φυγαμε..

ξεκινωντας την αναβαση απο το χωριο Κεφαλοβρυσο επι της εθνικης και συντομα εχουμε πιασει υψος...




και συνανταμε τα πρωτα παρατημενα σπιτια του χωριου.
ξερολιθια χτισμενα,χωρις συνδετικο υλικο,πετρα στην πετρα ντουβαρια και πετρινη σκεπη..
που την βρηκαν τοση πετρα ηθελα να ξερα..:p








απλα σπιτακια,κυριως με την κτηνοτροφια ασχολουνταν εδω ο κοσμος και καποιες καλλιεργιες στις πετρινες πεζουλες
απλα χρονια,απλος κοσμος..
ενα δωματιο,ενα τζακι,δυο ραφακια και σκεπη απο πανω.

και απομειναρι απο το οχημα της εποχης-περιοχης


συνεχιζω ανεβαινωντας και φτανουμε στις κεραιες και στο ψηλοτερο σημειο,να χαζεψουμε και την θεα.





και η πιστη μου φιλη σε καθε βολτα εδω γυρω,ειχε ερθει κ αυτη για τη θεα


το υπολοιπο κομματι ηταν μια ευχαριστη εκπληξη,με αφρατα χωματα,πολυ χωματοδρομο,δεντρα,ρεματα και αλλα τετοια ωραια..
εκει πρεπει να γινει μια αναλυτικοτερη και εξερευνητικη βολτα αμμεσα..







πολυ το αγαπησα αυτο το μηχανακι!:D

τελος για χαλαρωση μου τη βαρεσε και πηγα στον γραφικο Αστακο για καφεδακι ετσι στα μπαμ.


αυτα τα ολιγα προς το παρων.
θα επιστρεψω δημητριος οσονουπω.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μητσάρα αν θες έχω ωραίες χωματοδιαδρομες στον Αστακό..
Μία που πηγαίνει από το λιμάνι πλατυγιάλι στο χωριό Βαλτί και άλλη μία που από το κάστρα του Αστακού βγαίνεις στο Καραισκάκι.. Επίσης ότι θες από Αστακό μου λες :)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ωραιος,θα το χω στα υποψην.

επισης παρατηρησα οτι στην κορυφη της Παλιοβουνας μπηκαν οι πρωτες ανεμογεννητριες,που σημαινει θα εχει φτιαχτει και ενας υποτυπωδης δρομος.
η θεα απο την κορυφη ειναι φοβερη αν εχει καλο καιρο.
λεω να ρηξω μια ματια τις επομενες μερες.ακουτε εκει απεναντι στην Αντρεουπολη?αμα ψηνεται κανεις το συζηταμε.
 

Jtf1821

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Transalp600 1998
ωραιος,θα το χω στα υποψην.

επισης παρατηρησα οτι στην κορυφη της Παλιοβουνας μπηκαν οι πρωτες ανεμογεννητριες,που σημαινει θα εχει φτιαχτει και ενας υποτυπωδης δρομος.
η θεα απο την κορυφη ειναι φοβερη αν εχει καλο καιρο.
λεω να ρηξω μια ματια τις επομενες μερες.ακουτε εκει απεναντι στην Αντρεουπολη?αμα ψηνεται κανεις το συζηταμε.
Ωραιες βολτες φιλε,κανονιζουμε καμια και παρεα.εχω ενα τρανσαλπ και γυρναω στα βουνα και στα λαγκαδια του απιστευτου νομου μας .εδρα αγρινιο,δωσε στιγμα.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Πάλι θα ξενιτευτουμε;
αμα θεωρεις ξενιτια τα 20χμ απο το σπιτι σου μεχρι τη γεφυρα,αστα κοσμα.:cool:
τη βιζα να εχεις μαζι μονο.


Ωραιες βολτες φιλε,κανονιζουμε καμια και παρεα.εχω ενα τρανσαλπ και γυρναω στα βουνα και στα λαγκαδια του απιστευτου νομου μας .εδρα αγρινιο,δωσε στιγμα.
ωραιος!θα κανονιστουμε!
:ok:
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
αμα θεωρεις ξενιτια τα 20χμ απο το σπιτι σου μεχρι τη γεφυρα,αστα κοσμα.:cool:
τη βιζα να εχεις μαζι μονο.

Ειρωνικο ηταν για την μεγαλη βολτα :D:D:D
Αι κανονισε καμια απο τα μερη σου και να βγουμε στην ορεινη Ναυπακτια, να κανουμε και μπανακι στον Ευηνο :yew:
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
δε τα πιανω τα χιουμορ τα κατω απ τ αυλακι.να με σμπαθας φιλε μου...
:D
αλλα οσο ξερεις εσυ απο κει,αλλο τοσο ξερω και γω.
:p
το ψαχνω
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Αι κανονισε καμια απο τα μερη σου και να βγουμε στην ορεινη Ναυπακτια, να κανουμε και μπανακι στον Ευηνο :yew:
Μου φαινεται οτι πρεπει να το βαλουμε εμεις στην ατζεντα για απεκει βολτα το Patras team...:cool:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Μητσάρα αν θες έχω ωραίες χωματοδιαδρομες στον Αστακό..
Μία που πηγαίνει από το λιμάνι πλατυγιάλι στο χωριό Βαλτί και άλλη μία που από το κάστρα του Αστακού βγαίνεις στο Καραισκάκι.. Επίσης ότι θες από Αστακό μου λες :)
θα εισαι δηλαδη μάς λες σε βολτα απο κοινου εκει χαμου;...κι ασε τα "σου λεω μου λες"...πας μπροστα αφου τα ξερεις κι ακολουθουμε...χωματινα βαλε και βουρ :Watching::happy:
 
Top Bottom