Η Αιτωλοακαρνανία αλλιως...

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
θα εισαι δηλαδη μάς λες σε βολτα απο κοινου εκει χαμου;...κι ασε τα "σου λεω μου λες"...πας μπροστα αφου τα ξερεις κι ακολουθουμε...χωματινα βαλε και βουρ :Watching::happy:
Αμα θελετε το κανονιζουμε να ειμαι και εγω Αστακό.. Γενικα μια εκδρομουλα στα συγκεκριμενα μερη θα ηταν πολυ καλη ;)
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
αφου δεν εκατσε λογο ανωτερας βιας το κανονισμα με τους "καταπταυλακι" για 2ημερο καθωσπρεπει και τ αφησαμε για την επομενη,
σημερα,αν και ξυπνησα αργα,μετα το μεσημεριανο,η μερα ητανε πολυ τουμπανη για να χαραμιστει σε καφετεριες...
οποτε,στο δρομο..
ξεκινησα στα μπαμ με προετοιμασια εξοπλισμου και φορτωμα χαρτων στα δορυφορικα συστηματα μου (και καλα..)
σκονακι σε post it απο google earth τους χωματοδρομοι της περιοχης,ειδικα στα σημεια που μπερδευονται:cool:


η προσβαση στο βνο εγινε απο τα Μπανια της Σταμνας,αναβαση οοοοολο το βουνο,και μετα εξερευνητικα και ψαχνωντας,κατεβηκα στο χωριο Χρυσοβεργι.

και φυγαμε για τον ανηφορο.

ανεβαινοντας για το χωρο της Αγιας Αγαθης,που παλια παιζει να ηταν και μοναστηρι αν δεν κανω λαθος,και τωρα φιλοξενει τις 23 Αυγουστου,ενα απο τα μεγαλυτερα πανηγυρια της περιοχης.
(tip για τους ψαγμενοι:σκαει και ο Aliagas εδω.)
φθηνοπορινο το τοπιο.


TENERE και αγιος ο Θεος!βοηθεια μας..


εχει μεγαλη απλα εκει πανω,


συνεχιζω για ψηλοτερα εδαφη,με προορισμο το πυροφυλακειο στην κορυφη Ψηλη Παναγια.
σχετικα καλος δασικο δρομος,με αφρατα χωματα,λασπη και λιγα νεροφαγωματα,ετσι για το fun της βολτας


φτανω στο πυροφυλακιο.η προηγουμενη φορα που ειχα παει εκει,παιζει να ητανε πριν 20 τουλαχιστον χρονια.
το μερος υπεροχο,η θεα επισης και ο καιρος χαρα θεου!
καπως ετσι ειναι εκει πανω.

μεσα στη συσταδα των δεντρων,βρισκονται χαλασματα.Μετα απο ερευνα ιντερνετικη,πιθανως να ειναι η ακροπολη της αρχαιας πολης Λυσιμαχιας.
πιο κατω συναντησα και τμημα των τοιχων της.






τιγκα στο μανιταρι η περιοχη

κριμα το κτηριο,το οποιο ειναι εντελως ρημαγμενο και εχουν αφησει μονο τα ντουβαρια.


και η θεα απο κει πανω..στο βαθος το Αγρινιο και οι λιμνες του.


αρκετα εκει πανω ομως,περναγε η ωρα,αρχιζε να ξυριζει..παρεα δεν ειχα..ποσο να κατσω..
αρχισα την καταβαση.
εδω ψηλοζοριστικα,γιατι ειχε γινει ρεμα ο δρομος,ημουνα και μονος...αλλα μιλησε η εμπειρια και βγηκα αλωβητος:cool:



τμημα του αρχαιου τοιχους που ανεφερα και πριν



θεα..με τι αλλο,το Αιτωλικο στο βαθος


και τελος,μετα την αναβαση-καταβαση,παλι θαλασσα για ξεκουραση και να ρεμβασουμε στην ησυχια.αμα καπνιζα θα εκανα κ ενα τσιγαρο.


πολυ ωραια βολτα,τελειος καιρος,κανα 30χμ χωμα συνολο,πολυ τη χαρηκα,και συνδιαζεται με αλλη μια απο τις προηγουμενες μου βολτες για πιο μεγαλης διαρκειας απολαυση.:D
το Τενερι στο υψος των περιστασεων οπως παντα..
αντε και στα επομενα.
σαλουδος!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
αφου δεν εκατσε λογο ανωτερας βιας το κανονισμα με τους "καταπταυλακι" για 2ημερο καθωσπρεπει και τ αφησαμε για την επομενη,
σημερα,αν και ξυπνησα αργα,μετα το μεσημεριανο,η μερα ητανε πολυ τουμπανη για να χαραμιστει σε καφετεριες...
οποτε,στο δρομο..
ξεκινησα στα μπαμ με προετοιμασια εξοπλισμου και φορτωμα χαρτων στα δορυφορικα συστηματα μου (και καλα..)
σκονακι σε post it απο google earth τους χωματοδρομοι της περιοχης,ειδικα στα σημεια που μπερδευονται:cool:


η προσβαση στο βνο εγινε απο τα Μπανια της Σταμνας,αναβαση οοοοολο το βουνο,και μετα εξερευνητικα και ψαχνωντας,κατεβηκα στο χωριο Χρυσοβεργι.

και φυγαμε για τον ανηφορο.

ανεβαινοντας για το χωρο της Αγιας Αγαθης,που παλια παιζει να ηταν και μοναστηρι αν δεν κανω λαθος,και τωρα φιλοξενει τις 23 Αυγουστου,ενα απο τα μεγαλυτερα πανηγυρια της περιοχης.
(tip για τους ψαγμενοι:σκαει και ο Aliagas εδω.)
φθηνοπορινο το τοπιο.


TENERE και αγιος ο Θεος!βοηθεια μας..


εχει μεγαλη απλα εκει πανω,


συνεχιζω για ψηλοτερα εδαφη,με προορισμο το πυροφυλακειο στην κορυφη Ψηλη Παναγια.
σχετικα καλος δασικο δρομος,με αφρατα χωματα,λασπη και λιγα νεροφαγωματα,ετσι για το fun της βολτας


φτανω στο πυροφυλακιο.η προηγουμενη φορα που ειχα παει εκει,παιζει να ητανε πριν 20 τουλαχιστον χρονια.
το μερος υπεροχο,η θεα επισης και ο καιρος χαρα θεου!
καπως ετσι ειναι εκει πανω.

μεσα στη συσταδα των δεντρων,βρισκονται χαλασματα.Μετα απο ερευνα ιντερνετικη,πιθανως να ειναι η ακροπολη της αρχαιας πολης Λυσιμαχιας.
πιο κατω συναντησα και τμημα των τοιχων της.






τιγκα στο μανιταρι η περιοχη

κριμα το κτηριο,το οποιο ειναι εντελως ρημαγμενο και εχουν αφησει μονο τα ντουβαρια.


και η θεα απο κει πανω..στο βαθος το Αγρινιο και οι λιμνες του.


αρκετα εκει πανω ομως,περναγε η ωρα,αρχιζε να ξυριζει..παρεα δεν ειχα..ποσο να κατσω..
αρχισα την καταβαση.
εδω ψηλοζοριστικα,γιατι ειχε γινει ρεμα ο δρομος,ημουνα και μονος...αλλα μιλησε η εμπειρια και βγηκα αλωβητος:cool:



τμημα του αρχαιου τοιχους που ανεφερα και πριν



θεα..με τι αλλο,το Αιτωλικο στο βαθος


και τελος,μετα την αναβαση-καταβαση,παλι θαλασσα για ξεκουραση και να ρεμβασουμε στην ησυχια.αμα καπνιζα θα εκανα κ ενα τσιγαρο.


πολυ ωραια βολτα,τελειος καιρος,κανα 30χμ χωμα συνολο,πολυ τη χαρηκα,και συνδιαζεται με αλλη μια απο τις προηγουμενες μου βολτες για πιο μεγαλης διαρκειας απολαυση.:D
το Τενερι στο υψος των περιστασεων οπως παντα..
αντε και στα επομενα.
σαλουδος!
:photo::):):):ok::friendship:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
εχεις βρει δυνατους ρυθμους εκει περα κ οσο περνα ο καιρος δινεις εξαιρετικο υλικο το οποιο αφθονει στην εκει περιοχη..!!
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
ξενερωνω γιατι δεν το χω καθολου με τις φωτογραφιες..
βασικα δεν εχω φωτογραφικη μηχανη.
με μια cyber shot sony παλευω..
αν ητανε καποιος που να ξερε καλα το αθλημα,θα βλεπατε τελειως αλλες φωτος.
δε μπορω να μεταδωσω ουτε το 10% απο το πως πραγματικα ειναι τα τοπια και ολα τ αλλα..
 

bros400pgm

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Όνομα
Kosmas
Μοτό
Aprilia
ξενερωνω γιατι δεν το χω καθολου με τις φωτογραφιες..
βασικα δεν εχω φωτογραφικη μηχανη.
με μια cyber shot sony παλευω..
αν ητανε καποιος που να ξερε καλα το αθλημα,θα βλεπατε τελειως αλλες φωτος.
δε μπορω να μεταδωσω ουτε το 10% απο το πως πραγματικα ειναι τα τοπια και ολα τ αλλα..
H φωτογραφία μητσε είναι φωτογραφία (μία εικόνα χίλιες λέξεις). Μην προσπαθείς να εντυπωσιασεις βγάζοντας σοφιστικέ και ψαγμενες φωτό. Μια χαρά ειναι αυτές που βάζεις.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
H φωτογραφία μητσε είναι φωτογραφία (μία εικόνα χίλιες λέξεις). Μην προσπαθείς να εντυπωσιασεις βγάζοντας σοφιστικέ και ψαγμενες φωτό. Μια χαρά ειναι αυτές που βάζεις.
ρε δε θελω σοφιστικε και ψαγμενες,θελω να μπορεσω να αποτυπωσω τα χρωματα πχ που βλεπω η το φωτισμο η το τοπιο.
:ok:
 

Θάνος.Κ

Σκουτεροtraveller
Περιοχή
Νότια Προάστια Αθηνών forever
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda SH 300i C-Abs
Ωραιος κ να ευχηθω αν ειναι ολα καλα στη εγκατασταση στο Aιτωλικό.

Οι φωτογραφιες απο τη λιμνη κλπ μου ξυνησαν αναμνησεις απο τα σπουδαστικα χρονια στο Μεσολογγι.
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Υπέροχο μέρος!!
Μήτσο θέλω επειγόντως στίγμα από το σημείο που είναι το λιβάδι με το σπιτάκι - παρατηρητήριο.. :D
συντεταγμενες : 38.526926, 21.328519 ,δε ξερω πως αλλιως να στο δειξω να καταλαβεις.
ειναι ωραιο μερος,σιγουρα θα ξαναπαω για περετερω εξερευνιση.
επισης ξες,αμα ερθεις κατα δω μου λες και παμε και μαζι.
:friendship:
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
ξενερωνω γιατι δεν το χω καθολου με τις φωτογραφιες..
βασικα δεν εχω φωτογραφικη μηχανη.
με μια cyber shot sony παλευω..
αν ητανε καποιος που να ξερε καλα το αθλημα,θα βλεπατε τελειως αλλες φωτος.
δε μπορω να μεταδωσω ουτε το 10% απο το πως πραγματικα ειναι τα τοπια και ολα τ αλλα..
Μια χαρά είναι οι φωτογραφίες ;)
Μη νομίζεις, κι εμείς που το κατέχουμε το άθλημα δεν βγάζουμε καλύτερες ;), αυτό που θέλεις να δείξεις, το δείχνεις :)
 
Top Bottom