Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΘΟΛΩΝΕΙ... ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ;

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE

Ένα σημαντικό πρόβλημα που αντιμετωπίζουν οι αναβάτες είναι το θόλωμα της ζελατίνας του κράνους και γιαυτό θα σας προτείνουμε κάποιες λύσεις για να απαλλαγείτε από το πρόβλημα αυτό.

Η πιο απλή λύση φυσικά είναι να αφήσετε τη ζελατίνα του κράνους σας 1 χιλιοστό ανοιχτή. Είναι ο καλύτερος τρόπος για να μη θολώσει ποτέ, είναι ο πιο γρήγορος, ο φθηνότερος αλλά και ο πιο αποδεκτός απ’ όλους. Μέχρι όμως να αρχίσει να βρέχει…
Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσετε ένα επιρρύνιο, το οποίο στέλνει τον αέρα που εκπνέετε προς τα κάτω, μακριά από τη ζελατίνα. Πολλά κράνη διατίθενται με επιρρύνια μέσα στη συσκευασία τους. Θα σας προσφέρει επίσης έξτρα προστασία σε περίπτωση που αφήσετε τη ζελατίνα λίγο ανοιχτή ακόμα και όταν βρέχει. Καλό θα είναι να βρείτε ένα μεγάλο.
Άλλη μία λύση είναι οι αυτοκόλλητες ταινίες οι οποίες τοποθετούνται εσωτερικά της ζελατίνας και υπόσχονται εικόνα χωρίς θολώματα! Το μοναδικό πρόβλημα που θα παρουσιάσουν είναι ελαφρώς παραμορφωμένη εικόνα το βράδυ.
Ορισμένες εταιρείες διαθέτουν ένα σύστημα το οποίο ονομάζει Pinlock. Πρόκειται για μία δεύτερη μικρότερη ζελατίνα την οποία τοποθετούμε μέσα από τη ζελατίνα του κράνους μας και η οποία χρησιμοποιεί τη σύστασή της για να απομακρύνει τα χνώτα της ανάσας μας. Και μόνο του αλλά και σε συνδυασμό με επιρρύνιο, κάνει πολύ καλή δουλειά.
Αν δε θέλετε να κάνετε τίποτα από αυτά, κυκλοφορούν ένα σωρό υγρά επικάλυψης της ζελατίνας, τα οποία εφαρμόζονται από την εσωτερική πλευρά και υπόσχονται απομάκρυνση των χνώτων

http://mot-e-k.blogspot.gr/search/label/ΕΡΕΥΝΑ
 
Τελευταία επεξεργασία:

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
και τι γίνετε όταν το pinlock δεν εφαρμόζει σωστά και η ζελατίνα θολώνει και μάλιστα σε σημείο που επηρεάζει το οπτικό πεδίο?? (κράνος: Schuberth S2...)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
και τι γίνετε όταν το pinlock δεν εφαρμόζει σωστά και η ζελατίνα θολώνει και μάλιστα σε σημείο που επηρεάζει το οπτικό πεδίο?? (κράνος: Schuberth S2...)
Εχω το r1... τα 5 τελευταια χρονια και δεν εχω τετοιο προβλημα.
πρωτη φορα το ακουω γενικα.
μηπως ειναι προβληματικο το pinlock???
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
Οχι, απλα εχει χαλασει η σιλικονη περιμετρικα του pinlock που "κολλαει" στην ζελατινα και περναει αναμεσα το χνωτο. Πρεπει να το αντικαστασεις με νεο.
Εκτος και αν το εχεις βαλει αναποδα οπως ειχα κανει εγω την πρωτη φορα. Το "δοντι" περιμετρικα του pinlock πρεπει να ειναι απο την μερια της ζελατινας.......:rolleyes:
 

anegis

Μέλος
Όνομα
Αιμίλιος Νεγκίζ
Μοτό
BMW 1200 GSA
Μάλλον χρειάζεται βίωμα ή ξεβιδωμα απο τη μια πλευρά για να εφαρμόσει σωστά και η καμπυλοτητα του pin lock να εφαρμόσει αεροστεγως με τη ζελατινα.
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
το κράνος το έχω 1 χρόνο. το πρώτο Pinlock το άλλαξα , μετά από επικοινωνία με την Schuberth και το μαγαζί που αγόρασα το κράνος, γιατί μάλλον είχε χαλάσει η σιλικόνη που στεγανοποιεί το pinlock. Μου έστειλαν, καινούριο και το έβαλα όπως και το πρώτο, αλλά με τα πρώτα καλά κρύα είδα το πρόβλημα. Δοκίμασα να το ξαναβάλω, μήπως δεν είχε καλή εφαρμογή, αλλά πάλι τα ίδια έγιναν... τι να πω :(
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
και τι γίνετε όταν το pinlock δεν εφαρμόζει σωστά και η ζελατίνα θολώνει και μάλιστα σε σημείο που επηρεάζει το οπτικό πεδίο?? (κράνος: Schuberth S2...)
Ρυθμίζεις τα σημεία που πιάνει η μικρή ζελατίνα (τα πινς...) περιστρέφοντάς τα!
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Εχω το r1... τα 5 τελευταια χρονια και δεν εχω τετοιο προβλημα.
πρωτη φορα το ακουω γενικα.
μηπως ειναι προβληματικο το pinlock???
Οχι, απλα εχει χαλασει η σιλικονη περιμετρικα του pinlock που "κολλαει" στην ζελατινα και περναει αναμεσα το χνωτο. Πρεπει να το αντικαστασεις με νεο.
Εκτος και αν το εχεις βαλει αναποδα οπως ειχα κανει εγω την πρωτη φορα. Το "δοντι" περιμετρικα του pinlock πρεπει να ειναι απο την μερια της ζελατινας.......:rolleyes:

το pinlock είναι καινούριο ή σαν καινούριο μου το έστειλαν (και δεν πιστεύω ότι κάνανε κάτι διαφορετικό...μιλάμε για γνωστό μαγαζί...) θα δοκιμάσω να "παίξω" με τα Pins.. ευχαριστώ :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
το pinlock είναι καινούριο ή σαν καινούριο μου το έστειλαν (και δεν πιστεύω ότι κάνανε κάτι διαφορετικό...μιλάμε για γνωστό μαγαζί...) θα δοκιμάσω να "παίξω" με τα Pins.. ευχαριστώ :)
Aν τα προσέξεις, θα δεις ότι δεν είναι κυλινδρικά, αλλά έχουν οβαλ διατομή. Περιστρέφοντάς τα, σφίγγεις ή χαλαρώνεις την αντιθαμβωτική! Δοκίμασε;)
 

todor

在中國,我們信任
Περιοχή
ΒΟΛΟΣ
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Μοτό
Τίμιος Κινέζος
Aν τα προσέξεις, θα δεις ότι δεν είναι κυλινδρικά, αλλά έχουν οβαλ διατομή. Περιστρέφοντάς τα, σφίγγεις ή χαλαρώνεις την αντιθαμβωτική! Δοκίμασε;)
καλά που δεν το έπεζα και στοίχημα ότι είνια κυλινδρικά!!!! οβάλ ε??? πάω να δοκιμάσω-παίξω :))
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Λόγω επαγγέλματος (Οπτικός) υπάρχει αλοιφή αντιθαμβωτικη που εφαρμόζεται στο εσωτερικό της ζελατίνας ή της μάσκας εντούρο με άριστα αποτέλεσματα και τιμή 10€

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Λόγω επαγγέλματος (Οπτικός) υπάρχει αλοιφή αντιθαμβωτικη που εφαρμόζεται στο εσωτερικό της ζελατίνας ή της μάσκας εντούρο με άριστα αποτέλεσματα και τιμή 10
Λεπτομερειες προιοντος? :)
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
θα είναι η χρήσιμη πληροφορία της ημέρας........το έχεις δοκιμάσει ???
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Το πωλώ στο κατάστημα και το έχω δοκιμάσει προσωπικά θέλει ανανέωση κάθε 10 μέρες περίπου ( νέα επάλειψη)

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vpentza

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
βασίλης
Μοτό
R1200GS SE 2010
κάνεις επάλειψη, κρατάς κλειστό το κράνος και δεν έχεις υδρατμούς ???
το έχεις δοκιμάσει σε εσωτερικό ζελατίνας κράνους ή σε "γυαλιά" εντούρο ???
επηρεάζεται η ζελατίνα από τη χρήση του προιόντος ? θέλω να πω, θαμπώνει ή κάτι άλλο με τη συνεχόμενη χρήση ???
Thnx
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Είναι για το εσωτερικό της ζελατίνας .Το ακραίο παράδειγμα είναι μετά από άθληση που αχνιζεις κρύα μέρα κλείνεις ζελατίνα χωρίς να θολώνει!


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kranomitros

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναι
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
KTM 890 Adventure R
Στην αγορά υπάρχει και σπρέι που όμως δεν δουλεύει

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom