Η αναγέννηση ενός "Κυριαρχου"... Αμερικλανικου Dominator

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Θα τις αφησεις ως εχουν ή θα βγαλεις ενα τελικο?
Θα δεχθούν την περιποίηση που τους αρμόζει και θα μείνουν τα 2 τελικά hrc yoshimura... Τα οποία έχουν ωραίο ήχο και είναι αρκετά σπάνια!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
ωπ... το σκατεμ του λαμπαδια...
βγαλτο οξωωωω...
δεν μπορει να συνυπαρχει στον ιδιο χωρο με τον κυριαρχο....
:jp:jp:jp:jp:jp:jp:jp:jp:jp:jp
Νταξ' ο Κυριαρχος βρισκεται ναρκωμενος τωρα και κανουμε τσαμπουκαδες καταλαβες....μεχρι να ξυπνησει θα εχομε φυγει!

Στάλθηκε από το LG-H818 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Πήραμε δωράκια στους κυρίαρχούς μας!
Θεωρητικά προλαμβάνει το πρόβλημα στον άξονα του γραναζιού από πολύ τεντωμένη αλυσίδα.


Σεντ φρομ Dakarete-φον
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πήραμε δωράκια στους κυρίαρχούς μας!
Θεωρητικά προλαμβάνει το πρόβλημα στον άξονα του γραναζιού από πολύ τεντωμένη αλυσίδα.


Σεντ φρομ Dakarete-φον
Και γιατί δεν το φτιάξαν απο την αρχή οι Χονταίοι έτσι ώστε να μην γίνεται ζημιά? :wacky:
Μπορεί δηλαδή στο Domi να συμβεί το ίδιο που είχε πάθει ο Χριστόφορος... @christof40 :thumbsdown:
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Και γιατί δεν το φτιάξαν απο την αρχή οι Χονταίοι έτσι ώστε να μην γίνεται ζημιά? :wacky:
Μπορεί δηλαδή στο Domi να συμβεί το ίδιο που είχε πάθει ο Χριστόφορος... @christof40 :thumbsdown:
Θεωρητικά (και αν θυμάμαι καλά) αυτό ακριβώς θέλει να αποτρέψει.
Υπάρχει και για Transalp, Africa Twin και XR
SPROCKETS - KKBIKE Shop

Σεντ φρομ Dakarete-φον
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
Θεωρητικά (και αν θυμάμαι καλά) αυτό ακριβώς θέλει να αποτρέψει.
Υπάρχει και για Transalp, Africa Twin και XR
SPROCKETS - KKBIKE Shop

Σεντ φρομ Dakarete-φον
Εγω παλι νομιζω οτι απλα προστατευει την ακρη του αξονα απο σκουρια και ετσι ειναι ευκολη η αφαιρεση του γραναζιου
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
Πήραμε δωράκια στους κυρίαρχούς μας!
Θεωρητικά προλαμβάνει το πρόβλημα στον άξονα του γραναζιού από πολύ τεντωμένη αλυσίδα.


Σεντ φρομ Dakarete-φον
Στην ουσια ειναι γραναζι με εναν ανταπτορα και τις ασφαλειες δεξια αριστερα για να μαζευει τα μποσικα του αξονα και να μην υπαρξει το δυσαρεστο γεγονος της φθορας του με οτι συνεπαγεται ,σωστα;
Το ειδα στους Ιταλους και εγω και μου εκανε εντυπωση η τιμη που ανεφερες για μεταφορικα. Ειναι οντως τοσα τα μεταφορικα;
Καλη συνεχεια στις βελτιωσεις.


Υγ. αν υπαρχει καμια πληροφορια για μαρσπιε με ενδιαφερει αμεσα.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Στην ουσια ειναι γραναζι με εναν ανταπτορα και τις ασφαλειες δεξια αριστερα για να μαζευει τα μποσικα του αξονα και να μην υπαρξει το δυσαρεστο γεγονος της φθορας του με οτι συνεπαγεται ,σωστα;
Το ειδα στους Ιταλους και εγω και μου εκανε εντυπωση η τιμη που ανεφερες για μεταφορικα. Ειναι οντως τοσα τα μεταφορικα;
Καλη συνεχεια στις βελτιωσεις.


Υγ. αν υπαρχει καμια πληροφορια για μαρσπιε με ενδιαφερει αμεσα.
2 γρανάζια πήγαν 80€ με τα μεταφορικά. Αλλά λόγω του ότι το μηχανάκι το θέλω για το χώμα και σίγουρα το γρανάζι θα ζοριστεί, αποφάσισα να επενδύσω.


Σεντ φρομ Dakarete-φον
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Αν κανει δουλεια χαλαλι του, γιατι στην Αφρικα την 1η μου, την ειχα πατησει κι εγω με πολυ τεντωμενη αλυσιδα.
Ολο το μοτερ λυσιμο....
Ο κουκος αηδονι!
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Θεωρητικά (και αν θυμάμαι καλά) αυτό ακριβώς θέλει να αποτρέψει.
Υπάρχει και για Transalp, Africa Twin και XRSPROCKETS - KKBIKE ShopΣεντ φρομ Dakarete-φον
2 γρανάζια πήγαν 80€ με τα μεταφορικά. Αλλά λόγω του ότι το μηχανάκι το θέλω για το χώμα και σίγουρα το γρανάζι θα ζοριστεί, αποφάσισα να επενδύσω.Σεντ φρομ Dakarete-φον
δουλευουν....βαλτε τα....και ναι... κανουν οτι υποσχονται....
και θυμηθητε επισης το εξης...
καλυτερα ενα κλικ χαλαροτερη αλυσιδα....
ελατε να δειτε το καρε του αξονα της αφρικανας μου μετα απο 265.000 και θα καταλαβετε...
το ιδιο και στο τρανσαλπ του ΧL γιωργη μετα απο 170.000 .....
και χωρις αυτο το μαραφετι....
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
και θυμηθητε επισης το εξης...
καλυτερα ενα κλικ χαλαροτερη αλυσιδα....
ελατε να δειτε το καρε του αξονα της αφρικανας μου μετα απο 265.000 και θα καταλαβετε...
το ιδιο και στο τρανσαλπ του ΧL γιωργη μετα απο 175.000 .....
και χωρις αυτο το μαραφετι....
Ετσι, αλυσιδα παντα χαλαροτερη απ'οτι λεει ο Σοϊχιρο γι'αυτα τα μηχανακια. Στο Τρανσαλπ 650 δινει τζογο 4-4.5εκ αλλα συμφωνα με την εμπειρια μου θελει 5.5-6εκ για να μη τεντωθει υπερβολικα η αλυσιδα στο σημειο που ευθυγραμιζεται ο αξονας του τροχου με τον αξονα κινησης και τον αξονα/εδραση του ψαλιδιου. Κατι παρομοιο φανταζομαι θελει σε ολα αυτα τα μηχανακια.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Στο τέλος θα το πηγαίνω μόνο για καφέ.... Ή θα το φάει το γκαράζ.


Advphone....
Μην ασχοληθείς παρά πολύ με τις καλοπιστικες λεπτομέρειες, γιατί παίζει να συμβεί αυτό που λες. Την έχουν "πάθει" πολλοί έτσι!!!
Αν και εσενα δεν σε φοβάμαι ;)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μην ασχοληθείς παρά πολύ με τις καλοπιστικες λεπτομέρειες, γιατί παίζει να συμβεί αυτό που λες. Την έχουν "πάθει" πολλοί έτσι!!!
Αν και εσενα δεν σε φοβάμαι ;)
Ελπίζω μετά από τον καλλωπισμό και την μηχανική ανόρθωση από τον γάτο... Να καταφέρω να συντηρησω τον Γκάντι όπως την χοντρή.
Αν αντέξει... Βέβαια.
 
Top Bottom