Η σκηνή του ταξιδιάρη...

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Έχει δοκιμάσει κανείς να στείλει με china post air mail ;; έχουν έρθει τα πράγματα από πωλητή με καλό feedback; γιατί εγώ θέλω να πάρω 10 μικρά πράγματα από διαφορετικούς πωλητές και δεν με πειράζει η αναμονή , αν πληρώσω για καθένα έξοδα αποστολής δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση
Συνήθως τα ψιλοπράγματα έρχονται χωρίς ταχυδρομικά έξοδα.
Έχω αγοράσει δεκάδες ψιλοπράγματα χωρίς καμμία απώλεια...
Συνήθως τα πράγματα έρχονται στις 30 το πολύ κ μέχρι 40 ημέρες...
 

zandesiro

3MA owner.
Περιοχή
Πολυγυρος Χαλκιδικης
Όνομα
zandesiro
Μοτό
ΧΤ600Ε,Typhoon 50,ST1300A
Συνήθως τα ψιλοπράγματα έρχονται χωρίς ταχυδρομικά έξοδα.
Έχω αγοράσει δεκάδες ψιλοπράγματα χωρίς καμμία απώλεια...
Συνήθως τα πράγματα έρχονται στις 30 το πολύ κ μέχρι 40 ημέρες...
Ακριβως το ιδιο που ειπε ο Χαρης,απλα αργεί αρκετα,δεν κανει αμα το βιαζεσαι!Και στο 98% τα εξοδα αποστολης ειναι free!
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Χθες μου ηρθε το φουσκωτό υποστρωμα :) ειναι γαμ@το!!!!!Το εχω τερμα φουσκωση με το κομπρεσερ,και εβαλα ενα χοντρο (155 κιλα) να καθετε και να χοροπηδά πανω,για δοκιμη,να μην κλαταρη να ξεφτιλιστώ στα Ματαλα μεθαυριο :D Ακους γιατρε?:p Να βαστω σκετη ρακη η ρακομελο ?
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Χθες μου ηρθε το φουσκωτό υποστρωμα :) ειναι γαμ@το!!!!!Το εχω τερμα φουσκωση με το κομπρεσερ,και εβαλα ενα χοντρο (155 κιλα) να καθετε και να χοροπηδά πανω,για δοκιμη,να μην κλαταρη να ξεφτιλιστώ στα Ματαλα μεθαυριο :D Ακους γιατρε?:p Να βαστω σκετη ρακη η ρακομελο ?
Να βαστείς τον απατό σου, αλκοόλ θα ρέει άφθονο εκεί... :D
Εγώ θα πάω από αύριο το βράδυ γιατί αλλιώς μας θωρώ να πομένουμε απ'όξω!! ;)
Θα έχουμε και θηλυκό ADVrider guest star οφέτος! :secret:
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08
Ναι μπυρες,να κατουρηθώ απανομου:mooning: Θα προλαβαίνουν οι τουαλετες? θα ειναι τοσος κοσμος!Φυλαξε θεσεις για 7-8 ατομα μονο σλιπηνγκ μπαγκ :) μαλον θα φερω και την κουκλα μαζι,αλλα ειναι του σαλονιου,οχι του αλωνιου :p στείλε μου με πι μι το κινητό σου να σε εντοπίσω το Σαββατο που θαρθωμε :biker:
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Για πειτε...
κοιταζω για την Vango SOUL 300


και για την Vango ALPHA 300


ποια ειναι καλυτερη επιλογη για μοτοταξιδια και κατασκηνωση ελευθερο,για 2 ατομα και 3 εποχες (πλην βαρυ Χειμωνα...),να αντεχει δηλαδη βροχη και να ειναι ανετη.Τις βρισκω κανα 80-90€ ειναι καλα;
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Την παρακατω που βλεπεις χρησιμοποιειται αυτη την στιγμή.
3 εποχων, εξαιρετικης κατασκευης και ποιοτητος υλικων-ραφων.
100 λιρες Αγγλίας απο e-bay.
Δε ματανοιωσα που την πηρα. Τα αξιζει τα λεφτα της.



 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Δε ξέρω για σας, αλλά εγώ με Βάγγο δεν κοιμάμαι............. μη μας βγεί και κάνα όνομα και μας πούνε και ντινγκιντάνγκες και τοιούτους.



:pointu:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Χτυπησα σημερα μια Vango SOUL 300 και πλεον μενει να την δοκιμασω στην πραξη...5-6-7/ΣΕΠ στο καταλληλο περιβαλλον δίπλα στην F8 μου :)
Κωστη αυτα ειναι πολυ καλα νεα!!:hailbig:
 

ikontop

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
BMW F800GS
Καλό θέμα με πολύ προβληματισμό για πολλούς!!!

Μετά από ψάξιμο βρήκα την παρακάτω Marmot limelight 3p



3 ατλομων.Έχει διπλό πανί και αρκετά μεγάλη εσωτερικά για να καλύψει 2 άτομα με τα πράγματά τους!!Έχει δύο εισόδους και 2 ίδιους προθαλάμους που άνετα πέρνουν ο καθένας μέσα 90L σάκο και ένα ζευγάρι μπότες με χώρο για να βγείς και να μπείς βγάζοντας παπούτσια παντόφλες άνετα.
Για την ιστορία είναι η μόνη σκηνή που βρήκα το κάλημα με το πάτωμα ή και την σκηνή να ασφαλίζει κουμπώνει με κλίπ και όχι περαστώ από τις μπανέλες.
Το αρνητικό είναι ότι έχει 50άρες μπανέλες και δεν μπαίνει σε καμιά βαλίτσα μεταλική προδιαγραφών BMW, η λύση είναι να έχεις τις μπανέλες εκτός.Φέτος είχα την σκηνή μέσα και τις μπανέλες εξωτερικά δεμένες μαζί με το σάκο που είχα κάθετα στη θέση του συνοδηγού.

Τιμή 250€


Στο περσινό ταξιδάκι μου στην Ρουμανία βρήκα ένα μαγαζάκι με πάρα πολύ καλές εκπτώσεις και τιμές και τσίμπισα μια καταδρομική Ferrino lighttent 2




Άριστα χαρακτηριστικά με διπλό πανι και συσκευασία όσο περίπου ένα κράνος.
Έχει πλαινή πόρτα (1) και χώρο στον προθάλαμο να μπεί ένα 90l λουκάνικο και ένα ζευγάρι μπότες.
Τιμή με έκπτωση 133€.
Στεφανε, μηπως ετυχε να φας βροχη με τη marmot να δουμε αν αντεχει;
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Στεφανε, μηπως ετυχε να φας βροχη με τη marmot να δουμε αν αντεχει;
Ναι φιλος!!Πρωτο στησιμο ολα καλα απο βραδυς και το πρωι ξυπνημα απο τη δυνατη βροχη...ολα καλα!!!και κανα 2 ψιλες μικρες χωρις θεμα!!!

Πραγματικα αν βολευεσαι με τις μπανελες εκτος πλαινης την προτρεινω με κλειστα ματια!
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Εγώ έχω αυτήν εδώ


Seven heaven alfa vent, πολύ καλή, έχει δύο πόρτες και δύο και δύο ανοίγματα, η κρεβάτοκαμαρα είναι με κλιψ και η αδιαβροχοποιηση πιάνει επάνω τις και αυτή με κλιψ, τα δε πανιά ειναι: ο πάτος 4000 και το επάνω 4000.....μιλάμε είναι δυναμίτης.. έχει μπρος και πίσω σημεία για να βάλεις την πραμάτεια σου και το πακέτο τις είναι 50×20 σε σχήμα λουκάνικο


Την είχα πάρει 260 ευρό αλλά και τώρα τόσο έχει.... το μαγαζί* alpamayopro. :cool:
 
Reactions: yns

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Έχει έρθει ο καιρός και για μένα να προμηθευτώ μια ''καλή'' σκηνή ,
και είμαι στο ψάξιμο .
Ευτυχώς που υπάρχει αυτό το θέμα και έχω πάρει πολλές και
σημαντικές πληροφορίες . :ok:

Κοιτάω μία Vango Alpha 250 , είναι η σκηνή στο παρακάτω Link ( τυχαίο το link )
http://www.vango.co.uk/gb/2-person-tent/40-alpha-250.html

Καλή αδιαβροχοποιήση , ελαφριά μικρή σε διαστάσεις συσκευασίας ,
και σε καλή τιμή ( παίζει στα 100 με 120 € max ) .



Τι λέτε οι πιο έμπειροι , αξίζει τα χρήματα της ή κρύβει εκπλήξεις που καλό θα ήταν να αποφύγω
επιλέγοντας κάποιο άλλο μοντέλο ? :thinking:
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Τι τη θες; Που θα πηγαίνεις; Τι εποχή; Μόνος σου ή με παρέα; Μέχρι πόσα χρήματα; Κάτι πιο φθηνό από την Alpha 250 αλλά όχι επώνυμο ή τουλάχιστον από όχι και τόσο γνωστή εταιρία, με τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά, θα σε ενδιέφερε; Γενικά εάν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος θα πάρεις και σωστότερες για σένα απαντήσεις.
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Full αδιάβροχη ,
χειμωνιάτικη / 3 εποχών δλδ ( σε normal πλαίσια )
ελαφριά ,
με προθάλαμο με πάτωμα !!

Θα χρησιμοποιηθεί σε χωμάτινες εξορμήσεις με τη μοτοσυκλέτα ,
στα γύρω βουνά !! ;)

Έχεις κάτι πιο οικονομικό να προτείνεις με αυτά τα χαρακτηριστικά ?
Ευπρόσδεκτο !! :D
 

MikeKav

Μέλος
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
Varadero
Και εγώ σκεφτόμουν για την ίδια χρήση την Apha 250 αλλά τελικά την απέρριψα γιατί είχε μια είσοδο και δεν έκανε για ζεστές μέρες. Μετά βρήκα αυτήν σε προσφορά και την πήρα. (στα 45€ την είχα βρει εάν θυμάμαι καλά).

http://www.aliexpress.com/item/Hewolf-Camping-Tent-2-Person-Double-Layer-Aluminum-Pole-4-Season-New-2014-Spring-Outdoor-Camping/2044548915.html

Αλλά δεν έχει πάτωμα στον προθάλαμο.
 

xaritos

Μέλος
Περιοχή
Κισσαμος Χανια
Όνομα
Χαριτος
Μοτό
Μπομπος ινοβα125 ΖΧ 250 08 ΖΧ 10 08

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Top Bottom