Θα ήθελα τη γνώμη σας..

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Καλησπέρα στην παρέα.
Σκέφτομαι πολύ σοβαρά τον τελευταίο καιρό μήπως ανοίξω πλυντήριο για auto-moto.
Ξέρω ότι είναι δύσκολοι καιροί αλλά παρατηρώ συνέχεια ότι τα πλυντήρια έχουν δουλειά.
Είναι κάτι που μου αρέσει, χωρίς πολλά έξοδα.
Τυχερός στην ατυχία μου, λόγω προβλήματος υγείας που έχω μπορώ να πάρω επιδότηση με καλύτερες συνθήκες.
Δεν το έχω ψάξει λεπτομερώς αλλά είναι κάτι που αρχίζω να κοιτάω σιγά σιγά.
Ποια η γνώμη σας;
Αξίζει η να συνεχίσω το ντελιβερι; (χαχα)
Σαφώς και σκέφτομαι για κάτι σχετικά μικρό με τιμές όσο το δυνατόν καλύτερες και σαφώς καλύτερες τιμές σε κλαμπ η φόρουμ ώστε να δημιουργήσω ένα πιο φιλικό - οικογενειακό κλίμα.
Θα μου πεις ρε μάστορα κάθε βενζινάδικο έχει και πλυντήριο και έχουν βγει και αυτά τα labiko αλλά βασίζομαι αρκετά στην από στόμα σε στόμα πελατεία.
Και εγώ ήμουνα είτε της λογικής ότι το πλενω μόνος μου και οκ η πετάγομαι μέχρι τα lambiko και το πλενω με 2 ευρώ.
Όμως η σπινθα φουντωσε ακόμα περισσότερο μέσα μου όταν ένας φίλος μου μου είπε για έναν πλυντηρια που με 5 ευρώ στο κανει σχεδόν καινούργιο.
Έτσι και εγώ πήγα και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με τα 5 ευρώ που έδωσα οπότε και εγώ το είπα σε άλλους 2-3 φίλους οι οποίοι πρόκειται να τον επισκεφθούν.
Σκέφτομαι επίσης ότι θα μπορούσα να προσθέσω καθαρισμό λαιμου εξατμισης με αλοιφή με κάποια παραπάνω λεφτά και να δημιουργήσω πακετακια.
Ακόμα να βάλω ανά κάποια πλυσιματα το ένα δωρεάν.

Θα χαρώ πολύ να ακούσω τη γνώμη σας. Είτε καλή είτε κακή.
Επισης οποία άλλη παραμετρο πιστεύετε ότι θα πρέπει να εχω κατά νου.

Φιλικά Πέτρος!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδή από δλειες είμαι άσχετος.....
Θα το παίξω "φοίνικας" και θα σου κάνω παρέα μέχρι να σου απαντήσουν οι γνωρίζοντες.... ;)
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Επειδή από δλειες είμαι άσχετος.....
Θα το παίξω "φοίνικας" και θα σου κάνω παρέα μέχρι να σου απαντήσουν οι γνωρίζοντες.... ;)
Με νοιάζει κάθε άποψη.
Όχι απαραίτητα κάποιου που έχει δική του επιχείρηση.
Πώς το βλέπει ο καθένας.
Εδώ μέσα είμαστε όλοι μοτοσυκλετιστες. Θα χαρώ να δω και ποια η σχέση του καθενός με την καθαριότητα της καλής του. :)
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με νοιάζει κάθε άποψη.
Όχι απαραίτητα κάποιου που έχει δική του επιχείρηση.
Πώς το βλέπει ο καθένας.
Εδώ μέσα είμαστε όλοι μοτοσυκλετιστες. Θα χαρώ να δω και ποια η σχέση του καθενός με την καθαριότητα της καλής του. :)
Το πιο βασικό είναι η επιλογή περιοχής.
Από τη μια να έχει κόσμο, να είναι "πέρασμα", με εύκολη πρόσβαση κι από την άλλη να μην είναι "καλυμμένη" από την υπηρεσία που θα προσφέρεις (στέκι με καφέ κλπ κοντά, βοηθάει... ;) ). Δες τον ανταγωνισμό με λίγα λόγια.
Άλλος βασικός παράγοντας είναι η επικοινωνία! Τόσο στο θέμα προώθησης της δουλειάς σου, όσο και στην παρουσία σου εκεί, τις σχέσεις σου με τους πελάτες κλπ. Το ίδιο και για όλο το εμπλεκόμενο προσωπικό.
3ος παράγοντας είναι η γνώση του αντικειμένου! Επαγγελματισμός δηλαδή.....

Τα άλλα έρχονται μόνα τους ;)
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Συνονοματε εχω φιλο που δουλευε χρονια σε βενζιναδικο μερακλης στη δουλεια οταν εμεινε ανεργος με ενα μικρο κεφαλαιο εκανε ενα πλυντηριο κ το παλευει δυσκολα μεν γιατι ο κοσμος ειναι μαζεμενος αλλα κανει κατι που του αρεσει κ βγαζει ενα μεροκαματο.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Το πιο βασικό είναι η επιλογή περιοχής.
Από τη μια να έχει κόσμο, να είναι "πέρασμα", με εύκολη πρόσβαση κι από την άλλη να μην είναι "καλυμμένη" από την υπηρεσία που θα προσφέρεις (στέκι με καφέ κλπ κοντά, βοηθάει... ;) ). Δες τον ανταγωνισμό με λίγα λόγια.
Άλλος βασικός παράγοντας είναι η επικοινωνία! Τόσο στο θέμα προώθησης της δουλειάς σου, όσο και στην παρουσία σου εκεί, τις σχέσεις σου με τους πελάτες κλπ. Το ίδιο και για όλο το εμπλεκόμενο προσωπικό.
3ος παράγοντας είναι η γνώση του αντικειμένου! Επαγγελματισμός δηλαδή.....

Τα άλλα έρχονται μόνα τους ;)
Που να'ξερες και απο δλειές δηλαδή...
Πέτρο οτι είπε ο Θόδωρας απο παν...
Αν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις συν λεφτά+όρεξη προχώρα!
 

ilai

Μέλος
Όνομα
HΛΙΑΣ
Μοτό
.
Εγω πιςτευω οτι εφόσον το κεφάλαιο ειναι μικρό να το δεις το θέμα!! Βασικό σημείο όπως ειπε και ο Θοδωρής ειναι το σημείο παρα πολυ βασικό και επισης ο επαγγελματισμός στο αντικείμενο !! Αν γινεται σωστή δουλειά και με διαφήμιση σιγά σιγά θα μαθευτεί και θα έρχεται κόσμος !!ολες οι δουλειές εχουν ανταγωνισμό αλλα αν την κανεις καλα και ψάχνεσαι γενικα σε αυτο που κανεις και εχεις καλές τιμες θα δουλέψεις !! Καλυτερα να κανεις αυτο που γουστάρεις και να βγάζεις ενα αξιοπρέπες μεροκάματο παρα να δουλευεις για άλλον !! Κάνε έρευνα για το σημείο μη βιάζεσαι και προχωρά ! Εμενα θα με εχεις πελάτη όταν ειμαι Αθήνα και θελω πλύσιμο !! ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Που να'ξερες και απο δλειές δηλαδή...
Πέτρο οτι είπε ο Θόδωρας απο παν...
Αν υπάρχουν οι παραπάνω προϋποθέσεις συν λεφτά+όρεξη προχώρα!
Θένο μου αυτά που είπα είναι κοινή λογική. Το να τα εφαρμόσεις, είναι το "ξέρω από δουλειές" ... Κι αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ.
Να είμαι ξεκάθαρος, μη φάω και κανά ξύλο δηλαδής...:D
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Θένο μου αυτά που είπα είναι κοινή λογική. Το να τα εφαρμόσεις, είναι το "ξέρω από δουλειές" ... Κι αυτό δεν το έχω κάνει ποτέ.
Να είμαι ξεκάθαρος, μη φάω και κανά ξύλο δηλαδής...:D
Είναι η πραγματικότητα της "πιάτσας" Θοδωρή...
Και αν θέλεις να κάνεις κάτι σωστά πρέπει να υπολογίσεις αυτές τις παραμέτρους.;)
 

αστραχαν

Μέλος
Όνομα
γιωργος
Μοτό
vstrom 1000 (2015)
Σαν πελατης και μονο πολλων πλυντηριων θα σου πω οτι η περιοχη δεν παιζει τον σημαντικοτερο ρολο της επιχειρησης καθως οταν η δουλεια σου ειναι καλη ο αλλος θα σε ψαξει οπου και να βρισκεσαι..ακομα και αν εισαι ακριβος.Τα 13 με 20 ευρω που ζητανε στα 2 τελευταια που εχω παει τα θεωρω πολλα ,αλλα απο την ουρα που εχει νομιζεις οτι εισαι στο ΙΚΑ.και οι πελατες ειναι απο ολα τα ακρα της ατικης.οποτε κατι λεει αυτο.
 

Dr Evil

Μέλος
Περιοχή
Μαρουσι
Όνομα
Βαγγελης
Μοτό
Bmw 650 dakar
Το πιο βασικό είναι η επιλογή περιοχής.
Από τη μια να έχει κόσμο, να είναι "πέρασμα", με εύκολη πρόσβαση κι από την άλλη να μην είναι "καλυμμένη" από την υπηρεσία που θα προσφέρεις (στέκι με καφέ κλπ κοντά, βοηθάει... ;) ). Δες τον ανταγωνισμό με λίγα λόγια.
Άλλος βασικός παράγοντας είναι η επικοινωνία! Τόσο στο θέμα προώθησης της δουλειάς σου, όσο και στην παρουσία σου εκεί, τις σχέσεις σου με τους πελάτες κλπ. Το ίδιο και για όλο το εμπλεκόμενο προσωπικό.
3ος παράγοντας είναι η γνώση του αντικειμένου! Επαγγελματισμός δηλαδή.....

Τα άλλα έρχονται μόνα τους ;)
Το αυτο... με καλυψε απολυτα ο Θοδωρης και παρτο σαν βαση σε αυτα που ακριβως λεει. παρε τους πετυχημενους επαγγελματιες στον χωρο της μοτοσυκετας , μιας και μιλαμε για αυτο και δες τις κινησεις τους να δεις οτι στηριζονται στα αναφερομενα του Θοδωρη ειδικα στο επικοινωνιακο κομματι. οι πελατες δεν ερχονται μονοι τους και η διαφημιση θα πρεπει να εισαι εσυ, ειτε με την καλη δουλεια σου, ειτε με το ποσο "εμπνεεις" την πιατσα.
 

RIGGER

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
Tiger 955i
πριν καιρο που μεταναστευσα στην Θεσσαλονικη ολοι μου ειπαν για τον Κοσμα-ακομα και απο Αθηνα ειχα συστασεις- ο οποιος φροντιζε κυριολεκτικα και σεβοταν το μηχανακι,μηχανη,σκουτερ του πελατη.Ο Κοσμας μας τελειωσε και σε ολη την Θεσνικη ακουω οτι δεν υπαρχει παρομοιος.Υπαρχουν πλυντηρια μοτο αλλα οχι στην εμβελεια του Κοσμα. Μετρια κατασταση και κατω.Βρηκα καποιον και το παω και παρολο που ειναι μοτοσυκλετιστης παρολο που "ξερει" τρεμει η ψυχη μου ......για ποιο; Για το ΤΑ των 15 ετων -φανταζομαι καποιοι με ακριβες μοτο- οταν ρε φιλε το τονιζω οτι δεν θελω να βαζεις το ακροφυσιο του πλυστικου με τα δεν ξερω ποσα bar -εκτιμω τουλαχιστον 5 bar- 10 εκατοστα απο τα ψυγεια βρε μπουμπουνα-συγνωμη δηλ- αλλα δεν λεγεσαι επαγγελματιας.
Για τα βενζιναδικα δεν κανω κουβεντα αναγκαιο κακο γιατι πρεπει να βαζω καυσιμο.Αν υπηρχε αλλη λυση ουτε θα παταγα.Ουτε το πιεσομετρο του αερα δεν αλλαζουν οσα χρονια και αν περασουν.Καταλαβαινει τωρα την αποψη μου για τα πλυντηρια τους.
Να πω λοιπον την γνωμη μου.Ειναι καλη δουλιτσα εν μεσω κρισης-οσο για το εν μεσω δεν ειμαι σιγουρος πιστευω αρχη ειμαστε ακομα- οτι το ταληρακι θα το δινουν ολοι με ευχαριστηση αν βλεπει οτι σεβεσαι το δικυκλο απο παπι εως ss καποιων χιλιαδων.
Προχωρα με αγαπη και γνωση σε οτι θα κανεις και θα πετυχεις σιγουρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chaosm

Μέλος
Έχω φίλο που έχει πλυντήριο. Θα σου πω κάποια πράγματα τα οποία τα συζητάμε. Το να ανοίξεις ένα πλυντήριο δεν είναι κάτι εύκολο ούτε κάτι τρομερά δύσκολο. Είναι έξοδα τα οποία δεν τα έχεις υπολογίσει. Δεν θα σου πω τα γνωστά τεβε εφορία κλπ. Θα σε πάω στα άλλα.

Έτυχε προχθές να του είχε χαλάσει το πιεστικο. Ζημιά για επισκευή 350 ευρώ. Η αγορά του ήταν κοντά στα 3.000

Δεν θυμάμαι πόσα χιλιάρικα του πήγε ο διάδρομος για να βγάζει το νερά έξω.

Λογικά δεν θα θες και μια ραμπα να πλενεις από κάτω;

Πρέπει να δεις καλά τα έξοδα.

Επίσης άλλο το να πλενεις σπίτι σου άλλο να έχεις μαγαζί.

Το πλύσιμο της μηχανής σου είναι αγάπη και μεράκι. Αν κάνεις την ίδια ώρα έχεις χάσει πολύ χρόνο και χρήμα.

Εκεί έρχονται τα χημικά.
Τα χημικά θέλουν πολύ ψάξιμο ώστε να μην κάνουν ζημιές.

Πέρα από το πλύσιμο θα πρέπει να γυαλιαζεις κανένα φανάρι να κάνεις κανένα βιολογικό κανένα γυαλισμα.

Έτσι θα κρατήσεις τους πελάτες.

Μην έχεις στο μυαλό σου ότι στο delivery παίρνω πχ 3 ευρώ την ώρα στη βροχή και το κρύο ενώ εκεί θα παίρνω 5 ευρώ στο 20 λεπτο με έξοδα νερό και σαπουναδα.

Το θέμα μαγαζιού.
Αν δε κάνω λάθος πρέπει να υπάρχει άδεια για να ανοίξεις πλυντήριο. Αν κάνω λάθος συγνώμη.

Από κει και πέρα κάθε δουλειά είναι ρίσκο. Το να μένεις στασιμος στη ζωή σου είναι χειρότερο από το να έχεις μια αποτυχία.

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι να μάθεις από πριν τη κάθε λεπτομέρεια. Το κάθε έξοδο και γενικά να έχεις λύσεις και όραμα για το πώς θα το δουλέψεις πριν ανοίξεις.

Αν είσαι σωστός και αγαπάς αυτό που κάνεις θα σου δώσει ένα μεροκάματο.

Όλα φιλικά

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Και μονο οτι σκεφτεσαι να το παλεψεις και δεν εισαι ενας ακομη που λεει θα λακηξει για οξω-που μας εχουν φθασει να λεμε οτι αν φυγουμε απο τη Χωρα θα ειναι σωτηριο...-μονο ΜΠΡΑΒΟ αξιζει απο εμενα...;)
Η δουλεια που σκεφτεσαι δεν ειναι ευκολη ουτε κανεις θα σου εγγυηθει οτι ανοιγεις κ πας καλα...αλλά οπως ολες οι δουλειες,ειδικα σημερα,ενεχει τα ρισκα της και τον...κοπο σου.Οσο το τρεξεις,οσο το αγαπησεις τοσο θα παει καλα.Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι αν εισαι καλος σε οτι κάνεις,δεν μπορεις να αποτυχεις...:)
Για μενα,ζυγισε τι εχεις,τι μπορεις να χασεις και τι μπορεις να κερδισεις και ΡΙΣΚΑΡΕ...αξιζει να βλεπεις αισιοδοξα το μελλον και τη ζωη.Νεος ανθρωπος :friendship:
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Θα συμφωνησω με τον @chaosm για το ότι πρέπει να ρίξεις πολύ ψάξιμο, αυτό θα είναι που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις.

Το κορυφαίο πλυντήριο αυτοκινήτων της περιοχής μου είναι και το ακριβοτερο... έχει μέχρι και δεξαμενη αφαλάτωσης για το νερό με το οποίο πλένει τα αυτοκίνητα. Μόνο που τα χημικά του είναι μάλλον πολύ δυνατά και εμένα προσωπικά μου έκανε μικροζημιες στα πλαστικά της μηχανής μου, γι'αυτο και δε θα ξαναπατησω εκεί.

Νομίζω πως πριν το ξεκινήσεις πρέπει οποιαδήποτε ιδεα έχεις να τη δοκιμάσεις κάπου. Π.χ ο καθαρισμός λαιμού της εξάτμισης νομίζω πως είναι μεγαλο μανίκι. Θα σου πάρει κάποιες ώρες πιθανόν... Και πόσο θα πληρωνες εσύ σαν πελάτης για κάτι τέτοιο;;; Αντίθετα το γυάλισμα των φαναριών που αναφέρει και ο φίλος είναι κάτι πολυ ευκολότερο που γινεται μέσα σε λίγα λεπτά με τα σωστά εργαλεία.

Η περιοχή νομιζω πως παίζει ρόλο ειδικά αν εξυπηρετεί κοντινά γραφεια, επιχειρήσεις κτλ. Δηλαδή ο άλλος πάει το πρωί στο γραφείο και αντί να πληρώσει για πάρκινγκ ή να ψάχνει καμιά ώρα στις γειτονιές στο αφήνει για πλύσιμο.

Επίσης μπορείς να μιλησεις και με κοντινά συνεργεια, ΚΤΕΟ, εταιρία ενοικιάσεων κτλ για να δεις εάν υπάρχει περιθώριο για να κάνεις κάποια συμφωνία μαζί τους.

Ένα τελευταίο είναι το να γνωρίζεις και να δικτυωνεσαι με κόσμο της δουλειάς, κάτι το οποίο παίρνει καιρό. Π.χ σου έρχεται πελάτης με 2-3 χτυπήματα από χαλάζι. Αν και θα έχει ερθει μόνο για πλύσιμο σε 'σενα του προτεινεις τον γνωστό σου που έχει μηχάνημα που τα επιδιορθώνει τα χτυπήματα ευκολα, φθηνά και γρήγορα.

Εν κατακλείδι η οποιαδήποτε δουλειά και να επιλεξεις εάν την αγαπάς και την ψαχνεις νομίζω πως θα σε αποζημιώσει. Θέλει όμως υπομονή, ειδικά τον πρώτο καιρό. Ξέρω πλυντήρια που άνοιξαν και έκλεισαν, ενώ άλλα βγάζουν πολύ καλά λεφτά.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ολα εχουνε με το κοστος της επενδυσης και τον χρονο αποσβεσης.Θες τι θα σου κοστισει,υπολογισε ποσο θα σε φερει πισω οικονομικα μεχρι να παρει τα πανω του και κανε τα κουμαντα σου.

Δεν ειναι ευκολο να ανοιξει καποιος επιχειρηση στις μερες μας και πρεπει να υπολογισεις ολες τις παραμετρους.

Τωρα το αν θα πας καλα η οχι ειναι πολλοι παραγοντες που θα το καθορισουνε.Μερος,συμπεριφορα,γνωριμιες κλπ.Εγω παντως παντα μονος μου την πλενω.

Καλο κουραγιο.:friendship:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εμπορικές κινήσεις κάνουμε όταν υπάρχει αίμα στον δρόμο και οικονομικές καταστάσεις που ζούμε στην χώρα μας.

Αν εξαιρέσουμε την αγοραστική δύναμη του κόσμου, όλα τα υπόλοιπα είναι ιδανικά για να πάρεις "θεση".

Το κυριότερο για εμένα. ....θα είναι να δώσεις χρόνο στην κίνηση και να μην περιμένεις από τον πρώτο καιρό να έχεις κέρδος.


Οι παραπάνω φίλοι έχουν καλύψει και άλλες παραμετρους που πρέπει να δώσεις βάση.
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Ο,τι κανει κάποιος σαν δουλεια, αν το ψάχνει περισσοτερο απο τους υπόλοιπους θεωρω αργα ή γρηγορα ανταμοιβεται.
Κοινό υπαρχει, το φόρουμ θα βοηθήσει θεωρω, αν βάλεις και εσυ το χεράκι σου ολα καλα θα πανε.
"Συν Αθηνά και χείρα κίνει"..!
Σου εύχομαι καλες δουλειες και καλα μυαλά!
 

hawk

Μέλος
Όνομα
ΚΩΣΤΑΣ
Μοτό
HONDA ST1300
τα οικονομικα ,ο χωρος ,ο τοπος είναι πραγματα που μονο εσυ μπορεις να τα σταθμησεις ,σαν πελατης εχω γυριση αρκετα πλυντήρια την πρωτη φορα το κανουν αρκετα καλα ,μετα ερχεται η πτωση,μετα σε μαθαινουν και σου λενε όχι 10 αλλα 12 εχιχε πολύ δουλεια κλπ προτιμω να δοσω 15 αλλα να είναι αριστη δουλεια,αμα παω σπιτι και κανω το καθαρισμα από την αρχη αστα να πανε ,αν εισαι καλος στη δουλεια γρηγορα μαθαίνεται και θα εχεις σταθερη πελατεια, και αν πιανουν λιγο τα χερια σου επεκτηνεσαι και σε άλλη δουλεια όπως καθαρισμα γρατζουνιων ,βαψιμο σε σημεια που εχει φυγει η μπογια κλπ κλπ
 

aeriko

Μέλος
Όνομα
Πάνος
Μοτό
R 1200GS
Υπομονή και μεγάλο στομάχι έχεις για ν ακους το μακρύ και το κοντό του καθενός;
 
Top Bottom