Θα ήθελα τη γνώμη σας..

tzigis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα /Συβοτα Θεσπρωτίας
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F650gs twin
P200
Avon 300
Ένα ξέρω .. ο καλός επαγγέλματιας δουλεύει ...
Τώρα το τι εστι καλός επαγγελματίας είναι μεγάλη συζήτηση με ποικίλες απόψεις ..
Ένα ρίσκο είναι η ζωή και αν θέλεις να πας μπροστά(επιχειρηματικός ) πρέπει να ρισκάρεις και λίγο .
 

AnotherFace

Μέλος
Περιοχή
Aθηνα
Όνομα
Πετρος
Μοτό
Adv950\hsq510
Χαίρομαι που οι απαντήσεις σας ήταν ενθαρρυντικες.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτώ και αρχίζω σιγά σιγά να τα βάζω σε μια λογική σειρά..
Εφόσον το βαλω μπρος σίγουρα θα ξεκινήσω μια πολύ καλή ερευνα πάνω στο αντικείμενο και θα κάνω πολλές δοκιμές.
(δόξα τω θεω όλοι οι φίλοι μου έχουνε από 1-2 μηχανές οι οποίες θα είναι διαθέσιμες για να ασχοληθώ..)
Να κοιτάξω και τι δουλειά μπορεί να βγει, σε πόσο χρόνο με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα είτε αυτό περιλαμβάνει ακόμα και γυαλισμα κερωμα κλπ.
Γιατί σκέφτομαι ότι η θα δουλεύω με 2-3 μοτοσυκλέτες Μαξ την μέρα αλλά με πολλές υπηρεσίες (πλύσιμο/κερωμα/φαναρια/γρατζουνιες κλπ) και πιο ψηλά την τιμή, η με αρκετές σε αρκετά χαμηλότερη τιμή αλλά με το βασικό πλύσιμο.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Χαίρομαι που οι απαντήσεις σας ήταν ενθαρρυντικες.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να σκεφτώ και αρχίζω σιγά σιγά να τα βάζω σε μια λογική σειρά..
Εφόσον το βαλω μπρος σίγουρα θα ξεκινήσω μια πολύ καλή ερευνα πάνω στο αντικείμενο και θα κάνω πολλές δοκιμές.
(δόξα τω θεω όλοι οι φίλοι μου έχουνε από 1-2 μηχανές οι οποίες θα είναι διαθέσιμες για να ασχοληθώ..)
Να κοιτάξω και τι δουλειά μπορεί να βγει, σε πόσο χρόνο με τα καλύτερα δυνατά αποτελέσματα είτε αυτό περιλαμβάνει ακόμα και γυαλισμα κερωμα κλπ.
Γιατί σκέφτομαι ότι η θα δουλεύω με 2-3 μοτοσυκλέτες Μαξ την μέρα αλλά με πολλές υπηρεσίες (πλύσιμο/κερωμα/φαναρια/γρατζουνιες κλπ) και πιο ψηλά την τιμή, η με αρκετές σε αρκετά χαμηλότερη τιμή αλλά με το βασικό πλύσιμο.
Σκεφτηκες να πας να δουλεψεις κανενα τριμηνο σε βενζιναδικο να δεις τι παιζει? και καλα να τσεκαρεις τον εαυτο σου,να δεις αν το αντεχεις αυτο το πραμα καθε μερα? γιατι δεν συγκρινεται η φροντιδα που δινεις στο δικο σου να την δινεις και αλλου,δεν μπορεις..θα πεσεις εξω γρηγορα αν το κανεις αυτο.
Εγω θα σου προτεινα στυλ self service.....οσο παιρνανε οι καιροι εκσυγχρονιζονται ολα και σταματανε τα ανθρωπινα χερια και την ιδια δουλεια την κανουν μηχανηματα... φθηνοτερα και με κερδη..δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια.

Δεν θελω να σου κοψω τα φτερα, αλλα σκεψου το καλα...
Ειναι κατι δυσκολο....οπως επισης και σημαντικοτερο ολων ειναι οτι η δουλεια το χειμωνα πεφτει παρα πολυ...
 

chaosm

Μέλος
Δεν αξίζει το πλύσιμο στα αυτόματα. 3 ευρώ θα σου φύγουν σίγουρα. Σε ένα πλυντήριο θα σου πάρουν 5 για τη μηχανή. Και το πλύσιμο δεν θα είναι το ίδιο. Ιδικά όταν μιλάμε για ζάντες αλυσίδες κλπ. Τώρα από πλυντηριά σε πλυντηριά αλλάζει το θέμα. Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι στα αυτόματα δε πλενεις σωστά

Στάλθηκε από το HTC One M9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Επίσης υπάρχουν αυτόματα πλυντήρια τα οποία κάνουν ζημιές. Π.χ οι περισσότερες (αν όχι όλες) οι βούρτσες κανουν γρατσουνιές τύπου "αράχνης" στα αυτοκίνητα.
 

kostasra

Ncλάτρης
Όνομα
Κώστας
Μοτό
Nc750x
Λοιπον το σκεφτηκα σοβαρα και εγω αλλα εχω φιλο λογιστη και με προσγειωσε!
Δυστυχως ολοι κλεινουν βιβλια και μαγαζια μια κ η φορολογια ειναι πλεον 50-60% με το κρατος.(αλλες εποχες θα ηταν καλα)
Θα δουλεψεις μαυρα; σε εφαγε ο γειτονας στην στροφη!
Θα το πας με το σταυρο στο χερι; (Αν δεν εισαι παπας λεφτα δεν θα βγαλεις) ε τοτε εχουμε κ λεμε:
Ποσες ωρες θα δουλευεις; 8,10,12,15 μαλιστα.
Ποσες ωρες θα κανεις με το καθε μηχανακι; Αν εισαι πανω απο 1.30ωρα εχασες....
Οχι για την ποιοτητα της υπηρεσιας αλλα για το κοστος που θα εχεις.
Κατσε κ σκεψου την τιμη που θα εχεις.
Στα 5€ καθαρα τσεπη θα ειναι 2,5~3€ δηλαδη πρεπει να χτυπας 10μηχανακια για 30€
10μηχανακια με 1h30s θα εισαι 13ωρες τριβε κ λαδωνε!
10μηχανακια τετοια εποχη καθε μερα θα εχεις;
Τελικα αξιζει;
Ολα αυτα ειναι για μηχανη!
Για αυτοκινητο αρκετα ευκολα τα πραγματα μια και καθαριζεις "κουτι" .

Χαρα μου να σου πω το μερος που σκεφτηκα μια και ειναι hotspot!!
Εγω την αφησα την ιδεα...
 

Varonos

Μέλος
Περιοχή
Ηλιούπολη
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
BMW F 650 GS Dakar
Πέτρο αμα πραγματικά θέλεις να κάνεις αυτό το "ταξίδι" κάντο φίλε....όπως κάνουμε τόσα χρόνια με τα μοτόρια μας....έχουμε βγεί με βροχές...με ζέστες..με χιόνια...όλοι μας έχουμε ρισκάρει στον δρόμο, αλλά ποτέ φαντάζομαι χωρίς κράνος, μπουφάν, μπότες κτλ....δηλαδή πάρε το ρίσκο αλλά στήστο καλά πρώτα το όλο πρότζεκτ....η ζωή και η δύναμη της θέλησης ανταμοίβει τους τολμηρούς φίλε...think positive
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λοιπον το σκεφτηκα σοβαρα και εγω αλλα εχω φιλο λογιστη και με προσγειωσε!
Δυστυχως ολοι κλεινουν βιβλια και μαγαζια μια κ η φορολογια ειναι πλεον 50-60% με το κρατος.(αλλες εποχες θα ηταν καλα)
Θα δουλεψεις μαυρα; σε εφαγε ο γειτονας στην στροφη!
Θα το πας με το σταυρο στο χερι; (Αν δεν εισαι παπας λεφτα δεν θα βγαλεις) ε τοτε εχουμε κ λεμε:
Ποσες ωρες θα δουλευεις; 8,10,12,15 μαλιστα.
Ποσες ωρες θα κανεις με το καθε μηχανακι; Αν εισαι πανω απο 1.30ωρα εχασες....
Οχι για την ποιοτητα της υπηρεσιας αλλα για το κοστος που θα εχεις.
Κατσε κ σκεψου την τιμη που θα εχεις.
Στα 5€ καθαρα τσεπη θα ειναι 2,5~3€ δηλαδη πρεπει να χτυπας 10μηχανακια για 30€
10μηχανακια με 1h30s θα εισαι 13ωρες τριβε κ λαδωνε!
10μηχανακια τετοια εποχη καθε μερα θα εχεις;
Τελικα αξιζει;

Χαρα μου να σου πω το μερος που σκεφτηκα μια και ειναι hotspot!!
Εγω το αφησα...
Παντως εγώ σε 2 πληντηρια που πλένω. ...οι τιμές παίζουν από 12-15 ευρώ.
Μιλάμε πάντα για πληντυρια, που πλένουν μόνο μοτοσυκλετες
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Παντως εγώ σε 2 πληντηρια που πλένω. ...οι τιμές παίζουν από 12-15 ευρώ.
Μιλάμε πάντα για πληντυρια, που πλένουν μόνο μοτοσυκλετες
Μεχρι και 25....;)
Αναλογα με το ποσο βρωμικο το πας.
Ο ενας χωρις να γυαλισει εξατμιση.
Ο αλλος και η εξατμιση.
Πιο ψυρας ο 1ος που ειπα, ο οποιος μαλλον μπαινει μεσα, αφου κανει 2 ωρες+ γι αυτο. 1 και βαλε για πιο νορμαλ λερωμενο μηχανακι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μεχρι και 25....;)
Αναλογα με το ποσο βρωμικο το πας.
Ο ενας χωρις να γυαλισει εξατμιση.
Ο αλλος και η εξατμιση.
Πιο ψυρας ο 1ος που ειπα, ο οποιος μαλλον μπαινει μεσα, αφου κανει 2 ωρες+ γι αυτο. 1 και βαλε για πιο νορμαλ λερωμενο μηχανακι.
25...δεν μου έχει πάρει ποτέ .
Ακόμα και μετά από λασπολουτρα...μέχρι 15 ευρώ έχω δωσει
 

macedonianGR

Μέλος
Όνομα
Λάππας Κωνσταντίνος
Μοτό
Crf1000l Africa Twin
Πάντως για Θεσσαλονίκη, όπως ανέφερε και φίλος σε προηγούμενο post, μετά το κλείσιμο του πλυντηρίου για μηχανές του Κοσμά, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε εξειδικευμένο. Ενδεχόμενη επαγγελματική ευκαιρία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

chaosm

Μέλος
Πάντως για Θεσσαλονίκη, όπως ανέφερε και φίλος σε προηγούμενο post, μετά το κλείσιμο του πλυντηρίου για μηχανές του Κοσμά, δεν υπάρχει απολύτως τίποτε εξειδικευμένο. Ενδεχόμενη επαγγελματική ευκαιρία;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δεν είμαι Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω τι δουλειά έκανε. Αλλά από τα λεγόμενα σας θα ήταν τοπ. Πιστεύω χωρίς εμπειρία δε φτάνεις τέτοια αποτελέσματα.
Όσο για το κουτί που είπε ο φίλος και αυτό δεν είναι κάτι το εύκολο.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Παντως εγώ σε 2 πληντηρια που πλένω. ...οι τιμές παίζουν από 12-15 ευρώ.
Μιλάμε πάντα για πληντυρια, που πλένουν μόνο μοτοσυκλετες
Λογω ογκου σου παιρνουν τοσα εσενα....εμας που ειναι κομψο-μουναρα και ονειρο κανονικα θα επρεπε να μας πληρωνουν για να τους τα παμε :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Λογω ογκου σου παιρνουν τοσα εσενα....εμας που ειναι κομψο-μουναρα και ονειρο κανονικα θα επρεπε να μας πληρωνουν για να τους τα παμε :p
Γιατί τα λερωνετε ? ??:p
 

Greg Ø

Μέλος
Όνομα
Γρηγόρης
Μοτό
KTM 990 Adventure '07
Γιατί τα λερωνετε ? ??:p
Παντως εγώ σε 2 πληντηρια που πλένω. ...οι τιμές παίζουν από 12-15 ευρώ.
Μιλάμε πάντα για πληντυρια, που πλένουν μόνο μοτοσυκλετες
12-15 € για να το καθαρίσει λίγο απ' το αφρόγαλο? Σε ρημάζουνε, μάστορα! :p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
12-15 € για να το καθαρίσει λίγο απ' το αφρόγαλο? Σε ρημάζουνε, μάστορα! :p
Πέρα απο την πλακα.....με 5 ευρώ το μαγαζι θα δουλεύει τσαμπα.
Μια ώρα να κάνει το κάθε μηχανάκι. ...αν υπολογίσουμε πάγια έξοδα, εφορίες κλπ ομορφιες.....θα μαζεύουμε φραγκα να του πηγαίνουμε τσιγάρα στον κορυδαλλο :p
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η σκέψη για ένα καλό πλυντήριο μοτοσυκλετών δεν είναι κακή. Είναι κάτι που σε κάποιες περιπτώσεις έχει καταλήξει σε μια καλή επιχειρησούλα.

Μπορεί οι αγορές νέων μοτοσυκλετών να έχουν μειωθεί αλλά πάντα υπάρχουν οι μερακλήδες και ακόμα και οι σκουτεράδες με τα Beverly κλπ τα προσέχουν πολύ και ψάχνουν για ένα καλό πλυντήριο.

Εκεί που την πατάνε πολλοί είναι στην εκτίμηση του κοστολογίου για να τρέχεις μια τέτοια επιχείρηση για να μπορείς να βγαίνεις.

Αρχικά πρέπει να υπολογίσεις το κεφάλαιο της επένδυσης. Σε εξοπλισμό και διαμόρφωση του χώρου και άδειες. Εκτιμώ εκεί πως συντηρητικά θα χρειαστείς κάπου 15.000-20.000€. Για εγκατάσταση αέρα, πιεστικά, αφροποιητές, πλακάκια, ράμπες, αποχετευση, άδειες, λογιστές κλπ κλπ.

Μετά είναι το νοίκι (αν δεν έχεις χώρο), το ΤΕΒΕ σου, τα πάγια (ΔΕΗ, νερό, τηλέφωνο) και φυσικά τα αναλώσιμα.

Τα παραπάνω αν υπολογίσουμε το ΤΕΒΕ κάπου 230€ το μήνα στην κατώτατη, το νοίκι 300€ σε ένα μικρομεσαίο μαγαζί και τα υπόλοιπα είσαι κάπου στα 700€ το μήνα (να το δουλεύεις μόνος σου εννοείται).

Αυτό σημαίνει αν δουλεύεις 6 μέρες την εβδομάδα και 24 μέρες το μήνα κάπου 30€ πάγια έξοδα την ημέρα.

Συνεπώς πρέπει να κάνεις τζίρο καθημερινά (υπολογίζοντας βροχερές μέρες, νεκρές μέρες κλπ) κάπου 90-100€ για να καλύπτεις τα έξοδα σου, να βγάζεις ένα μεροκάμματο και να κάνεις μια απόσβεση της επένδυσης σου σε ορίζοντα 3-4 ετών.

Αυτό σημαίνει αν χρεώνεις 5€ τη μηχανή περίπου 20 πλυσίματα την ημέρα!!!

Συνεπώς με τα παραπάνω δεδομένα η χρέωση του 5ευρου είναι ΜΑΛΛΟΝ ουτοπική αν θες να κάνεις ΚΑΛΟ πλύσιμο για να μπορείς να βγαίνεις και να μην κλείσεις και καταχρεωθείς.

Αν πεις πως θα χρεώνεις 8€ το πλύσιμο και ενδεχομένως 2-3€ παραπάνω για ένα γυάλισμα εξατμίσεων ή άλλες υπηρεσίες τότε με Κάπου 10 πλυσίματα την ημέρα μπορείς να υπολογίζεις πώς θα έχεις μια σχετικά βιώσιμη επιχείρηση.

Πάντως αν δουλέψεις μόνος θες σίγουρα 4 πλυσίματα την ημέρα για να βγάζεις τα έξοδα σου

ΟΜΩΣ στην πράξη ένας άνθρωπος είναι δύσκολο να κάνει 10 πλυσίματα την ημέρα. ΑΝ θες την φιλική αλλά και επαγγελματική μου συμβουλή καθώς είμαι στα οικονομικά χρόνια και μπορώ να αντιληφθώ μερικά πράγματα παραπάνω είναι η εξής.

Βιώσιμη και κερδοφόρα μπορεί να γίνει μια τέτοια επιχείρηση αν την ΣΤΗΣΕΙΣ έτσι ώστε να ΠΡΟΣΕΛΚΥΕΙ και να ΠΛΕΝΕΙ κάπου 13-17 μοτοσυκλέτες-σκουτερ-παπιά την ημέρα και να έχεις και έναν υπάλληλο οπωσδήποτε.

Ο υπάλληλος θα σου κοστίσει με ένα βασικό μισθό και την ασφάλεια του κάπου 800€ με την ασφάλεια του το μήνα ή 34€ την ημέρα. ΑΥΤΟ σημαίνει πως αν κάνει 4 πλυσίματα θα βγάζει τον μισθό του και απο εκεί και έπειτα θα προσθέτει στην πολυπόθητη κερδοφορία την επιχείρησης.

ΣΥΝΟΨΗ: 700€ έξοδα τρέχοντα επιχείρησης + 800€ έξοδα υπαλλήλου= 1500€ τον μήνα

1500€/8€ το πλύσιμο = 187 πλυσίματα τον μήνα ή 8 πλυσίματα την ημέρα και έχεις βγάλει τα έξοδα σου...

Κάθε παραπάνω πλύσιμο απο εκεί και έπειτα είναι το μεροκάμματο σου και η απόσβεση της επένδυσης σου.

ΣΥΝΟΨΗ ΤΕΛΙΚΗ:

1)Επιχείρηση χωρίς υπάλληλο με αυτοαπασχόληση και χρέωση 8€ το πλύσιμο +εξτραδακια

-4 πλυσίματα την ημέρα.. κάλυψη εξόδων
-8 πλυσίματα την ημέρα..Κάλυψη εξόδων, μεροκάμματο 25€, απόσβεση επένδυσης 4-5 χρόνια
-10 πλυσίματα την ημέρα (μπορείς??!).. Κάλυψη εξόδων, μεροκάμματο 35-40€, απόσβεση επένδυσης 3-4 χρόνια

2)Επιχείρηση με υπάλληλο (1) και χρέωση όπως παραπάνω

-8 πλυσίματα την ημέρα.. Κάλυψη εξόδων επιχείρησης και υπαλλήλου
-14 πλυσίματα την ημέρα.. Κάλυψη εξόδων.. Μεροκάμματο 35€ , απόσβεση επένδυσης 4 χρόνια
-16 πλυσίματα την ημέρα.. Κάλυψη εξόδων.. Μεροκάμματο 53€, απόσβεση επένδυσης 4 χρόνια
κλπ κλπ

Σημείωση 1) Όταν γίνει απόσβεση της επένδυσης σου τα χρηματα αυτά θα προστίθενται στο μεροκάμματο σου.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ (*πέραν απόσβεσης)

2)Επιχείρηση με υπάλληλο (1) και χρέωση όπως παραπάνω

14 πλυσίματα την ημέρα.. Κάλυψη εξόδων.. Μεροκάμματο 52€

Σημείωση 2) Στα παραπάνω θα πρέπει να υπολογίζεις φόρο επι καθαρού εισοδήματος 25% απο το πρώτο ευρό σε ότι αποδείξεις κόβεις και ότι καθαρό κέρδος εμφανίσει στο τέλος η επιχείρηση

Σημείωση 3) τα έξοδα του υπαλλήλου υπολογίζονται στα γενικά έξοδα και μειώνουν τον φόρο αντίστοιχα.

Ελπίζω αυτή η εκτενής οικονομική ανάλυση που σου έκανα να σε βοηθήσει να αποφασίσεις/..
 
Τελευταία επεξεργασία:

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
Νταξει, μεχρι και μπίζνες πλάν στο φόρουμ βρηκες, τι αλλο να πω... το επόμενο βήμα ειναι να σου δείξουμε και που να το ανοίξεις να ξεμπερδεύουμε!:p
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
ρισπεκτ στον τισιντριφτ!!!!!
 
Top Bottom