Θα πάρω τα βουνά - και θα ήθελα παρέα (με κουτάκι τελικά 11-16/07)

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
EDIT 05/07/2023


ΘΑ ΠΑΡΩΩΩΩΩ ΤΑ ΒΟΥΝΑΑΑΑΑ (με αυτοκίνητο :p)

Θα τα κυκλώσω από παντού :inlove:

11/07 Αθηνα - Ελάτη

https://goo.gl/maps/a9GUBn1GHJnqYgKR7

12/07 Ελάτη - Καστανιά - Ιερά Μονή Δολιανών - Μπάρος - Καλαρρύτες - Συρρακο - Ματσούκι - Καταφύγιο Μελισσουργών

ΟΡΕΑΔΕΣ - ΣΑΚΕΛΛΑΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ to Melissourgiotiko Mountain Refuge

13/07 Μελισσουργοί - Γεφύρι Πλάκας - Καταρράκτες - Παλαιοκαρυά - Ροπωτό - Ελάτη

Melissourgiotiko Mountain Refuge to ΟΡΕΑΔΕΣ - ΣΑΚΕΛΛΑΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

14/07 Ελάτη - Χαλίκι - Μέτσοβο - Μηλιά - Κρανέα - Λίμνη Αωού - Βοβούσα

ΟΡΕΑΔΕΣ - ΣΑΚΕΛΛΑΡΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ to Vovousa

15/07 Βοβούσα - Περιβόλι - Δίστρατο - Ηλιοχώρι - Θέση Μπελόη - Παπιγκο

Vovousa to Papingo

16/07 Πάπιγκο - Κολυμπήθρες - Ρωμαικό Υδραγωγείο - Λίμνη Ζηρου - Αθήνα

Papingo to Athene

Διαμονές (δεν έχω κλείσει τίποτα ακόμα…):

11/7 Ελάτη Ορεάδες
12/7 Καταφύγιο Μελισσουργών
13/7 Ελάτη Ορεάδες
14/7 Βοβούσα Κερασιές
15/7 Πάπιγκο



+++


Αρχικό 27/06/2023

Ξεκινάω με το disclaimer:

Είμαι πολύ περήφανη σαν άνθρωπος, εννοείται πως έχω πονέσει και στεναχωρηθεί κατά καιρούς με όλα αυτά που μου έχουν συμβεί τα τελευταία χρόνια, αλλά overall για μένα, για αυτό που έγινα, ήταν δώρα. Το να νιώσω πως κάποιος με λυπάται με σκοτώνει. Το να νιώθω πως κάποιος με σέβεται, με χαίρεται και μπορεί να δίνω έστω και λίγη δύναμη σε άλλους ανθρώπους μέσω των δικών μου περιπετειών, ξαναγεννιέμαι.


Μια καινούργια λοιπόν πολύ σοβαρή περιπέτεια υγείας θα με βάλει στις 19 Ιουλίου περίπου πάνω στο χειρουργικό τραπέζι πάλι.

Υπολογιζω όμως πως θα καταφέρω πριν απο αυτό να έχω ένα δεκαήμερο που να νιώθω γερή και καλά ώστε να ταξιδέψω. Έχω ανάγκη τα βουνά μας και να γεμίσω τις μπαταρίες μου, πριν ξεκινήσω έναν ακόμα μεγάλο αγώνα.

Το πρόγραμμα χονδρικά χονδρικά έχει ως εξής.

1. Αθήνα, Λίμνη Μόρνου, Ρέρεσι και μέσω Άνω Χώρας, Δομνίστας, Κρίκελου, κατάληξη Άγιο Νικόλαο Καρπενήσι διανυκτέρευση.

2. Βελούχι, Φουρνά, Ρεντίνα, λίμνη Σμοκόβου, Καρδίτσα, Λίμνη Πλαστήρα διανυκτερευση

3-4. Τουρ Ασπροποταμο, Μπαρό, Τζουμέρκα, Παλαιοκαρυα, Ροποτό, Ελάτη 2 διανυκτέρευσεις

5-6. Χαλίκι, Ανηλιο, Μέτσοβο, Μηλιά, Κρανέα, Λίμνη Αώου, Βοβουσα, Αβδελα, Σμιξη, Διστρατο, Σαμαρίνα (δεν ξέρω πως ακριβώς θα βγει αυτό το τουρ, όποτε και αυτό το βάζω με διπλή διανυκτέρευση)

7-8. Κόνιτσα, Ζαγοροχώρια, μια μέρα διάσχιση φαράγγι Βίκου

9. Επιστροφή από ηπειρωτικά παράλια, Σύβοτα, Πάργα, λίμνη Ζηρού, ρωμαϊκό υδραγωγείο Νικοπολης μια διανυκτέρευση.

10. Επιστροφή Αθηνα.

Διανυκτερεύσεις σε ξενώνες.

Μεγαλεπήβολο σχέδιο. Ίσως δεν μπορέσω να κάνω τίποτα. Ίσως κάνω λίγο. Ποιος ξέρει. Τα χιλιόμετρα ασφάλτινα.

Χονδρικά χονδρικά 5-15 Ιουλίου. Δεν ξέρω ακόμα ακριβώς, θα δείξει.

Αυτό που σίγουρα θα ήθελα είναι παρέα συντρόχων. Δεν περιμένω να με ακολουθήσει κάποιος σε όλο το εγχείρημα, αλλά θα χαιρόμουν αν υπήρχε η ευκαιρία να συντάξιδεψω έστω σε μικρότερα κομμάτια με όποιον θέλει και μπορεί από την παρέα μας.

Όσοι έχουμε κάνει βόλτα μαζί ξέρετε πως είμαι αργό καράβι, φωτιά στην άσφαλτο δε θα μπει. Θελω γεμίσω τα μάτια μου και το μυαλό μου με εικόνες και μυρωδιές, να μουδιάσει ο εγκέφαλος μου απο την ομορφιά των βουνών μας.

Προς το παρόν, δεν μπορώ να οδηγήσω ούτε αυτοκίνητο. Ευελπιστώ πως θα μου περάσει σε λίγες μέρες και θα μπορέσω να καβαλήσω. Αλλά ακόμα κι αν δε νιώσω ασφάλεια να οδηγήσω μηχανή, το θελω τόσο πολύ που παρόλο που δεν αγαπώ καθόλου το αυτοκίνητο, προκειμένου να βρεθώ στα βουνά, μπορεί να το κάνω ακόμα και με ένα ωραίο κουτάκι.

Φλου σκέψεις λοιπόν αυτή τη στιγμή. Θα ήθελα όμως να έχετε υπόψη σας πως ίσως μια ωραία πρωία πω ποιος με ακολουθεί ως τα Φουρνά πχ; Ή στη Σαμαρίνα και τη Σμιξη;

Θα ενημερώσω σχετικά εν καιρώ.

Σας θερμοπαρακαλώ να μη μου γράψει κανείς καημένη Νατασσουλα τι σου έμελλε να πάθεις. Ένας άνθρωπος που σχεδιάζει να ζήσει τα όνειρα του, δεν ειναι τίποτα άλλο από ένας πολύ ευλογημένος άνθρωπος.

:inlove:
 
Τελευταία επεξεργασία:

jliordos

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Ιωάννης
Μοτό
BMW R1250GS ADVENTURE 40th YEARS
Ένας άνθρωπος που βλέπει την ζωή όπως την βλέπεις εσύ, μόνο ευλογημένος και ικανός είναι !!

Με το καλό η βόλτα σου !!!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Στενάχωρη φάση η επαναλαμβανόμενη ταλαιπωρία, αλλά έχεις δώσει εξετασεις και πέρασες με άριστα.

Οι διαδρομές και τα σημεία που έχεις βάλει είναι έτσι και αλλιώς αγαπημένα και ελπίζω να βρω χρόνο κάπου να βρεθούμε.....με έχει φάει και η κυρά λενη για βουνά φέτος.

Αναμένουμε λοιπον
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Ελπίζω να βγει η βόλτα όπως τα υπολογίζεις.
Ξέρεις πού βρίσκομαι οπότε ενημέρωσέ με αν θες παρέα.
Με το καλό εύχομαι!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Γιατί δεν πας εξωτερικό;;;;; Μονηηηη


Θα γουστάρεις τέρμα.... Χωρίς σχέδιο τίποτα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Γιατί δεν πας εξωτερικό;;;;; Μονηηηη


Θα γουστάρεις τέρμα.... Χωρίς σχέδιο τίποτα

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Έχω ένα οικόπεδο στην τρομπέτα, εκεί που είναι τα παιδιά σήμερα στη Ρουμανία. Άστο καλύτερα :roflmao:
 

akis69

Μέλος
Όνομα
ακης
Μοτό
F800gs
Το παρακολουθώ κι ελπίζω να ταιριάξουν οι μέρες μας λόγω δουλειάς να ρολαρουμε λίγο παρέα.
Το παρακολουθώ και μιλάμε.
Μπράβο που το πήρες απόφαση και το σχεδιάζεις!!
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Ξεκινάω με το disclaimer:

Είμαι πολύ περήφανη σαν άνθρωπος, εννοείται πως έχω πονέσει και στεναχωρηθεί κατά καιρούς με όλα αυτά που μου έχουν συμβεί τα τελευταία χρόνια, αλλά overall για μένα, για αυτό που έγινα, ήταν δώρα. Το να νιώσω πως κάποιος με λυπάται με σκοτώνει. Το να νιώθω πως κάποιος με σέβεται, με χαίρεται και μπορεί να δίνω έστω και λίγη δύναμη σε άλλους ανθρώπους μέσω των δικών μου περιπετειών, ξαναγεννιέμαι.


Μια καινούργια λοιπόν πολύ σοβαρή περιπέτεια υγείας θα με βάλει στις 19 Ιουλίου περίπου πάνω στο χειρουργικό τραπέζι πάλι.

Υπολογιζω όμως πως θα καταφέρω πριν απο αυτό να έχω ένα δεκαήμερο που να νιώθω γερή και καλά ώστε να ταξιδέψω. Έχω ανάγκη τα βουνά μας και να γεμίσω τις μπαταρίες μου, πριν ξεκινήσω έναν ακόμα μεγάλο αγώνα.

Το πρόγραμμα χονδρικά χονδρικά έχει ως εξής.

1. Αθήνα, Λίμνη Μόρνου, Ρέρεσι και μέσω Άνω Χώρας, Δομνίστας, Κρίκελου, κατάληξη Άγιο Νικόλαο Καρπενήσι διανυκτέρευση.

2. Βελούχι, Φουρνά, Ρεντίνα, λίμνη Σμοκόβου, Καρδίτσα, Λίμνη Πλαστήρα διανυκτερευση

3-4. Τουρ Ασπροποταμο, Μπαρό, Τζουμέρκα, Παλαιοκαρυα, Ροποτό, Ελάτη 2 διανυκτέρευσεις

5-6. Χαλίκι, Ανηλιο, Μέτσοβο, Μηλιά, Κρανέα, Λίμνη Αώου, Βοβουσα, Αβδελα, Σμιξη, Διστρατο, Σαμαρίνα (δεν ξέρω πως ακριβώς θα βγει αυτό το τουρ, όποτε και αυτό το βάζω με διπλή διανυκτέρευση)

7-8. Κόνιτσα, Ζαγοροχώρια, μια μέρα διάσχιση φαράγγι Βίκου

9. Επιστροφή από ηπειρωτικά παράλια, Σύβοτα, Πάργα, λίμνη Ζηρού, ρωμαϊκό υδραγωγείο Νικοπολης μια διανυκτέρευση.

10. Επιστροφή Αθηνα.

Διανυκτερεύσεις σε ξενώνες.

Μεγαλεπήβολο σχέδιο. Ίσως δεν μπορέσω να κάνω τίποτα. Ίσως κάνω λίγο. Ποιος ξέρει. Τα χιλιόμετρα ασφάλτινα.

Χονδρικά χονδρικά 5-15 Ιουλίου. Δεν ξέρω ακόμα ακριβώς, θα δείξει.

Αυτό που σίγουρα θα ήθελα είναι παρέα συντρόχων. Δεν περιμένω να με ακολουθήσει κάποιος σε όλο το εγχείρημα, αλλά θα χαιρόμουν αν υπήρχε η ευκαιρία να συντάξιδεψω έστω σε μικρότερα κομμάτια με όποιον θέλει και μπορεί από την παρέα μας.

Όσοι έχουμε κάνει βόλτα μαζί ξέρετε πως είμαι αργό καράβι, φωτιά στην άσφαλτο δε θα μπει. Θελω γεμίσω τα μάτια μου και το μυαλό μου με εικόνες και μυρωδιές, να μουδιάσει ο εγκέφαλος μου απο την ομορφιά των βουνών μας.

Προς το παρόν, δεν μπορώ να οδηγήσω ούτε αυτοκίνητο. Ευελπιστώ πως θα μου περάσει σε λίγες μέρες και θα μπορέσω να καβαλήσω. Αλλά ακόμα κι αν δε νιώσω ασφάλεια να οδηγήσω μηχανή, το θελω τόσο πολύ που παρόλο που δεν αγαπώ καθόλου το αυτοκίνητο, προκειμένου να βρεθώ στα βουνά, μπορεί να το κάνω ακόμα και με ένα ωραίο κουτάκι.

Φλου σκέψεις λοιπόν αυτή τη στιγμή. Θα ήθελα όμως να έχετε υπόψη σας πως ίσως μια ωραία πρωία πω ποιος με ακολουθεί ως τα Φουρνά πχ; Ή στη Σαμαρίνα και τη Σμιξη;

Θα ενημερώσω σχετικά εν καιρώ.

Σας θερμοπαρακαλώ να μη μου γράψει κανείς καημένη Νατασσουλα τι σου έμελλε να πάθεις. Ένας άνθρωπος που σχεδιάζει να ζήσει τα όνειρα του, δεν ειναι τίποτα άλλο από ένας πολύ ευλογημένος άνθρωπος.

:inlove:
Πολύ θα θελα να σε δω ρε γμτ.
Να πΧιουμε μια μπύρα σε χαμηλό .
Ρίξε σύρμα ,παρακολουθώ :biker2:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Παρακολουθώ κι εγώ το θέμα αν μπορέσω κάποια η κάποιες μέρες. Στο σήμερα όμως η λυπηση δεν ταιριάζει στις τίγρεις. Και σα τίγρη που είσαι δυνατή σου σκάρωσα έτσι μερικά μαντιναδακια να σου ταιριάζουν..


Είναι η ζωή ταξιδεμα, μ ανηφοριες και πόνο. Και η παντέρμη η χαρά να ξεγλυστρα στο χρόνο..

Πολλές φορές το δύσκολο κοιταξε να φωλιάσει, σιμά σου και ακαλεστο πορεία να σ αλλάξει.

Μα δε θα στεξεις μια στιγμή το χαμε να κοιταξεις. Μονο σα τίγρη θα σταθείς και σα φωθιά θ ανάψεις.

Και σα τελειώσει η ανηφορια και στη κορφή καθίσεις, στη κατηφόρα μια ζωή, χαρές θα χεις να ζήσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Βρε Βαγγέλη δεν έχω λόγια!!!! Σε ευχαριστώ!!! Και όλους όσους βλέπετε θετικά την ιδέα μου. Μια ευχή να περάσει η θολούρα αυτών των ημερών για να μπορέσω να εκμεταλλευτώ το διτροχάκι μου. Χαίρομαι που βρίσκομαι σε αυτή την παρέα, ειλικρινά :)
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Έχω ένα οικόπεδο στην τρομπέτα, εκεί που είναι τα παιδιά σήμερα στη Ρουμανία. Άστο καλύτερα
Πουλάτοοοο και ριχτο στην σκηνή μην αναλωνεσαι σε περασμένες σχέσεις.....εσύ μου το χες πει παλιοτεραααα!!!!!

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dera

Μέλος
Περιοχή
Αρτα
Όνομα
Αχιλλέας
Μοτό
Tiger 1200 Gt Pro
Tl 508
Cruisym 300
12-13 Ιουλίου είναι πιθανές ημερομηνίες να μπορώ να συμμετάσχω.
Παρακολουθώ κι ενημερώνω ανάλογα.
 

Pektis

Μέλος
Όνομα
Janis
Μοτό
Vfr vtec rc 46
Το παρακολουθω... μονο ημερησια θα μπορεσω να ακολουθησω...
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Μηχανή έχω να καβαλήσω από 10 Φλεβάρη.
Επειδή θα περάσεις για Ζηρό με μεγάλη μου χαρά αν γνωρίζω ώρες και ταιριάζουν να βρεθούμε επιτέλους και να κεράσω Νατάσσα!
Με το καλό η βόλτα κι Ο Κύριος να σου δίνει δύναμη και υπομονή να ξεπερνάς τις δοκιμασίες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Σας θερμοπαρακαλώ να μη μου γράψει κανείς καημένη Νατασσουλα τι σου έμελλε να πάθεις.......
καημένη Νατασσουλα τι σου έμελλε να πάθεις....... έβαλες την μισή Ελλάδα και ξέχασες την Πελοπόννησο !!! :friend:

Κάνε ένα πλάνο που θα βρίσκεσαι ΣΚ για να δούμε το πρόγραμμα μας... μπας και τα καταφέρουμε.
 

Natassa

patara_power
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Νατάσσα
Μοτό
Suzuki SV650 ‘17
Triumph Trident 660 ‘22
Πελοπόννησο πήγα αρκετά φέτος. Τώρα θελω Πίνδο!!!

λοιπόν άλλο θέμα

Το ΣΚ 1-2 Ιουλίου θα βρίσκομαι στον Πάρνωνα, στα Τζίτζινα, θέλω να μείνω στο Πρυτανείο που το έχω βάλει στο μάτι εδώ και χρόνια και η αφορμή είναι πως 01/07 είναι τέσσερα χρόνια από το ατύχημα που μου άλλαξε τη ζωή, θέλω εδω και παρα πολύ καιρό να επισκεφθω την Ιερά Μονή Αγίων Αναργύρων Παρνωνος, που επιπλέον 01/07 εορτάζει κιόλας!

Θα είμαι με αυτοκίνητο - είτε μόνη, είτε με παρέα την ξαδέρφη μου με τον πιτσιρικά της 9 ετών, θα δούμε πως θα μας κάτσει το σεταπ. Εγώ θα πάω οπωσδήποτε.

(Μηχανή δεν παίζει αυτό το ΣΚ ακόμα).

Αν τύχει να είναι κάποιος στην περιοχή να πούμε δυο κουβέντες, έναν καφέ, λίγη παρέα κτλ κτλ πολύ ευχαρίστως.
 
Top Bottom