Θώρακας και μακρινό χωμάτινο ταξίδι

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Για όσους έχουν τον 5.5 της leatt μπορεί να φορεθεί κάτω από κανονικό μπουφάν αφαιρώντας τις προστασίες ή θέλει μπουφάν εντουρο ;

Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Δεν χωράει σε κανονικό μπουφάν

Θέλει να έχεις κάποιο 1-2 νούμερα μεγαλύτερο..

Εγώ πήρα ένα fox Enduro κ είναι σούπερ ανετο
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Για όσους έχουν τον 5.5 της leatt μπορεί να φορεθεί κάτω από κανονικό μπουφάν αφαιρώντας τις προστασίες ή θέλει μπουφάν εντουρο ;

Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω, γιατί εξαρτάται το μπουφάν και το μέγεθος, αλλά λύνεται εύκολα με ένα απλο μπουφάν cordura (όπως πχ το Fovos) του 50αρικου.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
 

kuklinski

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Cr250
Δεν μπορώ να επιβεβαιώσω, γιατί εξαρτάται το μπουφάν και το μέγεθος, αλλά λύνεται εύκολα με ένα απλο μπουφάν cordura (όπως πχ το Fovos) του 50αρικου.

Sent from my Armor 17 Pro using Tapatalk
Ισχύει αλλά δεν υπάρχει πουθενά ...

Φοβήθηκε ο....fovos
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πιθανότατα αυτός που έχεις να θέλει αντικατάσταση σε κάτι νεότερο ανεξάρτητα από το ταξίδι. Το λέω επειδή κάνεις την σύγκριση με τον Plasma που έχω και που είναι εξαιρετικά άνετος χωρίς κανένα περιορισμό στην κίνηση. Θα μπορούσα άνετα να κάνω ταξίδι φορώντας τον για μέρες.
(Αυτό βέβαια αφού συνειδητοποίησα και σταμάτησα το λάθος που έκανα στην αρχή, όπου έσφιγγα πολύ τους δυο ελαστικούς ιμάντες που ενώνουν την πλάτη με το στήθος. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι σφικτοί, είναι εκεί για να κρατούν την γενική φόρμα του θώρακα και τίποτα άλλο).

Επίσης αυτοί οι τύπου shirt έχουν μικρού μεγέθους προστατευτικά, ειδικά στο στήθος, και δεν ξέρω πόσο δροσεροί θα είναι σε πολύ ζεστές θερμοκρασίες με το ύφασμα να είναι κολλητό επάνω σου.

Προσωπικά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά στην ασφάλεια ανάμεσα σε ένα σύγχρονο adventure μπουφάν με προστασίες level 2 και ένα αντίστοιχο θώρακα. Η επιλογή έχει να κάνει και με πρακτικά θέματα όπως οι θερμοκρασίες και το εύρος τους που θα αντιμετωπίσεις στο ταξίδι. Αν θα έχεις άλλο πολιτικό μπουφάν μαζί ή ταξιδεύεις ultralight όπου θα είναι το μόνο σου πανωφόρι κλπ.
Αντώνη, είπα ότι ο Plasma δεν έχει μεγάλη διαφορά από τον KOERTA γιατί εξακολουθεί να έχει αυτή την αίσθηση του σκληρού και άκαμπτου προστευτικού πάνω σου, που σκαλώνει σε ότι φορεθεί από πάνω, καθώς και τους ιμάντες, ζώνες, θυλήκια από δω και από κει. Αυτοί οι θώρακες που περιέγραψα έχουν κανονικά την αίσθηση μπλούζας με μαλακά level 2 προστατευτικά και τίποτα δεν εξέχει ή σκαλώνει. Όλα αυτά ΕΙΝΑΙ υπέρ της άμεσης και ίσως για να καταλάβει κάποιος τη διαφορά, πρέπει να δοκιμάσει έναν. Μπορεί στις 2-3 μέρες να μην κάνουν διαφορά, αλλά στις 2-3 βδομάδες πιθανότατα να κάνουν...

Το δίλημμα θώρακας ή τζάκετ με προστασίες σηκώνει πολύ συζήτηση και ίσως ένα ξεχωριστό θέμα. Για μένα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, θεωρώ τις προστασίες που είναι κολλητά στο σώμα σου πιο αποτελεσματικές από αυτές ενός τζάκετ, γι' αυτό και μίλησα εξαρχής για θώρακα, το θέμα είναι ποιον...

Τελευταίο αλλά όχι λιγότερο σημαντικό, όντως θέλω ο εξοπλισμός μου να είναι μαζεμένος σε βάρος και όγκο. Ένα τζάκετ με προστασίες πρεπει να το φοράς ακόμα και στον καύσωνα, ενώ μπορείς εναλλακτικά να είσαι απλά με τον θώρακα και ένα ζέρσεϋ. Αν επιλέξεις παρόλα αυτα να μην το φορέσεις δεν πακετάρεται εύκολα, σε αντίθεση με ένα μπουφάν εντούρο. Τέλος το τελευταίο ή ένα softshell μπορεί άνετα να παίξει και τον ρόλο πολιτικού μπουφάν, χωρίς να χρειάζεσαι δεύτερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
2 επισημάνσεις γιατί πιστεύω ότι άνοιξες ένα καλό θέμα.
  • Ο bionic pro που έβαλες παραπάνω έχει προστασίες level 1 παντού. Πιο πάνω σε προστασία είναι ο bionic tech v2 (level 1 ώμους-αγκώνες και level 2 σε πλάτη-στήθος) και πιο πάνω ο bionic tech v3 level 2 παντού.
  • Ο revit proteus δεν είναι κατηγορίας του supershirt της adventure spec. Δεν έχει προστασία στην τριβή. Αυτός είναι ο revit nucleus. Βέβαια και οι 2 έχουν level 2 παντού εκτός από στήθος, τις κλασικές προστασίες δηλαδή της revit. Η διαφορά τους είναι στην προστασία που έχει το διάτρητο υλικό του nucleus στη τριβή.
Εγώ έχω τον revit nucleus και τον leatt 3df Airfit hybrid. O leatt έχει level 2 πλάτη-στήθος, level 1 ώμους αγκώνες. Είναι πάρα πολύ άνετος, σαν να μην φοράς τίποτα. Είχα τον leatt 5.5 pro σε ογκώδη θώρακα, όντως καμία σχέση σε βάρος αίσθηση. Τώρα ποιος προστατεύει καλύτερα, δεν ξέρω και δεν θέλω να μάθω. Οι προστασίες είναι πιο μικρές πάντως, αν και το level τους παίζει ρόλο στην κρούση ή και καλύτερα το πως θα πέσεις παίζει ακόμα πιο μεγάλο ρόλο.

Ο nucleus έχει προστασία και στην τριβή και είναι λίγο πιο βαρύς από τον leatt hybrid, λογικό λόγω καλύτερου υλικού αφού έχει προστασία CE AA. Είναι όμως φουλ διάτρητος και αερίζεται σαν μπλούζα. [Αν δείτε στο σάιτ της revit έχει την δεύτερη καλύτερη προστασία Ce Aa. Το τζάκετ klim badlands pro A3 έχει πιο πάνω (κάνει 1500 ευρώ) και οι στολές του motogp.]

Πολυήμερο δεν έχω κάνει με κανέναν από τους 2 αλλά στους προτείνω για αλλαγή ή αναβάθμιση. Στο εξωτερικό και με κάποιο κουπόνι και οι 2 είναι στο μπάτζετ σου.
Είσαι ο άνθρωπος μου!!!

Ο Leatt Airfit είναι μια επιλογή αντίστοιχης φιλοσοφίας, αλλά η τιμή του ξεφεύγει από το μπάτζετ μου, το έγραψα παραπάνω, όπως και ο nucleus. Τον proteus θα τον δοκιμάσω άμεσα.

Γνωρίζω επίσης ότι ο nucleus μαζί με το supershirt είναι οι μοναδικοι με αντοχή στην τριβή (γι' αυτό και μπορούν να φορεθούν χωρίς τίποτα επιπλέον), όμως επέλεξα να "αγνοήσω" αυτήν την πληροφορία, αφενός γιατί οι επιλογές αυτές έχουν μεγάλο κόστος και αφετέρου γιατί όλο και κάτι θα φοράω από πάνω.

Το ψυχολογικό όριο που έχω είναι τα 150€, άντε 200 παρά για τη μεγάλη ευκαιρία... Έχεις κάτι υπόψη σου για τον Leatt ας πούμε;
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Για όσους έχουν τον 5.5 της leatt μπορεί να φορεθεί κάτω από κανονικό μπουφάν αφαιρώντας τις προστασίες ή θέλει μπουφάν εντουρο ;

Πάρα πολύ ενδιαφέρον θέμα!
Ο θώρακας θέλει κανονικά μπουφάν εντούρο. Έχω φορέσει τον KOERTA και κάτω από ένα παλιό Revit Offtrack που έχω, εννοείται χωρίς προστασίες και καμια εσωτερική επένδυση, μπήκα οριακά και δεν μπορούσα να στρίψω... Και αυτό είναι το φυσιολογικό, αν το τζάκετ ειναι στο νούμερο που πρέπει για να είναι οι προστασιες του στη θέση τους. Κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος ένα τζάκετ με προστασίες 2 νούμερα μεγαλύτερο για να το φοράει με θώρακα...
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Κάποια στιγμή Ειχα το ίδιο δίλημμα. Πήγα πήρα ένα sinisalo σαν τον koert. Τον φόρεσα σε 4-5 3ημερα με ένα απλό τζακετ από πάνω. Αν οδηγάς όλη μέρα και δεν σταματάς πουθενά παρά μόνο το βράδυ είναι οκ. Αλλά αν πας χαλαρά, βγάζεις φωτό, σταματάς για φαι, κουβεντολοι με βοσκούς στο δρόμο αρχίζει και γίνεται βάρος. Αν υδρωνεις του κερατά, ανοίγεις το τζακετ και κολλάει όλη η σκόνη από τον μπροστινό, σταματα για φαι, βγάλε, βάλε, συχτηρισε κλπ κλπ, δεν ξέρεις που να τον καβατζαρεις στο μηχανάκι αν δεν τον φωρας...Τελικά κουβαλάγα περισσότερα από όσα μου είναι απαραίτητα. Τον έδωσα λοιπόν σε ένα φίλο εντουρα, εγώ ησύχασα και αυτός είναι ευτυχείς.
2-3 μεγάλα Αθήνα Γράμμο και άλλα 2 βαλκανια χωμάτινα τα έβγαλα με οτι τουριστικό τζακετ είχα τότε.
Πιάνεις ακριβώς αυτό που θέλω να πω...

Στα ταξίδια μου ανέκαθεν - ακόμα και στα ασφάλτινα - μου άρεσε να είμαι πάνω στη σέλα από το πρωί μέχρι το βράδυ, με όλα τα ενδιάμεσα που λες, φωτο, φαγητό, λίγο περπάτημα να δεις κάποιο αξιοθέατο κλπ... Αυτή είναι η έννοια του road trip κατά τη γνώμη μου. Γι'αυτό και ο εξοπλισμός πρέπει να είναι άνετος και... ευπροσάρμοστος στις εκάστοτε συνθήκες!
Αν κάποιος πάλι οδηγεί αυστηρά από το πρωί μέχρι το μεσημέρι ας πούμε και μετά αλλάζει εκεί που θα διανυκτερεύσει και φοράει τα πολιτικά του ρούχα, τότε πρώτον δεν είμαι εγώ και δεύτερον μιλάμε για ένα άλλο ταξίδι και πιθανότατα όχι χωμάτινο στο βουνό!
 

δημήτρης

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
CRF 300L
Είσαι ο άνθρωπος μου!!!

Ο Leatt Airfit είναι μια επιλογή αντίστοιχης φιλοσοφίας, αλλά η τιμή του ξεφεύγει από το μπάτζετ μου, το έγραψα παραπάνω, όπως και ο nucleus. Τον proteus θα τον δοκιμάσω άμεσα.

Γνωρίζω επίσης ότι ο nucleus μαζί με το supershirt είναι οι μοναδικοι με αντοχή στην τριβή (γι' αυτό και μπορούν να φορεθούν χωρίς τίποτα επιπλέον), όμως επέλεξα να "αγνοήσω" αυτήν την πληροφορία, αφενός γιατί οι επιλογές αυτές έχουν μεγάλο κόστος και αφετέρου γιατί όλο και κάτι θα φοράω από πάνω.

Το ψυχολογικό όριο που έχω είναι τα 150€, άντε 200 παρά για τη μεγάλη ευκαιρία... Έχεις κάτι υπόψη σου για τον Leatt ας πούμε;
Όπως έγραψα και πιο πάνω, όλα τα ιντερνετομάγαζα στο εξωτερικό, τόσο τους έχουν τους θώρακες (στο μπάτζετ σου).
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Ο θώρακας θέλει κανονικά μπουφάν εντούρο. Έχω φορέσει τον KOERTA και κάτω από ένα παλιό Revit Offtrack που έχω, εννοείται χωρίς προστασίες και καμια εσωτερική επένδυση, μπήκα οριακά και δεν μπορούσα να στρίψω... Και αυτό είναι το φυσιολογικό, αν το τζάκετ ειναι στο νούμερο που πρέπει για να είναι οι προστασιες του στη θέση τους. Κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα να πάρει κάποιος ένα τζάκετ με προστασίες 2 νούμερα μεγαλύτερο για να το φοράει με θώρακα...
Όχι δεν εννοώ να πάρεις πιο μεγάλο μπουφάν για να το φοράς με θώρακα.
Ρωτάω αν τυχών στο σωστό νούμερο μπουφάν χωρίς προστασίες παίζει να χωράει ανταλλακτικά ο θώρακας αν χρειαστεί.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ο Leatt Airfit είναι μια επιλογή αντίστοιχης φιλοσοφίας, αλλά η τιμή του ξεφεύγει από το μπάτζετ μου, το έγραψα παραπάνω, όπως και ο nucleus.
Αλέξανδρε, μετά από αρκετά χρόνια αγορών εξοπλισμού που μπορώ να αγοράσω και εξοπλισμού που θα ήθελα, αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους, έχω καταλήξει ότι αν κάτι κάθετε όπως θέλω απάνω μου θα βρω τον τρόπο να το πάρω. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι εφόσον έχεις βρεις αυτό που σου αρέσει και σου κάθεται ακριβώς όπως το θες, για εμένα μην ψάχνεις παραπέρα, αλλά ψάξε τον τρόπο να καταφέρεις να φτάσεις το μπάτζετ σου εκέι. Όλοι μας εδώ έχουμε φορέσει εξοπλισμό που πήραμε επειδή δεν μας έβγαινε και μετά δεν νιώθαμε άνετα σε αυτόν και τελικά πήγαμε και αγοράσαμε αυτό που είχαμε δει εξαρχής και μας κόστισε περισσότερο. Τα παραπάνω τα λέω φιλικά και κρίνοντας πάντα από τον εαυτό μου.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αλέξανδρε, μετά από αρκετά χρόνια αγορών εξοπλισμού που μπορώ να αγοράσω και εξοπλισμού που θα ήθελα, αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους, έχω καταλήξει ότι αν κάτι κάθετε όπως θέλω απάνω μου θα βρω τον τρόπο να το πάρω. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι εφόσον έχεις βρεις αυτό που σου αρέσει και σου κάθεται ακριβώς όπως το θες, για εμένα μην ψάχνεις παραπέρα, αλλά ψάξε τον τρόπο να καταφέρεις να φτάσεις το μπάτζετ σου εκέι. Όλοι μας εδώ έχουμε φορέσει εξοπλισμό που πήραμε επειδή δεν μας έβγαινε και μετά δεν νιώθαμε άνετα σε αυτόν και τελικά πήγαμε και αγοράσαμε αυτό που είχαμε δει εξαρχής και μας κόστισε περισσότερο. Τα παραπάνω τα λέω φιλικά και κρίνοντας πάντα από τον εαυτό μου.
Δεν έχεις κι άδικο.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Αλέξανδρε, μετά από αρκετά χρόνια αγορών εξοπλισμού που μπορώ να αγοράσω και εξοπλισμού που θα ήθελα, αλλά δεν μπορώ λόγω κόστους, έχω καταλήξει ότι αν κάτι κάθετε όπως θέλω απάνω μου θα βρω τον τρόπο να το πάρω. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι εφόσον έχεις βρεις αυτό που σου αρέσει και σου κάθεται ακριβώς όπως το θες, για εμένα μην ψάχνεις παραπέρα, αλλά ψάξε τον τρόπο να καταφέρεις να φτάσεις το μπάτζετ σου εκέι. Όλοι μας εδώ έχουμε φορέσει εξοπλισμό που πήραμε επειδή δεν μας έβγαινε και μετά δεν νιώθαμε άνετα σε αυτόν και τελικά πήγαμε και αγοράσαμε αυτό που είχαμε δει εξαρχής και μας κόστισε περισσότερο. Τα παραπάνω τα λέω φιλικά και κρίνοντας πάντα από τον εαυτό μου.
Αυτό είναι καταναλωτισμός.
Μία χαρά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα πράγματα και όχι τόσο τέλεια.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Αυτό είναι καταναλωτισμός.
Μία χαρά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα πράγματα και όχι τόσο τέλεια.
Δεν είναι θέμα τελειου νομίζω αυτό που ψάχνει ο Αλέξανδρος την άνεση + την ασφάλεια ψάχνει... Εχω θωρακα που κάνει την δουλειά του οπως λες, αλλά δεν ειναι βολικος, δεν κάθεται οπως θα ήθελα...
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Αυτό είναι καταναλωτισμός.
Μία χαρά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα πράγματα και όχι τόσο τέλεια.
Διαφώνω και εξηγούμαι. Καταναλωτισμός είναι να αγοράζεις ότι πιο ακριβό επειδή το έχει ο δίπλα σου, επειδή το φοράει ο Birtch στα βίντεο κ.ο.κ. Εγω μιλάω για στοχευμένες αγορές εξοπλισμού που σου κάθονται κουτί. Δεν λέω το σύνολο του εξοπλισμού να είναι πανάκριβος. Π.χ. για εμένα πρώτη προτεραιότητα όταν αγόραζα θώρακα, ήταν η ασφάλεια για αυτό και πήρα τον 5.5 και ας ήταν πιο ακριβός από αυτά που μπορόυσα ή ήθελα να διαθέσω. Αντίθετα μπουφάν πήρα ένα του 50άρικου γιατί για εμένα δεν έχει νόημα να δώσω εκεί λεφτά. Επίσης το ίδιο μπορώ να πώ και για τις μπότες εντουρο, αλλά αυή είναι άλλη συζήτηση.
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Αυτό είναι καταναλωτισμός.
Μία χαρά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα πράγματα και όχι τόσο τέλεια.
Καταναλωτισμός νομίζω είναι να έχεις ήδη πράγματα που εξυπηρετούν μια δουλειά και παρότι είναι λειτουργικά σε καλή κατάσταση να πας να πάρεις κι άλλο..

Εναλλακτικά καταναλωτισμός είναι να αγοράσεις κάτι το οποίο δεν έχεις πραγματική ανάγκη για λόγους αγοραστικής μανίας ή πρεστίζ.

Το να πας παραπίσω ενδεχομένως μια αγορά μέχρι να μπορείς να καλύψεις το budget για να πάρεις αυτό που πραγματικά θα το βολευτείς, θα το αξιοποιήσεις, θα το αποσβέσεις και θα σου επιστρέψει μεγαλύτερη ασφάλεια και απόλαυση είναι ίσως και σοφία. Εγώ πάντω έχω στην αποθήκη ή πούλησα πράγματα που αγοράστηκαν ως ΄΄ευκαιρία΄΄ ή ως ΄΄value for money΄΄ ή ώς ΄΄πάρε το φτηνό να κάνεις τη δουλειά σου΄΄ και τελικά ξαναπλήρωσα να πάρω το σωστό.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μία χαρά μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με λιγότερα πράγματα και όχι τόσο τέλεια.
Σίγουρα... ένας βγαλμένος ώμος ή ένα κόψιμο χιαστού από ελλειπή εξοπλισμό, πόσο να σου κοστίσει?

Έκπτωση σε εξοπλισμό καμία. Για να μην κλαις μετά...
Αλλιώς πάρε θώρακα κινέζικο με 25€, απο αυτούς που τα πλαστικά λυγίζουν και φεύγουν απο την θέση τους.
 

Thanpen

Μέλος
Περιοχή
Κορινθος
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Africa twin
Tuareg 660
Πολύ ενδιαφέρον θέμα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Εγώ δεν έχω θώρακα και χωμάτινο εξοπλισμό , μέχρι τώρα βάζω τον ‘’τουριστικο’’ μου που τον έχω 3 χρόνια ένα σετ alpine stars Andes v3.
Από όσο καταλαβαίνω όμως οι προστασίες δεν θα είναι καλές για μια πτώση στο χώμα .

περνοντας όμως έναν θώρακα πχ μετά τι βάζεις από πάνω ;; Τζάκετ μπλούζες κτλ ;; Αν κάνει κρύο αν βρέχει τι κανείς ;; Από κάτω τι βάζω ;
Πάλι εσωτερικές προστασίες για γόνατα κτλ και άλλο παντελόνι από πάνω ;
Στην ουσία πρέπει να πάρω δεύτερη στολή ;;;

Υπάρχει μια λύση για όλα ;; Που να συνδιασω και ταξίδι και εξορμήσεις στο χώμα ;;

ΥΓ : καλή Σαρακοστή σε όλους
 
Τελευταία επεξεργασία:

orla13

Μέλος
Περιοχή
Ηλιουπολη
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
KTM 790 Adv , Yamaha R1
Πολύ ενδιαφέρον θέμα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Εγώ δεν έχω θώρακα και χωμάτινο εξοπλισμό , μέχρι τώρα βάζω τον ‘’τουριστικο’’ μου που τον έχω 3 χρόνια ένα σετ alpine stars Andes v3.
Από όσο καταλαβαίνω όμως οι προστασίες δεν θα είναι καλές για μια πτώση στο χώμα .

περνοντας όμως έναν θώρακα πχ μετά τι βάζεις από πάνω ;; Τζάκετ μπλούζες κτλ ;; Αν κάνει κρύο αν βρέχει τι κανείς ;; Από κάτω τι βάζω ;
Πάλι εσωτερικές προστασίες για γόνατα κτλ και άλλο παντελόνι από πάνω ;
Στην ουσία πρέπει να πάρω δεύτερη στολή ;;;

Υπάρχει μια λύση για όλα ;; Που να συνδιασω και ταξίδι και εξορμήσεις στο χώμα ;;

ΥΓ : καλή Σαρακοστή σε όλους
Εγώ με τον θώρακα βάζω ένα μπλουζάκι mx από πάνω και ένα μπουφάν εντουρο που βγαίνουν τα μανίκια, αν βρέξει έχω αδιάβροχο, πλέον υπάρχουν και μπουφάν εντουρο με προστασίες αλλά προτιμώ να φοράω θώρακα και μπότες mx όχι adventure
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Νέα δεδομένα... Σήμερα το πρωί δοκίμασα τους Leatt 3DF Airfit και Leatt 3DF Airfit LITE στον Τζορτζόπουλο* (΄όχι τον Airfit HYBRID που ανέφερε ο δημήτρης πιο πάνω, ο οποίος έχει σκληρές επιφάνειες και γι' αυτό - παρότι υπήρχε προς δοκιμή - δε μ' ενδιέφερε). Η διαφορά των δύο πρώτων είναι ότι τα προστατευτικά του απλού Airfit είναι level 2 σε πλάτη - στήθος και level 1 σε ώμους - αγκώνες, ενώ του Lite είναι level 1 παντού. Φόρεσα το L/XL και η αίσθηση ήταν και με τους δύο σχεδόν η ίδια, λίγο πιο λεπτό το προστατευτικό στήθους του δεύτερου. ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ... Ζεστό το ύφασμα, επίσης έμοιαζαν να έχουν περισσότερο όγκο και βάρος από τους άλλους ίδιου τύπου που φόρεσα, δίπλωνε και κάπως περίεργα το ύφασμα εμπρός από τον ώμο προς το στήθος (κάτω από τη μασχάλη δεν έχει ύφασμα), σαν να μην ήταν για το δικό μου σωματότυπο παρότι σωστό νούμερο (185cm, 92kg). Επίσης δε μου άρεσε ότι οι προστασίες σε ώμους και αγκώνες είναι level 1. Με την έκπτωση έρχονταν κάτω από τα 300€, αν κάποιος ενδιαφέρεται, εγώ όχι...!







* Ο Τζορτζόπουλος σε αντίθεση με το παρελθόν δεν πουλάει αποκλειστικά σε τιμές καταλόγου, αλλά κάνει και καλύτερες τιμές, ζητήστε τις!
 
Top Bottom