ΚΤΕΟ για εντουρο;

Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years

ΜΟΥΡΙΚΗΣ

Μέλος
Περιοχή
ΚΡΑΝΙΔΙ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ. ΚΑΙ ΦΩΚΙΑΝΟ ΑΡΚΑΔΙΑΣ.
Όνομα
Γιώργος Μουρίκης.
Μοτό
ΚΤΜ 640 Adventure R (07)
YAMAHA YZF 600R (97) Thundercat

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Καλησπέρα .
Θέλω να περάσω ΚΤΕΟ το exc μου που προφανώς δεν περνάει με τίποτα.
Έχει κάποιος κατά νου για Αθήνα κάποιον οικονομικό;
Δεν θέλω να το ξαναπερασω εκεί που το είχα πάει την προηγούμενη φορά γιατί ήταν αρκετά τα λεφτά και φέτος δυστυχώς το ξέχασα εδώ και 2 μήνες και έχω και πρόστιμο .
Ευχαριστώ!
Πέτρο μπορώ να σε εξυπηρετησω εγώ στο κτεο στον Ρέντη, άμα θέλεις στείλε μου πμ να σου πω..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Πέτρο μπορώ να σε εξυπηρετησω εγώ στο κτεο στον Ρέντη, άμα θέλεις στείλε μου πμ να σου πω..
του εχω στειλει και το τηλ σου ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ρε παιδιά απορώ με μερικούς και τον πουριτανισμό τους και την επιτηδευμένη ηθική τους!

ΟΛΟΙ ξέρουμε πως τα ΚΤΕΟ στην Ελλάδα είναι απλά για να μπαίνει άλλο ένα κονδύλι στα ταμεία του κράτους και να κονομάνε μερικοί ακόμα ιδιώτες φίλοι και κολλητοί των πολιτικών.

Κανένα ΚΤΕΟ δεν δημιουργήθηκε για να προάγει την οδική ασφάλεια και αυτό αποδεικνύεται καθημερινά σε όλους μας καθότι και το τελευτάιο ΣΑΠΑΚΙ θα περάσει..

Εμείς εδώ που είμαστε μοτοσυκλετιστές και γνώστες φροντίζουμε να έχουμε τα οχήματα μας σε άριστη κατάσταση για την ασφάλεια την δική μας και των γύρω μας και δεν χρειαζόμαστε κανένα ΣΑΠΙΟ ΚΤΕΟ να μας πεί πως είναι εντάξει το μηχανάκι μας.

Ο φίλος προφανώς έχει ένα αξιομαχο enduro το οποίο για τα δεδομένα τα αυστηρά της νομοθεσίας τα οποία δεν προβλέπουν τις ιδιαιτερότητες ενός αγωνιστικού οχήματος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στον έλεγχο.

Οι υπάλληλοι των ΚΤΕΟ στην πλειοψηφία τους γνωρίζοντας αυτό το κενό στον νόμο περνάνε με συνοπτικές διαδικασίες αυτά τα οχήματα αρκεί να έχουν την πινακίδα τους και να διασταυρώνουν τα στοιχεία στο πλαίσιο-κινητήρα κλπ.

Τα υπόλοιπα που λέμε είναι περιττά και σχεδόν κουραστικά! Να κάνουμε δηλαδή τον άνθρωπο να νιώσει και άσχημα λες και έκανε κάτι παράνομο!

Όταν ΕΣΕΙΣ που κουνάτε το δάχτυλο πάρετε ένα καθαρό Enduro να φροντίσετε να το κυκλοφοράτε με..

-καθρέπτες
-φλας
-πλήρες κιτ περιορισμού ρύπων όπως έρχεται απο το εργοστάσιο με EURO 5
-λάστιχα δρόμου
-κανονική πινακίδα απο εφορία
-εξάτμιση εργοστασιακή ή aftermarket με προδιαγραφές δρόμου
κλπ κλπ

ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΤΕ ΕΤΣΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΤΕΟ.

Αλλιώς είσαστε υποκριτές και το μόνο που κάνετε είναι να κουνάτε δάχτυλα και να χαλάτε τον χρόνο των υπολοίπων και να θίγετε κόσμο για θέματα τα οποία είσαστε ΑΣΧΕΤΟΙ.

Ευχαριστώ και καλημέρα σας.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Ρε παιδιά απορώ με μερικούς και τον πουριτανισμό τους και την επιτηδευμένη ηθική τους!

ΟΛΟΙ ξέρουμε πως τα ΚΤΕΟ στην Ελλάδα είναι απλά για να μπαίνει άλλο ένα κονδύλι στα ταμεία του κράτους και να κονομάνε μερικοί ακόμα ιδιώτες φίλοι και κολλητοί των πολιτικών.

Κανένα ΚΤΕΟ δεν δημιουργήθηκε για να προάγει την οδική ασφάλεια και αυτό αποδεικνύεται καθημερινά σε όλους μας καθότι και το τελευτάιο ΣΑΠΑΚΙ θα περάσει..

Εμείς εδώ που είμαστε μοτοσυκλετιστές και γνώστες φροντίζουμε να έχουμε τα οχήματα μας σε άριστη κατάσταση για την ασφάλεια την δική μας και των γύρω μας και δεν χρειαζόμαστε κανένα ΣΑΠΙΟ ΚΤΕΟ να μας πεί πως είναι εντάξει το μηχανάκι μας.

Ο φίλος προφανώς έχει ένα αξιομαχο enduro το οποίο για τα δεδομένα τα αυστηρά της νομοθεσίας τα οποία δεν προβλέπουν τις ιδιαιτερότητες ενός αγωνιστικού οχήματος δεν μπορεί να ανταπεξέλθει στον έλεγχο.

Οι υπάλληλοι των ΚΤΕΟ στην πλειοψηφία τους γνωρίζοντας αυτό το κενό στον νόμο περνάνε με συνοπτικές διαδικασίες αυτά τα οχήματα αρκεί να έχουν την πινακίδα τους και να διασταυρώνουν τα στοιχεία στο πλαίσιο-κινητήρα κλπ.

Τα υπόλοιπα που λέμε είναι περιττά και σχεδόν κουραστικά! Να κάνουμε δηλαδή τον άνθρωπο να νιώσει και άσχημα λες και έκανε κάτι παράνομο!

Όταν ΕΣΕΙΣ που κουνάτε το δάχτυλο πάρετε ένα καθαρό Enduro να φροντίσετε να το κυκλοφοράτε με..

-καθρέπτες
-φλας
-πλήρες κιτ περιορισμού ρύπων όπως έρχεται απο το εργοστάσιο με EURO 5
-λάστιχα δρόμου
-κανονική πινακίδα απο εφορία
-εξάτμιση εργοστασιακή ή aftermarket με προδιαγραφές δρόμου
κλπ κλπ

ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΥΚΛΟΦΟΡΑΤΕ ΕΤΣΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΕΤΣΙ ΟΤΑΝ ΠΑΤΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΚΤΕΟ.

Αλλιώς είσαστε υποκριτές και το μόνο που κάνετε είναι να κουνάτε δάχτυλα και να χαλάτε τον χρόνο των υπολοίπων και να θίγετε κόσμο για θέματα τα οποία είσαστε ΑΣΧΕΤΟΙ.

Ευχαριστώ και καλημέρα σας.
Σε ευχαριστούμε για τις υποδείξεις ΣΧΕΤΙΚΕ
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Ρε παιδιά απορώ ..........

Ευχαριστώ και καλημέρα σας.

Επειδή Βαγγέλη το ύφος του ποστ σου , τσιμπάει λίγο και στα δικά μου γραφόμενα, ως ΑΣΧΕΤΟΣ λοιπόν θα σου αντιπαραθέσω μερικά όμορφα κι ωραία…

Το να μπω σε έναν χώρο και να ζητήσω βοήθεια για κάτι που δεν είναι νόμιμο, το βρίσκεις λογικό ? Αν ναι (μιας κι αυτό υπονοείς) βοήθησε με σε συ γιατί έχω ένα κλεμμένο και θέλω να του χτυπήσω νούμερα… Δεν γίνεται ? Γιατί ???

Όσον αφορά την κίνηση της μηχανής που γράφεις, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν ο φίλος θέλει ένα καθαρό Enduro θα ακολουθήσει αυτό που επιτάσσει το άθλημα που επέλεξε. Τρειλεράκι, φόρτωμα και στο βουνό (εκεί που δεν υπάρχει ΚΟΚ), αλλιώς θα πρέπει να ακολουθήσει τους νόμους όπως ΕΓΩ ο Μ@λ(*^Σ που και την εργοστασιακή εξάτμιση έχω, και φλας, και καθρέπτες, και ασφαλισμένο το έχω και ένα περίδρομο λεφτά ρίχνω για να είναι ασφαλές πρώτα για μένα.

Μην μου πεις για διαφορετικούς χαρακτήρες μηχανής. Το κέφι μου κάνω κι εγώ, αλλά με έναν τρόπο που ΕΓΩ πιστεύω σωστό.

Και μάλλον είναι καιρός πλέον να μπει και λίγη τάξη, ε ?

Ευχαριστώ και καλημέρα σου !
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Για κάποιους τα αυτονόητα, τυπικά κλπ, θεωρούνται "υποκρισία'.....
Τα είπε καλά ο @Padis από πάνω.
Δεν έχει άδικο κι ο @tc-drift , σε ότι αφορά την πραγματικότητα.
Το θέμα είναι τι είναι λογικό να συμβουλέψουμε δημόσια! Δε μπορείς να δίνεις συμβουλές για παρανομία δημοσίως! Αυτό πρέπει να είναι αυτονόητο και να μην χρειάζεται επεξήγηση. Ούτε και να θεωρείται υποκρισία. Πολλά "παράνομα", ή παράτυπα κάνουμε, αλλά δεν είναι σωστό να συμβουλεύουμε κιόλας επ αυτών.
Σε ότι αφορά στο θέμα του ποστ, οι λύσεις δώθηκαν σε προσωπικό επίπεδο στον ενδιαφερόμενο.
Σε ότι αφορά τα enduro και τη χρήση τους στο δρόμο, είναι μια πονεμένη ιστορία.
Είναι μηχανές που βγάζουν πινακίδα, ασφαλίζονται και κυκλοφορούν κανονικά. Ο ΚΟΚ υπάρχει και ισχύει παντού! Και στο βουνό, και στον κάμπο. Σε χώμα κι άσφαλτο. Αν τρακάρεις μ' ένα αγροτικό στην Πίνδο σε χωματόδρομο, δεν υπάρχει θέμα αποζημίωσης κλπ...? Αμα χτυπήσεις και τραυματίσεις κάποιον κυνηγό, αγρότη, ξυλοκόπο κλπ, αλλάζει κάτι σε σχέση με τον τραυματισμό οποιουδήποτε πεζού σε οποιονδήποτε τόπο?
10 χρόνια ενασχόλησης με τα Rally Raid με δίδαξαν πολλά. Κι ατυχήματα είχαμε και θανάτους είχαμε....
Παντού υπάρχει ΚΟΚ και πάντα υπάρχει ευθύνη!
Ο καθένας πράτει κατά πώς νομίζει κι αναλαμβάνει τις ευθύνες του απέναντι στο νόμο!
Θυμίζω ότι μόνο σε κλειστές στην κυκλοφορία περιοχές (πίστες moto cross και ασφάλτινες-Μέγαρα, Σέρρες κλπ), κυκλοφορούν οχήματα χωρίς πινακίδες, ή με ειδικές πινακίδες!!!! Κι ως εκεί πάνε με τρέιλερ (άλλη πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα).
Δεν είμαστε υπέυθυνοι να υποχρεώσουμε οποιονδήποτε να πράτει κατά νόμο 100%, αλλά δεν είναι σωστό και να προτρέπουμε κάποιον να είναι στα όρια του νόμου, ή εκτός αυτού.
Νομίζω ότι δε χρειάζεται παραπάνω ανάλυση.
Έτσι κι αλλιώς το θέμα δρομολογήθηκε ;)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Σε ευχαριστούμε για τις υποδείξεις ΣΧΕΤΙΚΕ
Να σαι καλά, μετά απο 10ετή ενασχόληση μου με το χώμα και πολλά χρόνια με enduro έπρεπε να μοιραστώ τις εμπειρίες μου.

Όταν και αν με το καλό πάρεις κι εσύ με τους κόπους σου ένα εντουράκι και μπλέξεις με τις ΧΑΖΟ-τυπικότητες του Ελληνικού Δημοσίου όσο αφορά την χρήση και την κτήση μιας τέτοιας μοτοσυκλέτας και φυσικά την ατελείωτη τρέλα στα υπουργεία με τα τρέιλερ, την ρυμούλκηση, την ασφάλιση, τους μηχανολόγους, τα λαδώματα κλπ κλπ κλπ.

ΤΟΤΕ και μόνο τότε θα ψάχνεις όπως ο φίλος απο πάνω την γνώμη και την γνώση αυτών που τα έχουν λουστεί και ΤΟΤΕ και μόνο τότε θα εκνευρίζεσαι και συ απο τον κάθε ηθικολόγο του pc που θα σε τιτλοφορεί ως απατεώνα ή ως παράνομο απλά και μόνο επειδή προσπαθείς να κάνεις το λογικό.

Και το λογικό δεν είναι να φορέσεις καθρέπτες, φλας και λάστιχα δρόμου σε ένα μηχανάκι βουνίσιο-μονοπατίσιο που φορτώνεται σε τρέιλερ. Το λογικό είναι ο νομοθέτης να προβλέπει ειδικούς κανονισμούς ΚΤΕΟ για αυτά τα μηχανάκια που να εξαιρεί αυτές τις χαζομάρες για οχήματα του σαββατοκύριακου. Εϊναι τόσο απλό. Και επειδή είναι τόσο απλό και κατανοητό, ακόμα και ο τελευταίος υπάλληλος των ΚΤΕΟ το γνωρίζει και φυσικά τα αγνοεί αυτά στον έλεγχο σε τέτοια μηχανάκια.

Αλλά αντί να μείνουμε εκεί, αρχίζουμε και ΄΄βαφτίζουμε΄΄ τον άλλον απατεώνα και άλλα τέτοια ωραία.

Αν δεν καταλαβαινόμαστε και μεταξύ μας σκέψου πώς θα μας καταλάβει ένας υπουργός, ένας σύμβουλος ή ο νομοθέτης!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Επειδή Βαγγέλη το ύφος του ποστ σου , τσιμπάει λίγο και στα δικά μου γραφόμενα, ως ΑΣΧΕΤΟΣ λοιπόν θα σου αντιπαραθέσω μερικά όμορφα κι ωραία…

Το να μπω σε έναν χώρο και να ζητήσω βοήθεια για κάτι που δεν είναι νόμιμο, το βρίσκεις λογικό ? Αν ναι (μιας κι αυτό υπονοείς) βοήθησε με σε συ γιατί έχω ένα κλεμμένο και θέλω να του χτυπήσω νούμερα… Δεν γίνεται ? Γιατί ???

Όσον αφορά την κίνηση της μηχανής που γράφεις, ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Αν ο φίλος θέλει ένα καθαρό Enduro θα ακολουθήσει αυτό που επιτάσσει το άθλημα που επέλεξε. Τρειλεράκι, φόρτωμα και στο βουνό (εκεί που δεν υπάρχει ΚΟΚ), αλλιώς θα πρέπει να ακολουθήσει τους νόμους όπως ΕΓΩ ο Μ@λ(*^Σ που και την εργοστασιακή εξάτμιση έχω, και φλας, και καθρέπτες, και ασφαλισμένο το έχω και ένα περίδρομο λεφτά ρίχνω για να είναι ασφαλές πρώτα για μένα.

Μην μου πεις για διαφορετικούς χαρακτήρες μηχανής. Το κέφι μου κάνω κι εγώ, αλλά με έναν τρόπο που ΕΓΩ πιστεύω σωστό.

Και μάλλον είναι καιρός πλέον να μπει και λίγη τάξη, ε ?

Ευχαριστώ και καλημέρα σου !
Φίλε Παντελή απάντησα και στο παλλικάρι παραπάνω.

Αφού δεν έχετε ασχοληθεί με το enduro μην λέτε κουβέντες όπως

-χτυπάω νούμερα σε κλεμμένο και άλλα τέτοια ωραία που συσχετίζουν ανθρώπους που κάνουν ένα χόμπυ ξοδεύοντας λεφτά απο τις οικονομίες τους με κοινούς εγκληματίες.

Τα ENDURO μηχανάκια είναι οχήματα του σαβ/κου, φορτώνονται 99% σε τρέιλερ για το κοντινό βουνό και έχουν κάποιες προδιαγραφές για να ανταπεξέρχονται στο μονοπάτι και το χώμα που τα διαφοροποιούν απο τα δίτροχα δρόμου.

Μόνο και μόνο τα λάστιχα που φοράνε ΔΕΝ έχουν έγκριση δρόμου ΠΛΗΝ των πανάκριβων FIM ελαστικών που χρησιμοποιούνται σε αγώνες υποχρεωτικά. ΑΚόμα κι αυτά όμως θα γλύστραγαν πάνω στα τύμπανα μέτρησης του ΚΤΕΟ.

Οι καθρέπτες και τα φλας δεν εχουν θέση σε αυτά τα μηχανάκια καθώς στο πρώτο μονοπάτι απλά θα χάνονταν κάπου στο βουνό.

Αυτά είναι απλή λογική και δεν έχει καμία σχέση με παρανομία και άλλα τέτοια νόστιμα.

Όπως είπα παραπάνω. Επειδή ο νομοθέτης αποτελείται απο ΑΣΧΕΤΟΥΣ και ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΥΣ ενίοτε ανθρώπους που έχουν ως μόνο σκοπό την οικονομική αφαίμαξη των πολιτών δεν σημαίνει πως πρέπει κι εμείς να υιοθετούμε τις απόψεις τους, να τις αναμασάμε και να αισθανόμαστε ΄΄απατεώνες΄΄ όταν απλά προσπαθούμε να επιβιώσουμε σε αυτόν τον κυκεώνα χαζομάρας του Ελληνικού Δημοσίου.

Η αγανάκτηση μου και το ύφος μου δημιουργείται όταν σύντροχοι γίνονται μέρος αυτής της φαρσοκωμωδίας και εντοπίζουν παραβάτες σε συναδέλφους τους που είναι το ίδιο και ίσως περισσότερο νόμιμοι και τυπικοί απο τους ίδιους.

Εκεί θα μου επιτρέψεις να διαμαρτύρομαι και να γίνομαι και καυστικός ακόμα.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Για κάποιους τα αυτονόητα, τυπικά κλπ, θεωρούνται "υποκρισία'.....
Τα είπε καλά ο @Padis από πάνω.
Δεν έχει άδικο κι ο @tc-drift , σε ότι αφορά την πραγματικότητα.
Το θέμα είναι τι είναι λογικό να συμβουλέψουμε δημόσια! Δε μπορείς να δίνεις συμβουλές για παρανομία δημοσίως! Αυτό πρέπει να είναι αυτονόητο και να μην χρειάζεται επεξήγηση. Ούτε και να θεωρείται υποκρισία. Πολλά "παράνομα", ή παράτυπα κάνουμε, αλλά δεν είναι σωστό να συμβουλεύουμε κιόλας επ αυτών.
Σε ότι αφορά στο θέμα του ποστ, οι λύσεις δώθηκαν σε προσωπικό επίπεδο στον ενδιαφερόμενο.
Σε ότι αφορά τα enduro και τη χρήση τους στο δρόμο, είναι μια πονεμένη ιστορία.
Είναι μηχανές που βγάζουν πινακίδα, ασφαλίζονται και κυκλοφορούν κανονικά. Ο ΚΟΚ υπάρχει και ισχύει παντού! Και στο βουνό, και στον κάμπο. Σε χώμα κι άσφαλτο. Αν τρακάρεις μ' ένα αγροτικό στην Πίνδο σε χωματόδρομο, δεν υπάρχει θέμα αποζημίωσης κλπ...? Αμα χτυπήσεις και τραυματίσεις κάποιον κυνηγό, αγρότη, ξυλοκόπο κλπ, αλλάζει κάτι σε σχέση με τον τραυματισμό οποιουδήποτε πεζού σε οποιονδήποτε τόπο?
10 χρόνια ενασχόλησης με τα Rally Raid με δίδαξαν πολλά. Κι ατυχήματα είχαμε και θανάτους είχαμε....
Παντού υπάρχει ΚΟΚ και πάντα υπάρχει ευθύνη!
Ο καθένας πράτει κατά πώς νομίζει κι αναλαμβάνει τις ευθύνες του απέναντι στο νόμο!
Θυμίζω ότι μόνο σε κλειστές στην κυκλοφορία περιοχές (πίστες moto cross και ασφάλτινες-Μέγαρα, Σέρρες κλπ), κυκλοφορούν οχήματα χωρίς πινακίδες, ή με ειδικές πινακίδες!!!! Κι ως εκεί πάνε με τρέιλερ (άλλη πονεμένη ιστορία στην Ελλάδα).
Δεν είμαστε υπέυθυνοι να υποχρεώσουμε οποιονδήποτε να πράτει κατά νόμο 100%, αλλά δεν είναι σωστό και να προτρέπουμε κάποιον να είναι στα όρια του νόμου, ή εκτός αυτού.
Νομίζω ότι δε χρειάζεται παραπάνω ανάλυση.
Έτσι κι αλλιώς το θέμα δρομολογήθηκε ;)
Nομιζω οτι ο Θοδωρης εχει καλυψει πραγματικα το θεμα με αυτο το ποστ.....
Μην χαλαμε τις καρδιες μας με ασημαντα πραγματα
Ειναι και η ημερα περιεργη με την απωλεια του Κωστη.....παμε παρακατω




p.s.....το θεμα κλειδωνετε μετα απο αιτημα του δημιουργου του #13
 
Κατάσταση
Κλειδωμένο. Δεν γίνεται να απαντήσετε εδώ.
Top Bottom