ΚΤΜ Adventure 9x0 - Προστασία για χωμάτινες εξορμήσεις

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Καλησπέρα,

Μιας και θ(έλω ν)α βάλω το ΚΤΜ στο χώμα, ψάχνομαι για διάφορα προστατευτικά που θα ήταν χρήσιμα ή εντελώς απαραίτητα στο χώμα. Με σειρά προτεραιότητας:

1) Headlight protector: plexiglass ή πλέγμα?
2) Ποδιά (πολυσυζητημένο εδώ)
3) Προστατευτικό ψυγείου

Συμφωνείτε με τη σειρά; Υπάρχουν συγκεκριμένες προτάσεις (τα δικά μου παραδείγματα είναι ΕΝΤΕΛΩΣ τυχαία και δεν προτείνω/ψάχνω αναγκαστικά touratech!);
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
οσο αφορα το προστατευτικο για τα φωτα οτι και να βαλεις ειναι καλο διοτι εγω που δεν ειχα τιποτα, δεν εχω τωρα και ενα κρυσταλο, απο το ενα φως στο 640 και εχω κανει πατεντα !!!!
και η σκαρα του καρτερ ειναι αναγκαια!!!και μην κοιτας μονο την ομορφια να κοιτας και την αποτελεζματικοτητα σε σχεση με τα χρηματα!!!!!!!
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Το 3 είναι άχρηστο στο χώμα. Το 2 είναι πάρα πολύ σπάνιο να σου χρειαστεί. Λίγο πιο πιθανό είναι το 1. Εγώ έχω πλέγμα για να μην καθαρίζω το τζαμακι. Αλλά και αυτό κόβει λίγο το φως.
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Προσωπικά έβαλα το 3 για τη θερμοκρασία, το 1 για εμφάνιση και θέλω να βάλω το 2 για τον ίδιο λόγο.
 

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
1. Είχα πλέγμα και plexiglass στο 800 από την Rugged Roads. Τα είχα πάρει μαζί και τα 2. Τελικά κράτησα μόνο το πλέγμα, το Plexi έκοβε φως.
2. Η ποδιά είναι απαραίτητη αν έχει μεγάλες πέτρες εκεί που θα πας... Το 990 όμως έχει την απλή ποδίτσα που κάνει την δουλειά της όσον αφορά προστασία. Αν θες κάνεις μια αναβάθμιση αργότερα αλλά δε νομίζω πως είναι κάτι απαραίτητο.
3. Το προστατευτικό ψυγείου μπορεί να προστατεύσει το ψυγείο από μικρές πέτρες αν είναι από σίτα ή από μεγαλύτερες αν είναι αλουμινένιο.

Από τα 3 που αναφέρεις δεν έχω βάλει τίποτα ακόμα. Είμαι με την μαμά ποδιά και θέλω να βάλω σίτα στο ψυγείο και να φτιάξω προστατευτικό για το φανάρι.
Έχω όμως κάγκελα κινητήρα και βάσεις για βαλίτσες τα οποία σε μια πτώση μπορεί να προστατεύσουν πλαστικά και εξατμίσεις.
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Το 3 είναι άχρηστο στο χώμα. Το 2 είναι πάρα πολύ σπάνιο να σου χρειαστεί. Λίγο πιο πιθανό είναι το 1. Εγώ έχω πλέγμα για να μην καθαρίζω το τζαμακι. Αλλά και αυτό κόβει λίγο το φως.
Eγω παλι θα ελεγα το αντιθετο, αν εχεις μπροστα σου καποιον και παιζει ξερογκαζιες, ειναι το ιδιο εκτεθειμενο το ψυγειο οπως και το φαναρι..
Γειτονας μου εφαγε πετρα στο ψυγειο σε ασφαλτινο δρομο, το πως δεν το εμαθε ποτε κανεις..
 

stavrouliasp

Μέλος
Όνομα
Παντελής
Μοτό
DR800S
Eγω παλι θα ελεγα το αντιθετο, αν εχεις μπροστα σου καποιον και παιζει ξερογκαζιες, ειναι το ιδιο εκτεθειμενο το ψυγειο οπως και το φαναρι.
Μα το ψυγείο έχει ήδη προστατευτικο (πλαστικό) . Τι εννοείς ; Ότι δεν προστατεύει αυτό ικανοποιητικα;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Μα το ψυγείο έχει ήδη προστατευτικο (πλαστικό) . Τι εννοείς ; Ότι δεν προστατεύει αυτό ικανοποιητικα;
Εαν εχει την πλαστικη δεν ειναι αναγκαιο να αλλαξει, το μυαλο μου πηγε στο οτι δεν εχει καθολου γι αυτο απαντησα με αυτο το σκεπτικο..
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Αν έχεις μπροστά σου καποιον που ξεμπαζωνει επάνω σου τότε δεν θέλεις σιτα, θέλεις άλλη παρέα.
:ok:
Aν και το ξεμπαζωμα και η οποια ζημια ισως γινει μπορει και να μην συμβει επιτηδες

Καποτε ειχα απο κοντα ενα 950 σε ενα χωματινο φιδωτο ανεβασμα Τον επιανα στις στροφες μου εφευγε στις μικρες ευθειες Και καθε φορα που ανοιγε ετρωγα πετρες Μια, δυο, τρεις, ε καποια στιγμη εφαγα μια καλη ριπη Μια πετρα στο γεισο του κρανους, μια στο ποδι και απο μια σε ζελατινα και φαναρι που την ακουσαν ασχημα Και οχι δεν εφταιγε μονο ο τυπος Εφταιγα και εγω που παλευα να τον εχω ροδα χωρις στην ουσια να μπορω να τον περασω καπου την στιγμη μαλιστα που ειχα αντιληφθει οτι εκεινος δεν πολυνοιαζοταν για το αν ακολουθει καποιος
 

giannis_transalp

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
giannis
Μοτό
transalp 650 model 2001
Προσωρινό προστατευτικό προβολέα για εντουράδες, μπορεί να γίνει εύκολα και γρήγορα με κομμάτι καθαρού διαφανούς πλαστικού (crystal clear) από δοχείο αποθήκευσης (πχ από JUMBO), κομμένο στις επιθυμητές διαστάσεις, και κολλημένο με χοντρό αυτοκόλλητο διπλής όψης και αδιάβροχο (εξωτερικού χώρου), πάνω στον προβολέα περιμετρικά ή στο φέρινγκ γύρω από τον προβολέα περιμετρικά. Αυτήν την ιδέα δουλεύω και γω τώρα.
 

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Για το χωμα δεν εχεις προβλημα ειτε τα βαλεις ειτε οχι (για χωμα παντα)

για βραχια, πετρες πχ θα χρειαστεις ποδια μαζι ομως θα πρεπει να εξοπλιστεις και με καμια μανετα, λεβιε ταχυτητων το οποιο μπορει να σπασει σε τετοια terrain και να σε ακινητοποιησηει!

Για εμενα τα βασικα ειναι να εχεις μπρος - πισω καγκελα και σωστο εξοπλισμο αναβατη.
 
Reactions: yns

kostas

Μέλος
Περιοχή
Orestiáda, Evros, Greece
Όνομα
Κώστας
Μοτό
R1200GS ADV
Vespa lxv 50
Αυτό με τα κάγκελα στο, 950-990 σηκώνει πολύ κουβέντα...
Με τα μαμα μπρος πισω νομιζω εισαι κομπλε μεχρι εκει που προοριζεται η μοτοσυκλετα....

Τωρα αν το στιβεις και δεν σου φτανουν, επανερχομαι στον εξοπλισμο αναβατη ή και στην επιλογη αλλης μοτο γιατι ολα αυτα πανε πακετο!
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Εξοπλισμός αναβάτη εννοείται προηγείται!
Το θρεντ το συγκεκριμενοποίησα επίτηδες στον εξοπλισμό της μοτοσυκλέτας :)

Η μαμά ποδιά μου φαίνεται αρκετά τίμια και αντέχει (ειδικά και μετά το σημερινό τεστάρισμα με τους πουροντούρους! ;)
Τελικά πήρα ένα προστατευτικό plexiglass για το μπροστά φως (και πάλι καλά γιατί έβρεχε χαλίκια από παντού!) από Makan,
το οποίο παρεμπιπτόντως μ' αρέσει πολύ περισσότερο από το δίχτυ και μάλλον κάνει περισσότερη δουλειά! Βασίλη, θενξ!

Btw, κάγκελα μπρος-πίσω έχω αλλά για τα μπροστά δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζουν. Τα πλαστικά προστατευτικά ντεπόζιτων
κάνουν δουλειά και οι Αμερικάνοι γείτονες (advrider) τα κράζουν τα κάγκελα! Λένε ότι προκαλούν χειρότερες ζημιές/προβλήματα.

Γι' αυτό που δεν έχω ακόμη άποψη είναι το μεταλλικό/αλουμινένιο προστατευτικό ψυγείου αλλά μάλλον θα συμφωνήσω
ότι η θέση του ψυγείου το προστατεύει αρκετά και μάλλον δεν πολυ-χρειάζεται έξτρα προστασία...
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Ισχύει αυτό; Το γραψε και ο @stavrouliasp! Δεν το χα ξαναδιαβάσει/σκεφτεί... Κάνει όντως διαφορά;
Nαί,και καθόλου σίτα να μην φοράς έχει καλύτερη ψύξη το μοτέρ ΑΛΛΑ αφου θα μπαίνεις χώμα βάλε την αλουμινένια μην φάει καμιά πέτρα το ψυγείο.
 
Top Bottom