ΚΤΜ Adventure 9x0 - Προστασία για χωμάτινες εξορμήσεις

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Του charlie είναι σε CNC απ'ότι βλέπω, δύσκολα να φτιαχνόταν σε λίγα κομμάτια.
Από την άλλη, σαν σχέδιο είναι πιο ολοκληρωμένο.
Των Πολωνών είναι πιο απλό και θεωρητικά σχεδιάζεται πιο εύκολα.

Ποιος σκαμπάζει από CAD, αρχεία dwg κτλ;
Εγώ έχω μπλέξει κάμποσες βδομάδες τώρα καθώς σχεδιάζω αλουμινένιες βαλίτσες αλλά ο χρόνος μου να ασχοληθώ είναι ελάχιστος.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Εγώ ψήνομαι για των Πολωνων. Είναι κάνεις για ομαδική;
Εγώ ψήνομαι (είναι και αρκετά φθηνό σε σχέση με τον ανταγωνισμό)...
Αν παίρναμε 1-2 μετά η σχεδίαση-εκτύπωση αντίστοιχων θα ήταν πολύ πιο εύκολη φαντάζομαι!

Του charlie είναι σε CNC απ'ότι βλέπω, δύσκολα να φτιαχνόταν σε λίγα κομμάτια.
Από την άλλη, σαν σχέδιο είναι πιο ολοκληρωμένο.
Των Πολωνών είναι πιο απλό και θεωρητικά σχεδιάζεται πιο εύκολα.

Ποιος σκαμπάζει από CAD, αρχεία dwg κτλ;
Εγώ έχω μπλέξει κάμποσες βδομάδες τώρα καθώς σχεδιάζω αλουμινένιες βαλίτσες αλλά ο χρόνος μου να ασχοληθώ είναι ελάχιστος.
Δυστυχώς δεν σκαμπάζω...
 

Lazao

Μέλος
Όνομα
Λάζαρος
Μοτό
KTM adv 950
Εκτός από την πρόταση για αφαίρεση του πλαϊνού stand για ασφάλεια είχαμε και τα εξής (με pm):
Ο charlie264 (μέλος advrider.com) φτιάχνει side-stand relocators (με κάποια εμπειρία και prototypes):
και στoυς εγγλέζους όπου μπορείς και να παραγγείλεις:
Kαι η ΤΡΕΛΗ προσφορά των Πολωνών: http://21brothers.eu/21brothers.eu/Relokator_Stopki_LC8.html Σκέφτομαι να παίρναμε ένα τέτοιο και να φτιάχναμε αντίγραφα (αν ενδιαφέρεται κόσμος).

Ντάξει το χω κάψει, σταματάω :)
Καλησπέρα, αυτό των Πολωνών είναι αξιόπιστο; Γιατί νομίζω πως κάποιοι στο advrider είχαν θέματα με κάποιο απ' όλα. Δεν θυμάμαι ποιο. Πάντως για να βγει κατω απο 25 ευρώ πρέπει να το κόψουμε με σέγα και τα βάφουμε εμείς. Τα υλικά του δεν είναι σπουδαία.
Είμαι μέσα για αγορά και κόπια


Sent from my iPad using Tapatalk
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Σχετικά με το sidestand relocator:
Μπορείτε να αγοράσετε το πιό καλό, προσοχή από Αμερική μπορεί να περάσει τελωνείο που μπαίνει επάνω στο συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά. Μετά το πάτε στη VETA και σας το κοπιάρουν εκεί οι μηχανικοί. Το κόστος δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 10€.
Για βαλίτσες κρίμα να παιδεύεστε αφου υπάρχει ένα Ελληνικό προϊόν
http://atlas-panniers-official.webnode.gr/υπηρεσίες-/κλείστε-ένα-ραντεβού/
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Για πειτε ρε παιδια και σε μας που δεν ξερουμε, και που τα αγγλικα μας ειναι αστα να πανε, γιατι τι προβλημα υπαρχει με το σταντ του κατεμιου?
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Για πειτε ρε παιδια και σε μας που δεν ξερουμε, και που τα αγγλικα μας ειναι αστα να πανε, γιατι τι προβλημα υπαρχει με το σταντ του κατεμιου?
Βιδώνει πάνω στο κάρτερ και αν φας καμιά καλή ή κοπανήσει πουθενά πας για ζημιά καλή (του στυλ 2-3 χιλιάρικα)!
Απορώ με την ΚΤΜ που στο καλύτερο (!) μοντέλο της έκανε ΤΟΟΟΟΣΕΣ παράξενες επιλογές (πχ θες 1 ώρα για να αλλάξεις λάδια)...
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Σχετικά με το sidestand relocator:
Μπορείτε να αγοράσετε το πιό καλό, προσοχή από Αμερική μπορεί να περάσει τελωνείο που μπαίνει επάνω στο συνολικό κόστος μαζί με μεταφορικά. Μετά το πάτε στη VETA και σας το κοπιάρουν εκεί οι μηχανικοί. Το κόστος δεν πιστεύω να ξεπεράσει τα 10€.
Για βαλίτσες κρίμα να παιδεύεστε αφου υπάρχει ένα Ελληνικό προϊόν
http://atlas-panniers-official.webnode.gr/υπηρεσίες-/κλείστε-ένα-ραντεβού/
Ότι μπορούμε, μπορούμε αλλά αξίζει τη διαφορά; Αυτό είναι το ρώτημα! Δηλαδή μήπως και με το αντίστοιχο πολωνικό του 25ευρου κάνουμε τη δουλειά μας και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο;
VETA τί/ποιός/πού είναι;

Προσωπικά, προτιμώ soft-bags ή σαμάρια για να μπαίνουν και στο ΚΤΜ και στο XR (και στα επόμενα!) και να μην πάθουν ζημιά στις (μικρο)πτώσεις ;)
Αλλιώς εννοείται Atlas! Είναι και κοντοχωριανοί! :D
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Βιδώνει πάνω στο κάρτερ και αν φας καμιά καλή ή κοπανήσει πουθενά πας για ζημιά καλή (του στυλ 2-3 χιλιάρικα)!
Απορώ με την ΚΤΜ που στο καλύτερο (!) μοντέλο της έκανε ΤΟΟΟΟΣΕΣ παράξενες επιλογές (πχ θες 1 ώρα για να αλλάξεις λάδια)...
Ημαρτον ρε πστ μου! :eek:
 

gefr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος Φραγκόπουλος
Μοτό
Πάντα υπάρχει αιτία
Και στη Veta, μπορούν να κοπιάρουν το δείγμα... του πολωνού για παράδειγμα, αν και του charlie με πέντε τρύπες-σημεία στήριξης μου φαίνεται καλύτερο. Έτσι ξεσηκώνετε τις τρύπες εύκολα σε ατσάλι κατά προτίμηση. Μετά σε ένα μηχανουργείο μπορούν να σας φρεζάρουν το κομμάτι στο σημείο που είναι λεπτότερο, όπως βλέπω του Charlie και να κάνουν τις πατούρες για τις χωνευτές βίδες.
http://www.vetasa.gr/en/
 
Reactions: yns

yns

Today is life, tomorrow never comes
Περιοχή
Ηράκλειο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 990 Adventure
Honda NX650 Dominator
Για βαλίτσες κρίμα να παιδεύεστε αφου υπάρχει ένα Ελληνικό προϊόν
http://atlas-panniers-official.webnode.gr/υπηρεσίες-/κλείστε-ένα-ραντεβού/
Είναι όντως πολύ ποιοτικές και ανθεκτικές οι βαλίτσες των παιδιών (και των μεν και των δε), το θέμα είναι να φτιάξω κάτι σε δικό μου σχέδιο και με προσωπική εργασία που θα κοστίσει αρκετά λιγότερο από την ήδη οικονομική λύση που προσφέρουν.
 

tsiou

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 950 Adventure
Eπαναφέρω το θέμα γιατί τελικά σκέφτομαι να βγάλω τα κάγκελα του ντεπόζιτου (και να βάλω τα πλαστικά προστατευτικά από 990)... Αν ενδιαφέρεται κανείς για τα κάγκελα ας στείλει pm (για φωτογραφίες κλπ) :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom