Καθημερινές ιστορίες αυθαιρεσίας..

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
.. στη μπανανια του Νοτιου ακρου της Βαλκανικης, που -αυταρεσκα- συνεχιζει να ονομαζεται "Ελλαδα" (συμφωνα με το παλιο ονομα της περιοχης και των παλιων κατοικων της) και, για αναλογους λογους, "Ευρωπαικη χωρα" (Εδω ακομα και ο Froyd σηκωνει τα χερια ψηλα..)

Sorry για τον τιτλο και την εισαγωγη, αλλα θα καταλαβετε..

Την περασμενη Κυριακη, προχτες το βραδυ (30-3-14) ειχαμε δειπνο σπιτι με το γιο μου, ο οποιος, γυρω στις 24.00 εφυγε με το "παπι" του για να κοιμηθει στη μανα του, που μενει στο κεντρο (ΑΚΡΙΒΩΣ!) της πολης..

Ακολουθει χαρτης της περιοχης για να καταλαβετε για ποιο σημειο μιλαμε (Οι μπλε δρομοι, ειναι πεζοδρομοι και δεν κυκλοφορουν οχηματα γενικως, τουλαχιστον κατα την τουριστικη περιοδο.. Ακομα μεχρι τωρα, κυκλοφορουν και παρκαρουν ΟΛΟΙ! οπως καθε χειμωνα! Κρατειστε το αυτο..)



Eπειδη τυγχανει στην ιδια ακριβως περιχη να διαμενει και τοπικος βουλευτης (και υπουργος), ΜΟΝΙΜΑ εκει ειναι παρκαρισμενο αυτοκινητο της ασφαλειας, "διακριτικα" σε μια ακρη του πεζοδρομου.. Ουτε ενοχλει ουτε το ενοχλουν, βεβαιως-βεβαιως..

Αμ' ελα που το συγκεκριμενο βραδυ, πηγε εκει για "παρεα" και ενα περιπολικο της τροχαιας!
Αραχτο λοιπον στον πεζοδρομο και σε ψιλοκουβεντολοϊ με τους αλλους της ασφαλειας, απλα εκλεινε το "καντουνι" που ηταν και ο προορισμος!

Ακολουθει αναλυτικος χαρτης:



1. Το αυτοκινητο της ασφαλειας
2. Το αυτοκινητο της τροχαιας
3. Το σημειο προορισμου
4. Η οδος "διαφυγης"..

Ακολουθουν οι διαλογοι:

-Mπορειτε να μετακινησετε το αυτοκινητο μισο μετρο μπροστα να παω σπιτι μου?
-Και ποιος εισαι εσυ? Δεν το ξερεις οτι εδω απαγορευεται η κυκλοφορια?
-Και τοτε γιατι ειναι τοσοι παρκαρισμενοι, αυτοκινητα και μηχανακια, μπροστα σας και πισω σας?
-Θα μου πεις εσυ ρε κwλοπ@ιδο τι θα κανω? Αντε και... (μπιπ..)
-Οχι δεν παω αν δεν μου πεις γιατι αντι να κανεις μισο μετρο μπροστα, κανεις τοση φασαρια για το τιποτα!


Εκει, ο (νεαρος) "cow-boy", ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΟΠΛΟ! και σημαδεψε το παιδι!! :eek:

-Στριψε γιατι στην αναψα!

Αμεσως, πετιεται εξω απο το αυτοκινητο της ασφαλειας ενας και απευθυνομενος στον "τσαμπα-μαγκα" του λεει:

Hρεμα ρε τρελε! Κατω το οπλο!

..Και στο γιο μου:

Tι θες και συ? Πηγαινε απο τον αλλο δρομο! ("4", στο σχεδιαγραμμα, οπως και εγινε, φυσικα..)

Δεν εχω απολυτως κανενα λογο να αμφισβητισω τα λεγομενα του -ακομα και την επομενη μερα που μου τα'λεγε- τρομοκρατημενου μου παιδιου, απλα προβληματιζομαι..

Αν κινηθω νομικα, προφανως δεν εχω καμμια τυχη..

Αν παω να πιασω τον νεαρο "cow-boy", FACE TO FACE! θα κερδισω τπτ?? (Μαλλον.. Θα καταλαβει τιποτα? )

Το σιγουρο ειναι οτι τον βρισκω οτι ωρα θελω, (Εντος και εκτος "υπηρεσιας".. :rolleyes: )

Επεισης "σιγουρο", οτι τουλαχιστον μια "επιπληξη" μπορει να την φαει, απο την υπηρεσια του (Μεχρι εκει..) αλλα αξιζει τον κοπο να ασχοληθω?

Σχεδον συνομηλικος του γιου μου ηταν ρε γ@μωτ!! :banghead::banghead:

..Και για να κλεισω, οπως αρχισα..

Τι σκ@τ@ μελλον εχει αυτος ο τοπος, με τετοιες νοοτροπιες 25χρονων???

:hungover::hungover::hungover:

 
Περιοχή
ΚΑΒΑΛΑ
Όνομα
Παναγιώτης
Μοτό
XRV 650 - XRV 750 - Varadero - VFR 800 - CB 750 F Bol d' Or
Με το να μην "ασχολούμαστε" με τον κάθε μαλάκα, του δώσαμε την ευκαιρία να "δυναμώσει" να "πολλαπλασιαστεί" και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε. Τί να σου πω ρε Θανάση, το κακό με τις μικρές κοινωνίες που ζούμε εσύ και 'γώ είναι πως εύκολα στοχοποιείσαι από τον μαλάκα και του περί αυτόν ομοιόμυαλους.
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Καλύτερα να κάνεις μια συζήτηση με ένα νομικό. Σε συνερίζομαι αλλά δεν θα βγάλουμε άκρη ξεκινώντας μια κουβέντα για ένα όργανο της τάξης χωρίς να ξέρουμε και τις πλευρές και σε χώρο που δεν είναι στημένος για να δέχεται και να αναλύει τέτοιες συζητήσεις!!
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Καλύτερα να κάνεις μια συζήτηση με ένα νομικό. Σε συνερίζομαι αλλά δεν θα βγάλουμε άκρη ξεκινώντας μια κουβέντα για ένα όργανο της τάξης χωρίς να ξέρουμε και τις πλευρές και σε χώρο που δεν είναι στημένος για να δέχεται και να αναλύει τέτοιες συζητήσεις!!
Νομικα, δεν το συζηταω, δεν προκειται να βγαλω ακρη, το ανεφερα ηδη..

Προφανως, (εγκυρη ) "ακρη" δεν θα βγαλω ουτε και σε εναν -οποιονδηποτε!- διαδικτυακο χωρο..

Σ'ενα χωρο που ανταλλασουμε αποψεις, σκεψεις, πραξεις ομως, (ΠΑΝΤΑ σχετικες με τα διτροχα!), καλο ειναι να συνεχιζουμε να το κανουμε!

Εαν μη τι αλλο, αυριο μπορει να ειναι η δικια μας σειρα!

(Πως δλδ μια κλοπη μοτο, aka παραβατικη συμπεριφορα που απτεται του "θεματος" μας, τη συζηταμε, ενω μια ενοπλη απειλη ζωης εναντι αναβατη ΔΕΝ! τη συζηταμε?? :wacky::wacky: )
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
(Πως δλδ μια κλοπη μοτο, aka παραβατικη συμπεριφορα που απτεται του "θεματος" μας, τη συζηταμε, ενω μια ενοπλη απειλη ζωης εναντι αναβατη ΔΕΝ! τη συζηταμε?? :wacky::wacky: )
Την κλοπή μοτοσυκλέτας την συζητάμε για να υπάρχουν απόψεις και ενημέρωση για νέα στοιχεία και ίσως να συμβάλουμε στην εύρεση μιας κλεμμένης μοτοσυκλέτας!!

Στο παραπάνω δεν συζητάμε κάτι που έχει να κάνει με μοτοσυκλέτα και αναβάτη αλλά περιστατικό κακής συμπεριφοράς δημοσίου οργάνου με συγγενικό σου πρόσωπο που εκείνη την ώρα καβαλούσε άρα και ήταν αναβάτης.
+ ότι και οι 2 πλευρές είναι παράνομες με την μεριά του αστυνομικού να είναι παρατραβηγμένη και παράλογη.
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Την κλοπή μοτοσυκλέτας την συζητάμε για να υπάρχουν απόψεις και ενημέρωση για νέα στοιχεία και ίσως να συμβάλουμε στην εύρεση μιας κλεμμένης μοτοσυκλέτας!!

Στο παραπάνω δεν συζητάμε κάτι που έχει να κάνει με μοτοσυκλέτα και αναβάτη αλλά περιστατικό κακής συμπεριφοράς δημοσίου οργάνου με συγγενικό σου πρόσωπο που εκείνη την ώρα καβαλούσε άρα και ήταν αναβάτης.
+ ότι και οι 2 πλευρές είναι παράνομες με την μεριά του αστυνομικού να είναι παρατραβηγμένη και παράλογη.
Γενικως, οι συζητησεις γινονται για να εκφραζονται αποψεις που -δυνατον να- συμβαλουν σε μια λυση του συζητουμενου θεματος.. ;)

Ως προς το δευτερο..

Αν ενας "κακοποιος" σηκωνε οπλο και απειλουσε αναβατη (Οποιονδηποτε ανθρωπο δλδ, αλλα λεμε..) προφανως θα το συζητουσαμε..

Αν μεταξυ μας συζηταμε για "παραβατικες" συμπεριφορες (Π.Χ.) ομοιως το συζηταμε και δεν τρεχει τπτ..

Αν! ενα "οργανο" της "ταξης" (Ναι.. απ'αυτους που τωρα τελευταια τους "μπουζουριαζουν' δεκα-δεκα για μαστρωπειες, λαθρεμπορια, ξυλοδαρμους, συγκαληψεις κακουργηματων, ναρκωτικα κλπ..κλπ..) κανει τα ιδια ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ!, τοτε ".ο χωρος δεν εναι στημενος για να δεχεται και να αναλυει τετοιες συζητησεις.."

Οκ.. Το πιασαμε.... :UH:
 
Τελευταία επεξεργασία:

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Ηδη έχει ξεκίνησε να χάνετε η συζήτηση!!!
Καλά τα λες και σου είπα και ποιο πανω οτι είμαι μαζί σου!!!

Αλλά πολιτικοκοινωνική συζήτηση εκτός κοινωνικής ευαισθησίας ο χώρος αυτός δεν είναι στημένος να δεχθεί!!

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Ηδη έχει ξεκίνησε να χάνεται η συζήτηση!!!
.. πολιτικοκοινωνική συζήτηση εκτός κοινωνικής ευαισθησίας ο χώρος αυτός δεν είναι στημένος να δεχθεί!!
..Kαι, επειδη δεν βλεπω κατι το.. "πολιτικο" ( :Watching::confused:) στο συγκεκριμενο θεμα, μαλλον να υποθεσω οτι θα'πρεπε να το βαλω στην υποενοτητα της "κοινωνικης ευαισθησιας"? Μπορειτε να το μεταφερετε εκει, παρ'αυτα! :)
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
εχω δεχθεί μια παρομοια συμπεριφορα, αλλα ημουν σε αυτοκινητο,με συνοδηγο τον τριχρονο τοτε γιο μου...
βλέπαμε κανενα πενταλεπτο να μας σημαδευει οπλο.....
και εγω τοτε το εψαξα νομικα και δεν μπορουσα να κανω κατι.....
υπαρχουν δυστυχως και τέτοιες συμπεριφορές, που τις συναντάμε καθημερινα......

οσοι ειμαστε ευαίσθητοι, μας στοιχιζει λιγο παραπανω.....πες στον γιοκα σου, να το ξεπερασει
δυστυχως δεν θα βρει ακρη.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θανάση, όχι άκρη δε θα βγάλεις, αλλά μπορεί και να μπλέξεις. Αν υπήρχε στοιχείο χειροπιαστό (βίντεο, μάρτυρας κλπ), ίσως.....
Αλλά τώρα με τη μαρτυρία του γιού σου και 4-5 απέναντί του?
Γενικώς, άστο να πάει! Όχι μόνο νομικά. Γιατί μεταξύ τους, θα αλληλουποστηριχθούν σε κάθε επίπεδο, αν με καταλαβαίνεις.:cool:
Γνώμη μου.
 

alx_k

Skipper
Περιοχή
Βόλος-Θεσσαλονίκη
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1200GS '05
Βρεις δε βρεις το δικιο σου ως πολιτης, θεωρω πως εχουμε την υποχρεωση να παμε ως το τμημα και να διαμαρτηρηθουμε στον διοικητη. Να ενημερωθεί για το συμβαν (γιατι αλλιως ειναι αδυνατον να το μαθει απο αλλον) και ας μην γινει τιποτε για το συγκεκριμενο περιστατικο. Εγω το κανω πάντως. Ποτε μου δεν εισεπραξα κακη συμπεριφορα απο αξιωματικο υπηρεσιας ή τον διοικητη. Ισα ισα που βλεπω οτι ακουν με σεβασμο και κατανοουν το γεγονος.
Φαντάζομαι πως αν αυτο γινόταν πιο τακτικα απο τους πολιτες τοτε και τα οργανα θα ηταν μετρημενα στα λογια και στις πραξεις τους.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Να πουμε βεβαια....οτι οι τυποι αυτοι ειναι εξαιρεση στον κανονα.
οπως και σε αλλες δουλειες, υπαρχουν πολλοι που κανουν καταχρηση εξουσιας.

Στάλθηκε από adveφον
 

tsak8

Μέλος
Περιοχή
Ζωγραφου
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
R 1200 GS
Δεν νομιζω οτι ειναι εξαιρεση, αλλ αυτο ειναι προσωπικη αποψη, οχι αξιωμα. Μαυρογερακα , κατι που θα εχεις σκεφτει, μιλα με τν γιο σου ωστε να μην ενθαρρυνθει και το δικο του αιμα που βραζει.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
..Kαι, επειδη δεν βλεπω κατι το.. "πολιτικο" ( :Watching::confused:) στο συγκεκριμενο θεμα, μαλλον να υποθεσω οτι θα'πρεπε να το βαλω στην υποενοτητα της "κοινωνικης ευαισθησιας"? Μπορειτε να το μεταφερετε εκει, παρ'αυτα! :)


Βλέπεις ότι κρατάς το πολιτικό και όχι το κοινωνικό μέρος τις κουβέντας μου!!!Σου ξανάγραψα ότι σε συνερίζομαι και δοκίμασε να μιλήσεις με ένα δικηγόρο μπάς και βγάλεις καμια ακρη!!!
 

ΗΛΙΑΣ

Μέλος
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Μοτό
XLV 1000, XRV 650, HUSKY WR 250
Ωραια τα γραφεις, αλλά κατι "λειπει".

Στάλθηκε από το GT-S5830 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Προσωπικά μου τυχε μία ανάλογη περίπτωση, καλεσα την αστυνομία και η εξέλιη ήταν για γέλια. Δεν ήξερε ποιος να συλάβει ποιον.. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε όλοι μαζί στο τμήμα- ελληνική ταινία ένα πράμα..
Ο τύπος για να αποφύγει το αυτόφωρο ή δε ξέρω τι άλλο, εξαφανίστηκε στο δρόμο για το τμήμα. Έκανα την καταγγελία και την επομένη ήρθε και μου ζήτησε να μην το προχωρήσω.. Φυσικά το προχώρησα επειδή δεν έβγαζα άκρη με τους αστυνομικούς μέχρι αργά τα μεσάνυχτα, το πρωί πήγα κατευθείαν στην εισαγγελία. Στην υπόθεση μπλέχτηκε ένας ταξίαρχος της αστυνομίας, ένας αντισυνταγματάρχης του στρατού, και ένας αντινομάρχης, ο αθεόφοβος επιστράτευσε ότι είχε και δεν είχε.
Την επομένη όλοι μπροστά στην εισαγγελέα (30 χρονώ ήταν δεν ήταν η κοπέλα), στεκόντουσαν σούζα, εκεί μιλούσαν όρθιοι, καθαρά υπηρεσιακά χωρίς περιττά κ άλλα που λένε στο δρόμο.
Οι ερωτήσεις της κοπέλας ήταν κοφτές και ευθείες, όπως "τι αποστολή είχε ο ασφαλίτης εκεί", απάντησε ότι λειτουργούσε "αυτεπάγγελτα", "για ποιο λόγο μου επιτέθηκε", απάντησε ότι ήταν "σε άμυνα", "για ποιο λόγο έβγαλε όπλο κ άσκησε άμεση βία χωρίς να ζητήσει ταυτότητα ή να εξακριβώσει ποιος, τι ήμουν", απάντησε ότι όλα έγιναν "ατραπιαία" κ άλλα τέτοια χαζά κλπ κλπ. πάλι για γέλιο ήταν. Στον δε αντινομάρχη του ζήτησε αμέσως να φύγει και αφού τον έκραξε για ποιο λόγο μπερδεύεται και με ποια αρμοδιότητα, ποιο νόμο, ποια ανάθεση αρμοδιοτήτων έχει από το υπουργείο να ελέγχει αστυνομικούς υπαλλήλους και να μπλέκεται κλπ κλπ. Στο τέλος η εισαγγελέας μου ζήτησε να κάνω μήνυση για να διερευνήσει περεταίρω το θέμα.. ο δε ασφαλίτης έλεγε ότι θα χάσει τη δουλειά του, το μισθό του κλπ κλπ.
Προσωπικά το προχώρησα για να δω αν δουλεύει το σύστημα, αλλά και να του φύγει του τύπου ο τσαμπουκάς, και είδα ότι μια χαρά δουλεύει αν πας με το νόμο, όλοι γατάκια είναι στα δικαστήρια.
Αν βαριέσαι, φοβάσαι ή λες "δε βαριέσαι", την τρως και κάθεσαι στα αυγά σου..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Βλέπεις ότι κρατάς το πολιτικό και όχι το κοινωνικό μέρος τις κουβέντας μου!!!Σου ξανάγραψα ότι σε συνερίζομαι και δοκίμασε να μιλήσεις με ένα δικηγόρο μπάς και βγάλεις καμια ακρη!!!

Σέβομαι το γεγονός οτι είσαι Admin και θες να κρατάς το forum σε μια γραμμή .Από την άλλη επειδή το συμβαν εχει να κανει με αναβάτη ,αρα άκρως σχετικό ,άσε την συζήτηση να πάρει το δρόμο της.Θεωρώ οτι πρεπει να αναδεικνύονται και τετοια θεματα για να ξέρουμε και πώς να τα αντιμετοπίζουμε. Δεν μπορούμε ολοι να τρεχουμε σε δικηγόρους (δεν εχουμε τα χρηματα ουτε για συμβουλευτική).
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Να πουμε βεβαια....οτι οι τυποι αυτοι ειναι εξαιρεση στον κανονα.
οπως και σε αλλες δουλειες, υπαρχουν πολλοι που κανουν καταχρηση εξουσιας.

Στάλθηκε από adveφον
Η αλήθεια είναι αυτή, όσον αφορά τους υπαλλήλους της αστυνομίας και των άλλων σωμάτων ασφαλείας. Όσον αφορά όμως τους πολιτικούς, η κατάσταση αντιστρέφεται.. αυτοί νομίζουν ότι είναι ο "νόμος".
 

N4pSt3R

Lost Balkaneros
Περιοχή
Ορεστιάδα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
BMW F800gs
Σέβομαι το γεγονός οτι είσαι Admin και θες να κρατάς το forum σε μια γραμμή .Από την άλλη επειδή το συμβαν εχει να κανει με αναβάτη ,αρα άκρως σχετικό ,άσε την συζήτηση να πάρει το δρόμο της.Θεωρώ οτι πρεπει να αναδεικνύονται και τετοια θεματα για να ξέρουμε και πώς να τα αντιμετοπίζουμε. Δεν μπορούμε ολοι να τρεχουμε σε δικηγόρους (δεν εχουμε τα χρηματα ουτε για συμβουλευτική).

Αυτό προσπαθώ να σας εξηγήσω!Να μείνουμε στο κοινωνικό και όχι στο πολιτικό μέρος του θέματος.Το θέμα τρέχει απ την ώρα που άνοιξε και δεν ειμαι εγώ αυτός που θα αποφασήσει αν θα το αφήσουμε να πάρει το δρόμο της ή όχι!!
 
Top Bottom