Καθημερινές ιστορίες αυθαιρεσίας..

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
..και εγω τοτε το εψαξα νομικα και δεν μπορουσα να κανω κατι.....
υπαρχουν δυστυχως και τέτοιες συμπεριφορές, που τις συναντάμε καθημερινα......οσοι ειμαστε ευαίσθητοι, μας στοιχιζει λιγο παραπανω.....πες στον γιοκα σου, να το ξεπερασει, δυστυχως δεν θα βρει ακρη.
..Αλλά τώρα με τη μαρτυρία του γιού σου και 4-5 απέναντί του?
Γενικώς, άστο να πάει! Όχι μόνο νομικά. Γιατί μεταξύ τους, θα αλληλουποστηριχθούν σε κάθε επίπεδο, αν με καταλαβαίνεις.:cool:
Βρεις δε βρεις το δικιο σου ως πολιτης, θεωρω πως εχουμε την υποχρεωση να παμε ως το τμημα και να διαμαρτηρηθουμε στον διοικητη. Να ενημερωθεί για το συμβαν (γιατι αλλιως ειναι αδυνατον να το μαθει απο αλλον) και ας μην γινει τιποτε για το συγκεκριμενο περιστατικο. Εγω το κανω πάντως. Ποτε μου δεν εισεπραξα κακη συμπεριφορα απο αξιωματικο υπηρεσιας ή τον διοικητη. Ισα ισα που βλεπω οτι ακουν με σεβασμο και κατανοουν το γεγονος.
Φαντάζομαι πως αν αυτο γινόταν πιο τακτικα απο τους πολιτες τοτε και τα οργανα θα ηταν μετρημενα στα λογια και στις πραξεις τους.
Σου ξανάγραψα ότι σε συνερίζομαι και δοκίμασε να μιλήσεις με ένα δικηγόρο μπάς και βγάλεις καμια ακρη!!!
Δεν εχω αυταπατες οτι κατι μπορει να γινει νομικα, το ξαναγραψα..
Απλα προσπαθω να βρω εναν τροπο να αντιδρασω καπως, ετσι επειδη "φορτωσα" πολυ και δεν μου καθεται να το αφησω τελειως στο "ντουκου"..

Να πουμε βεβαια...οπως και σε αλλες δουλειες, υπαρχουν πολλοι που κανουν καταχρηση εξουσιας..
..Αυτο εννοειται! Παντου και παντα υπαρχουν και οι σωστοι και οι "λαθος"
Μονο που εδω, το λαθος μπορει να κοστισει πολυ περισσοτερο απο το λαθος στο ταμειο ενος μπακαλη, π.χ...

Δεν νομιζω οτι ειναι εξαιρεση, αλλ αυτο ειναι προσωπικη αποψη, οχι αξιωμα. Μαυρογερακα , κατι που θα εχεις σκεφτει, μιλα με τν γιο σου ωστε να μην ενθαρρυνθει και το δικο του αιμα που βραζει.
Εχεις απολυτο δικιο και αυτο λες και εγινε και γινεται! ;)

Σορρυ φίλε, αλλά εκείνη την ώρα γιατί ο υιός σου δε κάλεσε την αστυνομία ??
Απλα γιατι η αστυνομια ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΕΚΕΙ! :D:p
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Σέβομαι το γεγονός οτι είσαι Admin και θες να κρατάς το forum σε μια γραμμή .Από την άλλη επειδή το συμβαν εχει να κανει με αναβάτη ,αρα άκρως σχετικό ,άσε την συζήτηση να πάρει το δρόμο της.Θεωρώ οτι πρεπει να αναδεικνύονται και τετοια θεματα για να ξέρουμε και πώς να τα αντιμετοπίζουμε. Δεν μπορούμε ολοι να τρεχουμε σε δικηγόρους (δεν εχουμε τα χρηματα ουτε για συμβουλευτική).
Δε χρειάζεται χρήμα φίλε, κότσια και όρεξη χρειάζεται, αφύπνηση σε κάθε τέτοιο φαινόμενο. Υπάρχουν νόμοι, αλλά για να λειτουργήσουν θα πρέπει να κάνουμε κάτι και εμείς, δε λειτουργούν όλα αυτόματα.
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Δεν εχω αυταπατες οτι κατι μπορει να γινει νομικα, το ξαναγραψα..
Απλα προσπαθω να βρω εναν τροπο να αντιδρασω καπως, ετσι επειδη "φορτωσα" πολυ και δεν μου καθεται να το αφησω τελειως στο "ντουκου"..



Απλα γιατι η αστυνομια ΗΤΑΝ ΗΔΗ ΕΚΕΙ! :D:p
Ποια στυνομία ήταν ? Το 100 θα καλούσε, ο τύπος ήταν της ασφάλειας. Κοίτα μπερδεύεις την κατάσταση..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Βρεις δε βρεις το δικιο σου ως πολιτης, θεωρω πως εχουμε την υποχρεωση να παμε ως το τμημα και να διαμαρτηρηθουμε στον διοικητη. Να ενημερωθεί για το συμβαν (γιατι αλλιως ειναι αδυνατον να το μαθει απο αλλον) και ας μην γινει τιποτε για το συγκεκριμενο περιστατικο. Εγω το κανω πάντως. Ποτε μου δεν εισεπραξα κακη συμπεριφορα απο αξιωματικο υπηρεσιας ή τον διοικητη. Ισα ισα που βλεπω οτι ακουν με σεβασμο και κατανοουν το γεγονος.
Φαντάζομαι πως αν αυτο γινόταν πιο τακτικα απο τους πολιτες τοτε και τα οργανα θα ηταν μετρημενα στα λογια και στις πραξεις τους.
Νομίζω φίλε Θανάση οτι είναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις. Είστε μικρη κοινωνία και κατανοώ οτι τα πραγματα είναι καπως πιο περιπλοκα σε εσας (και εγω σε κοινωνια 5.000 κατοικων μεγαλωσα) αλλα
απο την άλλη θα δείξεις και στο παιδι σου πως κατι έκανες για αυτο και δεν το αφησες να περάσει έτσι (και αυτο ειναι το βασικοτερο). Τουλάχιστον μια επιπληξη απο τον ανωτερο του θα την φάει και αυτο είναι κάτι ,ένα μικρο λιθαράκι αλλα σαφώς καλυτερο απο το τιποτα.
 

Marion

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Μαριάνα
Μοτό
bmw gs 1200 .....θα ηθελα να ειχα!!
Ποια στυνομία ήταν ? Το 100 θα καλούσε, ο τύπος ήταν της ασφάλειας. Κοίτα μπερδεύεις την κατάσταση..
Μαλλον δεν προσεξες καλα ,ολο αυτο εχει προκληθει απο αυτοκινητο της τροχαιας!!
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
Μαλλον δεν προσεξες καλα ,ολο αυτο εχει προκληθει απο αυτοκινητο της τροχαιας!!
Η τροχαία τράβηξε όπλο ? Με ποια αρμοδιότητα?
 

JOHNGS1100

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
..
Όνομα
John
Μοτό
R1100GS
αυτος ειναι ο λογος που τρελαθηκε ο Θανασης....
Γιατί αν τραβούσε όπλο κανας άλλος θα ήταν ποιο νόμιμος ?

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάει στον εισαγγελέα υπηρεσίας και να αναφέρει το συμβάν. Μετά να βρει τον τροχαίο στο τμημα και να πάει στον διοικητή του και να τον κράξει. Ευτυχώς που δεν επέμενε το παιδί και είχαμε ευτράπελα, θα ασχολούνταν όλο το πανελλήνιο με το θεμα.. Δε ξέρω τι θα συνέβαινε αν είχε συμβεί στην κόρη μου το γεγονός.. :(
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί αν τραβούσε όπλο κανας άλλος θα ήταν ποιο νόμιμος ?

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάει στον εισαγγελέα υπηρεσίας και να αναφέρει το συμβάν. Μετά να βρει τον τροχαίο στο τμημα και να πάει στον διοικητή του και να τον κράξει. Ευτυχώς που δεν επέμενε το παιδί και είχαμε ευτράπελα, θα ασχολούνταν όλο το πανελλήνιο με το θεμα..
σωστος....
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Γιατί αν τραβούσε όπλο κανας άλλος θα ήταν ποιο νόμιμος ?

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάει στον εισαγγελέα υπηρεσίας και να αναφέρει το συμβάν. Μετά να βρει τον τροχαίο στο τμημα και να πάει στον διοικητή του και να τον κράξει. Ευτυχώς που δεν επέμενε το παιδί και είχαμε ευτράπελα, θα ασχολούνταν όλο το πανελλήνιο με το θεμα.. Δε ξέρω τι θα συνέβαινε αν είχε συμβεί στην κόρη μου το γεγονός.. :(
Το θεμα εχει ηδη αρχισει να "ρολλαρει" απο σημερα το πρωι.. (Στο "μιλητο" κατ'αρχας, με ανθρωπους του "χωρου"..)
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Γιατί αν τραβούσε όπλο κανας άλλος θα ήταν ποιο νόμιμος ?

Το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να πάει στον εισαγγελέα υπηρεσίας και να αναφέρει το συμβάν. Μετά να βρει τον τροχαίο στο τμημα και να πάει στον διοικητή του και να τον κράξει. Ευτυχώς που δεν επέμενε το παιδί και είχαμε ευτράπελα, θα ασχολούνταν όλο το πανελλήνιο με το θεμα.. Δε ξέρω τι θα συνέβαινε αν είχε συμβεί στην κόρη μου το γεγονός.. :(
Αυτο ακριβως...... χωρις δευτερη σκεψη....
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Στο περιστατικο θα ακολουθουσα την πολιτικη του ''βενζιναδικου με νοθευμενη''.
Πιθανοτατα δεν ειναι η πρωτη φορα που ο συγκεκριμενος συμπεριφερεται ετσι.
Ο διοικητης του μαλλον ξερει ηδη για το φρουτο που εχει στην ομαδα του, να ειστε σιγουροι.
Η καταγγελια σε αυτον, θα τον βοηθησει να παρει τα μετρα του.
Απο την αλλη μπορει το φρουτο να ειναι ''ο δικος μας'' ,ο μοτοσυκλετιστης.
Θαναση...ποσο σιγουρος μπορεις να εισαι οτι δεν εκανε ο γιος σου καποια προκλητικη κινηση αθελα του η λογω της ωρας,
αν ειπε κατι και πως, σε εναν ανθρωπο που εκεινη την ωρα εργαζεται,εστω και αραχτος διπλα σε ενα συναδελφο?
Πως ξερεις αν δεν εχουν προηγουμενα σαν τροχαιος και δικυκλιστης σε μικρη κοινωνια?
Τη στιγμη παντως που συμβαινει τετοιο ακραιο περιστατικο κοιταμε να ηρεμησουμε τα πνευματα
και να ακουλουθησουμε μετα τον σωστο δρομο της αμεσης καταγγελιας.

Υ.Γ.
Εχω νιωσει κι εγω κανη στην πλατη γιατι οδηγουσα
μπλε Peugeot Rallye μεσανυχτα και μονος μου στα Διαβατά..
ΟΠΚΕ που δουλευει με αυτο το πρωτοκολλο μου συστηθηκαν...
και αλλες ιστοριες με στερεοτυπα απολυτως στερεά!!
 

ironMANos®

Μέλος
Όνομα
Μανος
Μοτό
BANDIT 1250
Μπανανια.........................:rolleyes:
Εγω βλεπω στο στορι δυο καουμποιδες.ο ενας τραβει οπλο αμα λαχει και ο άλλος οδηγαει σε πεζοδρομο (κατι που απαγορευετε)και θελει να πας πιο κει για να παρκαρει το αλογο κατω απο το Saloon(σπιτι).
Σορρυ Θαναση αλλα πριν ριξουμε χαρακτηρισμους περι μπανανιας,τριτοκοσμικων,ανατολιτων κλπ,καλα θα ηταν να ημασταν τουλαχιστον τυπικοι.Βεβαια δεν εννωω οτι το καθε τσογλανι πρεπει να καραδαινει οπλο,ομως και αυτο εχει να κανει με το οτι εθιζωνται τα παιδια στην βια μεσω tv games,τηλεορασης κλπ απο την τρυφερη ηλικια...............φυσικο επακολουθο.:UH:
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπερα
Θανάση πιστεύω οτι ηταν μια άτυχη λαθος ανθρώπινη στιγμή που μπορεί να συμβει σε ολους μας και αρκετα τραβηγμένη
Μην ξεχνάς οτι οι καταστάσεις που βιώνουμε όλοι μας δημιουργούν αστάθεια
Δώσε τόπο στην οργή και παμε παρακάτω
Και αν βρεις ξανά αυτο το παλικάρι ειμαι σίγουρος οτι θα σου ζητήσει συγνώμη
Και αν δεν σου ζητήσει ζητά εσυ για αυτόν!!στον γιαραμπη
Έτσι και αλλιώς απο οτι εχω καταλάβει η καρδια σου αλλα και το μυαλο σου
Ειναι υπερτροφικα όργανα!!!!
Θα έλεγα
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Γεια σου πλι μ!!!
Δικαιολογείς την αγάπη που σου έχω , για μια ακόμα φορά:cool:
 

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Μια μονο διευκρινηση και μαλλον τελειωσε το "story"..

..Θαναση...ποσο σιγουρος μπορεις να εισαι οτι δεν εκανε ο γιος σου καποια προκλητικη κινηση αθελα του η λογω της ωρας,αν ειπε κατι και πως, σε εναν ανθρωπο που εκεινη την ωρα εργαζεται,εστω και αραχτος διπλα σε ενα συναδελφο? Πως ξερεις αν δεν εχουν προηγουμενα σαν τροχαιος και δικυκλιστης σε μικρη κοινωνια?
Πασχαλη, κινηση δεν εκανε (και τι να'κανε δλδ, πανω στο παπι?)

Επεισης προηγουμενα αποκλειεται να ειχαν μιας και ο γιος μου μολις πριν δυο βδομαδες γυρισε Κερκυρα (για την πρακτικη του στη σχολη) απο την Αθηνα που εμενε 3μιση χρονια συνεχως..

Οσο αναφορα την.. ορολογια που χρησιμοποιηθηκε, σαφως και ο γιος μου ΔΕΝ! ειναι "των Γαλλικων, του πιανου και του Κολωνακιου" (αλλα της παραδιπλα πλατειας και των "Γαλλικων" της και δεν εννοω το Συνταγμα :rolleyes:) αρα την ιδια γλωσα μιλουσαν! ;)
Οπως και να'χει, δεν βγαζεις οπλο σε οποιον σου μιλαει οπως του μιλας!

Το λοιπον, ηρθα σε επαφη, μεσω κοινου γνωστου, με ανθρωπο της ασφαλειας που απο τυχη(!) δεν ειχε αυτος βαρδια εκεινο το βραδυ και μου συνεστησε αυτα που λεμε και μεις εδω ολοι δλδ επισημη καταγγελια..

Τα ιδια και φιλος δικηγορος που συζητησαμε (Με την γνωμη του να ειναι να μην γινει τπτ, τοσο γιατι δεν μπορει αν αποδειχτει τιποτα, οσο και γιατι μετα θα "στοχοποιηθει" το παιδι για οσο καιρο θα μεινει εδω τουλαχιστον..)

Οποτε, κατεληξα να γινει μια προσωπικη ψιλοκουβεντα μεταξυ του ανθρωπου της ασφαλειας που ηρθα σε επαφη και του "cowboy" ετσι, ισα-ισα μπας και εχει στο μελλον υπόψιν του οτι η υπηρεσια του εχει γνωση του τι κανει, ασχετα αν υπαρχουν 'η οχι επισημες καταγγελιες! ;)


Κατι περισσοτερο δεν μπορουσα να περιμενω, αλλα εστω και αυτο δεν το θεωρω λιγο!:ok:

Σας ευχαριστω ολους, για τις αποψεις που εκφρασατε! :friendship:
 
Top Bottom