Κατασκευη σταντ για ανασηκωμα πισω ή μπροστα τροχου

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Το να πρεπει να αλλαξει καποιος σαμπρελα μονος και εκτος του οικειου του περιβαλοντος δεν ειναι δα και το πιο ευχαριστο πραγμα Ποσο μαλλον αν πρεπει πρωτα να αυτοσχεδιασει με ξυλα, πετρες κλπ, ωστε να στηριχτει σωστα η μοτοσυκλετα προκειμενου να βγει ο τροχος

Αν και υπαρχουν λοιπον για αυτη την δυσκολη στιγμη καποιες φορητες εμπορικες λυσεις οπως αυτη και αυτη και ενδεχομενως και αλλες που δεν γνωριζω παρ ολα αυτα εγω προτιμησα να φτιαξω μονος μου κατι αντιστοιχο ετσι για την χαρα της δημιουργιας και με το δεδομενο οτι το κοστος κατασκευης ηταν ελαχιστο

Χρησιμοποίησα λοιπόν τα εξης:
Για το κυριως σωμα δυο αλουμινενιες σωληνες Φ16 και Φ20 οι οποιες τρυπηθηκαν καταλληλα

Και μια κοπιλια 4mm ή μια βιδα M4 με παξιμαδι πεταλουδα


Για να φτιαξω την βαση χρησιμοποιησα
μια ρυθμιζομενη κατα την γωνια της βαση απο εδω

Το συμπτωματικα καταλληλου μεγεθους ζευγαρι απο κάποια παλια κομμάτια που ειχα και που ειναι για να σφιγγουν στο εσωτερικο του τιμονιου οι χουφτες

και τελος λιγο θερμοσυστελομενο μακαρονι




Για το κομματι που πιανει καπου πανω στην μοτοσυκλετα χρησιμοποιησα το μισο απο ενα στηριγμα για σωληνες επενδεδυμενο με λαστιχο

Μια ντιζα Μ8 απο την οποια εκοψα ενα κομματι, δυο παξιμαδια Μ8, το εταιρο μικροτερο ζευγαρι απο τις χουφτες μαζι και παλι με λιγο θερμοσυστελομενο



Και αυτο ειναι το τελικο αποτελεσμα οταν ενωθουν τα τρια τμηματα:



Και στην πραξη ειναι αυτο:




Και εδω πλεον η θεση που θα βρισκεται το σωμα των δυο σωληνων Σφηνωμενο μεταξυ ποδιας κα πλαισιου και ασφαλισμενο με ενα tie wrap απο την ποδια Τα αλλα δυο κομματια και η κοπιλια θα βρισκονται μαζι με τα εργαλεια


Τελος για να μην υπαρχει ο κινδυνος να μετακινηθει η μοτοσυκλετα και φυγει το αυτοσχεδιο σταντ οσο βαζουμε ή βγαζουμε τον πισω τροχο πρεπει να μενει πατημενο συνεχως το μπροστα φρενο με ενα tie wrap ή οτιδηποτε αλλο προσφορο Και οταν δουλευουμε με τον μπροστα τροχο βαζουμε παντα ταχυτητα στο σασμαν!
Στην φωτο εχω πατημενο το φρενο με εναν ιμαντα με βελκρο με τον οποιο δενω και μεταξυ τους τους λεβιεδες


Τελος να πω οτι το ελαχιστο και το μεγιστο μηκος του συστηματος ειναι 410mm και 615mm αντιστοιχα με βημα των 20mm
Εκαστος σωληνας εχει μηκος 205mm και αρα αυτο ειναι και το μηκος που χρειαζεται για να μπει καπου πανω στην μηχανη


ΥΓ...Ευχομαι να αργησει πολυ να μου χρειαστει!
 
Τελευταία επεξεργασία:

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Χαίρομαι για αυτούς που φτιάχνουν μόνοι τους πράγματα που μπορούν να αγοράσουν.
Η ικανοποίηση ότι έφτιαξες κάτι που δουλεύει σωστά μόνος σου, δεν πληρωνεται.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ωραίος ο Κώστας....
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Κουραστηκα μονο και μονο που σκεφτηκα σε ποσα διαφορετικα μαγαζια πρεπει να ανατρεξω , παρολαυτα χαρα στο κουραγιο σου , τελειο αποτελεσμα και νομιζω πιο χοντρο κια πιο στιβαρο απο το δικο μου ( απο τι καταλαβει ειναι αντιγραφη αυτου που ειχα φερει για το χτ!)
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
4 αλήθειες θα γράψω.

1)Ο konkost στα μάτια μου ήταν/είναι αιώνιος έφηβος.Τον γνώρισα στο transalp forum χρόόόνια πριν.
Λίγα λόγια και με νόημα άνθρωπος.Κύριος.-
Πολλά χιλιόμετρα εμπειρίας σε ΟΛΑ τα τερέν..

2)Για ένα πίσω λάστιχο στο 650αρι Τransalp του,μετά από επιστροφή συνάντησης με σκηνάκια στη Λίμνη Πλαστήρα(αν θυμάμαι καλά), έμειναν δεν θυμάμαι πόσοι ΠΑΡΕΑ μέχρι την αποκατάσταση.
Ωραίες εποχές!!!
Στην συνάντηση είχε έρθει μέσω βουνών όταν οι περισσότεροι ήρθαν από άσφαλτο,ενώ εγώ πήγα με δανεικό αυτοκίνητο..

3)Η κατασκευή του Σταντ είναι εκπληκτικά προσεγμένη.Δείγμα του πως θέλει ο ίδιος να γίνονται/είναι τα πράγματά του!

&

4)Κωστή συμπάθα με εδώ..
Βλέποντας αυτή τη φωτογραφία..
..το πρώτο πράγμα που πέρασε από το μυαλό μου ήταν το παρακάτω..



Να είσαι γερός παιδί..
:friendship:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
4 αλήθειες θα γράψω.

1)Ο konkost στα μάτια μου ήταν/είναι αιώνιος έφηβος.Τον γνώρισα στο transalp forum χρόόόνια πριν.
Λίγα λόγια και με νόημα άνθρωπος.Κύριος.-
Πολλά χιλιόμετρα εμπειρίας σε ΟΛΑ τα τερέν..

2)Για ένα πίσω λάστιχο στο 650αρι Τransalp του,μετά από επιστροφή συνάντησης με σκηνάκια στη Λίμνη Πλαστήρα(αν θυμάμαι καλά), έμειναν δεν θυμάμαι πόσοι ΠΑΡΕΑ μέχρι την αποκατάσταση.
Ωραίες εποχές!!!
Στην συνάντηση είχε έρθει μέσω βουνών όταν οι περισσότεροι ήρθαν από άσφαλτο,ενώ εγώ πήγα με δανεικό αυτοκίνητο..

3)Η κατασκευή του Σταντ είναι εκπληκτικά προσεγμένη.Δείγμα του πως θέλει ο ίδιος να γίνονται/είναι τα πράγματά του!

&

4)Κωστή συμπάθα με εδώ..
Βλέποντας αυτή τη φωτογραφία..

..το πρώτο πράγμα που πέρασε από το μυαλό μου ήταν το παρακάτω..



Να είσαι γερός παιδί..
:friendship:
:secret:Με συγκινησες ρε μπαγασα (λεμε τωρα...:p)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Κουραστηκα μονο και μονο που σκεφτηκα σε ποσα διαφορετικα μαγαζια πρεπει να ανατρεξω , παρολαυτα χαρα στο κουραγιο σου , τελειο αποτελεσμα και νομιζω πιο χοντρο κια πιο στιβαρο απο το δικο μου ( απο τι καταλαβει ειναι αντιγραφη αυτου που ειχα φερει για το χτ!)
Ρε συ, εσυ που εισαι της ιδιοκατασκευης αυτο δεν επρεπε να το πεις
Μονο μεχρι το leroy χρειαστηκε να παω γιατι δεν ειχα 20αρι σωληνα Τα υπολοιπα τα ειχα
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Και πάντα σκεφτόμουν οτι αυτά τα απομεινάρια απο χούφτες για το τιμόνι κάπου θα είναι χρήσιμα κάποια στιγμή χαχαχα. Ωραίος Κώστα. Θα σου ευχηθώ κι εγώ αχρείαστο να ναι! Εϊναι λίγο σπαστικό να πάθεις λάστιχο. Απο την άλλη τουλαχιστον στα μικρά είναι κάπως πιο εύκολο ειδικά αν έχεις πιο μαλακό εντουράδικο λάστιχο.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Και πάντα σκεφτόμουν οτι αυτά τα απομεινάρια απο χούφτες για το τιμόνι κάπου θα είναι χρήσιμα κάποια στιγμή χαχαχα.
Αντι παντως για αυτα καποιος θα μπορουσε να φαλτοκοψει δυο αποστατες
'Η να χρησιμοποιησει τα λαστιχα απο καποια φτηνα αντιβαρα


Ή ακομα και να αυτοσχεδιασει με καποιο κομματι χοντρο λαστιχο (πχ απο βαλβιδα αυτοκινητου)
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Υπάρχουν στο εμπόριο βίδες τέτοιες με σφήνα για σωλήνες, αν θυμάμαι καλά είχα πάρει από Δαμίγο τελευταία φορά οπότε δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν ρετάλια. Η κατασκευή πολύ ωραίο DIY αντίγραφο εμπορικών λύσεων, το πιό "δύσκολο" κομμάτι θα είναι να πάρει κάποιος μισό μέτρο σωλήνες από μαγαζί.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Υπάρχουν στο εμπόριο βίδες τέτοιες με σφήνα για σωλήνες, αν θυμάμαι καλά είχα πάρει από Δαμίγο τελευταία φορά οπότε δεν είναι ανάγκη να υπάρχουν ρετάλια. Η κατασκευή πολύ ωραίο DIY αντίγραφο εμπορικών λύσεων, το πιό "δύσκολο" κομμάτι θα είναι να πάρει κάποιος μισό μέτρο σωλήνες από μαγαζί.
Σωληνες για ευκολα απο leroy merlin ή practiker
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωληνες για ευκολα απο leroy merlin ή practiker
Ωραίο tip γιατί τα συνοικιακά είναι φάση "εξάμετρο μόνο" και σε μικροεπισκευές στο σπίτι δηλαδή δεν βολεύει
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Μαστρο Κώστα μιας και μου έχει σπάσει η βάση του σταντ στο εντουρο θα μου φτιάξεις κάτι αντίστοιχο να κουβαλάω μαζί μου στις βόλτες γιατί δεν έχει πάντα δέντρα να το στηρίζω...????:inlove:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Μαστρο Κώστα μιας και μου έχει σπάσει η βάση του σταντ στο εντουρο θα μου φτιάξεις κάτι αντίστοιχο να κουβαλάω μαζί μου στις βόλτες γιατί δεν έχει πάντα δέντρα να το στηρίζω...????:inlove:
Να κάνεις βόλτες σε χαμηλότερα.... υψόμετρα!!!! :happy:
Μας έχεις πεθάνει με τις φωτογραφίες σου....:inlove:!!!!
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Μαστρο Κώστα μιας και μου έχει σπάσει η βάση του σταντ στο εντουρο θα μου φτιάξεις κάτι αντίστοιχο να κουβαλάω μαζί μου στις βόλτες γιατί δεν έχει πάντα δέντρα να το στηρίζω...????:inlove:
Αν του τό'λεγες "Αμανετζίδικα" μπορεί να είχες τύχη...

"Ήταν ένα Ανοιξιάτικο πρωϊνό
κι εγώ κοπανιόμουν στις κροκάλες.. :ltg:
Εξαίφνης κάτω απ' το γαλάζιο τ'ουρανού
την βλέπω να στρίβει τη γωνία και...
τακα-τακα..τακα-τάκα ήταν μαζί 2-3 αρκουδάκια...!!! :eek:

Αυτό ήταν... Από εκείνο τ'ανοιξιάτικο πρωϊνό είμαι
ο πιο χεσμένος άνθρωπος των Βαλκανίων..
Πετάω το μηχανάκι κάτω... Πηδάω σ'ενα δέντρο ψηλά και σκαρφαλώνω 3-4 μέτρα..

Ένας σίφουνας ξερίζωσε το λογικό μου.. Θα γλιτώσω;;; :rolleyes:

Μια αρκούδα σαν θύελα πέρασε πάνω από το μηχανάκι μου.. πάει το Σταντ σίγουρα.. o_O

Μια πυρκαγιά πυρπόλησε την ψυχή μου.. Θα γλιτώσει το KTM;;; :brr:

κι έν'Αστραπόβροντο....


:ha:ha:ha
 
Top Bottom