Κλειδαριά διπλού σταντ

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Κάποτε είχα πάρει ένα πέταλο από το γνωστό γερμανικό σούπερ μάρκετ.
Το χρησιμοποίησα πολύ λίγες φορές και έτσι κάποια στιγμή το έβαλα στην άκρη.




Το πήρα το έκοψα

Στάλθηκε από το Mi A1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Και το έβαλα πάνω στο διπλό σταντ




Η τρύπα στο διπλό stand υπήρχε ήδη Οπότε έβαλα μία βίδα φριζάρειστη και ήταν έτοιμο!!!


Μπήκε και το καπάκι για προστασία από τα νερά και τις λάσπες
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φοβερό!
Υπάρχει για σκούτερ, αλλά όχι για μεγάλες μοτό! Μπράβο που το έφτιαξες μόνος σου!!!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πολύ έξυπνο!!!:ida:
Ωραίος...:brv:
 

vaska

Μέλος
Όνομα
Vassilis
Μοτό
GS1200, IT490, DR 650, GPX750
έξυπνο, μπράβο μάστορα. Πρέπει να βρεις και πατέντα να μην ξεβιδώνει εύκολα η βίδα που έχεις βάλει
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
έξυπνο, μπράβο μάστορα. Πρέπει να βρεις και πατέντα να μην ξεβιδώνει εύκολα η βίδα που έχεις βάλει
Τη βίδα για να την ξεβιδώσεις πρέπει να βγάλεις το διπλό stand



Αλλά ακόμα και με κάποιο τρόπο να μπορέσεις να το ξεβιδώσεις από μπροστά βρίσκει από την πίσω μεριά.

kostas r1150gs
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φοβερό!
Υπάρχει για σκούτερ, αλλά όχι για μεγάλες μοτό! Μπράβο που το έφτιαξες μόνος σου!!!
https://scooternet.gr/news/push-block-κλειδαριά-κεντρικού-στάντ/

όπως είχα πει, υπάρχει ως ιδέα και εφαρμόζεται στα σκούτερ χρόνια τωρα. Δυστυχώς δε βγαίνει για μοτο και η πατέντα του Κώστα είναι σούπερ!
Αλλά η ιδέα υπήρχε ;)
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Η κλαδαρια στον σταντ ειναι πολυ χρησιμη και για εναν ακομα λογο
Δεν αφηνει το σταντ να κλεισει και να σωριαστει κατω η μηχανη οταν εχουμε αφαιρεσει τον μπροστα τροχο και δεν εχουμε με ασφαλεια στηριξει την μηχανη Πχ στο βουνο οταν εχουμε βαλει κατω απο τα καλαμια καποια πετρα
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Η κλαδαρια στον σταντ ειναι πολυ χρησιμη και για εναν ακομα λογο
Δεν αφηνει το σταντ να κλεισει και να σωριαστει κατω η μηχανη οταν εχουμε αφαιρεσει τον μπροστα τροχο και δεν εχουμε με ασφαλεια στηριξει την μηχανη Πχ στο βουνο οταν εχουμε βαλει κατω απο τα καλαμια καποια πετρα
+ οτι αν την εχεις στο διπλο και σε βρει καποιος σε παρκαρισμα απο πισω δεν στη ριχνει οπως μου την εριξαν εμενα τις προαλλες,αλλα ο σημαντικος λογος ειναι ενας..!!
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
+ οτι αν την εχεις στο διπλο και σε βρει καποιος σε παρκαρισμα απο πισω δεν στη ριχνει οπως μου την εριξαν εμενα τις προαλλες..!!
Αν στην "χαιδεψει" μπορεί!!! Σε νορμαλ τετοια χτυπηματα, μάλλον θα σου πληρώσει και ένα στραβωμενο ή κομμένο διπλό σταντ!!!!!
 

efthymis

Μ.Π.Α.Π.
Περιοχή
Naxos|Cyclades
Όνομα
Ευθύμης
Μοτό
KTM 1290 saT
KTM 620 lc4
KTM 350 exc
+ οτι αν την εχεις στο διπλο και σε βρει καποιος σε παρκαρισμα απο πισω δεν στη ριχνει οπως μου την εριξαν εμενα τις προαλλες,αλλα ο σημαντικος λογος ειναι ενας..!!
Επειδή είμαι από χωριό και δεν κατάλαβα ακριβως,
Σε τι χρησιμεύει ακριβως κάτι τέτοιο;
 

Nick_990

Μέλος
Περιοχή
Ηρακλειο κρητης
Όνομα
Νικος
Μοτό
KTM 990R
Επειδή είμαι από χωριό και δεν κατάλαβα ακριβως,
Σε τι χρησιμεύει ακριβως κάτι τέτοιο;
Να πάει να στην πειραξει καποιος, θα πρέπει να την κατεβάσει από το διπλό στάντ και δεν θα κατεβαίνει και δεν θα ξέρει γιατί ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Επειδή είμαι από χωριό και δεν κατάλαβα ακριβως,
Σε τι χρησιμεύει ακριβως κάτι τέτοιο;
Να πάει να στην πειραξει καποιος, θα πρέπει να την κατεβάσει από το διπλό στάντ και δεν θα κατεβαίνει και δεν θα ξέρει γιατί ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Αυτό που λέει ο Νίκος Ευθύμη.
Μιλάμε για μια πιο εύκολη λύση , αντί του λουκέτου στο δίσκο. Ή και συνδιαστικά, για να αποφύγεις "την αρπαχτή στο φτερό" όταν την αφήνουμε (οι Αθηναίοι και Σαλονικείς ειδικά) για λίγο χωρίς να τη βλέπουμε.
Εννοείται ότι δεν υποκαθιστά το σταθερό δέσιμο, την ασφάλεια κλοπής κλπ, αλλά είναι μια γρήγορη λύση (στη χρήση της) και πολύ εύκολη, χωρίς μουτζούρες, λερώματα κλπ από κλειδωνιές δισκοφρένων κλπ.
Πάντα στις καθημερινές στάσεις που γίνονται για λίγες ώρες....
 

Cube

George No Brakes!!!
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Πριόνι.
Στο cb γίνεται να μπει κάτι τέτοιο;;;
Παραθέτω φωτό με το σταντ.

Για πείτε καμιά ιδέα

 
Top Bottom