Κλειδαριά διπλού σταντ

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Λοιπόν να τα πάρουμε από την αρχή

Η ιδέα αυτή μου ήρθε πριν 2 χρόνια όταν Διάβαζα σε διάφορα φόρα για κλοπές μοτοσυκλετών


Θυμάμαι ένα βίντεο που είχα δει τότε με κάποιον που κατέστρεψε τον συναγερμό έσπασε την κλειδαριά του τιμονιού και σπρώχνοντας την πήρε για να τη φόρτωση Μάλλον σε κάποιο φορτηγό

Για την ακρίβεια ανέβηκε πάνω και ένα σκούτερ τον έσπρωχνε


Έτσι προσπάθησα να βρω κάποιο τρόπο ώστε να μην μπορεί να μετακινηθεί η μοτοσυκλέτα

Η πρώτη ιδέα ήταν αυτή με το φρένο δηλαδή κάποιο λουκέτο που να κρατάει το φρένο το μπροστινό πατημένο
Δεν ασχολήθηκα όμως καθόλου γιατί πολύ απλά με ένα κλειδάκι ή μία πένσα ξεβιδώνεις τον εξαερωτήρα και φεύγει η πίεση από το φρένο

Κλειδαριά στις ταχύτητες αλλά πάλι πατώντας τον συμπλέκτη την παίρνεις και φεύγεις

Οπότε αφού εξάντλησα τα πάντα Το μόνο που είχε απομείνει ήταν ο ορθοστάτης
έτσι έψαξα να βρω κάποιο τρόπο ώστε να κλειδώσω τον ορθοστάτη και να μην μπορεί να κατέβει η μηχανή

Στην αρχή σκέφτηκα να κολλήσω δύο λαμάκια ένα πάνω στον ορθοστάτη και ένα κάπου πάνω στη μηχανή και να βάλω ένα απλό λουκέτο

Όμως επειδή η απλή κλειδαριά σπάει πολύ εύκολα σκέφτηκα να βάλω μία άλλη κλειδαριά πιο ενισχυμένη που έχει έναν πύρο

Δεν μου άρεσε όμως ήθελα κάτι πιο απλό πιο εύκολο πιο εύχρηστο

Το να πάρω μία κλειδαριά με πυρο να την κόψω και να την τοποθετήσω πάνω ήταν πάρα πολύ δύσκολο

Έτσι Αφού δεν μπορούσα να βρω κάποια κλειδαριά που να με βολεύει τα παράτησα

Τα παράτησα Μέχρι πριν λίγες μέρες που μου ξαναήρθε στο μυαλό και θυμήθηκα την κλειδαριά που είχα για το δισκόφρενο
Έψαξα την βρήκα και άρχισα να μελετάω την τοποθέτηση
Είδα ότι κόβοντας αυτό που περίσσευε είχα την τέλεια κλειδαριά

Την κλειδαριά που έψαχνα τόσο καιρό και την είχα μέσα στο σπίτι μου

Το φανταζόμουν λίγο διαφορετικό αλλά δεν μπορούσε να γίνει και αλλιώς

Υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που πρέπει να προσέξεις.
ο χώρος Είναι πολύ μικρός και ένα άλλο που με ενδιέφερε πάρα πολύ είναι να μην έχει εύκολη πρόσβαση ο διαρρήκτης

Επίσης υπάρχει και ο πλαγιοστατης που θα πρέπει και αυτός να κλείνει κανονικά χωρίς να χτυπάει πάνω στην κλειδαριά

Τέλος πάντων όπως είπα και πιο πάνω αλλιώς το είχα στο μυαλό μου και αλλιώς το έκανα αναγκαστικά
Έτσι κι αλλιώς μία κλειδαριά που κάθονταν στην άκρη ήταν και αυτή τη στιγμή χρησιμεύει σε κάτι.

Επίσης να πω ότι αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα βρείτε έτοιμες κλειδαριές έχουν βγάλει πλέον και για μεγάλες μοτοσυκλέτες για κάποια μοντέλα.






kostas r1150gs
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
...................
........

Επίσης να πω ότι αν ψάξετε στο διαδίκτυο θα βρείτε έτοιμες κλειδαριές έχουν βγάλει πλέον και για μεγάλες μοτοσυκλέτες για κάποια μοντέλα.






kostas r1150gs

Για μεγάλες δεν έχω βρει!
Εδώ και χρόνια υπάρχουν για σκούτερ (ιταλική εταιρεία τις φτιάχνει).
Έχεις link?
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Για μεγάλες δεν έχω βρει!
Εδώ και χρόνια υπάρχουν για σκούτερ (ιταλική εταιρεία τις φτιάχνει).
Έχεις link?
Θα προσπαθήσω να το ανεβάσω

Αν πατήσεις στο google κλειδαριά διπλού σταντ λογικά θα στα βγάλει

kostas r1150gs
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Για μεγάλες δεν έχω βρει!
Εδώ και χρόνια υπάρχουν για σκούτερ (ιταλική εταιρεία τις φτιάχνει).
Έχεις link?
Βλακεία μου Εχεις δικιο για σκούτερ είναι είχα δει που έγραφε Honda και απρίλια και μπερδεύτηκα

kostas r1150gs
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
https://scooternet.gr/news/push-block-κλειδαριά-κεντρικού-στάντ/

όπως είχα πει, υπάρχει ως ιδέα και εφαρμόζεται στα σκούτερ χρόνια τωρα. Δυστυχώς δε βγαίνει για μοτο και η πατέντα του Κώστα είναι σούπερ!
Αλλά η ιδέα υπήρχε ;)
Βλακεία μου Εχεις δικιο για σκούτερ είναι είχα δει που έγραφε Honda και απρίλια και μπερδεύτηκα

kostas r1150gs

Έτσι ;)

Το ψάχνω από το 2013.... Δε βγάζουν για μεγάλες και μπράβο που το έκανες μόνος σου. Δεν ξέρω αν γίνεται σε όλες τις μότο, μάλλον δε βολεύει σε όλες, ή θέλει πολύ πατέντα! Εσένα βγήκε μια χαρά όμως!
Για "το αρχείο" που λένε, τον Ιταλό τον είχα προσεγγίσει με e-mail, τηλέφωνα κλπ και μου είπε ότι κι άλλοι τον είχαν ρωτήσει και μάλιστα από club με πολλά μέλη! Δεν έκανε τίποτα για μοτό. Μόνο για σκούτερ.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Μπράβο , ωραία ιδέα . :l2:
Οταν αρχίσεις να παίρνεις παραγγελείες σφύρα...;):)
Τι να σας κάνω ρε παιδιά είστε όλοι πολύ μακριά

ειλικρινά θα χαιρόμουν πάρα πολύ να βοηθήσω!!!



kostas r1150gs
 
Top Bottom