Κλοπή μηχανής στη Θεσσαλονίκη

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Συναγερμός με περιμετρική προστασία!
Για να ειδοποιήσει πριν καν προλάβουν να κόψουν το οτιδήποτε...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Μιας κ δεν εχουμε ξεχωριστο θεμα ας μπει εδω...

Το δευτερευων λουκετο δεν ανοιγε με τιποτα απο χθες και σκεπτομενος τα χρονια του σκεφτηκα πως προφανως ειχε βλαβη λογω φθορας.
Αυτο που δεν περιμενα οταν ο ΗΛΙΑΣ μου ειπε κρατα χρονο ειναι πως αντι για ρολοι θα χρειαζομουν χρονομετρο





25 δευτερολεπτα ...
. :eek:

adv phone
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Θεωρω οτι μια κλειδαρια απο τις ακριβες π.χ. ABUS GRANITE που εχω εγω κοβεται αρκετα πιο δυσκολα.
Παντως οτι κοβεται και αυτη ειναι σιγουρο,απλως θα παρει παραπανω χρονο φανταζομαι...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Να προσθεσω ενα πραγμα. Τον τροχο, μην τον φοβαστε. Κανει φασαρια και συν της αλλης, δεν κουβαλιεται ευκολα απ'τα κωλοπαίδια.
Ξερουν αλλα κολπα. Εχουν... τεχνογνωσια που λενε!
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Θεωρω οτι μια κλειδαρια απο τις ακριβες π.χ. ABUS GRANITE που εχω εγω κοβεται αρκετα πιο δυσκολα.
Παντως οτι κοβεται και αυτη ειναι σιγουρο,απλως θα παρει παραπανω χρονο φανταζομαι...
Δες λιγο τη φωτογραφια,γρανιτης ειναι κι αυτη... :(

adv phone
 

okeanis

Μέλος
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
KTM 1190 ADVENTURE
Πριν λιγες ημερες μου χαλαει η κλειδαρια ασφαλειας στο σπιτι.Η πορτα ασφαλειας και η κλειδαρια επισης.
Παιρνω τηλ κλειδαρα,ερχεται,βαζει μια λιμα μεσα στην κλειδαρια,λιμαρει καμμια 15ρια φορες,μετα μου λεει φερε μου το κλειδι σου....του δινω το κλειδι το βαζει μεσα στην κλειδαρια,το βαραει ελαφρα προς τα μεσα με ενα σφυρι και.....voila!!!η πορτα ορθανοιχτη!!!εγω εντωμεταξυ εχω μεινει με ανοιχτο το στομα...
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Πριν λιγες ημερες μου χαλαει η κλειδαρια ασφαλειας στο σπιτι.Η πορτα ασφαλειας και η κλειδαρια επισης.
Παιρνω τηλ κλειδαρα,ερχεται,βαζει μια λιμα μεσα στην κλειδαρια,λιμαρει καμμια 15ρια φορες,μετα μου λεει φερε μου το κλειδι σου....του δινω το κλειδι το βαζει μεσα στην κλειδαρια,το βαραει ελαφρα προς τα μεσα με ενα σφυρι και.....voila!!!η πορτα ορθανοιχτη!!!εγω εντωμεταξυ εχω μεινει με ανοιχτο το στομα...
Κι εγω σημερα τα ιδια τουλαχιστον η τσεπη παραμενει γεματη κ χωρις δοσεις για το επομενο.

adv phone
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Μιας κ δεν εχουμε ξεχωριστο θεμα ας μπει εδω...

Το δευτερευων λουκετο δεν ανοιγε με τιποτα απο χθες και σκεπτομενος τα χρονια του σκεφτηκα πως προφανως ειχε βλαβη λογω φθορας.
Αυτο που δεν περιμενα οταν ο ΗΛΙΑΣ μου ειπε κρατα χρονο ειναι πως αντι για ρολοι θα χρειαζομουν χρονομετρο

25 δευτερολεπτα ...
. :eek:

adv phone
Πασχαλη,αν εμεινε κανα κομματι συρματοσχοινο,πες του Ηλια να δοκιμασει να το κοψει με κοφτη για μπετοβεργες.Εντελως αθορυβο και στο 1/3 απο τον χρονο που χρειαστηκε με τον τροχο.

 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Ρε παίδες, σοβαρά τώρα..οκ οι επαγγελματίες τα ξέρουν αυτά, αλλά είναι ανάγκη να δίνουμε "οδηγίες προς ναυτιλομένους" ακόμα και σε αρχάριους;
:thinking:
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Ρε παίδες, σοβαρά τώρα..οκ οι επαγγελματίες τα ξέρουν αυτά, αλλά είναι ανάγκη να δίνουμε "οδηγίες προς ναυτιλομένους" ακόμα και σε αρχάριους;
:thinking:
Στεφανε προσωπικα πιστευω πως τα σχετικα ΙΕΚ βρισκονται στο πεζοδρομιο κι οχι στα φορουμ.
Και επισης οτι προεχει η ενημερωση των συντροχων που οπως κι εγω καλη ωρα νομιζαν πως ειχαν διπλοκλειδωμενο το ονειρο τους με ενα ..συρματοσχοινο.

p.s.
Η αντικαταστατρια εχει πλεον κι αυτη αλυσιδα και λουκετο ασφαλειας οπως και η κυρια κλειδαρια.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
Στεφανε προσωπικα πιστευω πως τα σχετικα ΙΕΚ βρισκονται στο πεζοδρομιο κι οχι στα φορουμ.
Και επισης οτι προεχει η ενημερωση των συντροχων που οπως κι εγω καλη ωρα νομιζαν πως ειχαν διπλοκλειδωμενο το ονειρο τους με ενα ..συρματοσχοινο.

p.s.
Η αντικαταστατρια εχει πλεον κι αυτη αλυσιδα και λουκετο ασφαλειας οπως και η κυρια κλειδαρια.
Πασχάλη συμφωνώ μαζί σου για το που θα βρουνε τη γνώση οι επιτήδιοι.
Επίσης συμφωνώ στο να προστατευτούμε εμείς εδώ οι "μεταξύ μας" και να μην έχουμε αυταπάτες σχετικά με την παρεχόμενη ασφάλεια του κάθε λουκέτου.
Αλλά παρόλα αυτά, τα γραφόμενα δεν παύουν να είναι άλλο ένα google search.. Πάνω σε αυτό και μόνο είναι η παρατήρησή μου.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Εγω πιστευω οτι ειναι οι ελληνικη κουλτουρα... αγοραζης μηχαναρα περνης στολες κρανος χιλιαδον ευρω gps τα παντα ολα και τσιγκουνεβεσαι να δωσεις ενα ευρω την ημερα για να μην εχεις το ανχος καποια στγμη να τα φορεσεις ολα αυτα και να πας βολτα με το λεοφορειο.....

Αν τα εχεις ολα αυτα και δεν εχεις ασφαλες μερος για την μηχανη και σου την κλεψουν... για την επομενη που θα παρεις ειμαι συγουρος οτι θα την βαλεις στο γκαραζ...

Στο εξοτερικο που παρκαρουν της μηχανες τους στο δρομο ... δεν νομιζω

Πας διακοπες στο εξοτερικο και ζητας για μια νυχτα Κλειστό παρκινκ... δινεις χιλιαρικα για της διακοπες σου και δεν χαλιεσαι για το παρκινκ..στην ελλαδα γιατι χαλιεισα...

Συγνωμη για τον τονο μου αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτιτα ....και εγω σε αυτη ανηκα 20χρονια μεχρι το καλοκαιρι που πηγα νορβιγια...και αυτο ηταν το μεγαλητερο μου μαθημα απο αυτο το ταξιδι... οχι τα φιορδ και οι μαλακιες ...αλλα οι ασφαλεια της μοτοσυκλετς για να μπορω και φετος να ξαναταξιδεψω....
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Συγνωμη για τον τονο μου αλλα αυτη ειναι η πραγματικοτιτα ....και εγω σε αυτη ανηκα 20χρονια μεχρι το καλοκαιρι που πηγα νορβιγια...και αυτο ηταν το μεγαλητερο μου μαθημα απο αυτο το ταξιδι... οχι τα φιορδ και οι μαλακιες ...αλλα οι ασφαλεια της μοτοσυκλετς για να μπορω και φετος να ξαναταξιδεψω....
Το μάθημα που πήρες από τη Νορβηγία μάλλον δεν ήταν σωστό.
Οι λόγοι που δεν είδες και δεν βλέπεις μηχανές στο δρόμο είναι 2 (τουλάχιστον στη βόρεια Ευρώπη, γιατί προς νότια και Βαλκάνια δεν θα τη ξαναβρεις μάλλον αν αφεθή έξω):
1) οι άσχημες καιρικές συνθήκες
2) η ασφάλιση οχήματος
(δεν έχει καμία σχέση με τις ασφάλειες στην Ελλάδα. Βόρεια Ευρώπη τους κρύους μήνες αφήνεις τη μηχανή σε γκαράζ και πληρώνεις τη λεγόμενη "γκαράζ ασφάλιση". Όπου με ελάχιστα χρήματα (της τάξης 10 - 15 ευρώ το μήνα) η μηχανή είναι ασφαλισμένη για κλοπή, φωτιά, κτλ. Που σημαίνει ότι όλοι έχουν κλειστό γκαράζ, οπότε και δεν αφήνουν τις μηχανές έξω ακόμη και όταν έχει καλό καιρό)
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
λίγο πολύ χωρίς κανείς από εμάς να είναι ληστής ξέρει (έστω στη θεωρία) και από έναν τρόπο να παρακάμψει την εκάστοτε αντικλεπτική προστασία. Από jammer για τα GPS Trackers (τα οποία μέχρι πρότεινως θεωρούσα την καλύτερη λύση) μέχρι κόφτες για σιδερόβεργες (αυτές που είναι για τα θεμέλια οικοδομών...εεε!)
Σε φιλαράκι μου του έχουν κλέψει τις Akrapovic μέσα από κλειστό γκαράζ όπου πλήρωνε αδρά! Τι σαν είχε κάμερες... τα τσακάλια ξέρανε τι κάνανε.
Όσο για τα λουκέτα και τις αλυσίδες είναι απλά για να αποτρέψουν τους ερασιτέχνες κατά τη γνώμη μου.

Από εκεί και πέρα νομίζω πως εάν έμενα σε μεγαλούπολη θα προτιμούσα να πουλήσω την όποια μηχανή ειχα παρά να την παρκάρω στο πεζοδρόμιο.
Εν κατακλείδι νομίζω πως αν σε έχουν βάλει στο μάτι δε σώζεσαι εύκολα... ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!! Η ατιμωρισία βασιλεύει!
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Ρε παίδες, σοβαρά τώρα..οκ οι επαγγελματίες τα ξέρουν αυτά, αλλά είναι ανάγκη να δίνουμε "οδηγίες προς ναυτιλομένους" ακόμα και σε αρχάριους;
:thinking:
Ρε Στεφανε οι οδηγιες δινονται σε αυτους που νομιζουνε,οτι με δυο λουκετα δεσανε τον γαιδαρο τους.
 

Rizzla+

Μέλος
Όνομα
non
Μοτό
Ducati Monster S4
Οπως ειπαν και οι προλαλησαντες κλειστο παρκινγ να εισαι ησυχος.
Οσο ειναι δυνατο βεβαια.
Στο προηγουμενο monster μου ειχα πανω ακτινικες τρομπες RCS Brembo κλπ.
Ενα βραδυ βαριομουν να το αφησω στο γκαραζ γιατι ειναι 10 λεπτα απο το σπιτι κ το πρωι ειχαν κανει φτερα.
Στο διαστημα 04,00-07,30...
Οσο λιγοτερο φαινεται τοσο μειωνεις τις πιθανοτητες στραβης.
 

nikanthi

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νικος
Μοτό
fzs1000
Οσο δεν φαινεται ομως αμα το βρει ο κλεφτης δεν φαίνεται και ο κλεφτης...
Καλυτερα διανυκτερεων μαγαζι θα ελεγα
 
Top Bottom