Κόψιμο ζελατίνας

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Έχω μια παλιά ζελατίνα και θελω να την φτιαξω-κοψω.....για χωμάτινη χρήση!
Ποιος γνωρίζει το εργαλείο που κόβουμε τέτοια πράγματα?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
ο Μήτσος έχει κόψει μία, το θυμάμαι.
@dtz μίλα!!! ;)
 

achalatsis

Συντρίμ team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM ADV 990 R
KTM EXC 300
dremel ?
υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στο youtube. Βάλε "short" και "trim" windshield και θα βγάλει αρκετά

Κι εγώ dremel θα σου λεγα για τις λεπτομερειες, αφου κοψεις χοντρικα με σιδεροπριονο.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
dremel ?
υπάρχουν αρκετά βιντεάκια στο youtube. Βάλε "short" και "trim" windshield και θα βγάλει αρκετά

Είναι το LEXAN Γιώργο. Δεν ξέρω αν κόβεται όπως όλα τα πλαστικά, ή θέλει κάτι άλλο.
Το θέμα είναι να κοπεί, χωρίς να γίνουν ρωγμές στο κομμάτι που μένει πάνω! Και κάνει εύκολα "σπασίματα" αυτό το υλικό.
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Θα πας να πάρεις σεγα χειροτεχνίας, σαν κι αυτη που είχαμε στο σχολείο....κι ένα σετακι πριονακια στρογγυλά γιατί σπάνε για πλάκα.Έχει το πρακτικερ. Με υπομονή και σιγά σιγά κάνεις δουλειά....Μετά βέβαια θέλει λιμα και γυαλοχαρτο για τελειοποίηση. Θα σου βάλω φωτογραφία την σεγα το απόγευμα..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Νομίζω κάτι τέτοιο είχε κάνει κι ο Δημήτρης, αλλά πάει καιρός και δε θυμάμαι καλά.
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Είναι το LEXAN Γιώργο. Δεν ξέρω αν κόβεται όπως όλα τα πλαστικά, ή θέλει κάτι άλλο.
Το θέμα είναι να κοπεί, χωρίς να γίνουν ρωγμές στο κομμάτι που μένει πάνω! Και κάνει εύκολα "σπασίματα" αυτό το υλικό.
:l2: πράγματι, γι᾽αυτό και σε μερικά βιντεάκια που είδα είχαν βάλει ταινια και από τις δυο πλευρές, για να αποφευχθούν αυτές οι ρωγμές.

Εγώ θα έκοβα 1 με 2 εκατοστά από τη ζελατίνα για αρχή, σαν δοκιμή, για να δω πως λειτουργεί το κόψιμο κ το εργαλείο και μετά από το αποτέλεσμα θα προχωρούσα στο επιθυμητό τελικό ύψος να κόψω
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
Με τον τρόπο που προανέφερα έχω φτιάξει 2 deflector από παλιές ζελατίνες varadero..
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
σεγα ηλεκτρικη με πριονακι καταληλο για τετοια συνθετικα υλικα,δλδ ψιλα δοντια κ πυκνα.
σημαδευεις κ οριοθετεις με χαρτοταινια ωστε να μην σημαδεψεις το κοματι που θα μεινει.χαρτοταινια επισης μπορεις να βαλεις κ στις ''πατουσες'' της ηλ.σεγας για περισοτερη προστασια απο τα σημαδια.
η ζελατινα μαλλον εχει κουρμπα να υποθεσω οποτε απαιτει προσοχη κ σωστη στηριξη κατα το κοψιμο.
θα επιλεξεις στην σεγα την αργη ταχυτητα κ θα κοβεις ελεγχομενα σιγα-σιγα, στα σημεια που πιανεις καμπυλη στην ζελατινα να σηκωσεις να κοβει χωρις να παταει.
θελει κ 2ο ατομο κ μεγλαη προσοχη στα χερια,οι σεγες ειναι πονηρα εργαλεια...
αν ησουν εδω γυρω θα σε μονταριζα καθως εχω κοψει πολλα τετραγωνικα χιλιομετρα plexi glass κ τεφλον στην δουλεια.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Με τον τρόπο που προανέφερα έχω φτιάξει 2 deflector από παλιές ζελατίνες varadero..
...που δεν είναι lexan... ;)
 

Christos S

Μέλος
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
KTM 950 ADVENTURE
BMW R1200GS ADVENTURE
KTM EXC 300
Ηλεκτρικη σεγα και χαρτοταινια οπως λεει και ο φιλος πιο πανω,εχω κοψει δυο ζελατινες με πολυ καλα αποτελεσματα.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ηλεκτρικη σεγα και χαρτοταινια οπως λεει και ο φιλος πιο πανω,εχω κοψει δυο ζελατινες με πολυ καλα αποτελεσματα.
Χρήστο αυτές που έκοψες ήταν Lexan το υλικό τους?
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το ξέρω μαρη αυτό...εχω μιλήσει και με τον γερολυκο, αλλά ήθελα κάτι πιο "ευγενές " εργαλείο από σιδηροπριονα, γιατί θέλω να κάνω πιο design κοψιμο:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το ξέρω μαρη αυτό...εχω μιλήσει και με τον γερολυκο, αλλά ήθελα κάτι πιο "ευγενές " εργαλείο από σιδηροπριονα, γιατί θέλω να κάνω πιο design κοψιμο:D
:disgust::disgust::disgust::disgust:

πιο ντιζάιν κόψιμο θέλει η μούρη σ'
:ll::ll::ll::ll:
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα δεις....αν δεν την κάνω κομμάτια!!
Και Θα ζουλεψεις :p
Το σκέφτομαι από τότε για τη δική μου, αλλά δεν προχώρησα.
Ο λόγος είναι ότι χρησιμοποιώ το μπαράκι της μεγάλης και στη μικρή (έκανα τις ανάλογες τρύπες). Τέλειωσε το "τρέμουλο" και καλύπτει και το GPS - Cell Phone που τα στηρίζω στο μπαράκι (χωρίς να χρειάζομαι το έξτρα ενδιάμεσο που έχεις εσύ). Αν θες να καλύπτει τα gpsια-σμαρτφόνια, μην την κόβεις, ή αν κόψεις θα κόψεις 3-5 πόντους max. No big deal ;)
Aλλιώς θα τα έχεις εκτεθειμένα σε σκόνες, πέτρες του εμπρός κλπ.
Think about it old man ;) u know better! :)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Αν κοβετε σαν plexiglass δεν πρεπει να θελει ηλεκτρικη σεγα.
Καποια που εχω κοψει, ζεσταινετε και ξανακολλαει περνωντας πισω της.
 
Top Bottom