Κόψιμο ζελατίνας

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Το τηλέφωνο δεν με νοιάζει...το gps δεν μασάει
Το ενδιάμεσο μπαράκι είναι must για αυτά όλα.....και ελπίζω να βγει το αποτέλεσμα που φαντάζομαι
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Spam on
Διαβαζοντας τον τιτλο θα εγραφα:
Να αποφύγετε γαλακτοκομικα και λιπαρές ή πλούσιες σε φυτικές ίνες τροφές.
Spam off
:p:D
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Το τηλέφωνο δεν με νοιάζει...το gps δεν μασάει
Το ενδιάμεσο μπαράκι είναι must για αυτά όλα.....και ελπίζω να βγει το αποτέλεσμα που φαντάζομαι
ΟΚ, αμα βγει θα κόψεις και τη δική μ' ;)


Σιγά μη ζουλέψω! Θα μου φτιάξεις μια ίδια:inlove::inlove::inlove::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Spam on
Διαβαζοντας τον τιτλο θα εγραφα:
Να αποφύγετε γαλακτοκομικα και λιπαρές ή πλούσιες σε φυτικές ίνες τροφές.
Spam off
:p:D
Και να τρώτε κρέας.....απο κρεοπωλειο της Πεντέλης :friend:
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Αν κοβετε σαν plexiglass δεν πρεπει να θελει ηλεκτρικη σεγα.
Καποια που εχω κοψει, ζεσταινετε και ξανακολλαει περνωντας πισω της.
αυτα παθαινει οποιος βιαζεται...:p
το εν λογω υλικο θελει -οπως γραφω κ πιο πανω- αργο κοψιμο με στασεις κ συγκεκριμενο τυπο πριονολαμας.
αμα κανεις ολα αυτα δεν εχεις να φοβασαι τπτ...
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
αυτα παθαινει οποιος βιαζεται...:p
το εν λογω υλικο θελει -οπως γραφω κ πιο πανω- αργο κοψιμο με στασεις κ συγκεκριμενο τυπο πριονολαμας.
αμα κανεις ολα αυτα δεν εχεις να φοβασαι τπτ...
Εγω νομιζα οτι αν παω αργα, θα ζεσταθει περισσοτερο.
Θα δοκιμασω.;)
 

GiorgosGS1200

Μέλος
Περιοχή
Πάφος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
R1200GS, 2007
Κωστα, αν δεν θες και πολυ ντιζαιν εχω μια φιμε κοντουλα μαζεμενη της mra που ειναι ο,τι πρεπει γι αυτη τη δουλεια. Εγω δεν με βλεπω να την ξαναβαζω, αμα τη θες πες μου. Να γλιτωσει κι η δικια σου η adv το σφαξιμο.
Αμα δεν τη θελει, διατιθεται σε οποιον αλλον ενδιαφερομενο. Τιμη: ενα φρεντο εσπρεσο σκετο
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Εγω νομιζα οτι αν παω αργα, θα ζεσταθει περισσοτερο.
Θα δοκιμασω.;)
επισης ευλογα θα πει κανεις γιατι λαμες με ψιλα κ πυκνα δοντια κ οχι λαμες με αραια κ χοντρα ωστε να μην κολαει υλικο κ στομωνει...?
σωστα αλλα οχι....:D διοτι..:stop:
τα χοντρα κ αραια δημιουργουν κραδασμους κ ταλαντωσεις που μπορει να ραγισουν το υλικο κοντα στα σημεια κοπης.
ετσι επιλεγουμε τις θεωρητικα ''ακαταλληλες'' λαμες με ψιλα δοντια για αποφυγη ρογμων με προσοχη στην χρηση ωστε να μην ζεσταθουν..;)
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
επισης ευλογα θα πει κανεις γιατι λαμες με ψιλα κ πυκνα δοντια κ οχι λαμες με αραια κ χοντρα ωστε να μην κολαει υλικο κ στομωνει...?
σωστα αλλα οχι....:D διοτι..:stop:
τα χοντρα κ αραια δημιουργουν κραδασμους κ ταλαντωσεις που μπορει να ραγισουν το υλικο κοντα στα σημεια κοπης.
ετσι επιλεγουμε τις θεωρητικα ''ακαταλληλες'' λαμες με ψιλα δοντια για αποφυγη ρογμων με προσοχη στην χρηση ωστε να μην ζεσταθουν..;)
Και χωρις παλινδρομηση.
 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Εγώ πάντως που είχα κοντύνει τη δικιά μου επειδή είχε σπάσει ένα κομματάκι ψηλά , την κούρεψα με τροχό για Ανοξειδοτα ...και μετά την πέρασα με γυαλοχαρτακι για σουλούπωμα ...
Την κατέβασα περίπου 2 cm.
Τώρα , μετά από 4 χρόνια , έχω παρατηρήσει κάποια , σαν ραγισματακια μπορώ να τα περιγράψω στο εσωτερικό της , όχι στο σημείο που έχει κοπεί ...
Δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στους κραδασμούς από τον τροχό που το είχα κόψει ή στους κραδασμούς της μηχανης που έχει υποστεί μέσα σε αυτά τα 4 χρόνια ...
Θα ανεβάσω Φωτό πιο μετά να σας δείξω τα ραγισματακια .
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Κωστα, αν δεν θες και πολυ ντιζαιν εχω μια φιμε κοντουλα μαζεμενη της mra που ειναι ο,τι πρεπει γι αυτη τη δουλεια. Εγω δεν με βλεπω να την ξαναβαζω, αμα τη θες πες μου. Να γλιτωσει κι η δικια σου η adv το σφαξιμο.
Αμα δεν τη θελει, διατιθεται σε οποιον αλλον ενδιαφερομενο. Τιμη: ενα φρεντο εσπρεσο σκετο
Έχουμε φωτο??
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Φτιαχνω φρυδακια ζελατινας τα οποια αφου σημαδεψω με μαρκαδορο τα κοβω με μικρο τροχο στον οποιο βαζω λεπτο δισκο για σιδερα.
Στην συνεχεια λιμαρω αν χρειαστει με απλη λιμα η λεπτο γυαλοχαρτο.
Εχω κανει παρα πολλα και δεν ειχα καμμια ρωγμη.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Καταρχην θελω να ευχαριστησω ολους οσους εκαναν τον κοπο να απαντησουν και να δωσουν την συμβουλη τους και τις γνωσεις!
Μετα απο ενα τηλεφωνο στον γνωστο Πετσαμαν........τα γνωστα καντηλια και ευαγγελια που ριχνει, περασα απο το boxergarage και με τακτοποιησε!

Το πειραμα εγινε σε μια κιτρινισμενη και ταλαιπωρημενη ζελατινα και ο τροπος του πετσακια......μοναδικος!
Παμε σε φωτο-στορυ...

Παιρνουμε μια φαλτσετα, την ζεσταινουμε πολυ καλα και επιχειρουμε στα σημαδια που εχουμε κανει με την χαρτοταινια...:eek:







 

Sevax

Πλανόδιος
Περιοχή
Νεα Σμυρνη
Όνομα
Γιωργος
Μοτό
F800 Κορωνέικο
Μήπως είναι πολυμερισμός του υλικού (πιθανότατα από ήλιο) ;
Πολύ πιθανον Στεφ ... απλα βλεποντας και αλλα Tenere ίδιας χρονολογίας , δεν έχω παρατηρήσει κατι παρόμοιο...
Συνήθως θαμπώνουν.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Η φαλτσετα κοβει την ζελατινα ευκολα
Σαν βουτυρο...οπως ελεγε ο πετσας

Παιρνουμε ενα γιαλοχαρτο και στρωνουμε τα σημεια που κοψαμε





Και βουαλα

 
Top Bottom