Λίμνη Πλαστήρα και όχι μόνο...<<Three HOT days>> !

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Με τους Pourodourous καμιά συγγένεια...???:thumbsdown:
Λόγω ηλικίας δηλαδής...όχι τίποτα άλλο...:roflmao::laugh::roflmao:
Να'στε καλά να γυρνάτε...:ok:
Είναι τα χωμάτινα Παππούδια οι Pourodourous, κατά τα άλλα βεβαίως και έχουμε συγγένεια όπως όλα τα αδέρφια του δρόμου και συναντιόμαστε σε διάφορες φάσεις με τα τους αγαπητούς Pourodourous όπως εδώ που φουλάρουμε παρεούλα :
Ευχαριστούμε Θανάση !
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Χμμμ πού είχαμε μείνει τώρα πούχω χρόνο ?

Α μάλιστα...μετά τον Άγιο Νικόλαο λοιπόν κατηφορίζουμε για Πύλη υπό το άκουσμα περίεργων ήχων, μουγκρητών κλπ.....ρε τι νάναι αυτά ?
Ου ου ου ου ου ου ...αι αι αι αι για......ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ λέμε..

Χα κ@λομέρφυ που μου την είχες κάνει στο ανέβασμα με την κάρτα του διαβόλου, να η διαδρομή στο κατέβασμα προς Πύλη, με 32 G τώρα και πάρε νάχεις ξέρεις τι :


Η ώρα είναι αργάμιση τ' απόγευμα και η κοιλιά των Ινδιάνων βαράει ταμπούρλο...σφαίρα λοιπόν για ΚΕΡΑΜΑΡΙΟ για μάσα....μέχρι και το βίντεο πείνασε και πάει σφαίρα ....
:

Από δω και κάτω χωρίς λόγια (όταν τρώμε δεν μιλάμε το φαγάκι μας κοιτάμε κλπ κλπ που λέγαμε στα πιτσιρίκια μας όταν ήτανε πιτσιρίκια) :





































Αφού την τηλώσαμε, ναρκωμένοι ως βόες με τη νύχτα νάχει πέσει είχαμε μπροστά μας ένα δύσκολο δρομολόγιο σε στενό δρόμο με τις ζελατίνες φουλ στο σκοτωμένο ζούδι και μας ψιλοβγήκανε τα μάτια αλλά φτάσαμε αισίως στο ξενοδοχείο και πέσαμε χορτασμένοι από τα πάντα και με όνειρα μιας υπέροχης μέρας !


Έτσι λοιπόν τελείωσε η δεύτερη μέρα μας.

Και δεν μπορώ να μη μεταφέρω το σχόλιο του σύντροχου Γιώργη για να κλείσουμε καλύτερα τη δεύτερη μέρα :

<<Έτσι, αφού κάναμε και κανα 8άρι χιλιόμετρα παραπάνω για να βρούμε να ανεφοδιάσουμε τον Θείο Σάββα με τσιγάρα, το GPS έβγαλε μια γαμάτη διαδρομή ώστε να μείνουμε σίγουροι πως θα ξερνάγαμε ό,τι φάγαμε προηγουμένως.

Οδηγός εγώ, με την υπόλοιπη παρέα από πίσω και τελευταίο τον Θείο Τομ να βρίζει θεούς και δαίμονες για την κωλο-τεχνολογία του σατανά!, πάνω στα βουνά, μέσα στα σκοτάδια...λακούβες, στροφές, σκατόδρομοι...ήμουν σίγουρος πως θα περνάγαμε και μπροστά από το μοναστήρι της προηγούμενης νύχτας, όπου ευγενικά ο καλός καλόγερος μας έδειξε τον σωστό δρόμο και μας ζήτησε μόνο ένα πράγμα, να περάσουμε να προσκυνήσουμε την επομένη, τώρα μας ξανακοιτούσε από ψηλά να περνάμε πάλι από τον ίδιο δρόμο στα κατασκότεινα και με τα χέρια απλωμένα θα έλεγε "Να ρε μαλακισμένα!"


Έλαβε τέλος και η δεύτερη επεισοδιακή, περιπετειώδης, μη ζεστή ημέρα με καύσωνα...

Ά ρε Ελλαδάρα με τις ομορφιές σου!
>>

Συνεχίζεται....
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Πούχαμε μείνει ?
Αααα μάλιστα στη χώνεψη του βόα και στον ύπνο...ΟΚ συντονιστήκαμε τώρα οπότε πάμε :

Τρίτη μέρα, Κυριακή :

Αφού κοιμηθήκαμε σαν τσιμεντολίθια από την κούραση της προηγούμενης μέρας εγώ και ο Γιώργης ξυπνήσαμε κατά τις 06.30.
Τζορτζίνο κοιμήσου και παρήγγειλα στην πόλη τα προικιά σου...


Κάνουμε το μπανάκι μας, μαζεύουμε, φορτώνουμε οι δύο, καθάρισμα ζελατίνων από τα εκατομμύρια ζούδια και τσουπ 07.20 το πρωινό έτοιμο !


Μήνυμα στους έτερους και οι τρεις καλογέροι της βόλτας επιτίθενται στο πρωινό μέχρι τελευταίας ρανίδας, τόσο γερά που μέχρι τις 18.00 που ξαναφάγαμε εγώ δεν ένιωσα τίποτα !


Κάποια στιγμή κατεβαίνει και ο Τζορτζίνο με κάτι μάτια πρησμένα σαν βατράχι της λίμνης !

Τρώει και αυτός και έτοιμοι.
Πληρώνουμε και καβαλάμε.
Σχεδιασμός μας για την ημέρα αυτός :



Ναι καλά μη φάτε έχει γλάρο για βράδυ.....σιγά που δεν θα κάναμε την επιστροφή βολτάρα ξανά, δε θα χανόμασταν κάμποσες φορές και θα κάναμε μόνο τα 344 χλμ του χάρτη.....να μη χώσαμε κανά 150άρι παραπάνω έτσι για χαβαλέ ?


Ο σχεδιασμός λοιπόν να πάμε από Λουτρά Σμοκόβου, να πιούμε εκεί καφεδάκι και μετά κάμπο, να δούμε Moto GP στη Λαμία και Δομοκούλη, Μπράλο, διαχωρισμός με Τζορτζίνο και εμείς Θήβα και πίσω.

Ξεκινάμε λοιπόν για λουτρά Σμοκόβου όπως είπαμε :

Συντεταγμένοι σαν καλοκουρδισμένο Τάγμα στην γέφυρα του ποταμού Κβάι η κίνησή μας :


Το τηλέφωνο βάραγε που και που και ένιωθα τη δόνηση.....στα παρπάρια μου εγώ τώρα είμαι βόλτα δε πα να βαράτε όσο θέλετε...κατά τα άλλα Call me any time.....

Ο υπολογιστής μου έχει πάρει τα πάνω του και αρχίζουν τα ειδικά εφέ :


Κάναμε και καμιά τσιγαροστάση που και που και τραβάγαμε και καμια φωτό :
















Στο δρόμο ξεσκιστήκαμε να βλέπουμε πολλούς μα πολλούς μα ΑΠΕΙΡΟΥΣ ΠΟΔΗΛΑΤΕΣ ....τι κάνανε ? Προφανώς προπόνηση ..γιατί ? Ποιος ξέρει?
Αυτοί το χαβά τους και εμείς τον δικό μας....


Where do yoy think you going ?
Μα στα λουτρά Σμοκόβου να κάνουμε αναγνώριση για όταν τα χρειαστούμε.....



Και φτάνουμε :



















Αράζουμε να πιούμε το δεύτερο καφεδάκι μας, κάποια εκδήλωση κάνουνε, ξαφνικά αρχίζουν όλοι να σηκώνονται, ψαλμωδίες ιστορίες.....δεν καταλάβαμε τι και πως, ασθενείς και οδοιπόροι (ότι μας βολεύει..) εξαιρούνται
συνεχίσαμε απτόητοι το καφεδάκι μας λες και δεν συμβαίνει τίποτα, αυτοί το χαβά τους επίσης και μεις τον δικό μας..αλήτες μοτοσακόβιοι θάπανε...μπλιάξ......

Ευλόγησον ....αλλά ...το Σταυρό μας πάντως τον κάνουμε πριν καβαλήσουμε κανονικά
τα άλλα τώρα είναι άλλο θέμα......

Καβαλάμε λοιπόν ξανά και συνεχίζουμε.....

Αν θυμάμαι καλά πηγαίναμε με τη βοήθεια του μηχανήματος του διαβόλου, GPS το λένε my ass και σκοπός μας ήτανε όπως είπαμε να βγούμε κατά Λαμία μεριά......

Δρόμο παίρνουμε δρόμο αφήνουμε, ωραίες στροφές, ειδικά εφέ στο βίδεο, slow motion, λήψη των δύο εμπρός συντρόχων και του Θωμάκου από πίσω στον καθρέφτη, ωραιότατα και βγαίνουμε στο μνημείο του πεσόντα αεροπόρου με το αεροπλάνο που όλοι γνωρίζουν όσοι έχουν πάει Καρπενήσι από Προυσό και γυρνάνε από δώθε....

Συνεχίζεται....
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Μετά το άγαλμα και το αεροπλάνο τραβήξαμε σύμφωνα με το μασίνι του διαόλου ένα ωραίο δρομολογιάκι αλλά έξω από μια μονή σταματήσαμε γιατί το κινητό GPS μάρκας Τόμας, είπε ότι θυμάται ότι έχει και κανά 7άρι χιλιόμετρα χώμα.......



Τσιγαράκι, κατουρηματάκι, σύσκεψη και νάσου ένα φορτηγάκι.......
Σταμάτημα, ερώτηση και επιβεβαίωση....ΧΩΜΑ 7 ΧΛΜ......γκλούκ....


Πίσω στα τείχη και ξανά άλλα δεν ξέρω πόσα χλμ αλλά είπαμε ΔΕΝ ΜΑΣ ΧΑΛΑΕΙ αφού βόλτα θέλουμε να κάνουμε και γιαυτό η παρέα είναι ΔΥΝΑΜΗ λέμε !



Πιάνουμε άλλο δρομολόγιο και......Α ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΟΜΟΡΦΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ?



Και ομορφιά και έλατα φουλ και καταρρακτάκια και τι να λέμε τώρα......WISH YOU WERE HERE....


Ερχόμαστε και στα κέφια και αρχίζουμε να ψιλοστρίβουμε και να ίσως το καλύτερο μέχρι τώρα βιντεάκι που τώρα θα το βάλω ατόφιο και μετά θα κοπεί - επεξεργαστεί με slow motion κλπ κλπ εφέ.


Προς το παρόν δείτε το ατόφιο και ένα θα σας πω : από την πολύ ομορφιά κλαίγαμε μέσα από τα κράνη......δείτε (MY WOMAN FROM TOKYO φυσικά γιατί 3 τζαπάνια και μια Ιταλίδα...) :


Το παραπάνω βίντεο τροποποιημένο με εφέ και αργή κίνηση και μην ξεχνάτε να βλέπετε τον καθρέπτη για να τα βλέπετε όλα.... BAD COMPANY σε δράση (τροποποίηση 1) :


Συνεχίζουμε με τροποποίηση 2 και ROCK YOU LIKE A HURRICANE
:


Και η τελευταία :

Και μερικές φωτό από την περιοχή :




Ούφ ΖΕΣΤΑ ο Θωμάς παραπονιέται όπως πάντα, εδώ βρήκαμε να σταματήσουμε? Δε πάμε παραπάνω να δροσιστούμε ?


Τα 3 τρελοκομεία που τα τραβάει το 4ο τρελοκομείο :



Συνεχίζουμε λοιπόν την κάθοδο προς Λαμία αυτή τη φορά με πλοηγό τον Θωμάκο.
Η ώρα έχει αρχίσει και πιέζει επικίνδυνα αφού θέλουμε να δούμε και το Moto Gp.
O δρόμος γεμάτος λακκούβες, μπαλώματα και γενικά δεν ευνοεί και την γρηγορότερη οδήγηση αλλά ότι μπορούμε κάνουμε :


Ο Γιώργης έχει πάρει φωτιά.....η ώρα αδυσώπητα πλησιάζει τις 15.00 και θέλουμε να δούμε και Moto Gp.....
Ο δρόμος πάλι μπαλώματα και διάφορα καλούδια...ανεβάζουμε ρυθμό όσο μπορούμε και πλακωνόμαστε μέσα στα λογικά πλαίσια ασφαλείας :


Μετά από αυτό το στροφιλίκι πιάνουμε καμπίσιες ευθείες οπότε δεν υπάρχει πλέον λόγος ύπαρξης της κάμερας και βγαίνει.

Ο Γιώργης αναβάζει φρενήρη ρυθμό και εξαφανίζεται.
Οι λοιποί στα αυγουλάκια μας....

Κάποια στιγμή βλέπουμε τη Φαίυ σταματημένη σε ένα χωριό και ο Γιώργης μας κάνει νόημα να σταματήσουμε εκεί.
Έχει βρεί καφενεδάκι ..τι καφενεδάκι,αν και μικρό ωραιότατη καφετέρια παρακαλώ με οθόνη καμιά 50αριά ίντζες, σύστημα DOLBY SURROUND και τα συναφή !


Μετά από μια μικρή περιπέτεια παρκαρίσματος των μοτοσακών ανάμεσα στον φίλτατο ΚΑΡΠΟΥΖΙΑ - ΠΕΠΟΝΙΑ και τα συναφή, αράζουμε στην καφετέρια στο τσακ της εκκινήσεως !

Μακρακώμη λοιπόν :









Παραγγέλνουμε εν τω μεταξύ έχοντας εντοπίσει απέναντι και μια σουβλακερή.....

Οι τρεις μας αναψυκτικά και δη λεμοναδίτσες .....
Ο Θωμάς λέει <<Και εγώ λεμοναδίτσα παρήγγειλα και γελάει πονηρά>> ..εγώ το τρώω και του λέω <<άμα δεν ταιριάζαμε δεν θα συμπεθεριάζαμε>>.....


Πού νάξερα ?

Σκάνε μύτη οι λεμοναδίτσες, αρχίζουν να ρουφάνε οι αφυδατωμένοι και......έρχεται ένα παγωτό ΝΑΑΑΑΑ.........


ΡΕ......αυτή είναι η λεμοναδίτσα?
Λέω του Θωμάκου και αυτός γελάει μέχρι θανάτου.....και αρχίζει να τρώει......


Πίνουμε, βλέπουμε, τρώει ο Τόμ και τελειώνει και ο αγώνας ομολογουμένως ωραίος.

Πληρώνουμε και βγαίνουμε έξω με σκοπό να πάμε απέναντι να φάμε στη σουβλακερή.
Αμ δε.....μεσημεριάτικα σας ήρθε να φάτε ρε όργια ?

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΧΕΙ ΣΙΕΣΤΑ.....


Καλά δεν χρειάστηκε πολύ ώρα, κράνη παλάσκες αναλάβετε κλπ και μη τους είδατε μη τους απαντήσατε.

Με συνοπτικές διαδικασίες Λαμία, μετά από το πονηρό σημείο πούπε ο Τζορτζίνο που είχαμε ξαναπεράσει με το Θωμάκο και τσουπ στον Μπράλο.

Σταμάτημα στο χάνι που είχαμε αρχικά συναντηθεί με τον Τζορτζίνο την Παρασκευή και να λέει ο Τζορτζίνο <<άμα ο σκύλος λείπει εγώ δεν τρώω>>.

Άντε ρε συ του λέω,στέκι φορτηγατζήδων είναι, οι φορτηγατζήδες δεν θέλουνε να τους πιάσει κόψιμο και νάχουν να κάνουν 5-6.000 χλμ και τον πείθουμε.....


Παρκάρουμε, αποθέτουμε, αράζουμε,κόβουμε κίνηση και ....ο σκύλος λείπει......


Ο Γιώργης λέει μόνο....<<Ωχ πάλι δίπλα του κάθησα θα με φάει ο καπνός πάλι>>.....


Για το σκύλο.....


Έρχεται ο παις, τι έχει ?
Φασολάδα...

Γίδα βραστή....


ΩΠΑ ΩΠΑ ρε μεγάλε του λέω....νάχε χιόνι να λέγαμε ..τίποτα άλλο έχει?

ΚΕΦΤΕΔΕΣ λέει και όλοι παραγγέλνουμε κεφτέδες που τελικά ήτανε 3 μπιφτέκια με πατάτες....
Και τα υπόλοιπα βέβαια, σαλατικά πατατικά κλπ κλπ.....και περτικαλάδες αφού κόκα κόλα δεεεν είχε...

Τρώμε μια χαρά (ο σκύλος δεν ανακαλύφθηκε) .......
Ο Γιώργης ψαχνει τον σκυλούκο :


Θα σας φλομώσω να εκπαιδευτείτε στο προπέτασμα καπνού ρε :



Δεν έφτανε Η παγωτάρα χωρίς πατάτες να τις κατεβάζει σαν γλάρος δν γινότανε, ρε πού το βάζει αυτό το παιδί το φαί ? Α χα χα χα :



Λογαριασμόοοοοο....έρχεται, 12 ευρώ το κεφάλι.
Μια χαρά για αυτά που φάγαμε και μια χαρά αντί να κάνουμε για Λειβαδιά στην υπερεκτιμημένη <<ΚΡΥΑ>> για σοβλακες.
Υπόψη λοιπόν για το μέλλον χωρίς παραπανίσια χλμ.

Κάπου εκεί χαιρετιόμαστε με τον Γιώργη και κάθε κατεργάρης στον πάγκο του.
Ο Γιώργης μοναχικά και οι λοιποί 3 για Θήβα, Εθνική και πίσω στα τείχη....

Έτσι κάπως τελείωσε και η τρίτη μέρα αυτής της πανέμορφης μικρής περιπέτειας.

Να ευχαριστήσω από καρδιάς πρώτα τους δύο Γιώργηδες που μας δέχθηκαν στην παρέα τους και πούχαν σχεδιάσει την εξόρμηση και όλους μετά για την υπέροχη παρέα καθόλο το τριήμερο που θα μείνει για πάντα χαραγμένο στην μνήμη μου ως ευχάριστη ανάμνηση !

Και σε άλλα τέτοια όμορφα λοιπόν σύντροχοι και οι λοιποί του
την επόμενη φορά μαζί !
 

Savvas62

Μοτοβόλτα = ΙΕΡΗ - ΑΠΑΡΑΒΙΑΣΤΗ και ΑΙΤΙΑ ΠΟΛΕΜΟΥ
Όνομα
Σάββας
Μοτό
HONDA RC 90, HONDA HF-05, HONDA PCX 125+150, YAMAHA CYGNUS
Και μερικά στιγμιότυπα για να κλείσουμε καλύτερα αυτή τη βολτίτσα :

















































 
Top Bottom