Λίστα καταναλώσεων καυσίμου (Μοντέλα έως 2007)

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Οι καταναλώσεις αυτές που γράφει είναι μια χαρά
μην πω μάλιστα ότι είναι και σχετικά ψιλές.

Το μόνο πρόβλημα για μας είναι ότι είναι μετρημένες στη ΓΑΛΛΙΑ
που ο κόσμος αγοράζει αληθινή βενζίνη.

Όσοι λοιπόν βλέπετε ένα +10% - + 20%
Είναι το πόσο μας κλέβουν τα βενζινάδικα
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Εγώ πάντως είμαι πολύ κοντά σε αυτά που βλέπω
Βέβαια βάζω στο ίδιο βενζινάδικο σχεδόν παντα
 

snpl

Μέλος
Περιοχή
Βιβ λα Φρανς
Όνομα
Σπύρος
Μοτό
Teneke II
Οι καταναλώσεις αυτές που γράφει είναι μια χαρά
μην πω μάλιστα ότι είναι και σχετικά ψιλές.

Το μόνο πρόβλημα για μας είναι ότι είναι μετρημένες στη ΓΑΛΛΙΑ
που ο κόσμος αγοράζει αληθινή βενζίνη.
Όχι παντού. Εγώ βλέπω διαφορές στην ποιότητα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο κυρίως όμως στο πετρέλαιο.
Πάντως ένα λόγος για τις διαφορές στην κατανάλωση μπορεί να είναι και τα όρια ταχύτητας και κατά συνέπεια ο τρόπος οδήγησης σε έναν αστικό κύκλο. Πχ Αθήνα κέντρο στους μεγάλους κεντρικούς δρόμους φανάρι σε φανάρι μπορείς να επιταχύνεις παρά πολύ. Εδώ δεν συμβαίνει.
Αντίστοιχα στις εθνικές εδώ γύρω με τόση κάμερα σπάνια θα πας πάνω από 120. Με τέτοιες συνθήκες το xjr μου βγάζει 4.8λ/100χλμ. Στην λίστα το έχει 7.31.
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Όχι παντού. Εγώ βλέπω διαφορές στην ποιότητα από βενζινάδικο σε βενζινάδικο κυρίως όμως στο πετρέλαιο.
Πάντως ένα λόγος για τις διαφορές στην κατανάλωση μπορεί να είναι και τα όρια ταχύτητας και κατά συνέπεια ο τρόπος οδήγησης σε έναν αστικό κύκλο. Πχ Αθήνα κέντρο στους μεγάλους κεντρικούς δρόμους φανάρι σε φανάρι μπορείς να επιταχύνεις παρά πολύ. Εδώ δεν συμβαίνει.
Αντίστοιχα στις εθνικές εδώ γύρω με τόση κάμερα σπάνια θα πας πάνω από 120. Με τέτοιες συνθήκες το xjr μου βγάζει 4.8λ/100χλμ. Στην λίστα το έχει 7.31.
Παίζει και αυτό που λες.
Αλλά δεν είναι μόνο αυτό.
Μόλις βγούμε Βουλγαρία πχ αμέσως βλέπεις διαφορά σε νούμερα (ειδικά αν έχεις σχετικά όργανα στο μηχανάκι)
Αν πας Γερμανία δε, θα κλάψεις! (εγώ δεν πίστευα στα μάτια μου, λες κι άλλαξα όχημα)

Στις ειδήσεις τελευταία μάθαμε και ότι η Γκρικ μάφια έχει βενζινάδικα (λες και δεν το ξέραμε)

Αυτοί πάντως που βλέπουν τις τεράστιες διαφορές είναι αυτοί οι χαβαλέδες που ταξιδεύουν τυχαία εδώ κι εκεί
και τα ντελιβεράκια
Αυτοί δηλαδή που όπου βρίσκουν βάζουν.
Εμένα μου έχει τύχει να βήχει κορόλα 1400 που δεν έχει καν άλογα ε? :brr:
(με κινέζους εργάτες μετράνε ιπποδύναμη)
Μου έχει ανάψει το λαμπάκι του κινητήρα στο ΤDΜ
και γονατίσει το ΧΤ
Άσε που έχω ρωτήσει μέχρι ποια ηλικία μεγαλώνει το ντεπόζιτο
:yew:

Τα τελευταία χρόνια το κόλπο βελτιώθηκε γιατί μπήκαν εταιρικά πρατήρια
αλλά και πάλι έχουμε δρόμο (αν υποθέσουμε ότι υπάρχει πρόθεση να μπει τάξη)
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Άμα η μηχανή μού βγάζει γούστα η κατανάλωση είναι το τελευταίο που με απασχολεί.
Πες σλήθεια Νίκο..
Κάτι τρέχει.
Μαζί με το κρασί βγάζεις και βιοκαύσιμο;;
Λέγε.
Δεν θα το πω πουθενά...
:ha
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άμα η μηχανή μού βγάζει γούστα η κατανάλωση είναι το τελευταίο που με απασχολεί.
Και όποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, πρέπει να σκέφτεται λίγο οικολογικά. Να μολύνει όσο γίνεται λιγότερο την Γή μας.
 

Karellen

Μέλος
Όνομα
Νίκος
Μοτό
Honda Dax 72
Και όποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, πρέπει να σκέφτεται λίγο οικολογικά. Να μολύνει όσο γίνεται λιγότερο την Γή μας.
Η αυξημένη κατανάλωση σε μία σύγχρονη μοτοσυκλέτα δεν συνεπάγεται και αυξημένους ρύπους.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και όποιος δεν έχει οικονομικό πρόβλημα, πρέπει να σκέφτεται λίγο οικολογικά. Να μολύνει όσο γίνεται λιγότερο την Γή μας.





Έχω και άλλα....... αν θες!!!!! :sneaky:
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l





Έχω και άλλα....... αν θες!!!!! :sneaky:
Τα ανωτερω παραδειγματα και φυσικα και πολλα πολλα αλλα σημαινει οτι εμεις οι υπολοιποι το λαθος το ξερουμε...
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα ανωτερω παραδειγματα και φυσικα και πολλα πολλα αλλα σημαινει οτι εμεις οι υπολοιποι το λαθος το ξερουμε...
Δεν υπάρχει σήμερα άμεση και εναλλακτική βιώσιμη πηγή ενέργειας, πέρα απ'τον άνθρακα, το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο!!!!
Με τις "εκπομπές μας" συν το υπόλοιπο διοξείδιο του άνθρακα στην ατμόσφαιρα, είναι περίπου το 0.04% του συνόλου σε αυτόν τον πλανήτη!!!!
Δεν επηρεάζουμε πουθενά και σε τίποτα τον πλανήτη!!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Δεν υπάρχει σήμερα άμεση και εναλλακτική βιώσιμη πηγή ενέργειας, πέρα απ'τον άνθρακα, το πετρέλαιο και το φυσικό αέριο!!!!
Με τις "εκπομπές μας" συν το υπόλοιπο διοξείδιο του άνθρακα στην ατμόσφαιρα, είναι περίπου το 0.04% του συνόλου σε αυτόν τον πλανήτη!!!!
Δεν επηρεάζουμε πουθενά και σε τίποτα τον πλανήτη!!!!
Για να παραχθεί η βενζίνη, έχουν γίνει γεωτρήσεις, μεταφορές του πετρελαίου, διύλιση στα διυλιστήρια, και μεταφορά της βενζίνης στα βενζινάδικα. Και μόνο να αγοράσεις βενζίνη, χωρίς να την κάψεις, έχεις μολύνει το περιβάλλον.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για να παραχθεί η βενζίνη, έχουν γίνει γεωτρήσεις, μεταφορές του πετρελαίου, διύλιση στα διυλιστήρια, και μεταφορά της βενζίνης στα βενζινάδικα. Και μόνο να αγοράσεις βενζίνη, χωρίς να την κάψεις, έχεις μολύνει το περιβάλλον.
Με τι μολύνεται το περιβάλλον;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Top Bottom