Λαμπες Led

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Το κακό είναι ότι δε συνεργάζεται με το κάτοπτρο
μην εισαι τοσο σιγουρος για αυτο...
υποψιαζομαι ενα λαθος...
και επειδη δεν μπορω να τα γραψω , θα στα πω στο τηλεφωνο...:ok:
μετα τα γραφεις εσυ εαν ειναι ...:p:laugh::laugh:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
μην εισαι τοσο σιγουρος για αυτο...
υποψιαζομαι ενα λαθος...
και επειδη δεν μπορω να τα γραψω , θα στα πω στο τηλεφωνο...:ok:
μετα τα γραφεις εσυ εαν ειναι ...:p:laugh::laugh:
Θα σε πάρω εγώ Γιώργη κάποια στιγμη
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
O ανεμιστηρας εχει λογο που υπαρχει αλλιως δεν θα μπαιναν στον κοπο να το βαλουν.Επισης κατα την αποψη μου αυτος ο αερας πρεπει να φευγει.Εγω θα ανοιγα τρυπες σε μερος που δεν ειναι ευκολο να πεταχτουν νερα.Και οταν λεω τρυπες δεν εννοω σε μεγεθος βελονας,

Το αν ειναι αδιαβροχο ειναι κατι που το αναφερει στις προδιαγραφες του.Οι ΙΡ 67 η ΙΡ68 ειναι πολυ καλες προδιαγραφες.Απο εκει και κατω θελει προστασια απο σκονες,νερα και κραδασμους αν ειναι δυνατον.

Πλεον υπαρχουν λαμπες με πολυ μικρο ανεμιστηρακι το οποιο δεν υπερβαινει σε μεγεθος το πισω μερos των συμβατικων λαμπων,δηλαδη κοντα στα 2,5cm.
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
O ανεμιστηρας εχει λογο που υπαρχει αλλιως δεν θα μπαιναν στον κοπο να το βαλουν.Επισης κατα την αποψη μου αυτος ο αερας πρεπει να φευγει.Εγω θα ανοιγα τρυπες σε μερος που δεν ειναι ευκολο να πεταχτουν νερα.Και οταν λεω τρυπες δεν εννοω σε μεγεθος βελονας,

Το αν ειναι αδιαβροχο ειναι κατι που το αναφερει στις προδιαγραφες του.Οι ΙΡ 67 η ΙΡ68 ειναι πολυ καλες προδιαγραφες.Απο εκει και κατω θελει προστασια απο σκονες,νερα και κραδασμους αν ειναι δυνατον.

Πλεον υπαρχουν λαμπες με πολυ μικρο ανεμιστηρακι το οποιο δεν υπερβαινει σε μεγεθος το πισω μερos των συμβατικων λαμπων,δηλαδη κοντα στα 2,5cm.
Σαφως και εχει λογο, αλλα επειδη εχω χρησιμοποιησει πολλες τετοιες λαμπες ο ανεμιστηρας ειναι απλα για να προκαλει ροη αναμεσα στις ψυκτρες ωστε να ψυχει το led και να μην πεφτει η αποδοση του. Δεν ειναι σαν βεντιλατερ να πεταει αερα και να σου κανει φουρνο το καβουκι του φαναριου.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Σαφως και εχει λογο, αλλα επειδη εχω χρησιμοποιησει πολλες τετοιες λαμπες ο ανεμιστηρας ειναι απλα για να προκαλει ροη αναμεσα στις ψυκτρες ωστε να ψυχει το led και να μην πεφτει η αποδοση του. Δεν ειναι σαν βεντιλατερ να πεταει αερα και να σου κανει φουρνο το καβουκι του φαναριου.
Aν ο αερας δεν ανακλυκλωνεται θα ειναι ζεστος.Οι ψυκτρες πρεπει με καποιο τροπο να κρωωσουν.Αν ριχνει ζεστο αερα πως θα κρυωνουν?
 

k0k0s

Μέτζη του νεούκτη
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Μοτό
XTZ750 / DL650 / 1090R / Vespa 50s
Oι ψυκτρες πουθενα δεν κρυωνουν, ουτε στα λεντ, ουτε στους επεξεργαστες των υπολογιστων, ουτε στους ανορθωτες. Οι ψυκτρες αποβαλλουν θερμοτητα. Απλα βοηθανε ενα σκατουλακι τοσο δα πολυ μικρης επιφανειας να αποβαλει θερμοτητα, κανοντας στην ουσια αυτη την επιφανεια πολυ μεγαλυτερη. Και ξαναλεω, και μια ωρα να ειναι αναμμενο ενα τετοιο λεντ (επειδη εχω μιλαω απο εμπειρια) το πιανεις ανετα με τα δαχτυλα απο την περιοχη του ανεμιστηρα/ψυκτρας. Εχει αρκετο αερα μεσα σε ενα φαναρι οπου καποτε εκαιγε μια λαμπα αλογονου στους 150+ βαθμους.

Αν ειναι απο τα αλλου τυπου Led, τα fanless που δεν εχουν ανεμιστηρα τοτε ναι, θες να ειναι εξωτερικα οπωσδηποτε σε χωρο που υπαρχει μια εστω μικρη κινηση αερα, και ας ειναι και ζεστος (πχ χωρος μηχανης αυτοκινητου).
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Η αλήθεια είναι πως δεν έχω δει τις προδιαγραφες.

Με τον Alex990 τα ειχαμε πει, αλλά ο Αλεξ το ειχε μεσα το μηχανακι.
Η ερωτηση μου εγινε, περισσοτερο ως αφορμη για να δω τι γινεται με το καλυμα και εν συνεχεια με τον εξαερισμο, διοτι το καλυμα που εχει πανω εχει σκιστει ελαφρως και φοβαμαι περισσοτερο τις υγρασιες που μπορει να βαλει το φαναρι.

Οποτε αν αλλαξω καλυμα πρεπει να προσεξω..
Στεγανοτητα - εξαερισμο. Αλλα αυτα τα δυο δεν συνδυαζονται.
Κωστα το ενμηστηρακι δεν εχει προβλημα με νερα..
Το επλενα κανονικα.
Εκείνο το κάλυμα που εβαλα ειναι απο ενα φαναρι αυτοκινητου και στην ουσια καλυπτει την τρυπα του φαναριου γυρω απο την λαμπα, για να μην παρει σκονες και υγρασια το φαναρι,
και το ανεμηστηρακι ηταν εξω απο το καλυμα..
Εσκισε γιατι δεν θα ηταν καλη ποιοτητα το λαστιχο..
Σιγουρα θα βρεις τετοια λαστιχο.
Βασικα αν δεις την λαμπα εχει μια πατουρα εκει που κουμπώνει και κλεινει την τρυπα του φαναριου..
Εγω το βρηκα τυχαια και το εβαλα και πριν δεν ειχα θεμα!!
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Κωστα το ενμηστηρακι δεν εχει προβλημα με νερα..
Το επλενα κανονικα.
Εκείνο το κάλυμα που εβαλα ειναι απο ενα φαναρι αυτοκινητου και στην ουσια καλυπτει την τρυπα του φαναριου γυρω απο την λαμπα, για να μην παρει σκονες και υγρασια το φαναρι,
και το ανεμηστηρακι ηταν εξω απο το καλυμα..
Εσκισε γιατι δεν θα ηταν καλη ποιοτητα το λαστιχο..
Σιγουρα θα βρεις τετοια λαστιχο.
Βασικα αν δεις την λαμπα εχει μια πατουρα εκει που κουμπώνει και κλεινει την τρυπα του φαναριου..
Εγω το βρηκα τυχαια και το εβαλα και πριν δεν ειχα θεμα!!
Ναι το ξερω οτι θα βρω λαστιχο αυτο ειναι το ευκολο. Δεν εχω θέμα σε αυτο φιλε. Απλα ειχα λιγο μια ανησυχια για το ποσο ασφαλες ειναι αυτο το ανεμιστηρακι στις εξωτερικες συνθηκες. Ευχαριστω!!
 

Alex990

Μέλος
Περιοχή
Βέροια
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
KTM 990
Ναι το ξερω οτι θα βρω λαστιχο αυτο ειναι το ευκολο. Δεν εχω θέμα σε αυτο φιλε. Απλα ειχα λιγο μια ανησυχια για το ποσο ασφαλες ειναι αυτο το ανεμιστηρακι στις εξωτερικες συνθηκες. Ευχαριστω!!
Αυτα και στο νερο να τα βαλεις δεν εχεουν προβλημα.. ;)
 

lamogio0

Μέλος
Περιοχή
Κιάτο
Όνομα
Bilakos
Μοτό
Ktm 990 Adventure 2009
Suzuki RM450Ζ 2009
Το μόνο σίγουρο πως είναι 100%αδιαβροχα τώρα όσο αναφορά το ελαστικό κάλυμμα εγώ απλά του άνοιξα δύο τρύπες όσο είναι το τελείωμα της κάθε λαμπας εκεί που είναι το ανεμηστηρακι δλδ για να κάνει την δουλειά του χωρίς πρόβλημα και έβαλα το κάλυμμα κανονικά.εαν θες μπορώ να σου στείλω και φωτό να πάρεις μια γεύση αν και δεν είναι και τπτ σοβαρό.
 

Chester24

Fatus Olus
Περιοχή
Πατρα - Σαμος
Όνομα
Κωστας
Μοτό
Yamaha XT660z
Το μόνο σίγουρο πως είναι 100%αδιαβροχα τώρα όσο αναφορά το ελαστικό κάλυμμα εγώ απλά του άνοιξα δύο τρύπες όσο είναι το τελείωμα της κάθε λαμπας εκεί που είναι το ανεμηστηρακι δλδ για να κάνει την δουλειά του χωρίς πρόβλημα και έβαλα το κάλυμμα κανονικά.εαν θες μπορώ να σου στείλω και φωτό να πάρεις μια γεύση αν και δεν είναι και τπτ σοβαρό.
Την έχω βρει την άκρη ήδη!! Ναι Εντάξει δεν είναι και κάτι δύσκολο...
Όπως και να έχει ευχαριστώ!!

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Πολυ καλο προιον,κινεζικο αλλα οχι κινεζια.Κανουν φοβερη δουλεια και ο πωλητης φαινεται αρκετα σοβαρος.Τις εβαλα στο tiger και το αποτελεσμα ηταν καλυτερο απ οτι περιμενα.

Ολα αυτα με λιγοτερα απο 18 ευρω το σετ.

Braveway Official Store
 

ilias.ali

Ready To Race
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Ali
Μοτό
KTM 625 SXC 2004
Πολυ καλο προιον,κινεζικο αλλα οχι κινεζια.Κανουν φοβερη δουλεια και ο πωλητης φαινεται αρκετα σοβαρος.Τις εβαλα στο tiger και το αποτελεσμα ηταν καλυτερο απ οτι περιμενα.

Ολα αυτα με λιγοτερα απο 18 ευρω το σετ.

Braveway Official Store
€ 19,03 53%OFF | Nighteye Led H4 H7 H8 H9 H11 8000LM 50W 6500K Car LED Headlights White Fog Lamps 9005 HB3 9006 HB4 Fog Light Bulbs
Εγώ πάλι εβαλα αυτές και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
€ 19,03 53%OFF | Nighteye Led H4 H7 H8 H9 H11 8000LM 50W 6500K Car LED Headlights White Fog Lamps 9005 HB3 9006 HB4 Fog Light Bulbs
Εγώ πάλι εβαλα αυτές και είμαι παραπάνω από ευχαριστημένος

Στάλθηκε από το DUB-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Aυτες που εβαλες εσυ ειναι ενα τι καλυτερες απο τις δικες μου,γιατι εχουν τα νεου τυπου led και πιστοποιηση ip 68.Ηταν η πρωτη μου επιλογη αλλα κατεληξα στις αλλες γιατι ειναι mini και το πισω μερος δεν προεξεχει απο το πισω μερος του φαναριου.Εχει δηλαδη το μεγεθος της κλασσικης λαμπας.
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Να ρωτησω κατι ρε παιδια Αυτες οι λαμπες αντεχουν κραδασμους σε χωματινη ας πουμε χρηση;
 

rock n rolla_990

Κόπανος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ζ
Μοτό
GS χιλιαδιακοσα
Piaggio Beverly
Vespa PX200E
Aυτες δεν ειναι προδιαγραφες στεγανοποιησης;
Το δευτερο ψηφιο αφορα την αδιαβροχοποιηση! Το 1ο ειναι για στερεα σωματιδια :)
 
Top Bottom