Μανιτάρια....γαρνιρισμενα με λάσπη! The road story

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
τελικα το φθινοπωρο τεινει να ειναι καλυτερο απο την ανοιξη η΄με ξεγελα η δυναμη της συντροφιας..?
ρητορικο το ερωτημα οταν οι φωτο εχουν δωσει ηδη την απαντηση για οσα ελαβαν χωρα εκει κατου/χαμου στον Μωρια...

κυριοι ειστε υπεροχοι!:friendship:
 
Περιοχή
Πάτρα
Όνομα
Θεμιστοκλής
Μοτό
Honda XRV 750 Africa Twin
Sorry για τις φωτό που δεν φαίνονταν έγινε διόρθωση...

Κυριακή ξυπνητήρι στις 05:30. Ξύπνημα, καφές, μάζεμα των απαραίτητων, δέσιμο στη μηχανή.
06:30 Αναχώρηση από Πάτρα και γλυκές καλημέρες με την ομίχλη και την υγρασία του 111.
07:30 Άφιξη στη Φολόη. Την ηρεμία του πρωινού στο χωριό διέκοπταν κάτι κοκόρια και κάτι υπόκωφα ροχαλητά.
Υπομονή μέχρι να ξυπνήσουν οι πρώτοι από τους λασπωμένους...


[/IMG]

Ελέω απουσίας φωτογραφικής κανονικής (ξέρετε αυτές με τους φακούς) αρκέστηκα στο κινητό και από αυτό όχι πολλά πράγματα αφού εφησυχάστηκα με το μεράκι των υπολοίπων...

Κάτι πορτοκαλί πέρασε από δίπλα μου με ταχύτητα...



Το Δρυόδασος...



Η Κυριακάτικη πρωινή Σύναξις...



Από τη διαδρομή δεν έχω σχεδόν τίποτα μόνο από μια στάση για τσιγάρο που κάναμε...




Στάση στην Ανδρίτσαινα για φαγητό με έναν Πατσά ΦΑΡΜΑΚΟ




Και τώρα ξεκινάνε τα δύσκολα για το μυαλό. Η επιστροφή για Πάτρα. Η εθνική είναι αποκλεισμένη ως μέσο διέλευσης εδώ και χρόνια από το μυαλό μου. Οπότε χάρτες και μια γραμμή ευθεία (σχεδόν) από Ανδρίτσαινα για Πάτρα.Η ώρα 17.00.

Αφού χαιρέτησα συνοδοιπόρους και ταβερνιάρηδες, αναχώρησα κόβοντας από Ανδρίτσαινα για Δαφνούλα-Λιοδώρα-Μπερτσιά.Εκεί συναντώ τον δρόμο που συνδέει Ολυμπία με Τρίπολη.Στόχος να κινηθώ προς Τουμπίτσι -Βούτσι - ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ (το τονίζω γιατί είναι τόπος καταγωγής) -Βιδιάκι- Καρδαρίτσι και τέλος Τριπόταμα, ώστε να συνδεθώ με 111 και γυρίσω Πάτρα.

Έλα όμως που το χώμα ΠΟΤΕ δεν είναι αρκετό. Έλα όμως που στη Μπερτσιά μας βρήκε το σκοτάδι. Έλα όμως που πρέπει να κάνουμε απόσβεση και την περιουσία των 20 ευρώ που δώσαμε για τα led προβόλια.

Μ΄αυτά και μ΄αυτά και με τα αγροτικά να πηγαινοέρχονται γεμάτα με σακιά για τα λιοτρίβια, έστριψα στο χωριό Ράχες και μέσω της Γορτυνιακής Κάπελης ,που μαζί με τον Ερύμανθο ποταμό είναι το φυσικό σύνορο μεταξύ Αρκαδίας και Ηλείας, κατέληξα μετά από 15 περίπου χλμ χώματος στο Βιδιάκι.


Fear of the dark...




Eκεί μετά από κανα δυό τσιγάρα και έναν "Ιαβέρη" είπα να πιάσω άσφαλτο για Τριπόταμα.



Ε αυτό ήταν αφού τη γλιτώσαμε από το χώμα, γίναμε μούσκεμα στην άσφαλτο, καθώς στα Λάμπεια Όρη οι κεραυνοί ξεπρόβαλαν και ένα διαρκές σπρέυ βροχής με συνόδευσε μέχρι την Πάτρα.

Ώρα επιστροφής Αργάμισυ...

Ευχαριστώ για την παρέα και την βόλτα και να ΄μαστε καλά να ξανανταμώσουμε...
 

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
Όταν το ημερολόγιο δείχνει ήδη Τετάρτη αλλά στο μυαλό σου έχεις ακόμα εικόνες και αρώματα σαββατοκύριακου. Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που συνταξιδεψαμε το υπέροχο αυτό σαββατοκύριακο για την υπομονή και την κατανόηση τους. See you soon boys


Στάλθηκε από το WAS-LX1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Καλημέρες!

Ένα βίντεο και από εμέ :)

 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εγω δεν εβγαλα φωτο οταν ειδα Χαλατση και Μανιακ με τα εργαλεια ανα χειρας :ok: :cool: ειχα παρει μαζι την Canon G17 αλλα την αφησα ολο το διημερο στην τσαντα ωμου που φοραγα :rolleyes: Εβγαλα ελαχιστες με το κινητο, καποιες απο τις οποιες ανεβασα στο αλλο νημα "της ανταποκρισης". Βαζω οτι εχω και εδω.


Σ'αυτη τη σταση διαπιστωσαμε οτι ειχε θεμα η πισω αναρτηση του Χαλα(τ)ση.




Δευτερη σταση πιο αργα το απογευμα.




Στο φανταστικο απο χρωματα Πλανητερο η εντροπια του συστηματος αυξηθηκε καθως το μπροστινο του 640 Adv του Φοινικα εχανε αερα o_O




Ομως το ξεματιασμενο απο την κυρα-Λενη-της-Ελατης 690 του Γατουλη δουλευε ρολοϊ :ok: και το καμαρωνουμε δυο μας :cool:




Αργα το απογευμα του Σαββατου στην Κλειτορια με Μαθο και Δασικο, ο τελευταιος εσκασε κατα τυχη για Μαθο και ειδε τα μηχανακια μας στην πλατεια!! :yew:




Εδω η κορη του Μαθο ηθελε ν'ανεβει σε μηχανακι και απ'ολα διαλεξε το "ψοφιμι" το Αλπ :woot: Της αρεσε μαλλον το "κατσαρολι" χρωμα :D




Πρωι Κυριακης στο δρυοδασος της Φολοης, δρομοι.. :cool:







Και η φοβερη και τρομερη παρεα παρατεταγμενη - ο Jotor ειναι στη δευτερη μονο γιατι εβγαζε κι'αυτος.







Αργα απογευμα Κυριακης και ενω οι αλλοι επισκευαζουν το ψυγειο του Χαλα(τ)ση, καποιοι απο τους υπολοιπους εχουμε κανει καποια ωραια κομματια - οι Μανιακ, Ιλαϊ, Θεμης, Γατος, Κοραξ, Βερναρδος και γω. Εχει λοιπον παρει παραμαζωμα ο Μανιακ ενα συρματοπλεγμα o_O - που ητανε εκει επειδη ο δρομος δεν περναγε παρακατω - και εχουμε προχωρησει να δουμε αν βγαινει :rolleyes:

Εχει παει λοιπον ο Θεμης να καθαρισει το περασμα σε μια στροφη χαλασμενη απο νερα που ειχε και κοτρωνια για να προχωρησει ο Μανιακ να δει αν βγαινει στον απο πανω δρομο - δεν εβγαινε τελικα αλλα ο Μανιακ πηγε και τοψαξε με τη νταλικα, ρισπεκτ! :ok: :D







Ητανε υπεροχα παιδια, απολαυσα την καθε στιγμη! :ok: :cool: :yew: Αντε και στις επομενες!! :friendship:
 
Τελευταία επεξεργασία:

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
2 μικρές διορθώσεις.. :D
Η πρώτη στάση ήταν η ανάρτηση του χαλα(τ)ση...καπουτ:D
Τους βράχους από το Ρέμα τους έβγαλε ο Θέμης....ο Γιάννης είχε φύγει από το Σάββατο :p

Γιώργη...εισαι ωραίος τύπος ρε φίλε και να ξέρεις ότι όσο "τσιτωνεις" στα πειράγματα μας, τόσο θα σε πειράζουμε.....γιατι είσαι και είμαστε "παιδια":friendship:
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
2 μικρές διορθώσεις.. :D
Η πρώτη στάση ήταν η ανάρτηση του χαλα(τ)ση...καπουτ:D
Τους βράχους από το Ρέμα τους έβγαλε ο Θέμης....ο Γιάννης είχε φύγει από το Σάββατο :p
Ναι, ναι, σωστα :ok: Οσο για τους βραχους/Θεμη, το διορθωσα πριν απαντησεις ;) :D

Γιώργη...εισαι ωραίος τύπος ρε φίλε και να ξέρεις ότι όσο "τσιτωνεις" στα πειράγματα μας, τόσο θα σε πειράζουμε.....γιατι είσαι και είμαστε "παιδια":friendship:
Ε ναι ρε συ, αυτο μας σωζει! :ok: :cool:

Αλλα τερμα το political correctness απο μενα, θα τ'ακουτε εσυ κι'ο Φοινικας απο τωρα :D :p
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Επίσης να σημειώσω οτι η φωτογραφική σου Γιώργη είναι G16...
G17 δεν έχει βγει ακόμα...:D:p
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Επίσης να σημειώσω οτι η φωτογραφική σου Γιώργη είναι G16...
G17 δεν έχει βγει ακόμα...:D:p
Είναι πολύ μπροστά λεμεεεεεε....:D

Σοβαρά τώρα και άσχετα με την βόλτα μας, νομίζω ότι η g16 είναι ότι καλύτερο από compact φωτογραφική μηχανή!
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Είναι πολύ μπροστά λεμεεεεεε....:D

Σοβαρά τώρα και άσχετα με την βόλτα μας, νομίζω ότι η g16 είναι ότι καλύτερο από compact φωτογραφική μηχανή!
Και εγω το ιδιο πιστεύω ...........
 

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Σοβαρά τώρα και άσχετα με την βόλτα μας, νομίζω ότι η g16 είναι ότι καλύτερο από compact φωτογραφική μηχανή!
Και εγω το ιδιο πιστεύω ...........
Και εγώ πιστευω το ίδιο με εσένα που πιστεύεις το ίδιο με τον Κυρ Κώστα .
τς τς τς:hh:...www.asxetoi.net & www.loutsosplaki.com :fly:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Άργησα αλλά τα κατάφερα!

Credits to @jotor για το βίντεο και την οδήγηση βεβαίως βεβαίως :ok:

Εννοείται ότι ΑΥΡΙΟ έκανα πάλι αυτήν τη βόλτα.

 

tripper.gr

Μέλος
Επαγγελματίας
Περιοχή
ΛΑΡΙΣΑ
Όνομα
Γούλας Θάνος
Μοτό
KTM 990R
Αυτά είναι , σε προκαλούν να φύγεις σφαίρα για τα χώματα. Η βόλτα πρέπει να ήταν ιδανική-συλλεκτική με τέτοιο team!!!
Σας την έφερε το 690 του γάτου φαντάζομαι!!Εκεί που λέγατε τώρα κάτι θα πάθει αυτό μοίραζε χαμόγελα!!!Ηρθε η δικαίωση επιτέλους και πιστεύω πως θα τον αποζημίωσε τον αναβάτη του!!!Πάντα τέτοια!!!
Για τις φωτο δεν λέω τίποτα απλά απολαμβάνω!!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αυτά είναι , σε προκαλούν να φύγεις σφαίρα για τα χώματα. Η βόλτα πρέπει να ήταν ιδανική-συλλεκτική με τέτοιο team!!!
Σας την έφερε το 690 του γάτου φαντάζομαι!!Εκεί που λέγατε τώρα κάτι θα πάθει αυτό μοίραζε χαμόγελα!!!Ηρθε η δικαίωση επιτέλους και πιστεύω πως θα τον αποζημίωσε τον αναβάτη του!!!Πάντα τέτοια!!!
Για τις φωτο δεν λέω τίποτα απλά απολαμβάνω!!!
Θάνο η βόλτα ηταν φοβερη. Αν και δεν ειχε πολυ λασπη, τουλαχιστον οι διαδρομες του Σαββάτου που ακολούθησα εγώ, είχε το χαρακτήρα της.

Βασικά η κάθε χωμάτινη έχει ιδιαίτερο χαρακτήρα...είναι το χώμα, η παρέα που θα τύχει να βοηθήσει ο ένας τον άλλον, η τεχνική οδήγηση και οι τοποθεσίες που την κάνουν ξεχωριστή.

Ο Γάτος....τώρα που το έχει φτιάξει το εργαλείο δεν ξαναπαθαίνει τίποτα.
 

jotor

Μέλος
Περιοχή
κρανίδι
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
990 adventure 2008
Άργησα αλλά τα κατάφερα!

Credits to @jotor για το βίντεο και την οδήγηση βεβαίως βεβαίως :ok:

Εννοείται ότι ΑΥΡΙΟ έκανα πάλι αυτήν τη βόλτα.

Πολύ "σκοτεινή " η επιλογή της μουσικής επένδυσης του βίντεο! Μήπως υπονοεί κάτι για τα φώτα του ΚΤΜ μου
 
Top Bottom