Μεταβίβαση online?

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι το έκανα εγώ δύο φορές, είναι πολύ εύκολο και σε πάει η ιστοσελίδα βήμα βήμα.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Να σημειωθεί εδώ πως στο υπουργείο στο Παπάγου, μου ζήτησαν εκτυπωμένη όλη την αίτηση που έκανα,ένα control+p στη σελίδα του gov, την άδεια και ενα χαρτι ακόμη για να το ολοκληρώσω. Επρεπε να ξαναπεριμένω σε μια δυο ουρές Απότέλεσμα: Εγινε ηλεκτρονικά η μεταβίβαση αλλά όχι και τόσο 'online' οπως περίμενα.
 

georgeps

Μέλος
Περιοχή
Mother Earth
Όνομα
George
Μοτό
CL500?
Πρεπει να πας και υπουργειο δλδ? Η απλα οταν πας να παραλαβεις την αδεια τους πας κ κανα χαρτι?
Εκανα μεταβίβαση αμάξι απο συγγενή μου, οπότε έκανα τις διαδικασίες για 2 ατομα. Αλλά έπρεπε να πάω μια φορά να καταθέσω την αίτηση, να δώσω την άδεια , και τα εκτυπωμένα εγγραφα και μετά αλλη μια για την παραλαβή.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ο αγοραστής πρέπει να εκτυπώσει δύο έγγραφα και μαζί με την άδεια υπογεγραμμένη να τα καταθέσει στην περιφέρεια του. Θα χρειαστεί άλλη μια επίσκεψη εκεί για παραλαβή.

Ο άλλος τρόπος είναι να πας σε έναν διεκπεραιωτή να δώσεις ένα 50αρικο έξτρα και να την έχεις την επόμενη μέρα.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ναι απλα παίρνεις την άδεια σε κάνα δίμηνο, βέβαια μπορείς να κυκλοφορείς κανονικά.
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
πας σε έναν διεκπεραιωτή να δώσεις ένα 50αρικο έξτρα και να την έχεις την επόμενη μέρα.
Πολύ ακριβούς διεκπαιρεωτές έχετε... :UH:


Τελικά όσο και ηλεκτρονικές να γίνονται οι διαδικασίες, ο καρεκλοκένταυρος δημόσιος υπάλληλος καλά κρατεί... :mad:
 

2wheeler

Μέλος
Όνομα
Τασος
Μοτό
F800GS, RSV MILLE
Μου φαίνεται αυτα τα ονλινιλικια είναι για να μην τρώμε προστίματα από την ΕΕ και να κάνουν λιγότερη δουλειά οι δημόσιοι... Τα ιδια μου λέει και ο λογιστής μου... κανουν ηλεκτρονικα την διαδικασία (γενικα λεμε) και μετα πανε και στην εφορια και τα ξανακάνουν!!
 

blast

Μέλος
Περιοχή
Βολος
Όνομα
Άκης
Μοτό
Ténéré 700
Drz 400
Την έκανα κ εγώ την διαδικασία είναι πολύ εύκολη! εμένα μου ζήτησαν εκτυπωμένο το αποδεικτικό πληρωμής τις τράπεζας για τα τέλη μεταβίβασης !
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Είναι στάνταρ το τι χρειάζεται, αναγράφεται και στο gov, ο αγοραστής θέλει τυπωμένη την απόδειξη του παραβόλου, τυπωμένη την αίτηση μεταβίβασης και συμπληρωμένη την πρωτότυπη άδεια με τα στοιχεία του στο σημείο της μεταβίβασης και τις σχετικές υπογραφες.
Στην αγ. Παρασκευή αν πας νωρίς, περιμένεις 20 λεπτά και παίρνεις επιτόπου τη νέα άδεια.
Υπόψη ότι να γίνει η μεταβίβαση θα πρέπει να είναι οκ από τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
....Υπόψη ότι να γίνει η μεταβίβαση θα πρέπει να είναι οκ από τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια.
Βεβαίωση ΚΤΕΟ χρειάζεται όχι ασφάλεια.
Ασφάλιση γίνεται εκ νέου μετά την μεταβίβαση από τον νέο ιδιοκτήτη.
 

Ricos_7

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Θεόδωρος
Μοτό
Aprilia Dorsoduro 1200cc
Το έκανα τον περασμένο Σεπτέμβριο και ήταν πολύ απλό. Έγινε όλη η μεταβίβαση ηλεκτρονικά από τον πωλητή και μένα ως αγοραστή. Μετά ο πωλητής δεν κάνει τίποτα.
Έκανα μία επίσκεψη στην περιφέρεια μου (Άλιμος), χωρίς να περιμένω πάνω από 5 λεπτά, καταθεσα τα χαρτιά και μετά από 2 ημέρες πήρα την άδεια χωρίς ταλαιπωρία από την ίδια περιφέρεια.
Γλύτωσα το 50αρικο του διεκπεραίωτη, μιας και ειπα να δοκιμάσω την διαδικασία. Ευτυχώς που το έκανα γιατί ήταν γελοία απλό.
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Βεβαίωση ΚΤΕΟ χρειάζεται όχι ασφάλεια.
Ασφάλιση γίνεται εκ νέου μετά την μεταβίβαση από τον νέο ιδιοκτήτη.
Πριν λίγες ημέρες για μεταβίβαση αυτοκινήτου, στην αρχική οθόνη μου έβγαζε ανασφάλιστο και δε με άφηνε να προχωρήσω.
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Πριν λίγες ημέρες για μεταβίβαση αυτοκινήτου, στην αρχική οθόνη μου έβγαζε ανασφάλιστο και δε με άφηνε να προχωρήσω.
Τον περασμένο Αύγουστο που έκανα μεταβίβαση μοτοσυκλέτας σε γραφείο συγκοινωνιών δεν ζητήθηκε ασφαλιστήριο από τον πωλητή.
 

Giokas

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Xsr 125 '22
Τελικά ξέρουμε αν για πώληση μοτοσυκλέτας, εκτός από ΚΤΕΟ σε ισχύ και πληρωμένα τέλη, χρειάζεται να είναι ασφαλισμένη ήδη η μηχανή ή δεν είναι απαραίτητο;
 

zanny

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στάθης
Μοτό
Husqvarna TE630
KTM EXC-F 500
Τελικά ξέρουμε αν για πώληση μοτοσυκλέτας, εκτός από ΚΤΕΟ σε ισχύ και πληρωμένα τέλη, χρειάζεται να είναι ασφαλισμένη ήδη η μηχανή ή δεν είναι απαραίτητο;
Μπαίνοντας στο gov.gr στις πληροφορίες οχήματος, θα δεις ένα τέτοιο πινακάκι.
Αν κάτι από αυτά δεν είναι τσεκαρισμένο, δε σε αφήνει να προχωρήσεις σε αίτηση μεταβίβασης.

 

man25

Μέλος
Όνομα
Dimitris
Μοτό
Vespa P150X 1980
Τελικά ξέρουμε αν για πώληση μοτοσυκλέτας, εκτός από ΚΤΕΟ σε ισχύ και πληρωμένα τέλη, χρειάζεται να είναι ασφαλισμένη ήδη η μηχανή ή δεν είναι απαραίτητο;
Στο μηχανολογικό που έκανα μεταβίβαση αυτοκινήτου πάντως, δε μου ζήτησαν ασφάλεια.
 
Top Bottom