Μηχανές και ξωκλήσια

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Οι Κριεκουκιωτες πάντα έχουν τα εξωκλήσια τους περιποιημένα.

Σχολασμα από δουλειά κ στάση να ανάψω ένα καντηλακι, το κυρίως καντήλι δύσκολα θα το βρεις σβηστό.
Άγιος Γεώργιος στον δρόμο από Δάφνη προς Ερυθρές.
Χρονολογία δεν ξέρω.


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Λοιπόν το κάθε εκκλησάκι θα το βάζω στο <Μηχανές και ξωκλήσια> μετά στο <Δείξε τη βόλτα σου> και τέλος στο <Σημεία για κατασκήνωση>.:D
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Άλλο ένα κρυμμενο παλαιό εξωκλήσι που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε.
Απλά έτυχε μετά από χρόνια που περνάω τα μέρη να δω κάτι ψηλά που μου τράβηξε το ενδιαφέρον κ αμέσως κατάλαβα τι ήταν.
Ο δρόμος λίγο απαιτητικός.



αυτή η πόρτα σίγουρα δεν φτιάχτηκε για ψηλούς


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Εγώ λέω να βάζετε και συντεταγμένες, για να μπορεί όποιος θέλει να τα βρει και να τα επισκεφτεί.

Να γράψω και εδώ, ότι το OsmAnd+ έχει όλες τις εκκλησίες και τα ξωκλήσια της Ελλάδας με τα ονόματά τους. Και μόνο για αυτό, αξίζει να το έχετε στο κινητό σας.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Άλλο ένα κρυμμενο παλαιό εξωκλήσι που δεν είχα ιδέα ότι υπήρχε.

Αυτή η πόρτα σίγουρα δεν φτιάχτηκε για ψηλούς


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πρέπει να είναι λογικά, πολύ παλιό εκκλησάκι!!!! Ίσως από την περίοδο της τουρκοκρατίας!!!!
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πρέπει να είναι λογικά, πολύ παλιό εκκλησάκι!!!! Ίσως από την περίοδο της τουρκοκρατίας!!!!
Τα πολύ παλιά είναι βυζαντινά, πολύ πριν την τουρκοκρατία.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Πρέπει να είναι λογικά, πολύ παλιό εκκλησάκι!!!! Ίσως από την περίοδο της τουρκοκρατίας!!!!
Κ εμένα αυτή την εντύπωση μου έδωσε κ αυτό κ του Αγίου Γεωργίου πιο πάνω.
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Τα πολύ παλιά είναι βυζαντινά, πολύ πριν την τουρκοκρατία.
Το εξωτερικό του τρουλου εδώ στον Άγιο Γεώργιο θυμίζει κάτι από βυζαντιο.
Οι Κριεκουκιωτες πάντα έχουν τα εξωκλήσια τους περιποιημένα.

Σχολασμα από δουλειά κ στάση να ανάψω ένα καντηλακι, το κυρίως καντήλι δύσκολα θα το βρεις σβηστό.
Άγιος Γεώργιος στον δρόμο από Δάφνη προς Ερυθρές.
Χρονολογία δεν ξέρω.


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Τα πολύ παλιά είναι βυζαντινά, πολύ πριν την τουρκοκρατία.
Αναφέρθηκα στην τουρκοκρατία, γιατί εκείνα τα "χρόνια" έφτιαχναν πολύ χαμηλές πόρτες στις εκκλησίες μας.
Ο λόγος ήταν για να μην μπαίνουν μέσα στις εκκλησίες με τα άλογα οι τουρκοι!!!
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Αναφέρθηκα στην τουρκοκρατία, γιατί εκείνα τα "χρόνια" έφτιαχναν πολύ χαμηλές πόρτες στις εκκλησίες μας.
Ο λόγος ήταν για να μην μπαίνουν μέσα στις εκκλησίες με τα άλογα οι τουρκοι!!!
Επίσης για την ιστορία οι Τούρκοι δεν πείραζαν εκκλησία που ήταν του Αγίου Γεωργίου.
 

sugariasgeorge

οδηγος της γλυκοΓιωργαινας
Περιοχή
ΝΑΥΠΛΙΟ
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟΣ
Μοτό
AFRICA TWIN XRV750

BETA 300 RR (se)
Για πες!!!! :thinking:
Το 963 μ.Χ., επί Βυζαντίου ακόμα, ένας Βοσκός είδε στον ύπνο του τον Άγιο Γεώργιο. Εκείνος του είπε να πάει σε ένα βουνό και να σκάψει εκεί που θα ακούσει τα «κουδούνια». Ο βοσκός έσκαψε και βρήκε την εικόνα του. Η εικόνα του έμεινε άφθαρτη και ο βοσκός του αφιέρωσε μια μονή. Πήρε το προσωνύμιο «Ο Άγιος Γεώργιος ο Κουδουνάς» και η εικόνα του βρίσκεται σήμερα στην Πρίγκηπο, το μεγαλύτερο νησί από τα Πριγκηπονήσια στον Μαρμαρά.
Το παράξενο είναι πώς κάθε χρόνο, περισσότεροι από 250.000 Τούρκοι, συρρέουν στο μοναστήρι και προσκυνούν την εικόνα του. Οι λόγοι που τόσοι Τούρκοι πιστεύουν στον Άγιο Γεώργιο είναι τρεις.
Πρώτος και βασικότερος; Πιστεύουν στα θαύματα του Αγίου Γεωργίου, τα οποία όπως λένε συμβαίνουν σε όσους πιστεύουν σε αυτόν, ανεξαρτήτως θρησκείας. Οι Τούρκοι γράφουν σε ένα χαρτάκι την ευχή τους και την αφήνουν στον μοναστήρι. Ως αντάλλαγμα παίρνουν ένα κουδούνι, το οποίο επιστρέφουν όταν πραγματοποιηθεί η ευχή. Και όλο και περισσότεροι, αναφέρουν ότι αυτό που ζήτησαν συνέβη.

Δεύτερον, το πράσινο χρώμα της στολής του, είναι για τους μουσουλμάνους το χρώμα της ζωής. Δηλαδή ιερό.

Και τρίτον, ειδικά οι Τούρκοι της Κωνσταντινούπολης, στην όψη του τροπαιοφόρου με το ξίφος πάνω στο άλογο, ένιωθαν πάντα έναν φόβο.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Το 963 μ.Χ., επί Βυζαντίου ακόμα, ένας Βοσκός είδε στον ύπνο του τον Άγιο Γεώργιο. Εκείνος του είπε να πάει σε ένα βουνό και να σκάψει εκεί που θα ακούσει τα «κουδούνια». Ο βοσκός έσκαψε και βρήκε την εικόνα του. Η εικόνα του έμεινε άφθαρτη και ο βοσκός του αφιέρωσε μια μονή. Πήρε το προσωνύμιο «Ο Άγιος Γεώργιος ο Κουδουνάς» και η εικόνα του βρίσκεται σήμερα στην Πρίγκηπο, το μεγαλύτερο νησί από τα Πριγκηπονήσια στον Μαρμαρά.
Το παράξενο είναι πώς κάθε χρόνο, περισσότεροι από 250.000 Τούρκοι, συρρέουν στο μοναστήρι και προσκυνούν την εικόνα του. Οι λόγοι που τόσοι Τούρκοι πιστεύουν στον Άγιο Γεώργιο είναι τρεις.
Πρώτος και βασικότερος; Πιστεύουν στα θαύματα του Αγίου Γεωργίου, τα οποία όπως λένε συμβαίνουν σε όσους πιστεύουν σε αυτόν, ανεξαρτήτως θρησκείας. Οι Τούρκοι γράφουν σε ένα χαρτάκι την ευχή τους και την αφήνουν στον μοναστήρι. Ως αντάλλαγμα παίρνουν ένα κουδούνι, το οποίο επιστρέφουν όταν πραγματοποιηθεί η ευχή. Και όλο και περισσότεροι, αναφέρουν ότι αυτό που ζήτησαν συνέβη.

Δεύτερον, το πράσινο χρώμα της στολής του, είναι για τους μουσουλμάνους το χρώμα της ζωής. Δηλαδή ιερό.

Και τρίτον, ειδικά οι Τούρκοι της Κωνσταντινούπολης, στην όψη του τροπαιοφόρου με το ξίφος πάνω στο άλογο, ένιωθαν πάντα έναν φόβο.
Είσαι ωραίος! :ok:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Για πες!!!! :thinking:
Το 963 μ.Χ., επί Βυζαντίου ακόμα, ένας Βοσκός είδε στον ύπνο του τον Άγιο Γεώργιο. Εκείνος του είπε να πάει σε ένα βουνό και να σκάψει εκεί που θα ακούσει τα «κουδούνια». Ο βοσκός έσκαψε και βρήκε την εικόνα του. Η εικόνα του έμεινε άφθαρτη και ο βοσκός του αφιέρωσε μια μονή. Πήρε το προσωνύμιο «Ο Άγιος Γεώργιος ο Κουδουνάς» και η εικόνα του βρίσκεται σήμερα στην Πρίγκηπο, το μεγαλύτερο νησί από τα Πριγκηπονήσια στον Μαρμαρά.
Το παράξενο είναι πώς κάθε χρόνο, περισσότεροι από 250.000 Τούρκοι, συρρέουν στο μοναστήρι και προσκυνούν την εικόνα του. Οι λόγοι που τόσοι Τούρκοι πιστεύουν στον Άγιο Γεώργιο είναι τρεις.
Πρώτος και βασικότερος; Πιστεύουν στα θαύματα του Αγίου Γεωργίου, τα οποία όπως λένε συμβαίνουν σε όσους πιστεύουν σε αυτόν, ανεξαρτήτως θρησκείας. Οι Τούρκοι γράφουν σε ένα χαρτάκι την ευχή τους και την αφήνουν στον μοναστήρι. Ως αντάλλαγμα παίρνουν ένα κουδούνι, το οποίο επιστρέφουν όταν πραγματοποιηθεί η ευχή. Και όλο και περισσότεροι, αναφέρουν ότι αυτό που ζήτησαν συνέβη.

Δεύτερον, το πράσινο χρώμα της στολής του, είναι για τους μουσουλμάνους το χρώμα της ζωής. Δηλαδή ιερό.

Και τρίτον, ειδικά οι Τούρκοι της Κωνσταντινούπολης, στην όψη του τροπαιοφόρου με το ξίφος πάνω στο άλογο, ένιωθαν πάντα έναν φόβο.
Στα μετέφερε ο γλυκό Γιώργης.:)
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Αγία Μαρίνα.
Ακόμα ένα παλιο εξωκλήσι στο δρόμο ανάμεσα Δάφνη κ Ερυθρές.


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Άγιος Αντώνιος.
Έξω από τις Ερυθρές με θέα τον Κιθαιρωνα.




Λίγο πιο πέρα ο
Άγιος Φανούριος.


Στάλθηκε από το SM-A346B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom