Μηχανές και ξωκλήσια

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Καλημέρα Γιώργο.
Ευθύνεσαι για αρκετά waypoint στο gps μου.
Ευθύνεσαι και για σχέδια εκδρομής / αναζήτησης στα μέρη σου.
Να σε καλά!
Καθυστέρησε κανά χρόνο να έρθεις προς τα εδώ, γιατί υπάρχουν ακόμη πολλά ενδιαφέροντα σημεία που θα ανεβάσω ακόμη.:D
Ανεβάζω μόνο σε όσα πηγαίνω τώρα. Και τα καλύτερα, σε αυτά που έχω πάει παλιότερα πολλές φορές, δεν τα έχω ανεβάσει ακόμα γιατί ψάχνω για νέα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Απέναντι από τους Άγιους Ανάργυρους που έβαλα πιό πάνω, στην κορυφή ενός λόφου υπάρχει ο Προφήτης Ηλίας,
Ανάμεσα στους Ανάργυρους και στο Ηλία, μεσολαβεί το ποτάμι, δεν υπάρχει δρόμος.
Ο Πρ Ηλίας είναι πάνω από την Αιθαία, δίπλα στον αρχαιολογικό χώρο της Αρχαίας Θουρίας.









 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Χθες γύρναγα την περιοχή βόρεια της Καλαμάτας, μεταξύ των χωριών Άγριλος Βελανιδιά Πολιανή.
Βρήκα αρκετά εκκλησάκια.

Παναγιά Χαλεβιδιώτισσα κοντά στον Άγριλο Μεσσηνίας



 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πάνω από τον Άγριλο Μεσσηνίας το εκκλησάκι της Κοιμήσεως της Θεοτόκου.
Το έχουν μισοκαταστρέψει με τις προσθήκες και την ανακατασκευή.





 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Πάνω από τον Άγριλο Μεσσηνίας το εκλησάκι του Άγιου Σπυρίδωνα.
Δεν φτάνεις με την μηχανή, χρειάζεται και καμιά διακοσαριά μέτρα περπάτημα.

Το εκλησάκι είναι όλο πέτρινο, και η στέγη του. Δεν έχει υποστεί ανακατασκευή ούτε σοβάτισμα εσωτερικά.
Από τα ελάχιστα εκκλησάκια που είναι στην αρχική του μορφή.
Μάλλον γλύτωσε επειδή δεν υπάρχει δρόμος για να μεταφερθούν εύκολα τα υλικά για επεμβάσεις.









 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κοντά στον Άγριλο Μεσσηνίας, στην κορυφή λόφου με κολονάκι τριγωνομετρικού δικτύου, βρίσκεται το εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία.








 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Άλλο ένα εκκλησάκι του Προφήτη Ηλία, σε μια κορυφή λόφου, μεταξύ Άγρυλου και Βελανιδιάς Μεσσηνίας.
Με πολύ ωραία θέα στην πεδιάδα.

Στην πλατεία που έχει μπροστά του, γίνεται πανηγύρι.





 
Τελευταία επεξεργασία:

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Να ξέρεις ότι το XT έχει πλέον προσωνύμιο.

"ΧΤ το ευλογημένο!!!!"

Αν ποτέ βγει αγγελία,εγώ κάτω από 50.000€ δεν θα το έβαζα.-

Άσε να ψάχνουν γιατί...
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Σε μία διακλάδωση της χωμάτινης διαδρομής μεταξύ Βελανιδιάς και Πολιανής Μεσσηνίας, υπάρχει το εκκλησάκι των Αγίων Πάντων.





Συνεχίζοντας τον δρόμο μετά το εκκλησάκι, φτάνουμε στην κορυφή Μαγκλάβι με υψόμετρο 1192 μέτρα όπου υπάρχουν κεραίες.
Πολύ ωραία η θέα, αλλά το απόγευμα που έφτασα εγώ και είχε πέσει ο ήλιος δεν έβλεπες καθαρά προς τα δυτικά. Οπότε βάζω φώτο μόνο προς βόρεια και προς νότια.





 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Και ο τελευταίος για σήμερα Προφήτης Ηλίας σε μια κορυφή με ύψος 1045 μέτρα, πάνω από την Πολιανή Μεσσηνίας.
Ο μεταλλικός σταυρός είναι ορατός στην διαδρομή Δυρράχι Πολιανή.

Η Πολιανή είναι το χωριό του Παπαφλέσσα και πολλών αγωνιστών του 1821.






Η θέα προς την κοιλάδα της Πολιανής.



 
Τελευταία επεξεργασία:

Gus

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Sutzouki
Γιώργη είσαι καταπληκτικός. Θα σου δώσω μερικά απο τα αγαπημένα μου σημεία για τις επόμενες βόλτες σε ξωκλήσια να τις βάλεις φωτογραφίες τους εδώ μιας και εγώ δεν το έχω.

1. Αγ. Ιωάννης - Χαραυγή. Ακριβώς πάνω απο την 1η μαυρόλιμνη - καταράκτη του Πολυλίμνιου (δώσε και απο εκεί πόνο αφού πάς με ον/οφ)
2. Μεταμόρφωσης του Σωτήρος - Μεταξύ Μεσσοπόταμου και Καλοχωρίου
  1. Αγ. Απόστολοι - Στους πρόποδες του Λυκόδημου
  2. Ανάληψη - Στα ψηλά στα 950 μ αφού συνεχίσεις μετά τους Αγ. Αποστόλους
  3. Προφήτης Ηλίας - Χανδρινού στην κορυφή πάνω απο το χωριό
  4. Εκκλησάκι που δεν θυμάμαι στο Σπήλαιο Κουφιέρου έξω απο το παλαιό Λουτρό.
  5. Μην ξεχάσω τον Αγ. Νικόλαο μια παμπάλαια εκκλησία στο Ρομίρι, το χωριό της παπαλάμπραινας....
.... άμα έχει όρεξη, χρόνο κλπ... κάνε και μια βόλτα πρός νότια Παναγία Χρυσοκελλαριά στον δρόμο απο Βασιλίτσι πρός Μεθώνη, ορεινό με υπέροχες πηγές.

Ελπίζω σύντομα να είμαι κάτω και να τα πούμε απο κοντά. Σου έδωσα ένα μικρό θεματολόγιο για το πορτφόλιο σου. Όλη η Μεσσηνία είναι ευλογημένος τόπος.
Πλήθος εξαιρετικών μικρών και μεγαλύτερων Εκκλησιών σε πανέμορφα μέρη υπάρχουν σε όλη την περιοχή.

ΕΟ Πύλου Καλαμάτας, Καλαμάτα 241 00 προς Κορώνη-Μεθώνη, Πύλος Νέστωρ 240 04 - Χάρτες Google
 
Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Γιώργη είσαι καταπληκτικός. Θα σου δώσω μερικά απο τα αγαπημένα μου σημεία για τις επόμενες βόλτες σε ξωκλήσια να τις βάλεις φωτογραφίες τους εδώ μιας και εγώ δεν το έχω.

1. Αγ. Ιωάννης - Χαραυγή. Ακριβώς πάνω απο την 1η μαυρόλιμνη - καταράκτη (δώσε και απο εκεί πόνο αφού πάς με ον/οφ)
2. Μεταμόρφωσης του Σωτήρος - Μεταξύ Μεσσοπόταμου και Καλοχωρίου
  1. Αγ. Απόστολοι - Στους πρόποδες του Λυκόδημου
  2. Ανάληψη - Στα ψηλά στα 950 μ αφού συνεχίσεις μετά τους Αγ. Αποστόλους
  3. Προφήτης Ηλίας - Χανδρινού στην κορυφή πάνω απο το χωριό
  4. Εκκλησάκι που δεν θυμάμαι στο Σπήλαιο Κουφιέρου έξω απο το παλαιό Λουτρό.
.... άμα έχει όρεξη, χρόνο κλπ... κάνε και μια βόλτα πρός νότια Παναγία Χρυσοκελλαριά στον δρόμο απο Βασιλίτσι πρός Μεθώνη, ορεινό με υπέροχες πηγές.

Ελπίζω σύντομα να είμαι κάτω και να τα πούμε απο κοντά. Σου έδωσα ένα μικρό θεματολόγιο για το πορτφόλιο σου. Όλη η Μεσσηνία είναι ευλογημένος τόπος.
Τα πηγαίνω ανά περιοχή και βάζω μόνο αυτά που πηγαίνω τώρα.
Θα ανεβάσω όλα τα εκκλησάκια της Μεσσηνίας, μετά της νότιας Πελοποννήσου και μετά όλης της Πελοποννήσου.
Έχω σκοπό να ανεβάσω πολλές εκατοντάδες εκκλησάκια.

Στο Προφήτη Ηλίας Χανδρινού, στους Άγιους Ανάργυρους στο σπήλαιο Κουφιέρου και δίπλα στο μνημείο του Παπαφλέσσα, έχω πάει πολλές φορές.
Είναι από τα μέρη που πηγαίνω φίλους που έρχονται Καλαμάτα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Κοντά στην Καλαμάτα, ο Άγιος Γεώργιος στην κορυφή λόφου, δίπλα στον Αντικάλαμο.
Η περιοχή που βρίσκονται αυτό και το προηγούμενο, διασχίζεται από στενούς τσιμεντόδρομους, μέσα στο πράσινο, ιδανικούς για βόλτες με ποδήλατο ή για περπάτημα.




 
Top Bottom