Μηχανη και Δισκοκηλη...πανε μαζι????

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Ναι το ξερω...δεν ειναι και το πιο ευχαριστο θεμα για συζητηση και σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη...ουτε ψαχνω για διαγνωση ή γιατρεια μεσω internet...
Αλλα πιστυεω ειναι ενα προβλημα που απασχολει πολλους ανθρωπους και ειδικα εμας που καβαλαμε μηχανες...
Αν καποιος θελει να μοιραστει εμπειριες και λυσεις μαζι μας ειναι ολα καλοδεχουμενα.
Εγω εχω μια "καλη" στον Ο5 Ι1 σπονδυλο που με ταλαιπωρει καιρο και με κραταει μακρια απο οδηγηση (κατι που με εχει φρικαρει εντελως)...
 

IliADVas

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1250 GS ADVENTURE
Εύχομαι περαστικά φίλε. Έχω ταλαιπωρηθεί κι εγώ στο παρελθόν με την ίδια πάθηση. Ο γιατρός που επισκέφτηκα τότε μου είπε να μήν ξανακαβαλήσω μηχανή, εγώ όμως απλά τον αγνόησα. Το μόνο που θα σε συμβούλευα εγώ, όχι βέβαια ως γιατρός, αλλά από συμβουλές άλλων ειδικών που επισκέφτηκα είναι να επικεντρωθείς όσο μπορείς σε γυμναστική μέσου κορμού όπως λέγονται είτε με βάρη είτε χωρίς. Εάν ακόμα έχεις ενοχλήσεις επικεντρώσου σε ασκήσεις χωρίς βάρη (στο net υπάρχουν χιλιάδες). Πολύ καλή δουλειά επίσης, αν υπάρχει χρόνος κάνει και η κολύμβηση. Καλή ανάρρωση και πάλι.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
2 κηλες από το 2001...
Τότε ήμουν έτοιμος για χειρουργείο, που ευτυχώς απέφυγα, γιατί έκανα θεραπεία με βελονισμό.
Να φανταστείτε ότι τις 3 πρώτες συνεδρίες τις έκανα σπίτι, γιατί δεν μπορούσα να περπατήσω.
Μετά από 12 συνεδρίες, όταν ο γιατρός με είδε να κρατάω κράνος μηχανής, δεν το πίστευε.
Από τότε είμαι πολύ προσεκτικός με τα κιλά μου και ισχύει ότι λέει από πάνω ο Βασίλης. ...κοιλιακούς και ραχιαιους.
Τελευταία χρόνια βλέπω πολλούς ανθρώπους να ταλαιπωρουνται με την μέση τους .....και ειδικά νέους.

Σταλθηκε απο advφον!!!
 

MOYTPO

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Παυλος
Μοτό
BMW
To 90% διορθωνεται με γυμναστικη.
Πολυ σημαντικο ομως ειναι ποιος θα σε πει σωστο ασκησιολογιο. Δεν ειναι ολα δια πασαν νοσον και πασαν μαλακιαν....... ;)
Μονο γιατροι που ασχολουντε με αποθεραπεια μπορουν να σε βοηθησουν.
Συνηθως οι ορθοπεδικοι δεν γνωριζουν τις νεες μεθοδους αποκαταστασης τραυματισμων.

Περαστικα μαν..... σε νιωθω!!!!!
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Εχω δυο χαμηλα πανω από 15 χρονια κι όταν δεν κανω τιποτα με πιανει....κι όταν με πιανει κλαφτα Χαράλαμπε,ουτε πλευρο να αλλαξω στο κρεβατι δεν μπορω!Θελει προσοχη από την ωρα που θα ξυπνήσεις μεχρι την ωρα που θα ξανακοιμηθείς.Πως θα σηκωθείς πως θα πληθεις πως θα βαλεις καλτσες και φυσικα πως θα σηκωσεις και τι!Γνωμη μου ελαφριας μορφης ασκηση,το καλυτερο κολυμβηση και ελαφρια ενδυναμωση των μυων της περιοχης.Τωρα οποιος παει για χειρουργειο ας κανει πρωτα ένα τηλ στους αδελφους Ζαμπεδη ιατρους Θεσσ/κη 2310477123,εχουν σωθει πολλοι,και χωρις επεμβαση!;)
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Αν βρεις καλό βελονιστη...
Ο βελονισμός είναι πολύ καλός σε τέτοιες περιπτώσεις..
Είσαι ακόμη νέος..
Προσπάθησε να αποφύγεις το νυστέρι..
Και πρέπει να βάλεις καθημερινά στο πρόγραμμα σου ασκήσεις
Αναλογος πάντα την κατάσταση σου..
Διατάσεις (γιόγκα,τσικουνγκ)
Και σιγά σιγά ποιο δυναμικές για ενδυνάμωση της γύρω περιοχης..
Μύες και μαλακούς ιστούς...
Όλα αυτά τα λέω και γω από προσωπική εμπειρία..Ο.2 _3..

Γρήγορη ανάρρωση φίλος..
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Θα υπογραμμισω 3 πραγματα. Τα 2 ηδη τα ειπαν.
1. Οχι νυστερι, γυμναστικη. Κατα προτιμηση μακρια απο ορθοπεδικους. Προτιμησε γυμναστες και φυσιοθεραπευτες. Βελονισμος, καλος.

2. Σωματικο βαρος, προσοχη.

3. Η κυλη δε θεραπευεται με την ασκηση, ουτε με τη μειωση βαρους. Παντα θα ειναι εκει...
Απλως ενισχυεται το μυικο συστημα και δεν επιβαρυνεις τη σπονδυλικη στηλη.
Κατι αντιστοιχο με τις κακωσεις στα γονατα.


Τελος, οι μηχανες μας με ορθια σταση οδηγηδης επιβαρυνουν πιο πολυ απο μια σουπερ σπορ με σκυφτη θεση....
 

giclas

Μέλος
Περιοχή
Limassol
Όνομα
Michael Michael
Μοτό
hp2
μετά απo ένα ατοιχημα που είχα στην Κέρκυρα διεγνωστη κάταγμα άνω οξιάς γωνίας του πέμπτου σπονδύλου !!
αφού λεφτα υπήρχαν , υπήρχα κε ασφαλιές στη μέση, είχα κε καπιο πρόβλημα διότι η δουλιάμου είταν κοματι δύσκολη διότι επιβάλετου να έιμου σε καλή φυσική κατάσταση (εναερίτης) oποτέ δεν είχα τη να κάνω πηγενα κε σε καπιο γιατρό . το τη λέγανε ήτα για το πουλο σχεδό όλοι

την πιο σωστή απάντηση μου την έδωσε ο ορθοπεδικός μου (ναι διότι δεν έτυχε να πάω σε αλο γιατρό )
και η απάντηση ήταν : όσο εξακολουθώ να γυμναζομε μετά από ένα έξαμηνο αφού επουλώθη το καταγμα δεν έχω να φοβηθώ τoίπωτα. αλλα αν βαλεις βαρος πολι πιθανω να μηνεις κε σε αναπηρηκο καροτσακη
τοτε ειμου 62 kg το 1987 τωρα ειμαι 68 kg

φυσικά η κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική και θα πρεπη να πας σε ένα γιατρό που τον εμπιστευεσε διότι αν πας σε δύο τρεις κε σου δώσου διαφορετική αγωγή στο τελως δεν θα ξερεις τη θα κάνεις

τώρα τη κάνω πως πρωφυλάσομε
για το βάρος δεν κάνω τίποτα απλώς προσέξω λίγο τη διατροφιμου
όταν οδηγω πάντα εκτός πόλης φοράω ΚΟΡΣΕ ΜΕΣΗΣ προσεχω από τα κρύα πάντα το χοίμωνα φοράω ένα φανελάκι θερμαντικό, σηκώνω φορτία δεν κάνω πίσω, αλά με το σωστό τρόπο
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Είχα δύο κηλες.έκανα ενέσεις βελονισμό πήγα όπου μπορείς να φανταστείς. Στο τέλος έκανα και ένα χειρουργείο. Για να καταλάβεις το να μπορώ να πάω στην δουλειά μου και να κάνω και καμιά βόλτα με την μηχανή θα ήταν θαύμα. Στην περίπτωση μου ο δίσκος είχε βγει και είχε σπάσει με αποτέλεσμα να έχει μουδιαση το αριστερό μου πόδι. Ένα χρόνο μετά το χειρουργείο πάλι τα ίδια. Η γνώμη μου μακριά από ορθοπεδικό. Νευρο χειρουργός μόνο. Εμένα ο ζαμπεδης με εγχειρησε. Πολύ καλός χειρουργός αλλά στην περίπτωση μου δεν κράτησε πολύ. Τη λύση την βρήκα σε ένα αγγειο χειρουργό που μου έκανε λέιζερ. Αυτή τη στιγμή κάνω τα πάντα δεν με πειράζει ούτε η υγρασία ούτε το να σηκώσω βάρος. Αυτά και σου εύχομαι Περαστικά κι αγύριστα και σε όλους όσους έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Κώστας R1150GS
 

Ironbutt

Μέλος
Περιοχή
2ο Πουδαρ Χαλκιδικης...
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
BMW 1200 GSA
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις,προσωπικα το βρισκω πολυ χρησιμο να ακουω γνωμες απο ανθρωπους που εχουν ζησει παρομοια κατασταση και πιστευω ολοι οι αλλοι που υποφερουν απο το ιδιο θεμα...
και εγω εχω πολλους πονους ειδικα το πρωι σχεδον αποκλειστικα στο δεξι ποδι,νυστερι δεν σκεφτομαι καν (αν και μου το προτειναν 2 ορθοπεδικοι) και το παλευω με φυσιοθεραπειες και βελονισμο απλως μερικες φορες με ριχνει ψυχολογικα ολη αυτη η κατασταση γιατι κραταει καιρο τωρα και ειχα μαθει να ειμαι πολυ δραστηριο ατομο.
 

NLS

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Νίκος
Μοτό
BMW R1200GS '07
Μη στεναχωριέσαι, εγώ έχω μια κήλη χαμηλά και ΤΡΕΙΣ στο σβέρκο καθώς εκεί και ένα σπόνδυλο με κάταγμα που ξανακόλλησε και ούτε το κατάλαβα.
Βέβαια το σώμα έχει ταλαιπωρηθεί αρκετά, taekwon-do, αλεξίπτωτα, μηχανή, αύξηση βάρους... Οπότε και λίγα έχω.
Κολάρο αρκετές φορές, εμένα με βοηθάει. Εκεί που το έχεις, θες γυμναστική και κάνα ζωνάρι.
Τη μηχανή (μέχρι κάποιας λογικής) να μην την κόψεις.
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Να κάνω μια διόρθωση προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Ο ζαμπεδης δεν με χειρουργεισε. Σελβιεριδης ήταν ο χειρουργός.

Κώστας R1150GS
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Συμφωνω στο να προσπαθησεις να μην κανεις επεμβαση.
Να συμπληρωσω και κατι ακομα, το οποιο δεν αναφερθηκε και κανει θαυματα.
Οζονοθεραπεια!!! Αναλογα το μεγεθος του προβληματος, και ο αναλογος αριθμος επισκεψεων για ενεσεις την κηλη!
 

kostas r1150gs

Μέλος
Περιοχή
Ν ΜΟΥΔΑΝΙΆ
Όνομα
konstantinos
Μοτό
Bmw r1150gs
Συμφωνω στο να προσπαθησεις να μην κανεις επεμβαση.
Να συμπληρωσω και κατι ακομα, το οποιο δεν αναφερθηκε και κανει θαυματα.
Οζονοθεραπεια!!! Αναλογα το μεγεθος του προβληματος, και ο αναλογος αριθμος επισκεψεων για ενεσεις την κηλη!
Θα ήταν η επόμενη κίνηση που θα έκανα αν δεν με έπιανε το λέιζερ.

Κώστας R1150GS
 

Koive k9

Μέλος
Περιοχή
Kavala
Όνομα
Panos
Μοτό
Bmw , vespa
Και για προληψη τι κανουμε;
Αθληση με μετρο και προσοχη σε κιλα και τροπο που σηκωνουμε φορτια.Μεχρι και ο τροπος που στεκωμαστε καμια φορα παιζει ρολο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tattoopanther

★Zavarakatranemia
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδική
Όνομα
ΚρίστοΠαντέρα
Μοτό
R1200GS
Και για προληψη τι κανουμε;
Συνήθως πρέπει.
Να εξετάσουμε πρώτα τα αίτια που δημιουργούν μια δισκοκηλη..
Για να καταλάβουμε την πρόληψη..
Αλλά πέρα από τραυματισμους ατυχήματα και γενική καταπόνηση της περιοχής.. μπορεί να έρθει η ζημιά. είτε από καθιστική εργασία και είτε από βαριά εργασία...

Από τα κυριότερα που μπορούμε να προσέχουμε είναι το βάρος μας ή λεγόμενη μπακα δηλαδή έχει την τάση να δημιουργει ένταση στους σπονδυλους ..
Και προσοχή μεγάλη όταν σηκώνουμε βάρη..
Με λιγησμενα γόνατα ώστε να αποφεύγουμε μεγάλες πιέσεις στους σπονδυλους
 

Siaperas

a.k.a faraway
Περιοχή
Άρτα-Κέρκυρα-Αθήνα ...κτλ
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
BMW 1200GS LC
Tuono V4 1100 Factory
Αποφεύγεις βάρη και καταχρήσεις , υγιεινή διατροφή και ενδυνάμωση ,
και έχεις στα χέρια σου το κλειδί για καλύτερη υγεία γενικότερα !! :D


Είχα ( ή και έχω ακόμα δεν ξέρω ) δύο δισκοκήλες που εμφανίστηκαν ξαφνικά
την επόμενη μέρα τροχαίου ατυχήματος που είχα .
Εγώ θεωρούσα πως ήταν αποτέλεσμα του τροχαίου οι ιατροί όχι . :wacky:

Anyway , οι δισκοκήλες με χτύπαγαν στο δεξί πόδι με οξύς πόνους για 10+ μήνες περίπου .
Πως φαίνεται ότι το έλυσα ?

Περπάτημα καθημερινό , απώλεια όλου του περιττού μου βάρους
κοιλιακούς ραχαίους και ότι άλλο γυμνάζει εκεί γύρω ,
και έχω 1 χρόνο που έχω κόψει αλκοολ , λίπη , λάδια , τηγανιτά .... κτλ κτλ
εν ολίγοις σωστή διατροφή που πλέον έγινε μόνιμος τρόπος ζωής . ;)

Αποτέλεσμα είναι οτί αφενός το πόδι πέρασε , η μέση δεν με ενόχλησε ποτέ ξανά ,
σωματικά νιώθω στο 120% , και από άποψη υγείας επίσης το ίδιο ,
ενώ όχι μόνο το μηχανάκι δεν έκοψα ποτέ αλλά ξεκίνησα και το Motocross . :wacky::D

Κάθε περίπτωση βέβαια είναι μοναδική και ότι έχει δουλέψει για μένα μπορεί να μην
βρίσκει εφαρμογή στο πρόβλημα του άλλου .
Γράφτηκαν όμως πολλές λύσεις και σίγουρα κάποια από όλες ,
ή συνδυασμός κάποιων να είναι η αφετηρία της δικής σου λύσης . ;)


Πάνω από λα να υπάρχει θέληση , υπομονή και επιμονή
και όλα γίνονται/φτιάχνονται !! :ok:
 

The Doctor

Μέλος
Περιοχή
Αχαρναί
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
BMW GS1200R(04-Yellow),
YAMAHA TTR250
Και κάτι ακόμα,
ο πόνος είναι "οδηγός", είναι εκεί για να μην κάνουμε την κίνηση που δεν πρέπει ή αν θέλετε να την κάνουμε μέχρι εκεί που μας επιτρέπει, παίρνοντας παυσίπονα όχι για να μην υποφέρουμε αλλά για να μπορέσουμε να κάνουμε πράγματα, απλά χειροτερεύουμε το πρόβλημα.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και κάτι ακόμα,
ο πόνος είναικινδυνουίναι εκεί για να μην κάνουμε την κίνηση που δεν πρέπει ή αν θέλετε να την κάνουμε μέχρι εκεί που μας επιτρέπει, παίρνοντας παυσίπονα όχι για να μην υποφέρουμε αλλά για να μπορέσουμε να κάνουμε πράγματα, απλά χειροτερεύουμε το πρόβλημα.
Σωστοτατο γιατρε!
Ο πονος ειναι το "alarm" του οργανισμου!!! Ο κωδων του κινδυνου.
 
Top Bottom