Μηχανη 200cc- 500cc εως 1000 ευρω για εργατης!!!!

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Ο Αποστόλης έχει ήδη το 660...
Φαντάζομαι ότι θέλει ένα μικρότερο γιατί το έχει κάνει χωμάτινο και δεν θέλει να το ταλαιπωρεί καθημερινά
Νομίζω ότι ένα ακόμα μεγάλο on/off δεν έχει νόημα.
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Ο Αποστόλης έχει ήδη το 660...
Φαντάζομαι ότι θέλει ένα μικρότερο γιατί το έχει κάνει χωμάτινο και δεν θέλει να το ταλαιπωρεί καθημερινά
Νομίζω ότι ένα ακόμα μεγάλο on/off δεν έχει νόημα.
Ε τότε να πάρει ένα σκούτερ.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Σκούτερ παπί δεν μπλεκο.....εγώ στρίβω δίχως αύριο στην Χαμοστέρνας χαχαχα θέλω κάτι με μεγάλο λάστιχο και να φρενάρει!!!


Επίσης το κλε όντως καίει;;;; δλδ πόσο ;;;

Πχ με το αμάξι καίω Ηλιούπολη Πέραμα πήγαινε έλα 15 ευρώ αν κατέβω στο 10 αρικο καλά είμαι ....


Επίσης δεν ανεβαίνω πάνω από 500 για να κάνουμε καμοια οικονομία σε σήμα και ασφάλεια γιατί σε λίγο καιρό θα έχω 3 μεκανακια χαχαχα θα ανοίξω Ρεντ Ε μπαικ

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
Τα 200cc που έβαλες ως κάτω όριο δεν τα βρίσκω σωστά.

Εργάτης,τίμιος,οικονομικός και με καλή οδική συμπεριφορά είναι ένας.

Honda CBF125. Ψεκαστό...
Άντε και το Yamaha YBR125.

Δεν σου στέλνω αγγελία αν κι έλεγξα κάποιες.Με μικρή οικονομική παραχώρηση από μέρους σου θα βρεις κάτι που θα αξίζει και θα με θυμάσαι για χρόνια...


Με το καλό ότι πάρεις.
Δημήτρη απο ποιά χρονολογία και μετά είναι ψεκαστά,τι διαφορά στη κατανάλωση έχουν με τα καρμπυρατέρατα?Είναι εξίσου αξιόπιστα και τα μέν και τα δέ(125άρια cbf,το yamaha δεν...αλλά αν θέλεις γράψε δυό λόγια και γιαυτά)?
Για πε και για τα 250άρια,thanks
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Σκούτερ παπί δεν μπλεκο.....εγώ στρίβω δίχως αύριο στην Χαμοστέρνας χαχαχα θέλω κάτι με μεγάλο λάστιχο και να φρενάρει!!!


Επίσης το κλε όντως καίει;;;; δλδ πόσο ;;;

Πχ με το αμάξι καίω Ηλιούπολη Πέραμα πήγαινε έλα 15 ευρώ αν κατέβω στο 10 αρικο καλά είμαι ....


Επίσης δεν ανεβαίνω πάνω από 500 για να κάνουμε καμοια οικονομία σε σήμα και ασφάλεια γιατί σε λίγο καιρό θα έχω 3 μεκανακια χαχαχα θα ανοίξω Ρεντ Ε μπαικ

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πουλάω... διάλεξε....5 λίτρα στα 100 και τά δύο..!!!!!!
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Πουλάω... διάλεξε....5 λίτρα στα 100 και τά δύο..!!!!!!
Όντως;;;; θα δώσεις ένα από τα δύο ;;;; σκεφτόμουν να σε πάρω τηλ πετραν αλλά είναι τόσο διαμάντια που πάλι θα φοβάμαι να τα παρατάω από δω και από κει

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Δημήτρη απο ποιά χρονολογία και μετά είναι ψεκαστά,τι διαφορά στη κατανάλωση έχουν με τα καρμπυρατέρατα?Είναι εξίσου αξιόπιστα και τα μέν και τα δέ(125άρια cbf,το yamaha δεν...αλλά αν θέλεις γράψε δυό λόγια και γιαυτά)?
Για πε και για τα 250άρια,thanks
Το cbf125 από το 09' που βγήκε ήταν ψεκαστό!
Το ybr125 προϋπήρχε από το 05' σαν καρμπυρατέρ και αναβαθμίστηκε σε ψεκαστό το 07'.


Γενικότερα οι σειρές αυτές των 125/250cc(Honda/Yamaha) είναι "ΒραζιλιανοΙνδικές".Απλες κατασκευές ουσίας.
Με 250cc κάποιος κατασταλαγμένος(του επαρχιακού) δεν χρειάζεται μεγαλύτερο.
Υπάρχουν τέτοιοι και πίστεψέ με το απολαμβάνουν αφενώς,είναι ΚΑΙ τιμόνια αφετέρου..

Το CBF125 του 09' το έχω σκάρτο χρόνο.Η ερώτηση που κάνω στον εαυτό μου και σε φίλους από τότε που το πήρα για δεύτερο (δίπλα στο 1150) είναι μία:
Γιατί δεν έχουμε/έχουν όλοι από ένα;
Το πόσο απολαμβάνω τις βόλτες μονός η διπλός δεν λέγεται.
Ακόμα δε περισσότερο όταν ξεχνάω να πάω στο βενζινάδικο.
50 χρόνων Miltiadis .Ξέρω τί θέλω και πως να το πάρω από αυτό που έχω.

Σου παραθέτω ότι πιο σωστό έχω διαβάσει κι έχω δει στην πράξη για το CBF125 μέχρι τώρα.

 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το cbf125 από το 09' που βγήκε ήταν ψεκαστό!
Το ybr125 προϋπήρχε από το 05' σαν καρμπυρατέρ και αναβαθμίστηκε σε ψεκαστό το 07'.


Γενικότερα οι σειρές αυτές των 125/250cc(Honda/Yamaha) είναι "ΒραζιλιανοΙνδικές".Απλες κατασκευές ουσίας.
Με 250cc κάποιος κατασταλαγμένος(του επαρχιακού) δεν χρειάζεται μεγαλύτερο.
Υπάρχουν τέτοιοι και πίστεψέ με το απολαμβάνουν αφενώς,είναι ΚΑΙ τιμόνια αφετέρου..

Το CBF125 του 09' το έχω σκάρτο χρόνο.Η ερώτηση που κάνω στον εαυτό μου και σε φίλους από τότε που το πήρα για δεύτερο (δίπλα στο 1150) είναι μία:
Γιατί δεν έχουμε/έχουν όλοι από ένα;
Το πόσο απολαμβάνω τις βόλτες μονός η διπλός δεν λέγεται.
Ακόμα δε περισσότερο όταν ξεχνάω να πάω στο βενζινάδικο.
50 χρόνων Miltiadis .Ξέρω τί θέλω και πως να το πάρω από αυτό που έχω.

Σου παραθέτω ότι πιο σωστό έχω διαβάσει κι έχω δει στην πράξη για το CBF125 μέχρι τώρα.

Χμμμμμ αερόψυκτο Ε;;; για πες τι σου έχει βγάλει γενικά;;; βαλβίδες κάθε πότε κοιτάς;;; να φανταστώ είναι με κοκόρια;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

petros KLR

Μέλος
Περιοχή
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΤΤΙΚΗΣ
Όνομα
ΠΕΤΡΟΣ
Μοτό
KAWASAKI KLR 650
Aprilia pegaso 650
Όντως;;;; θα δώσεις ένα από τα δύο ;;;; σκεφτόμουν να σε πάρω τηλ πετραν αλλά είναι τόσο διαμάντια που πάλι θα φοβάμαι να τα παρατάω από δω και από κει

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πάρε τηλ νά βρεθούμε έχουμε καιρό να τα πούμε.
 

estebahn

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
CBR 600F4i
CBF250 του 2007 ήταν η πρώτη μου μοτοσυκλέτα. Ψυγείο λαδιού, εξαρι κιβώτιο, καρμπιρατέρ και απλοϊκη συντήρηση. Με 22 αλογάκια κινούταν δικαβαλα αξιοπρεπώς χωρίς να πίνει πολύ, θυμάμαι τα 100 τα είχε στις 5.500rpm.

Στα θετικά οτι με χαζοπτωσεις δεν υπήρχαν πολλά να σπάσουν. Επίσης αστείο και βολικό το ότι από την σχάρα της ουράς σήκωνες τον πίσω τροχό και το μετακινουσες αν σε είχαν κλείσει στο παρκάρισμα.

Τα χέρια σου έχω δει οτι πιανουν, εκτιμώ ότι και μαζεματα να θέλει δεν θα σε προβληματίσει ιδιαίτερα.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Χμμμμμ αερόψυκτο Ε;;; για πες τι σου έχει βγάλει γενικά;;; βαλβίδες κάθε πότε κοιτάς;;; να φανταστώ είναι με κοκόρια;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το μάνουαλ λέει στις 12000 έλεγχο και 24000 ρυθμισμα.Old school..

Το πιο ακριβό αναλώσιμό του είναι τα λάστιχα λόγω διάστασης.160+

Έχω φίλο κολλητό που έδωσε σε γνωστό του το ιδιο με 39.000χλμ και τώρα στα 170.000χλμ άρχισε του άλλου να του τσιμπάει λαδάκι.

Αν τσεκάρεις με τι χιλιόμετρα τα πουλάνε θα καταλάβεις..

Τα μηχανάκια απαξ και τα προσέχεις δεν ζητάνε.Γι'συτο το πήρα.


Κράτα τις κουβέντες του estebahn παραπάνω.
Στη σωματοδομή σου σίγουρα το 250 θα κάτσει καλύτερα..
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Το μάνουαλ λέει στις 12000 έλεγχο και 24000 ρυθμισμα.Old school..

Το πιο ακριβό αναλώσιμό του είναι τα λάστιχα λόγω διάστασης.160+

Έχω φίλο κολλητό που έδωσε σε γνωστό του το ιδιο με 39.000χλμ και τώρα στα 170.000χλμ άρχισε του άλλου να του τσιμπάει λαδάκι.

Αν τσεκάρεις με τι χιλιόμετρα τα πουλάνε θα καταλάβεις..

Τα μηχανάκια απαξ και τα προσέχεις δεν ζητάνε.Γι'συτο το πήρα.


Κράτα τις κουβέντες του estebahn παραπάνω.
Στη σωματοδομή σου σίγουρα το 250 θα κάτσει καλύτερα..
Το κοιτάω πολυυυυ θερμά .....με ξενέρωσε λίγο το πίσω ταμπούρο ....έχουμε κάτι αρνητικό δεν βλέπω να το αναφέρατε;;;;

Στάλθηκε από το Armor 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Το κοιτάω πολυυυυ θερμά .....με ξενέρωσε λίγο το πίσω ταμπούρο ....έχουμε κάτι αρνητικό δεν βλέπω να το αναφέρατε;;;;
Όταν έχεις ξεκαθαρίσει ΤΙ θες... και ξέρεις μεχρι ΤΙ μπορεί να σου δώσει ένα εργαλείο... τότε ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα.

Το ταμπούρο εμένα δεν με προβλημάτισε μέχρι τωρα ποτέ.
Έχει καλό μπροστινό φρένο κι άμεσο.Θες καλά λάστιχα..
Με τις ταχύτητες που πάω ελάχιστες φορές θα το χρησιμοποιήσω.Ειμαι επαρχία και ΔΕΝ δουλεύει πόλη.
Το μηχανάκι έχει μια τελική στα 105+ χιλιόμετρα.Λένε..
ΔΕΝ δοκίμασα ποτέ να την δω.ΔΕΝ μου χρειάζεται.
Σε ανοιχτό επαρχιακό το κρατάω στα 80-85 και είμαι άνετος.Αν αφήσεις το γκάζι θα κόψει μόνο του έτσι κι αλλιώς.
Στις 10 φορές που θα πατήσω μπροστινό,μια θα δώσω επικουρικά και στο πίσω το οποίο δουλεύει καλά.
Είμαι στα.... 22.000χλμ.

Απλά ήμουν και είμαι πάντα πρόθυμος να πάω όπου χρειαστεί ανά την Ελλάδα για να πάρω αυτό που θεωρώ ότι είναι αυτό που θέλω στην κατάσταση που πρέπει.

Για το δικό μου πήγα από Πρέβεζα στη Λαμία.

Υπάρχει κόσμος που θα βοηθήσει ανά την Ελλάδα ώστε να μην ψωνίσεις στα τυφλά.

Βρες ένα κοντά σου να το κάνεις βόλτα.ΜΗΝ είναι ρημάδι...
 

Miltiadis

Μέλος
Όνομα
Γιωργιόόό!!!!!
Μοτό
Σκύλος μαύρος!
omega Δημητρό τα cbr 125 είναι ίδια με τα cbf?Σκέφτομαι σοβαρά και εγώ για 2ό εργάτη(έχουμε και παπί με τη σύζυγο)και μπήκα σε σκέψεις.Τα χλμ που κάνω συχνά 40 σπίτι-δουλειά-δουλειά-σπίτι νομίζω είναι just το hondάκι.
Σκεφτόμουνα για μεσαίο on off αλλά πάλι δεν θα το αξιοποιώ όπως του"πρέπει"(δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος).
Υγ ακόμα να"πετύχω"τη μπουμπού σου στο δρόμο.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
omega Δημητρό τα cbr 125 είναι ίδια με τα cbf?Σκέφτομαι σοβαρά και εγώ για 2ό εργάτη(έχουμε και παπί με τη σύζυγο)και μπήκα σε σκέψεις.Τα χλμ που κάνω συχνά 40 σπίτι-δουλειά-δουλειά-σπίτι νομίζω είναι just το hondάκι.
Σκεφτόμουνα για μεσαίο on off αλλά πάλι δεν θα το αξιοποιώ όπως του"πρέπει"(δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος).
Υγ ακόμα να"πετύχω"τη μπουμπού σου στο δρόμο.
Το CBRακι είναι ακόμα πιο δυνατό και με πιο σύγχρονο μοτέρ.Ειναι υγρόψυκτο!
Έχει πιο "επιθετική" θέση οδήγησης και δισκόφρενα μπρος-πισω!

Το κοίταζα αλλά δεν ήθελα full fairing και την λίγο πιο σκυφτή θέση οδήγησης.
Είχα βρει ένα πένα!!!!

Με έκοψε λίγο και το κοινό που απευθυνόταν.
Έπαιζαν πιο πολλοί πιτσιρικάδες στο CBR από το old school CBFακι.

Προχωρα Μιλτιάδη...
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Μετά από 2 σελίδες στο θέμα, εγώ κατάλαβα ότι με 1000 δεν κάνεις τίποτα Αποστόλη.
Σπάσε το γουρουνάκι και ανέβα λιγο
Μετά από δύο σελίδες Κώστα αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα πρότεινα και στον amyroukai cbf-cbr125 στο θέμα "μετά το XR τι;" αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμος....

:ha:ha:ha
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Μετά από δύο σελίδες Κώστα αυτό που κατάλαβα είναι ότι θα πρότεινα και στον amyroukai cbf-cbr125 στο θέμα "μετά το XR τι;" αλλά δεν είναι ακόμα έτοιμος....

:ha:ha:ha
Την χήνα ..ο αμιρου την έχει για Μπραντς :biker:
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Σωστά τα λες και με μεγάλη σοφία και σύνεση.

Νεκροφόρα όλοι μας θα πάμε βόλτα κάποτε με "γερμανική οδήγηση και ήπιες επιταχύνσεις μέχρι τα 80", όσο ζούμε προτιμούμε κάτι άλλο.
 
Top Bottom