Μοτο-Βιομηχανίες (Οικονομικά μεγέθη)

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ιδιοκτήτης απροβλημάτιστου BMW R1150GS με περίπου 78.000χλμ Ευάγγελε,όχι Honda.Εξαιρετικό αν και Σπαρτιάτικο!

Εσύ βλέπεις το σθένος μου να μην αποδεχτώ αμάσητες συγκρίσεις που δεν μπορούν να γίνουν έτσι απλά και σκέφτεσαι τον κλασικό κολλημένο ιδιοκτήτη Χ μάρκας.
Πρότεινα και στον φίλο πριν λίγες μέρες 3 επιτυχημένα μοντέλα Honda για πρώτη μοτοσυκλέτα και ενίσχυσα μάλλον το παραπάνω.


Στο έγραψα ξανά.
Στα 50μου... Τρίτεκνος.. Πολύ μετρημένο πορτοφόλι.. Δημόσιος Λειτουργός που έχει δει/βιώσει πολλά.. Σίγουρα όχι πρόβατο πολιτικό ή του marketing..

Οπότε μην παραδίνεσαι Βαγγέλη.

Ο οποίος κολοσσός πρέπει να παρουσιάζει κέρδος για να επιβιώνει.Αν ήσουν στην Ινδια κλπ θα άναβες λαμπάδες που κάποιος μεγάλος φρόντισε να έχεις φτηνή κι αξιόπιστη μετακίνηση.Αντ'αυτού βρίσκεις αφορμή να υποτιμήσεις την Honda και κατ'εοεκταση τους κατοίκους.Αλυσιδα πάει.Δεν το ανέφερες για καλό..
Οι άλλοι κολοσσοί που είναι;Απαξιούν;Είναι υπεράνω;
Το πλήρωσαν ή θα το πληρώσουν Βαγγέλη.

Εκτος κι αν για εταιρίες που φαληρησαν και άλλαξαν πόσα χέρια πρέπει να βρίσκω λόγους να τις κάνω Μυθικές.Σκεφτηκες ποτέ αυτές οι εταιρίες ονείρων,ουάου factor,πόσους υπαλληλους-προμηθευτες κλπ κρέμαγαν κάθε φορά που άλλαζαν χέρια-άκλειναν/άνοιγαν-έψαχναν κεφάλαια;
Μάλλον όχι.

Σε πήγα λίγο αλλού για να δεις πίσω από το γραπτό.


Καλή δύναμη παιδί!!
Καλή δύναμη κι εσύ. Το να μην γουστάρεις ή να μην συμφωνείς με τις επιλογές σε ένα συγκεριμένο μοτέλο μιας εταιρείας και γενικά να μην συμφωνείς με την εμπορική της πολιτική τα τελευταία χρόνια σε πολλά project είναι και δικαίωμα μου και μια απολύτως υγιής προσέγγιση. Oύτε προσβλητική προς τον οποιονδήποτε ούτε καν παράξενη! Αν ήταν έτσι οι ιδιοκτήτες ΚΤΜ θα έπρεπε να είχαν αυτοκτονήσει με όσα έχουν ακούσει για την εταιρεία 20 χρόνια.

Αντιθέτως σε project που τα βρίσκω εξαιρετικά όπως το Africa 1100 δεν έχω κανένα πρόβλημα να υπερθεματίσω για την αξία τους. Ακόμα και το NV750 DCT που την θεωρώ την καλύτερη επιλογή σε μοτοσυκλέτα Commuter αυτή τη στιγμή στην αγορά. Σώνει και καλά πρέπει να αγαπήσω το project Transalp για να γίνω αρεστός σε μερικούς. Πραγματικά δεν το καταλαβαίνω.

Επίσης ως πρώην ιδιοκτήτης 2 Honda και έχοντας αγαπήσει αυτά τα μηχανάκια έχω αποδείξει επίσης πως έχω πληρώσει για αυτή την εταιρεία δεν τα λέω τσάμπα.

Έτσι είναι Δημήτρη μου και η δημοκρατία και ο αντίλογος. Πρέπει να μάθει κάποιος και να τον αποδέχεται και να τον αντέχει. Δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και κάνα δυο ακόμα θέλετε να το γυρίσετε σε προσωπική διαμάχη.
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Μπορώ να σε διαβεβαιώσω πώς δεν είμαι κι εγώ κάθόλου πολιτικαλ κορέκτ ειδικά με κάτι άτομα σαν εσένα. Καταρχήν δεν είσαι κομιστής του αυτονόητου. Αν βγάλουμε το αυτό και το αντικαταστήσουμε με το α πιθανόν να κομίζεις αυτό το οποίο απ ότι φαίνεται το έχεις σπουδάσει κιόλας πιθανώς λόγω οικειότητας.

Το στρίβειν δια του αρραβώνος είναι χαρακτηριστικό πτωνών με πούπουλα που κακαρίζουν. Αν έχεις κατι να πεις σε κάποιον πες το ευθέως. Το να προσπαθείς να αλλοιώσεις την ετυμολογία λέξεων κατα το δοκούν για να δικαιολογήσεις την αγένεια σου είναι επίσης χαρακτηριστικό των άνωθεν πτηνών.

Έγινες και κριτής της ανθρώπινης βλακείας. Είστε τόσο καβαλημένοι μερικοί που έχετε χάσει το σκαμνί απο κάτω σας. Αν έχεις να πεις κάτι μοτοσυκλετιστικό πες το. Αλλιώς απόψεις όπως τις εκφράζεις έχουν την ίδια αξία με το περιεχόμενο κωλόχαρτου μετά απο διάρροια.
Το μονο που θεωρω αξιο απαντησης ειναι ο χαρακτηρισμος του καβαλημενου, τα υπολοιπα τα προσπερνω ως ακρως βαρετα. Και προς θεου ουτε περιμενω να με πιστεψεις ουτε και προφανως με ενδιαφερει :)

Το λοιπον, οχι καβαλημενος δεν ειμαι διοτι λογω ιδιαιτεροτητας επαγγελματος και γενικοτερων ενδιαφεροντων ειχα την τυχη να γνωρισω ανθρωπους που αστραφτουν και βροντανε. Οποτε εμαθα και την δικη μου θεση στη μαζα αλλα και πανω κατω την δικη σου.
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Διασκεδάζω με την βλακεία του μετριου που νομίζει ότι κάπου έχει φτάσει και κριτικαρει γενικώς χωρίς να βλέπει στο καθρέφτη πρώτα.

Αυτοί οι γελοίοι "δημοκρατες" του πούπουλου και του πόπολου που οποίος διαφωνεί με την άποψη τους είναι αυτόματα βλακας έχουν μπερδέψει την σοβαρότητα με την σοβαροφάνεια.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γιατί ακριβώς συζητάμε ρε σεις και ποιος ο λόγος αντιπαραθεσης?

Βρείτε ένα μέρος δώστε ραντεβού και μετρηστε ότι θετε ....πείτε μου και εμένα να έρθω με την 360, γιατί ψάχνω θέματα να τη μαθω
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Εγώ πάλι θαυμάζω την ψυχραιμία κάποιων να αντιδρούν με λόγο ευπρεπη στην ειρωνεία. Έχοντας περιορισμένη αντοχή ανοχή κ όρεξη ως προς τους ειρωνες θα κατέφευγα σε όμορφες παραδοσιακές χριστοπαναγιες ώστε να γίνω εύκολα αντιληπτός:yew: έτσι επειδή εδώ μέσα δεν είμαστε πολιτικαλ κορεκτ
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Γιατί ακριβώς συζητάμε ρε σεις και ποιος ο λόγος αντιπαραθεσης?

Βρείτε ένα μέρος δώστε ραντεβού και μετρηστε ότι θετε ....πείτε μου και εμένα να έρθω με την 360, γιατί ψάχνω θέματα να τη μαθω
Θύματα της κοινωνίας,αρνητές των γηπέδων, αναγκάζονται να ξεδινουν στα φόρα αντί να παίζουν μάπες για την ψυχική τους ηρεμία :ha
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Γιατί ακριβώς συζητάμε ρε σεις και ποιος ο λόγος αντιπαραθεσης?

Βρείτε ένα μέρος δώστε ραντεβού και μετρηστε ότι θετε ....πείτε μου και εμένα να έρθω με την 360, γιατί ψάχνω θέματα να τη μαθω
Άσκοπο.

Όσο και να φάει, όσο να ρίξει ο κάθε σοβαροφανης μπετοβλακας πιο έξυπνος δεν θα γίνει.
Οπότε...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Το μονο που θεωρω αξιο απαντησης ειναι ο χαρακτηρισμος του καβαλημενου, τα υπολοιπα τα προσπερνω ως ακρως βαρετα. Και προς θεου ουτε περιμενω να με πιστεψεις ουτε και προφανως με ενδιαφερει :)

Το λοιπον, οχι καβαλημενος δεν ειμαι διοτι λογω ιδιαιτεροτητας επαγγελματος και γενικοτερων ενδιαφεροντων ειχα την τυχη να γνωρισω ανθρωπους που αστραφτουν και βροντανε. Οποτε εμαθα και την δικη μου θεση στη μαζα αλλα και πανω κατω την δικη σου.
Μυρίζεις ναφθαλίνη σε καρό πανωφόρι με βάτες... Δυστυχώς για σένα η γνωριμία με αξιολογους ανθρώπους δεν μας μεταλαμπαδεύει αξία αυτομάτως. Απορώ γιατί το αναφέρεις. Και ως φαίνεται αποτέλεσες αξιόλογο πείραμα απόδειξης της αξίωσης αυτής. Αν πάλι έχεις πειστεί πώς είσαι ανώτερος απο τους συνομιλήτές σου μην χαλάς τον χρόνο σου εδώ. Επιπλέον, ούτε έμαθες ούτε γνωρίζεις την θέση μου στην μάζα, έχεις μεγάλη έλλειψη στοιχείων για να φτάσεις σε συμπέρασμα, δεν νομίζεις? Για την δική σου θέση δεν έχω καμία άποψη επίσης λόγω έλλειψης στοιχείων. Μένω απλά στο γεγονός πως είσαι αγενής και εριστικός χωρίς κανένα απολύτως λόγο συνεπώς δεν έχω και κάποιο ενδιαφέρον παραπέρα. Πάνω και απο την γνώμη ή την μόρφωση που ενδεχομένως να υπάρχει αξιολογώ την ευγένεια και την καλή προαίρεση. Είναι η αξιοπιστία μου και η μεταπώληση στην ΄΄Honda΄΄ αντιμετώπιση των διαπροσωπικών σχέσεων!

Εν πάσει περιπτώσει εδώ είναι ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων και σε γενικές γραμμές φιλικής διάθεσης και συζήτησης για μοτοσυκλέτες. Αν έχεις νεύρα ή απλή αντικοινωνικότητα, σε ενημερώνω πως θα παίρνεις τις ανάλογες απαντήσεις. Θα σου πρότεινα πάντως να κοιτάξεις λίγο κάτω απο το θρόνο σου να ψάξεις λίγο και των ανθρωπότητα βρε αδερφέ. Μπορεί να βρείς κατι ενδιαφέρον μην είσαι στη μοναξιά της κορυφής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Δεν θα μπορουσε να υπαρχει πιο υπεροχη αναπτυξη της ψυχολογιας του οχλου. Καποιος νομισε πως καταλαβε, επιτεθηκε με ορους αντιστοιχους με αυτους που κατηγορουσε και ανοιξαν οι ασκοι του αιολου!
 

mousitsas

Μέλος
Όνομα
Αγις
Μοτό
KTM 950SE
2005 HAYABUSA
XR400R
CRF1100
Δυστυχώς για σένα η γνωριμία με αξιολογους ανθρώπους δεν μας μεταλαμπαδεύει αξία αυτομάτως.
Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που καταλαβες εννοουσα, αλλα οταν το θυμικο χτυπαει κοφτες, το νοητικο ειναι στο ρελαντι :)
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Δεν θα μπορουσε να υπαρχει πιο υπεροχη αναπτυξη της ψυχολογιας του οχλου. Καποιος νομισε πως καταλαβε, επιτεθηκε με ορους αντιστοιχους με αυτους που κατηγορουσε και ανοιξαν οι ασκοι του αιολου!
Τώρα έγινε όχλος? Λαός δεν είπαμε ρε μουσίτσα? Είσαι μια μουσίτσα όμως...
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που καταλαβες εννοουσα, αλλα οταν το θυμικο χτυπαει κοφτες, το νοητικο ειναι στο ρελαντι :)
Άκου Μουσίτσα. Η εκτενής ανάλυση των λεγομένων σου είναι άσκοπη. Το πρόβλημα το ξεκίνησες εσύ όταν εφερες σε μια συζήτηση για μοτοσυκλέτες φράσεις όπως η ανθρώπινη βλακεία είναι άπειρη και η συνεχόμενη αναφορά σου σε popolo, μάζες, όχλους, πυκνότητα ηλιθίων, μέχρι και τον non binary πέταξες μέσα να φτιάξεις μελετημένο αχταρμά. Όσο και να προσπαθείς να προσβάλλεις εμμέσως και μετά να πεις πως δεν το κάνεις και ο όχλος σε αδικεί μάλλον όντως πρέπει να νομίζεις πως απευθύνεσαι σε ηλιθίους.

Φτιάχτα πρώτα λίγο στο μυαλό σου και άμα θες εδώ είμαστε.
 

onroad

Superhero
Περιοχή
7th continent traveler
Όνομα
κωνσταντινος δε γκρειτ
Μοτό
1200 / 2012
Και όλο αυτό για τα τρανσαλπ

Θα τρελαθώ , καλύτερα να ξαναζωντανεψουμε το θέμα με τα λεντ .


Όταν υπήρχε μόνο το 650 με τις μαύρες ζάντες, δεν τα είχαμε αυτά ( ήταν το απόλυτο ) , τωρα μπλέκουμε σε παρεξηγήσεις .

Όλα εγώ πχια
 

ChristosGR

Σκουριασμένο Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Χρηστος
Μοτό
V-Strom 800 DE - Husaberg FE-390
Και όλο αυτό για τα τρανσαλπ

Θα τρελαθώ , καλύτερα να ξαναζωντανεψουμε το θέμα με τα λεντ .


Όταν υπήρχε μόνο το 650 με τις μαύρες ζάντες, δεν τα είχαμε αυτά ( ήταν το απόλυτο ) , τωρα μπλέκουμε σε παρεξηγήσεις .

Όλα εγώ πχια
Πέρα απ την πλάκα εγώ δεν βλέπω καμία παρεξήγηση.

Σαφή μυνηματα βλέπω ένθεν και ένθεν, πάρα την χρήση τρίτου προσώπου.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Δεν καταλαβαίνω γιατί εσύ και κάνα δυο ακόμα θέλετε να το γυρίσετε σε προσωπική διαμάχη.
Σιωπώ πλέον..
Λάθος κατάλαβες.

Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού..
 

panavour

Μέλος
Περιοχή
Αθήναι
Όνομα
παναης (οχι απ τα μεγαρα)
Μοτό
voge500ds
Α ρε Χονταρα τι πάθη εμπνέεις;;;;;Για αυτό είσαι μια ζωή στην κορυφή.Εισαι η καθημερινή γυναίκα που έχει ο καθένας,η υποτιμημένη,η παραμελημένη,αυτή που κανένας δεν κοιτάει δεύτερη φορά,που κάνεις όλες τις δουλειές στο σπίτι, ασχολείσαι με όλη την οικογένεια με άπειρη αγάπη,και που κανένας δεν στο αναγνωρίζει μέχρι να τους ΛΕΙΨΕΙΣ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Α ρε Χονταρα τι πάθη εμπνέεις;;;;;Για αυτό είσαι μια ζωή στην κορυφή.Εισαι η καθημερινή γυναίκα που έχει ο καθένας,η υποτιμημένη,η παραμελημένη,αυτή που κανένας δεν κοιτάει δεύτερη φορά,που κάνει όλες τις δουλειές στο σπίτι, ασχολείται με όλη την οικογένεια,και που κανένας δεν στο αναγνωρίζει μέχρι να τους ΛΕΙΨΕΙΣ.
Ωραία τοποθέτηση, με έμπνευση :laugh:!!!
Θα το αντέγραφα και εγώ να το λέω (κολλάει σε πολλές περιπτώσεις ) αλλά είναι μεγάλο και δεν υπάρχει περίπτωση να το θυμάμαι αυτούσιο :wacky:!!!
 
Top Bottom