Μπαταρία !!!! Τι Προτείνετε ?

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Να πω και το άλλο, που προέκυψε την Πέμπτη το βράδυ κι εξελίσσεται....


Το βάρα του αδερφού μου την Πέμπτη έμεινε από μπαταρία , γιατί κόλλησε το ρελέ της μίζας και μιζάριζε ασταμάτητα. Αυτό έγινε ενώ είχε παρκάρει η μηχανή.
Τώρα το πώς και τι, ένας Θεός ξέρει. Montessa - Honda....:confused::confused::confused::confused:
Άλλαξε το ρελέ κι όλα καλώς.
Μπαταρία τώρα.
Υπάρχει η Yuasa made in USA η οποία ξελιγώθηκε. Όμως μετά από 48 ώρες στο φορτιστήριο έδειξε 12V.
Ο μπράδερ πήγε πρωί -πρωί για νέα μπαταρία, λέγοντας όλο σκηνικό στο μαγαζί.
Αντί να του πουλήσουν νέα, του πρότειναν να πάει την υπάρχουσα να δοκιμάσουν φόρτιση σε ειδικό μηχάνημα που έχουν. Υποθέτουν ότι θα συνέλθει η Yuasa κι αν δεν, πάμε σε καινούρια.
Αυτό , αν μη τι άλλο, για μένα σημαίνει σεβασμό στον πελάτη!
Μιλάω για το μαγαζί που έβαλα link πιο πάνω...
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Να πω και το άλλο, που προέκυψε την Πέμπτη το βράδυ κι εξελίσσεται....


Το βάρα του αδερφού μου την Πέμπτη έμεινε από μπαταρία , γιατί κόλλησε το ρελέ της μίζας και μιζάριζε ασταμάτητα. Αυτό έγινε ενώ είχε παρκάρει η μηχανή.
Τώρα το πώς και τι, ένας Θεός ξέρει. Montessa - Honda....:confused::confused::confused::confused:
Άλλαξε το ρελέ κι όλα καλώς.
Μπαταρία τώρα.
Υπάρχει η Yuasa made in USA η οποία ξελιγώθηκε. Όμως μετά από 48 ώρες στο φορτιστήριο έδειξε 12V.
Ο μπράδερ πήγε πρωί -πρωί για νέα μπαταρία, λέγοντας όλο σκηνικό στο μαγαζί.
Αντί να του πουλήσουν νέα, του πρότειναν να πάει την υπάρχουσα να δοκιμάσουν φόρτιση σε ειδικό μηχάνημα που έχουν. Υποθέτουν ότι θα συνέλθει η Yuasa κι αν δεν, πάμε σε καινούρια.
Αυτό , αν μη τι άλλο, για μένα σημαίνει σεβασμό στον πελάτη!
Μιλάω για το μαγαζί που έβαλα link πιο πάνω...
Φιλαράκι άμα σου έδειξε 12 v η μπαταρία μάλλον την άκουσε .....και το λέω αυτό γιατί έκανες "ταχεία αποφορτιση" χωρίς βέβαια να το θες, με αποτέλεσμα μπορεί και να έχει κόψει στοιχείο.οι μπαταρίες που δέχονται τέτοιου είδους βιασμα είναι άλλες, αυτή δεν αντέχει τόσα αμπερ ξαφνικό θάνατο να στο πω. ...
 

commander

Μέλος
Περιοχή
Β.Π
Όνομα
θεολογος
Μοτό
1150adv desierto 3
AFRICA TWIN 650 88 Paris Dakar
Μπορεί και να κάνουν δουλειά. μάλλον θα την κάνουν χαλαρή αποφορτιση και μετά θα τις δώσουν φορτώσει.εαν πάλι δεν έχει κόψει στοιχείο που αυτό μάλλον δεν έχει γίνει γιατί δείχνει βόλταζ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Τεό το ξέρω. Αυτό υποθέσαμε εξ αρχής.
Η μπαταρία έδειχνε την πρώτη μέρα έως 8V στο φορτιστήριο. Την επόμενη έδειξε τα 12.
Κι από αυτό υπέθεσαν τα φιλαράκια στο μαγαζί ότι παίζει να ζωντανέψει.
Θα δούμε τη Δευτέρα σε τι κατάσταση θα είναι.
 

ΠΛΑΤΩΝ

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μοτό
R 1200 GS ADV
Δε με παρακολουθείς!
Δε με παρακολουθείς!


Ο παραπάνω στο λίνκ που έβαλα, έφερε odyssey. Μιλήσαμε σήμερα. Για το φόρουμ θα κάνει σούπερ τιμούλα, κάτω από 130€ σίγουρα...;);););)
Κάποια στιγμή θα κάνει εγγραφή σαν επαγγελματίας και θα έχει κι άλλες προσφορές, σε αρκετές μπαταρίες κι άλλα που έχει (φορτιτές κλπ).
Έως τότε, όποιος βολεύεται για αγορές από Αθήνα, πάει και λέει το όνομά μου, ή/και το nickname μου.
Καλές αγορές mates:):):)
Φίλε μου, αν παω την Τρίτη στον Κυριαζη (σκεφτόμουν για οδυσσεα και εγω για το ADV που εχω) , ισχύει η σούπερ τιμούλα , αναφέροντας απλά το όνομα σου;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Φίλε μου, αν παω την Τρίτη στον Κυριαζη (σκεφτόμουν για οδυσσεα και εγω για το ADV που εχω) , ισχύει η σούπερ τιμούλα , αναφέροντας απλά το όνομα σου;
Ναι και το ονομα του φορουμ μας.
 

n.l

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Νίκος
Μοτό
R1200GS '08
Φίλος θέλει να αλλάξει μπαταρία σε F650Gs μέχρι 60 ευρώ. Για πείτε τι να βάλει κ κανα λινκ να στέλνει επαρχία.
Edit:Πήρα τηλ στο κατάστημα του Κυριαζή κ μου έδωσε τη Yasa από 65 στα 60 με επιπλέον χρέωση τα μεταφορικά, motobatt απο 90 στα 83 με επιπλεον χρεωση τα μεταφορικα και για το 1200 την odyssey 150 λιανική,με περιθώριο καποιας καλύτερης τιμης, συν τα μεταφορικά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Η τιμη της odyssey για μας ειναι 125 γιουρα. Η 535 για τα 1200. Θα ποσταρει αναλογως ο εμπορος στην αντιστοιχη ενοτητα.
Εως τοτε, οσοι πατε, η τηλεφωνειτε, ζητηστε το Σπυρο και πειτε ονομα μελους στο φορουμ μας και το ονομα μου (Θοδωρης Λασκαρης).
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Η τιμη της odyssey για μας ειναι 125 γιουρα. Η 535 για τα 1200. Θα ποσταρει αναλογως ο εμπορος στην αντιστοιχη ενοτητα.
Εως τοτε, οσοι πατε, η τηλεφωνειτε, ζητηστε το Σπυρο και πειτε ονομα μελους στο φορουμ μας και το ονομα μου (Θοδωρης Λασκαρης).
Γεια σου ρε κομαντο Θοδωρη!!
Τερμα οι Συμπληγαδες Πετρες:)
 

ΠΛΑΤΩΝ

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
Μοτό
R 1200 GS ADV
Η τιμη της odyssey για μας ειναι 125 γιουρα. Η 535 για τα 1200. Θα ποσταρει αναλογως ο εμπορος στην αντιστοιχη ενοτητα.
Εως τοτε, οσοι πατε, η τηλεφωνειτε, ζητηστε το Σπυρο και πειτε ονομα μελους στο φορουμ μας και το ονομα μου (Θοδωρης Λασκαρης).

Φιλε Θοδωρη, ευχαριστω πολυ....Σημερα πηγα Κυριαζη και οπως το πες με 125 ευρω τοποθετηθηκε η odyssey στο GSA μου και η μπεμπα παιρνει μπροστα πριν ακουμπησεις την μιζα. Αλλο να στο λενε και αλλο να το ακους και να το βλεπεις. Ειχα YUASA made JAPAN απο την αγορα της μηχανης ( 04/10) και μου κρατησε με τα χιλια ζορια και πολυ συντηρηση σχεδον 4,5 χρονια. Απο την αρχη ζοριζοτανε ευκολα και ειδικα με τα κρυα δεν τα πηγαινε καλα. Συνιστω ανεπιφυλακτα ΟΔΥΣΣΕΑ. Θα παθετε πλακα μολις ακουσετε την 1η μιζια......................................!!!!!!!!

Υ.Γ. Ο Σπυρος, αψογος, ευγενικος και επαγγελματιας......τα παρατησε ολα για να την τοποθετησει στο πι και φι
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Σήμερα θα κάνει και την εγγραφή του και θα έρχεστε σε επαφή απευθείας!
Όλα πιο εύκολα;):)
 

Georgnik

Μέλος
Περιοχή
Πλέον St. Gallen
Όνομα
Γιώργος Νικολαΐδης
Μοτό
R1200GS - 2011
Καλησπέρα σας!

Είχα αγοράσει και εγώ την 535 και την εγκατέστησαν τα παιδιά στην Κατερίνη από όπου και την προμηθεύτηκα. Το θέμα είνα, όπως γράφτηκε και πιο πριν, ότι δεν κάθεται σωστά και μάλλον θα χρειαστεί να γίνει αλλαγή των πόλων. Που θα μπορούσαμε στη Θεσσαλονίκη να κάνουμε επανατοποθέτηση;
 

vassilis

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Βασίλης
Μοτό
BMW R1150GS
Άψογα τα παιδιά στου Κυριαζή. Εξυπηρετικά και πολύ διαβασμένα. Ότι λέει ο foresrer ισχύει 100%. Θοδωρή ευχαριστώ για τα σχόλια μέσω των οποίων έμαθα το μαγαζί.
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Άψογα τα παιδιά στου Κυριαζή. Εξυπηρετικά και πολύ διαβασμένα. Ότι λέει ο foresrer ισχύει 100%. Θοδωρή ευχαριστώ για τα σχόλια μέσω των οποίων έμαθα το μαγαζί.
Χαιρομαι που εξυπηρετηθηκες Μπιλ;)
 

paschalis

gone4riding
Περιοχή
Thessaloniki
Όνομα
Πασχάλης
Μοτό
R 1200 GS 'O4
Καλησπέρα σας!

Είχα αγοράσει και εγώ την 535 και την εγκατέστησαν τα παιδιά στην Κατερίνη από όπου και την προμηθεύτηκα. Το θέμα είνα, όπως γράφτηκε και πιο πριν, ότι δεν κάθεται σωστά και μάλλον θα χρειαστεί να γίνει αλλαγή των πόλων. Που θα μπορούσαμε στη Θεσσαλονίκη να κάνουμε επανατοποθέτηση;
Παρε ενα τηλεφωνο τον επιμονο Πετρο απο το advride.gr και καθαρισες..
 

Tasos GS

Μέλος
Περιοχή
40.254367, 23.266577 Ν.Μουδανια
Όνομα
ΤΑΣΟΣ
Μοτό
R 1200 GS
Είχα βάλει μπαταρία της σειράς των 60 ευρώ 12v 14Amp.
τον 1χρονο ολα καλα.
τον 2 χρόνο άρχισαν τα προβλήματα .Στις 8 από τις 10 μιζιες επερνε κανονικά μπροστά αλλα μου έβγαζε φάουλ στο ABS.
Τελικά και με την συμβουλή του μάστορα μου αλλαχτηκε με odyssey άσχετα εαν ηταν οκ και μιζαριζε κανονικα.
εδω και 2 χρόνια όλα καλά.
και μην ξεχνάτε ότι δίνεις παίρνεις!
 

sirax

Μέλος
Περιοχή
Άργος - Αργολίδας
Όνομα
Harry
Μοτό
1200 gs adv
Στα 125 ευρώ που την βρίσκω-ουμε από Γερμανία, την Odyssey και που μας την πουλάνε κάποιοι έμποροι εδώ είναι μια σχέση τίμια....

Η δική μου Odyssey κράτησε 4 χρόνια χρήσης.
Εντυπωσιακό ότι πέθανε όρθια χωρίς καμία προειδοποίηση.
Βέβαια πριν αποβιώσει πέρασε ενάμιση μήνας ακινησία, πράγμα όμως που ήταν τρόπος ζωής για την Odyssey μου...

Αυτό όμως που με προβλημάτισε πολύ επίσης είναι ότι η yuasa των 60 € του cagiva elephant 750e τον οποίο ελέφαντα επανεφερα στη ζωή το 2010 είναι ακμαιότατη.
Ο ελέφαντας αυτά τα 4 χρόνια έχει κάνει 4000 χλμ, να παίζει άραγε ρόλο αυτό?
Ότι δεν δούλεψε-κουράστηκε η yuasa?
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom