Μπαταρία !!!! Τι Προτείνετε ?

mAthosalas

I love my GS
Περιοχή
ΧώμαSweetHome
Όνομα
Κώστας
Μοτό
F800GS 30 years
Πάντως Κωστή έχουν αναφερθεί αρκετά παράπονα για την ζωή του Οδυσσέα, κι όχι μόνο εδώ ! Γιατί 150 ευρώ είναι αυτά δεν γίνεται να τα παίζει στα 3 χρόνια
Εδω βρε Γιαννη μοτοσυκλετες των 15.000 και 20.000 ευρω τα παιζουν στα 3 χρονια...η μπαταρια δεν θα τα επαιζε;.....Παγκοσμιοποιηση και μειωση του κοστους εις βαρος της ποιοτητας... δυστυχως
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Ο καθένας λέει την δική του εμπειρία.
Η πρώτη μαμά μπαταρία μου....αλαχτηκεστην εγγύηση τους πρώτους 9 μήνες.
Η δεύτερη πάλι σε 10 μήνες.
Ο Οδυσσέας κράτησε κάτι παραπάνω από 3 χρόνια.......οπότε δεν μπορώ να το ρισκάρω, γιατί η μπετονιερα δεν σπρώχνεται αν τα κακαρωσει. :D



Ναι αλλά πάλι 150€ σουμπερ ντουμπερκ μπαταρία
και να τα παίζει στα 3 χρόνια ντροπή
Και εγώ με αυτό το σκεπτικό την έριξα απάνω και τζίφος !!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εδω βρε Γιαννη μοτοσυκλετες των 15.000 και 20.000 ευρω τα παιζουν στα 3 χρονια...η μπαταρια δεν θα τα επαιζε;.....Παγκοσμιοποιηση και μειωση του κοστους εις βαρος της ποιοτητας... δυστυχως
Δεν έχεις και άδικο, αλλά τότε μια μπαταρία των 50-70 ευρώ είναι υπεραρκετη!
Εχω μια yasa πάνω την οποία είχα πάρει πριν 3μιση χρόνια από συμφορουμιτη απ το Gsforum ο οποίος δεν την είχε βάλει πάνω και μου την έδωσε 30 ευρώ! Λογικά είναι απ αυτές που κάνουν 60 κι όχι οι ακριβές.
Πάντως έχει βγει σκυλί και την έχω φορτίσει μόνο 3 φορές (χειμώνα).Σίγουρα εδώ Κρήτη δεν έχουμε τρελό χειμώνα αλλά έχουμε όμως υγρασία. Η μηχανή σε πυλωτη κι όχι σε κλειστό γκαράζ
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Δεν έχεις και άδικο, αλλά τότε μια μπαταρία των 50-70 ευρώ είναι υπεραρκετη!
Εχω μια yasa πάνω την οποία είχα πάρει πριν 3μιση χρόνια από συμφορουμιτη απ το Gsforum ο οποίος δεν την είχε βάλει πάνω και μου την έδωσε 30 ευρώ! Λογικά είναι απ αυτές που κάνουν 60 κι όχι οι ακριβές.
Πάντως έχει βγει σκυλί και την έχω φορτίσει μόνο 3 φορές (χειμώνα).Σίγουρα εδώ Κρήτη δεν έχουμε τρελό χειμώνα αλλά έχουμε όμως υγρασία. Η μηχανή σε πυλωτη κι όχι σε κλειστό γκαράζ
Σωστά !!!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Εγω εδω και ενα χρονο εχω Motobatt MBYZ16HD και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Εγώ στο GSA με την Motobatt έκλεισα 3 1/2 χρόνια...
Μάλλον για εκεί με ξαναβλέπω, όταν χρειαστεί!



Και εγώ για εκεί το βλέπω !!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jmar

''Κουζουλό κοπέλι''
Περιοχή
ΧΑΝΙΑ
Όνομα
ΓΙΑΝΝΗΣ
Μοτό
BMW R 1200 GS '09
Εγώ στο GSA με την Motobatt έκλεισα 3 1/2 χρόνια...
Μάλλον για εκεί με ξαναβλέπω, όταν χρειαστεί!
Αυτά είναι καλά νέα μιας και οι Motobatt τα τελευταία χρόνια έχουν έρθει στην επικαιρότητα και σαν τιμή τα 80 ευρώ αν κρατάνε 4ετια-5ετια είναι μια χαρά . Χρήστο εσένα είναι και με σερβο η μηχανή;
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Αυτά είναι καλά νέα μιας και οι Motobatt τα τελευταία χρόνια έχουν έρθει στην επικαιρότητα και σαν τιμή τα 80 ευρώ αν κρατάνε 4ετια-5ετια είναι μια χαρά . Χρήστο εσένα είναι και με σερβο η μηχανή;
Ναι Γιάννο, είναι με σερβομηχανισμό! Και η τιμή είναι πολύ καλή για την αξία της, χώρια που είναι και μικρή σε μέγεθος, χωρίς τα θέματα της ογκώδους Οντίσεϊ!
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Νομίζω ότι η διάρκεια της μπαταρίας είναι κάτι σχετικό.
Παιζει μεγάλο ρόλο η χρήση της μηχανης, όπως και τα ηλεκτρικά της φορτία
Το αναφέρω γιατι είναι πολύ σημαντικό.
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Εγω να πω την αμαρτια μου, εχω βαλει απ'το Σεπτεμβριο του '12 την 625 και μεχρι τωρα της εχω βαλει τον φορτιστη τρεις φορες. Μια φορα καθε χειμωνα οταν κανει πολλα κρυα, προληπτικα και μονο.
Πριν απο αυτη ειχα την 535, επισης πολυ ευχαριστημενος!
 

Arisxios

Μέλος
Περιοχή
Πειραιάς
Όνομα
Αρης
Μοτό
Πατίνι
Και την χωράει κανονικά την 625 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Και την χωράει κανονικά την 625 ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στο μηκος και το πλατος ειναι ακριβως ιδιες. Στο υψος ειναι δυο ποντους μεγαλυτερη. Εκει ειναι που θελει μια μετατροπη στο μπροστινο "σωληνακι" της σελας. Αυτο που ρυθμιζεις το υψος της σελας. Το κοβεις, κρατοντας βεβαιως τις ακρες του και μπαινει, οπως ακριβως η 535.
 

sliv

Δεν βάζω ασφάλτινα !
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Stratis
Μοτό
GS1200 Adv.
παιδες μια μικρη παρένθεση ...

παιζει και το παρακατω ...που ειναι super εργαλειο σε περιπτωση που μεινει καποιος απο μπαταρια .... μου ετυχε και την εβαλε μπροστα στο πι & φι !!!!




Υπαρχουν διαφορες μαρκες ....το μονο σιγουρο....... κανει δουλεια λεμε .....

ΜΟΤΟ Jump Starter !!!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Honda CRF1100D3
Προσοχή με τις μπαταρίες λιθίου. Πάει το κακόμοιρο το SE950.

Ο τύπος την είχε συνδεδεμένη με τον δικό της συντηρητή / φορτιστή που πήρε μαζί με τη μπαταρία. Σουηδική Biltema.

Κλαψψψψψψψψψψψ

Είναι γνωστό (τουλάχιστον για εμένα λόγω αντικειμένου εργασίας) ότι οι μπαταρίες λιθίου δεν είναι ακόμη στην τελειοποιημένη μορφή τους. Βραχυκυκλώνουν στοιχεία από μόνα τους και ανεβάζουν θερμοκρασία με κίνδυνο πυρκαϊάς.

Επίσης δεν βάζουμε μπαταρία λιθίου (έστω και αν ο φορτιστής είναι ειδικός για λιθίου) σε μοτοσυκλέτα που η καλωδίωσή της δεν έχει μελετηθεί και φτιαχτεί για λιθίου.
Είμαι σίγουρος ότι πριν από 10 χρόνια το SE950 δεν είχε μελετηθεί.

Τώρα όσον αφορά το σουηδικό κατάστημα Biltema: είναι σαν τη μάρκα Lidl που αντί για τρόφιμα πουλάει πράγματα για αυτοκίνητα κατά κύριο λόγο.
Τα περισσότερα προϊόντα τους δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Μερικά είναι απλά "ΟΚ" για αγορά.
 

Nordic

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200R, 2012
Τώρα όσον αφορά το σουηδικό κατάστημα Biltema: είναι σαν τη μάρκα Lidl που αντί για τρόφιμα πουλάει πράγματα για αυτοκίνητα κατά κύριο λόγο.
Τα περισσότερα προϊόντα τους δεν αξίζουν τα χρήματά τους. Μερικά είναι απλά "ΟΚ" για αγορά.
Θες να πεις πως το διχτάκι Μπιλτεμα Γιώργο δεν είναι αθάνατο...;;;) :p
Όμως μπαταρία Μπιλτέμα θα δεν έβαζα ούτε σε παιχνίδι του παιδιού... :D
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon/nos

Μέλος
Περιοχή
Αθηνα
Όνομα
Κωνσταντινος
Μοτό
r1200gs
Ξερει κανεις την κατώτερη τιμη που πρεπει να βλεπουμε σε ενα Βολτομετρο κατα την μιζια ώστε να ξερουμε τι μας γινεται;;
Εννοω οτι όταν εχουμε Βολτομετρο πέφτουν τα βολτ όταν μιζαρουμε, μεχρι ποσα βολτ ειναι τα "επιτρεπόμενα" που πρεπει να βλεπουμε;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Ξερει κανεις την κατώτερη τιμη που πρεπει να βλεπουμε σε ενα Βολτομετρο κατα την μιζια ώστε να ξερουμε τι μας γινεται;;
Εννοω οτι όταν εχουμε Βολτομετρο πέφτουν τα βολτ όταν μιζαρουμε, μεχρι ποσα βολτ ειναι τα "επιτρεπόμενα" που πρεπει να βλεπουμε;

Φιλαράκι να ρωτήσουμε κανέναν ηλεκτρολόγο για να μάθουμε.
Περίμενα ότι κάποιος θα απαντούσε, αλλά θα ρωτήσω μάστορα. Καλή απορία, και χρήσιμη σαν γνώση πιστεύω. Επανέρχομαι.... ;)
 
Top Bottom