Μόναχο - Μπρατισλάβα, με ποδήλατο

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Γειά σας από τον κεντρικό σιδηροδρομικό σταθμό του Μονάχου. Έχει δωρεάν WiFi εδώ.
Περιμένω το τρένο για το Zell Am See από όπου θα αρχίσει και το αμιγώς ποδηλατικό κομμάτι.
Από εκεί θα έχω 10 ημέρες για να φτάσω Μπρατισλάβα μέσω δύο επίσημων ποδηλατικών διαδρομών. Περίπου 800χλμ σύνολο.
Ευχαριστώ για τις ευχές και ανταποδίδω.

Όπου βρίσκω ευκαιρία θα ανεβάζω καμία φωτο
80 χλμ την ημέρα με το συγκεκριμένο ποδήλατο, δεν είναι και το πιο εύκολο, ιδίως αν οι διαδρομές είναι ορεινές.
Η μεσαία τριβή ειναι αλλαγμένη?
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Λοιπόν έχω στήσει σε ένα κάμπινγκ στο Zell am See της Αυστρίας, έχει και μηχανές εδώ. Πριν λίγο άκουσα και ένα καθαρό.
Λέω τα κωλοπαιδα διασκεδάζουν σε κάνα χωράφι δίπλα, και δώστου μπραααου και μπραααου. Είδα και κάτι πιστακια στο δρόμο και το έδεσα.
Και μετά από λίγο αντιλαμβάνομαι ότι είναι ροχαλητο!!! o_O:wacky::woot: δηλαδή, ροχαλητό, που θα ορκιζομουν ότι είχε πλούσιο μείγμα και του μπερδεύει!
Αν δεν ήμουν κουρασμένος θα έβγαινα να τον ηχογραφήσω.
 

apos.zeitou

Μέλος
Περιοχή
ATHENS
Όνομα
ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ
Μοτό
Αναποφασιστος!!!
Wortherseeeeeee στειλε μας φωτο με το τσιμεντομενο mk2.... Καλους δρομουςςςς και το νου σου

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ztakisg16

Μέλος
Όνομα
Τακης
Μοτό
Bmw Xchallenge
Λοιπόν έχω στήσει σε ένα κάμπινγκ στο Zell am See της Αυστρίας, έχει και μηχανές εδώ. Πριν λίγο άκουσα και ένα καθαρό.
Λέω τα κωλοπαιδα διασκεδάζουν σε κάνα χωράφι δίπλα, και δώστου μπραααου και μπραααου. Είδα και κάτι πιστακια στο δρόμο και το έδεσα.
Και μετά από λίγο αντιλαμβάνομαι ότι είναι ροχαλητο!!! o_O:wacky::woot: δηλαδή, ροχαλητό, που θα ορκιζομουν ότι είχε πλούσιο μείγμα και του μπερδεύει!
Αν δεν ήμουν κουρασμένος θα έβγαινα να τον ηχογραφήσω.
Στο τροφυ να δεις πόσα τέτοια μεταμεσονύχτια μαρσαρισματα ειχαμε...Νυχτερινος αγώνας μοτο-κρος...
 
Τελευταία επεξεργασία:

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αρκετά χλμ για πρώτη μέρα, και κάποιες ώρες είναι σαν να έρχονται κύματα ζέστης. Σε συνδυασμό με την υγρασία δεν είναι ωραίο. Ήθελα να ήξερα, ξεδιψάει κάνεις με αυτό το νερό με μπουρμποληθρες!!!
Ξεκούραση τώρα στο σκηνακι μου.
Όχι κάμπινγκ, βρήκα ένα βολικό χωράφι σε μια καβατζα.

Φωτό από την διαδρομή, δυστυχώς δεν έχω βγάλει πολλές.

 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Το νου σου γιατί διαβάζω για κύματα καύσωνα στην Ευρώπη...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Αντώνη όποτε μπορέσεις και βρεις χρόνο και δε βαριέσαι, γράψε δυο λόγια σχετικά με το ποδήλατο που επέλεξες καθώς και την προετοιμασία συτού αλλά και τη δική σου.
Δηλαδή πως εξόπλισες το ποδήλατο, τι επέλεξες να πάρεις μαζί σου γι αυτές τις μέρες που θα λήψεις κτλ...
Γενικά γράψε ότι θες...
:)
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Αντώνη όποτε μπορέσεις και βρεις χρόνο και δε βαριέσαι, γράψε δυο λόγια σχετικά με το ποδήλατο που επέλεξες καθώς και την προετοιμασία συτού αλλά και τη δική σου.
Δηλαδή πως εξόπλισες το ποδήλατο, τι επέλεξες να πάρεις μαζί σου γι αυτές τις μέρες που θα λήψεις κτλ...
Γενικά γράψε ότι θες...
:)
Με μεγάλη μου χαρά να γράψω ότι πληροφορίες μπορεί να είναι χρήσιμες και σε κάποιον άλλο, απλά το βλέπω λίγο δύσκολο να γίνει πριν το τέλος του ταξιδιού.

Ωστόσο σήμερα είμαι σε hostel με μπόλικο free WiFi οπότε ανεβάζω καμία φωτο:



Η καβατζα που έλεγα εχθές πίσω από το ταβερνειο


Κάποια στιγμή οδηγάω ανάμεσα σε κάτι ωραία χωράφια, κάνει πολύ ζέστη. Λέω ας σταματήσω για μια φωτογραφία, να έχω και κάτι δείξω γυρνώντας δλδ.
Πως κάνω και μπαίνω λίγο πιο μέσα για πετύχω ωραίο κάδρο, κοντεψα να λιποθυμησω. Αυτό δεν ήταν ζέστη, ήταν τα καζάνια της κόλασης o_O:eek::devilish::hungover: δεν μπορώ περιγράψω τι έβγαζε το χωράφι!!!
Μια φωτό έβγαλα και αυτή τρέχοντας :ha
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Οι ευθείες τελικά είναι μονότονες και με το ποδήλατο. 10 χιλιόμετρα ευθεία, λίγο πριν το Salzburg



 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Χλιδή σήμερα, χοστελακι και ξεκούραση.

 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
τα 80 χιλιόμετρα την ημέρα που πρέπει να κάνεις μέσο όρο, βγαίνουν;
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
τα 80 χιλιόμετρα την ημέρα που πρέπει να κάνεις μέσο όρο, βγαίνουν;
Όπως τον βλέπω έχει 15 με 20 χλμ μ.ο την ώρα... Οποτε τα βγάζει εύκολα.
Αν μου πει και τι μεσαια τριβη έχει, θα δούμε αν τα βγάζει άνετα ή ζοριζεται:p
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
crankset που στα μοτοσικλετιστικά θα το λέγαμε "σετ στροφάλου" ας πούμε, στα ποδηλατικά λέγεται μεσαία τριβή; Λατρεύω, κάτι σαν το εντελώς αγράμματο "διαταγή λίπανσης" του ΕΣ.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
crankset που στα μοτοσικλετιστικά θα το λέγαμε "σετ στροφάλου" ας πούμε, στα ποδηλατικά λέγεται μεσαία τριβή; Λατρεύω, κάτι σαν το εντελώς αγράμματο "διαταγή λίπανσης" του ΕΣ.
Η sram έχει πολύ καλή premium σειρά μεσαίας τριβής και όχι μόνο.
Η μεσαία τριβη σε αυτού του τύπου ποδήλατα παίζει μεγάλο ρόλο και ρυθμιζει την "απώλεια" στην κάθε πεταλια.
Ενδεικτικα μια καλή μεσαια τριβη μπορεί να φτάσει και τα 500 ευρω.... Αξίζει και το τελευταίο ευρώ αν κάνεις ποδήλατο σαν τον Αντώνη...
Μεγαλος κουμπαράς και το ποδήλατο.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
τα 80 χιλιόμετρα την ημέρα που πρέπει να κάνεις μέσο όρο, βγαίνουν;
Όπως τον βλέπω έχει 15 με 20 χλμ μ.ο την ώρα... Οποτε τα βγάζει εύκολα.
Αν μου πει και τι μεσαια τριβη έχει, θα δούμε αν τα βγάζει άνετα ή ζοριζεται:p
Ζοριζομαι :p:roflmao:
Για να είμαι ειλικρινής δεν θεωρώ τον εαυτό μου ποδηλάτη. Έχω φίλους που τρώνε τα brevet με το κουτάλι. Καμία σχέση, απλά είμαι καλός στο να υποφέρω για πολύ ώρα :ha

Για μεσαία τριβή που ρώτησες, την είχα αλλάξει πριν δύο χρόνια με κάτι πολύ basic. Θα το δω κάποια στιγμή και γράψω.
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Ένα πρόβλημα που με απασχολούσε όσο ήμουν πιο νέος και σκεφτόμουν ταξίδια ήταν αυτό της καθαριότητας. Είχα πολύ θέμα με την υγιεινή. Απ'όταν έκανα παιδιά και μετά αυτό βελτιώθηκε. Στο προηγούμενο ταξίδι έριξα πολύ τα στάνταρ μου χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Εχθές έφαγα μια μους σοκολάτα που πήρα από κάτι σαν Lidl με 15 γερμανοπολυγωνο για κουτάλι... νομίζω δεν έχει πιο κάτω :ha:roflmao::wacky:
 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Αυτό το forum έχει χάσει εντελώς το προσανατολισμό του... πρώτα MX, μετά ATV, τώρα ποδήλατα... ρε που πάμε!

Αντώνη κράτα γερά και όταν γυρίσεις ρίξε καμιά πληροφορία και για τα Hostel, τιμές αν επιτρέπονται και τα πουρά -σαν κι εμάς- και τις τοποθεσίες τους!

:friendship:
 

boxer

Μέλος
Περιοχή
Ελλαδα
Όνομα
Νικος
Μοτό
BMW
Για να είμαι ειλικρινής δεν θεωρώ τον εαυτό μου ποδηλάτη. Έχω φίλους που τρώνε τα brevet με το κουτάλι. Καμία σχέση, απλά είμαι καλός στο να υποφέρω για πολύ ώρα :ha
Ένα πρόβλημα που με απασχολούσε όσο ήμουν πιο νέος και σκεφτόμουν ταξίδια ήταν αυτό της καθαριότητας. Είχα πολύ θέμα με την υγιεινή. Απ'όταν έκανα παιδιά και μετά αυτό βελτιώθηκε. Στο προηγούμενο ταξίδι έριξα πολύ τα στάνταρ μου χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα.

Εχθές έφαγα μια μους σοκολάτα που πήρα από κάτι σαν Lidl με 15 γερμανοπολυγωνο για κουτάλι... νομίζω δεν έχει πιο κάτω :ha:roflmao::wacky:
:fun:fun:fun
Εισαι δυναμη!!! Τελος....... :ok:
 
Top Bottom