ΝΕΑ ΕΛΑΣΤΙΚΑ MITAS ENDURO TRAIL-XT.

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Είναι ολοιδια νομίζω Ε-12 , Ε-13
Και εμένα έτσι μου φαίνονται (τα είχα βάλει 2 φορές τα Ε12 & 13).
Απλά τα Ε12 & 13 βγαίνουν μόνο σε έκδοση με σαμπρέλα, ενώ αυτά θα τα βγάλουν και tubeless.
 

GeorgeKor

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
ΚΤΜ 790adv
Τα mitas τα φέρνει ο Πατμανιδης
Κανεις τη παραγγελία πχ σημερα κ μετα απο δυο μήνες, σου λεει ο υπεύθυνος , συγνώμη ηρθε το φορτηγο αλλα δεν ειναι τα λαστιχα μεςα ή έφερα μονο το μπροστινό
Αυτο συνέβη σε εμένα που ήθελα να βάλω 1 σετ με τα e07+enduro trail


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha:ha
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Άραγε υπάρχουν διαφορές με το τωρινό Ε09; Επίσης δεν ξέρω το Ε12-13 πως είναι στο δρόμο, είναι ανεκτό από φασαρία, φθείρεται πολύ γρήγορα; Σκεφτόμουν μήπως στο επομενο σετ βάλω ένα πιο χωμάτινο μπροστινό από το TKC80, το οποίο είναι εξαιρετικό μεν, αλλά στο χώμα δεν είναι τοπ.
 

KO$74S81

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
. KTM 950 ADV 2004
.TM 250 2T 2010
Άραγε υπάρχουν διαφορές με το τωρινό Ε09; Επίσης δεν ξέρω το Ε12-13 πως είναι στο δρόμο, είναι ανεκτό από φασαρία, φθείρεται πολύ γρήγορα; Σκεφτόμουν μήπως στο επομενο σετ βάλω ένα πιο χωμάτινο μπροστινό από το TKC80, το οποίο είναι εξαιρετικό μεν, αλλά στο χώμα δεν είναι τοπ.
Υποτίθεται ότι είναι η αντικατάσταση του E09 απο ότι έχω καταλάβει,απο ένα πινακακι που ανεβασε ο Βαγγέλης. ΕΠΙΚΑΙΡΟΤΗΤΑ
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Άραγε υπάρχουν διαφορές με το τωρινό Ε09; Επίσης δεν ξέρω το Ε12-13 πως είναι στο δρόμο, είναι ανεκτό από φασαρία, φθείρεται πολύ γρήγορα; Σκεφτόμουν μήπως στο επομενο σετ βάλω ένα πιο χωμάτινο μπροστινό από το TKC80, το οποίο είναι εξαιρετικό μεν, αλλά στο χώμα δεν είναι τοπ.
Νομίζω όλη η ιστορία έχει γίνει στη γόμα και στο σκελετό. Εμφανισιακά είναι ίδιο το λάστιχο με τα E09-E12 και αυτό μάλλον οφείλεται μαλλον σε καθαρά οικονομικούς λόγους (να μην αλλάζουν εργαλειομηχανές στο εργοστάσιο??) αλλά και στο γεγονός πως το πρόβλημα τους δεν ήταν τόσο το σχήμα όσο η γόμα ειδικά σε βρεγμένους δρόμους.

Αν παρόλα αυτά δεν άλλαξαν τίποτα στο λάστιχο απλά το όνομα τότε τί να πω!!
 

Srider

Βόρειο Μέλος
Περιοχή
Gothenburg - Sweden
Όνομα
Giorgos
Μοτό
Ténéré 700 World Raid | 2022
Άραγε υπάρχουν διαφορές με το τωρινό Ε09; Επίσης δεν ξέρω το Ε12-13 πως είναι στο δρόμο, είναι ανεκτό από φασαρία, φθείρεται πολύ γρήγορα; Σκεφτόμουν μήπως στο επομενο σετ βάλω ένα πιο χωμάτινο μπροστινό από το TKC80, το οποίο είναι εξαιρετικό μεν, αλλά στο χώμα δεν είναι τοπ.
Στέφανε, είχα τον συνδυασμό Ε12 (βγαίνει μόνο πίσω) & Ε13 (βγαίνει μόνο μπροστά) στο Husqvarna 701 και ήταν εκπληκτικός στο χώμα και στην άσφαλτο - χωρίς κάποιον θόρυβο. Η αλήθεια ήταν ότι δεν θυμάμαι να οδήγησα στο βρεγμένο με αυτά, ή αν οδήγησα (που είναι πιθανό εδω λόγω καιρού) δεν με προβλημάτισαν ή άγχωσαν. Αλλά σε λάσπη οδήγησα αρκετά και την καθάριζαν ωραία. Τα πλαϊνά "εξογκώματα" στο πίσω λάστιχο βοηθούσαν πολύ στο γράπωμα και ξελάσπωμα από καταστάσεις.

Επειδή μου άρεσαν τόσο πολύ, τα έβαλα στο Τενερε world raid από την αρχή με 0 χλμ.
Στο τενερέ που ήταν πιο βαριά μοτοσυκλέτα δεν μου άρεσε ο συνδυασμός Ε12 & Ε13. Ειδικά το πίσω έβγαζε αρκετό θόρυβο. Με ενοχλούσε ο θόρυβος και ας είχα ωτοασπίδες.
Το μπροστινό Ε13 είχα ξεχάσει ότι υπήρχε, εννοώ δεν με προβλημάτισε πουθενά ο χωμάτινος χαρακτήρας του. Και έστριβε και φρέναρε.

Εν κατακλείδι, επειδή έχεις τενερε: δεν θα έβαζα για μόνιμα πάνω το πίσω Ε12. Άσε που στα 1600χλμ (με μεικτή οδήγηση σε τεραίν) είχε μείνει λίγο παραπάνω από το μισό.
Θα έβαζα όμως το μπροστινό Ε13! Δεν ξέρω με ποιο πίσω θα το πάντρευα, αλλά θα το έβαζα για μπροστινό χωρίς φόβο.
 

stefos

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
T7
Ευχαριστώ Γιώργο, η ερώτηση μου αφορούσε το εμπρός ελαστικό κυρίως (Ε13), αφού θα ήθελα μάλλον να το κάνω ένα κλικ πιο χωμάτινο, χωρις να χάσω την -σχετικα- πολιτισμένη παρουσία στην άσφαλτο. Για πισω το Ε09 -και νύν enduro trail-xt- το βρίσκω αρκετά καλό και με καλή διάρκεια στο Τ7.

Νομίζω όλη η ιστορία έχει γίνει στη γόμα και στο σκελετό. Εμφανισιακά είναι ίδιο το λάστιχο με τα E09-E12 και αυτό μάλλον οφείλεται μαλλον σε καθαρά οικονομικούς λόγους (να μην αλλάζουν εργαλειομηχανές στο εργοστάσιο??) αλλά και στο γεγονός πως το πρόβλημα τους δεν ήταν τόσο το σχήμα όσο η γόμα ειδικά σε βρεγμένους δρόμους.
Αν παρόλα αυτά δεν άλλαξαν τίποτα στο λάστιχο απλά το όνομα τότε τί να πω!!
Βαγγέλη αν κρίνω από το βίντεο του Μπίρτς που έλεγε ότι έχουν βελτιώσει τη γόμα του Ε07, ελπίζω να υπάρχουν αλλαγές και εδώ. Είδομεν!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Υπόψην ότι ο Συμιδας είναι μιτας αμπασαντορ.

Τα μισά να μου'λεγα.
 
Top Bottom