Νέος adventuras

Qcamber

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Dreambike: Εκτός κατηγορίας
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα.
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ακολουθεί σεντόνι και συγχωρέστε με εάν έχει ξανανοίξει παρόμοιο θέμα.

Καθότι πούλησα την μηχανή που είχα, είμαι στην αναζήτηση "καινούργιας". Προέρχομαι από κατηγορία τσοπερ (Virago 750) και πλέον σκέφτομαι να αγοράσω μια on-off - adventure.

Δεδομένα

  • Budget: 2000 με 2500€
  • Ιδανικά θα ήθελα κάτω από 80000 με 90000χλμ αλλά δε με ενδιαφέρει και τόσο. Αλίμονο αν περίμενα κάτι τετοιο από τέτοιες μοτοσυκλέτες.
  • Ιδανικά δε θα ήθελα να υπερβώ τα 750cc.
  • Ύψος 1.90 και 95 κιλά
  • Σκέψεις για μερικά ταξιδακια-εκδρομουλες με το έτερον ήμισυ πάνω από 100χλμ. (Με τριβαλιτσο ή χωρίς)
  • Δε θα έλεγα όχι σε off road διαδρομές
Οι έως τώρα επιλογές μου είναι οι εξής δύο:

  • Transalp 650
  • F650gs injection (μονόμπουζο ή δίμπουζο λίγο με απασχολεί), ιδανικά με abs.
Μια τρίτη επιλογή είναι το africa twin 750 ή xtz 750, αλλά είναι απλά σαν back up.
Για V-strom επίσης, αλλά δε πιστεύω ότι θα βρω κάτι αξιολογο σε αυτά τα λεφτά.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Διαβάζω διάφορα για το transalp 650 (υψηλή κατανάλωση βενζίνης, κατανάλωση λαδιού κλπ). Δεν αμφισβητώ ότι ισχύει, άλλωστε το λένε πολλοί. Κατά πόσο όμως ισχύει; Θέλω να πω, με τι ταχύτητες συμβαίνουν αυτά; Έχω μάθει να μην κινούμαι γρήγορα και νευρικά, θα έχω τα ανάλογα αποτελέσματα; (Π.χ. με το virago η κατανάλωση κυμαινόταν εντός πόλης 6.5 l/100, εκτός μονοκαβαλος στο 4.5, δικαβαλος στο 5.5 με ταχύτητες έως 110, κατανάλωση λαδιού μηδέν.).

Όσον αφορά το καρέ του άξονα, πέρα από τον μηχανικό, πως καταλαβαίνει κανείς ότι ετοιμάζεται να συναντήσει τον δημιουργό του;

Για το f650 διαβάζω ότι είναι πολύ οικονομικο αλλά σχετικά άβολο για ψηλά αναστήματα. Τι ισχύει εδώ;; Υπάρχει γενικά κάτι που πρέπει να προσέξω;

Μην κολλήσετε στο θέμα injection και abs, με ενδιαφέρουν αντικειμενικές απόψεις.
Θα ήθελα τη γνώμη σας, καθώς και τις οποίες εμπειρίες είχατε/έχετε με τις συγκεκριμένες μοτοσυκλέτες, καθώς και την όποια άλλη πρόταση έχετε πάνω στο θέμα.

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα. Καλούς δρόμους να έχουμε (όταν με το καλό τελειώσει η καραντίνα)
 

Phoenix

Gender fluid
ADVRIDE Team
Περιοχή
Χαλκιδα
Όνομα
Στεργιος
Μοτό
bmw r1250gs adve Θα σε σκισω maniac
χουσβαρνα 510 πιστολ
Καλησπέρα καλώς όρισες
Με τα χρήματα αυτά και όλα τα παραπάνω που περιέγραψες καλά θα ήταν να κοιτάξεις σε 1150gs ,η ακόμα θα έλεγα και σε 1100 gs
Αν θέλεις να μην υπερβείς σε κυβικά κοίτα και για 850gs ( το boxer)
Στο λέω από τώρα όσο και να το ψάξεις αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη για σένα κίνηση
Είναι σαν να σας βλέπω ήδη ......
Πουλις ..2020 αφτερ τζισους
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Και εγώ αν δεν είχα θέμα με κατανάλωση θα πήγαινα σε 1150, αλλά για τη δική σου περίπτωση νομίζω το τίμιο ξύλο είναι προτιμότερο.
Πουλις ..2020 αφτερ τζισους
Ανάποδα τα λες.
Τζισους... 2020 αφτερ Πουλής.
 

Qcamber

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Dreambike: Εκτός κατηγορίας
Καλησπέρα καλώς όρισες
Με τα χρήματα αυτά και όλα τα παραπάνω που περιέγραψες καλά θα ήταν να κοιτάξεις σε 1150gs ,η ακόμα θα έλεγα και σε 1100 gs
Αν θέλεις να μην υπερβείς σε κυβικά κοίτα και για 850gs ( το boxer)
Στο λέω από τώρα όσο και να το ψάξεις αυτή είναι η πιο ενδεδειγμένη για σένα κίνηση
Είναι σαν να σας βλέπω ήδη ......
Πουλις ..2020 αφτερ τζισους
Καλημέρα

Τι απαιτήσεις έχει το το 850 και τι το 1100-1150 από θέματα συντήρησης; Που υστερεί το ένα και που κερδίζει το άλλο;
 

Qcamber

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
Dreambike: Εκτός κατηγορίας
Και εγώ αν δεν είχα θέμα με κατανάλωση θα πήγαινα σε 1150, αλλά για τη δική σου περίπτωση νομίζω το τίμιο ξύλο είναι προτιμότερο.
Καλημέρα
Όταν λες τίμιο ξύλο;
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Καλημέρα
Όταν λες τίμιο ξύλο;
Καλημέρα, συγνώμη.
Εννοώ το Transalp 650.
Δεν έχει γκάζι αλλά το θεωρώ πολύ ικανό μηχάνημα.
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Δεδομένα

  • Budget: 2000 με 2500€
  • Ιδανικά θα ήθελα κάτω από 80000 με 90000χλμ αλλά δε με ενδιαφέρει και τόσο. Αλίμονο αν περίμενα κάτι τετοιο από τέτοιες μοτοσυκλέτες.
  • Ιδανικά δε θα ήθελα να υπερβώ τα 750cc.
  • Ύψος 1.90 και 95 κιλά
  • Σκέψεις για μερικά ταξιδακια-εκδρομουλες με το έτερον ήμισυ πάνω από 100χλμ. (Με τριβαλιτσο ή χωρίς)
  • Δε θα έλεγα όχι σε off road διαδρομές

Το Transalp περιγραφεις...αν και λογο υψους(ειμαστε στα ιδια περιπου) θα σου ελεγα το africa XRV ή και το ΤΕΝΕΡΕ 750

με λιγο ψαξιμο και υπομονη μπορεις να βρεις ενα καλο μηχανακι,απο τα παραπανω.

Σε παραπανω κυβικα πας στα gs που σου αναφερθηκαν παραπανω
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Το Transalp περιγραφεις...αν και λογο υψους(ειμαστε στα ιδια περιπου) θα σου ελεγα το africa XRV ή και το ΤΕΝΕΡΕ 750

με λιγο ψαξιμο και υπομονη μπορεις να βρεις ενα καλο μηχανακι,απο τα παραπανω.

Σε παραπανω κυβικα πας στα gs που σου αναφερθηκαν παραπανω
Αν είσαι ανύπαντρος και πάρεις το τενερε750, κοίτα να βρεις και μια κόρη βενζινά...
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08

Juve_750

Μέλος
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
CapoNord 2006 Abs a.k.a το ιταλικό διαμάντι!
Το TA μπαίνει χώμα και με αξιώσεις.
Εντάξει τώρα ο καθένας έχει την γνώμη του! Αλλά με αξιώσεις αντε να περάσει καμιά πολύ ελαφριά flatαδουρα !!αλλιώς θα γέμιζαν τα βουνά με TA650 .
 

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Αν είσαι ανύπαντρος και πάρεις το τενερε750, κοίτα να βρεις και μια κόρη βενζινά...
Ειπα να βαλω στην κουβεντα και το Τενεκε,μην με πειτε κολημενο Hondακια!!!

Αν και η προοπτικη της βενζινοκορης,δεν θα με χαλαγε!!!

:ha
 

kostas_366

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
Πόρκα κρίση :)
Καλημέρα

Τι απαιτήσεις έχει το το 850 και τι το 1100-1150 από θέματα συντήρησης; Που υστερεί το ένα και που κερδίζει το άλλο;
Aν βρεις καλό, από κανέναν νοικοκύρη, δύσκολο αυτό, δεν χρειάζεται πολλά. Απλός κινητήρας και εύκολος. 4λιτρα 20/50 (25-30ε) 1 λίτρο βαλβολίνη, 2 μπουζί, ένα λουρί δυναμού 12ε, φ. βενζίνης 10ε, δοτ4 στα φρένα 5ε, φ. λαδιου vw (τα αγόραζα από internet εγώ). Διαφορά μεγάλη η 6η του 1150 και τα φρένα, όπως και ο υδραυλικός συμπλέκτης. Θα βρεις εδώ τεστ 1100vs1150.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Εντάξει τώρα ο καθένας έχει την γνώμη του! Αλλά με αξιώσεις αντε να περάσει καμιά πολύ ελαφριά flatαδουρα !!αλλιώς θα γέμιζαν τα βουνά με TA650 .
Οι πιο πολλοι το παιρνανε (και τα παιρνουν ακομη) σαν ενα ευκολο και αθραυστο πασπαρτου μηχανακι αλλα δεν πανε χωμα. Για οσους το πανε ομως το μηχανακι ειναι ουσιαστικα ενα πιο ελαφρο/χαμηλοβαρο και μανιτζεβελο XRV750 - με πολιτικο κοστουμι.
 

XLGeorge

Μέλος
Όνομα
George
Μοτό
αργά τζαμπανέζικα
Το Transalp περιγραφεις...αν και λογο υψους(ειμαστε στα ιδια περιπου) θα σου ελεγα το africa XRV ή και το ΤΕΝΕΡΕ 750

με λιγο ψαξιμο και υπομονη μπορεις να βρεις ενα καλο μηχανακι,απο τα παραπανω.
Πουσαι ρε Κωστα, long time λογω πανδημιας, χαιρετω!

Qcamber: Οτι λεει ο Κωστας απο πανω (μειον το Tenere 750 γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο για χωμα), το TA650 θα σου πεσει μικρο εφ'οσον εισαι 1.90μ, καλυτερα το ΑΤ750. Βεβαια θα βρεις πιο δυσκολα καλο Αφρικα 750 αλλα παιζει με αρκετο ψαξιμο.
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Εγώ θα σε πρότεινα να πας ή Αφρικανα ή τρανσαλπ ως 2η επιλογή.
Και αυτό γιατί λες ότι δεν θες να ανέβεις από τα 750.
Αν όμως μπορείς να ανέβεις σε κυβικά ,το 1150 gs είναι μια κατηγορία πάνω από τα προαναφερθέντα.
Θα έχεις abs και ιντζεκσιον δλδ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

korobilis7

Μέλος
Περιοχή
rentis
Όνομα
kostas
Μοτό
AFRICA TWIN XRV 750 rd07a
Πουσαι ρε Κωστα, long time λογω πανδημιας, χαιρετω!
Γεια σου Γιωργη,θα ρθει ο καιρος που θα βρεθουμε στον δρομο ξανα!!!
:friendship:

Και εγω νομιζω πως για Αφρικα ειναι...με τα δεδομενα που μας εχει δωσει
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Εντάξει τώρα ο καθένας έχει την γνώμη του! Αλλά με αξιώσεις αντε να περάσει καμιά πολύ ελαφριά flatαδουρα !!αλλιώς θα γέμιζαν τα βουνά με TA650 .
Μια χαρά περνάει και δύσκολα κομμάτια και κάνει και σκληρό χώμα.
Εδώ μέσα έχουμε τρεις από δαύτους.
 
Top Bottom