Νέo Honda Transalp;!

thanosxrv

Μέλος
Περιοχή
Λάρισα
Όνομα
Θάνος
Μοτό
Honda xrv 750 Africa twin
νομίζω τελικά εδω μέσα ή σε αντίστοιχους χώρους είμαστε η μειοψηφία της αγοράς. Δεν νομίζω πως η πλειοψηφία των αναβατών συμμερίζονται τελικά ούτε το πάθος μας, ούτε ασχολουνται ιδιαίτερα με λεπτομέρειες, ούτε κάθονται βράδυ στο γκαράζ με μια μπύρα απλά να χαζέψουν λίγο την μηχανή. Εδώ κατα βάση δεν ξέρουν στοιχειώδη μηχανολογία της μοτοσυκλέτας.

Συνεπώς το όνομα Honda απο μόνο του αρκεί μαζί με μια αποδεκτή εμφάνιση, το όνομα transalp που έχει παράδοση στην αξιοπιστία και το εντυπωσιακό για την κατηγορία νούμερο ονομαστικής ιπποδύναμης για να σαρώσει τελικά σε πωλήσεις.

Τα υπόλοιπα είναι για χομπίστες όπως εμείς που θα ψάξουμε την λεπτομέρεια στις αναρτήσεις, στην απόδοση του μοτέρ, στα φρένα, στα αξεσουαρ ενδεχομένως. Και θα έχουμε στο τέλος την ικανοποίηση πως επιλέξαμε το καλύτερο βάσει της εμπειρίας μας και της γνώσης μας. Αλλά αυτό αφορά εμάς και το δικό μας πάθος. ο μέσος αναβάτης θα αγοράσει το honda να είναι ΄΄σίγουρος΄΄ και τελικά καλά θα κάνει γιατί η honda αν μη τι α΄λλο έχει την δυνατότητα να μην ε΄χει χτυπητές ΄΄αδυναμίες΄΄ να σε κάνει να νιώθεις οικεία πάνω στα μηχανακια της. Και αν δεν έχει το κάτι παραπάνω ενδεχομένως σε κάποιος τομοείς σε λίγους θα λείψει.
Βαγγέλη συμφωνώ απόλυτα μ'αυτά που έγραψες!

Στάλθηκε από το SM-A530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Εγώ ένα θα πω πάντως .
Η μηχανή για εμένα είναι γκόμενα .
Αυτοί που το βλέπουν αλλιώς ας πάνε να την αγοράσουν.
Άλλωστε όλοι έχουμε ένα φίλο που άμα η άλλη δεν είναι σαύρα ,δεν μπορούν να αποδωσουν
Έλα πες...? Κοιτάς την χοντρούλα μας και λες τι γκομενάκι είναι αυτό...? :thinking::friend:
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Έλα πες...? Κοιτάς την χοντρούλα μας και λες τι γκομενάκι είναι αυτό...? :thinking::friend:
Κι όμως ,Τότε ,όταν την πρωτοκαβαλησα είχα χάσει τον ύπνο μου ,ούτε με γκόμενα δεν το είχα πάθει αυτό .
Μέχρι να την πάρω είχα σκάσει,κόντεψα να πάθω κατάθλιψη.
Ζημνιαααααα χαχαχαχαχα .
Δηλώνω κολλημένος με το τελελεβερ .
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Ναι ρε παιδιά..

Αν δεν ξενυχτήσω αγκαλιά με τη μοτοσυκλέτα...
Αν δεν πιω μπύρες κοιτάζοντάς την..
Αν δεν χάσω τον ύπνο μου σκεφτόμενος τις καμπύλες της..
Αν δεν κάνω ανάλυση της γωνίας Κάστερ που έχει και των mm απόσβεσης της εμπρόσθιας/οπισθιας ανάρτησης σε ανωμαλία Χ με ταχύτητα Ψ..
Αν δεν αγορασω από εργοστάσιο που βγάζει "χαρακτήρες"-"προσωπικότητες" σε δύο ρόδες..

..είμαι "μέτριος χρήστης"-"απλός αναβάτης" και θα ψωνίσω από τον σωρό,πχ Transalp.

Ναιιιι μωρέ τώρα..Ποιος θα κάνει παπάδες με Transalp;
Θες "ευλογημένο" ψαγμένο μηχανάκι γι'αυτά.

:ha

Μάλλον επειδή έχουμε τόσους "παθιασμένους λεπτολόγους" βλέπω τόσους άντρες με πανέμορφες και τέλειες γυναίκες σε ευτυχισμένες οικογένειες,ενεργούς-οργανωμένους-υπεύθυνους πολίτες..
Ή μήπως είναι αδιάφορο αυτό;Μόνο στα δίτροχα είμαστε τόσο επάνω-καταπάνω;

Οι υπόλοιποι πήραν σαύρες και μετριότητα σε όλα.. Ότι να'ναι.. Όχι Γνωστές... Όχι Μύστες... ΜπαΓκόΖμιοι κλπ..

Συμπαθάτε με αλλά αφού γράφετε τόσο εύκολα ότι νομίζετε σωστό ας διαβάσετε και τη γνώμη ενός "άσχετου" :rolleyes:

Αν δεν σας αρέσει να σκεφτείτε ότι ανάλογα νιώθουν κι άλλοι για τη δική σας. ;)
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Τι να κάνουμε ,είμαστε κι εμείς που πάμε και τις χαϊδεύουμε και τις μιλάμε ,γιατί κάθε φορά που τσ'ανεβαινουμε κάτι μαγικό συμβαίνει.
Οι υπόλοιποι δίνουν 12 και παίρνουν τρανσαλπ.
Μητσαρα Ω omega ια πες ,εσύ τι βρήκες πηγές και αγόρασες μοσχάρι και όχι το 2ο σιμπι-εφ;
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Τι να κάνουμε ,είμαστε κι εμείς που πάμε και τις χαϊδεύουμε και τις μιλάμε ,γιατί κάθε φορά που τσ'ανεβαινουμε κάτι μαγικό συμβαίνει.
Οι υπόλοιποι δίνουν 12 και παίρνουν τρανσαλπ.
Μητσαρα Ω omega ια πες ,εσύ τι βρήκες πηγές και αγόρασες μοσχάρι και όχι το 2ο σιμπι-εφ;
Αλλού κοίταγα..
Πύραυλο ήθελα..
Άλλο αγόρασα..

Δεν έφταναν και τα οβολα για Transalp.. :p

Δεν έχω παράπονο όμως..
Την απόλαυσα κι ας μην ήμουν "μυημένος".
Αν δεν είχα συγκεκριμενα θέματα υγείας δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να τη δώσω.

Αν μου ξανακατσει CBF άχρωμο,άγευστο,άχαρο δεν θα πω όχι.
Έχω τον τρόπο να το χαρώ,όπως χαίρομαι και το 125.
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Τελικά μόνο εμείς οι Κατεμακηδες είμαστε και γαμώ τα παιδιά...
 

giamar

Ming lee fu
Περιοχή
Πιερία
Όνομα
Γιαννης
Μοτό
Vstroma -astrea c100 - voge 300 rally
Αλλού κοίταγα..
Πύραυλο ήθελα..
Άλλο αγόρασα..

Δεν έφταναν και τα οβολα για Transalp.. :p

Δεν έχω παράπονο όμως..
Την απόλαυσα κι ας μην ήμουν "μυημένος".
Αν δεν είχα συγκεκριμενα θέματα υγείας δεν θα έμπαινα σε διαδικασία να τη δώσω.

Αν μου ξανακατσει CBF άχρωμο,άγευστο,άχαρο δεν θα πω όχι.
Έχω τον τρόπο να το χαρώ,όπως χαίρομαι και το 125.
Αφού δεν έχεις τέτοια θέματα γιατί δεν κοιτάς και το ΤΑ 700 ;
Εγώ πάντως έχω θέμα ,ναι ,με το που βλέπω αυτό το στρογγυλό φανάρι με έρχεται να το πλακωσω στις κλωτσές.
Και μάντεψε τα ίδια νοιωθω βλέποντας το φανάρι του σκούτερ που βάλανε στο καινούριο.
 

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Αφού δεν έχεις τέτοια θέματα γιατί δεν κοιτάς και το ΤΑ 700 ;
Εγώ πάντως έχω θέμα ,ναι ,με το που βλέπω αυτό το στρογγυλό φανάρι με έρχεται να το πλακωσω στις κλωτσές.
Και μάντεψε τα ίδια νοιωθω βλέποντας το φανάρι του σκούτερ που βάλανε στο καινούριο.
Γιάννη πλέον δεν μπορώ να υποστηρίξω on-off μηχανή η γενικότερα ψηλό Sport Touring.
Δεν συνεργάζεται ο αριστερός καρπός περισσότερο και κατόπιν μεση-αυχενας.
Όσο πιο καλά πατάω και είναι χαμηλά το κέντρο βάρους,τόσο καλύτερα.
Άσχετα αν η απόσβεση/επαναφορά σε "street" με επιβαρύνει.Εχω κατεβάσει και την ταχύτητα κίνησης αναπόφευκτα.

Μη σου πω ότι ένα Integra θα ήταν μια χαρά...
Παααααλι Honda ρε γμτ.. :eek:
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Ναι ρε παιδιά..

Αν δεν ξενυχτήσω αγκαλιά με τη μοτοσυκλέτα...
Αν δεν πιω μπύρες κοιτάζοντάς την..
Αν δεν χάσω τον ύπνο μου σκεφτόμενος τις καμπύλες της..
Αν δεν κάνω ανάλυση της γωνίας Κάστερ που έχει και των mm απόσβεσης της εμπρόσθιας/οπισθιας ανάρτησης σε ανωμαλία Χ με ταχύτητα Ψ..
Αν δεν αγορασω από εργοστάσιο που βγάζει "χαρακτήρες"-"προσωπικότητες" σε δύο ρόδες..

..είμαι "μέτριος χρήστης"-"απλός αναβάτης" και θα ψωνίσω από τον σωρό,πχ Transalp.

Ναιιιι μωρέ τώρα..Ποιος θα κάνει παπάδες με Transalp;
Θες "ευλογημένο" ψαγμένο μηχανάκι γι'αυτά.

:ha

Μάλλον επειδή έχουμε τόσους "παθιασμένους λεπτολόγους" βλέπω τόσους άντρες με πανέμορφες και τέλειες γυναίκες σε ευτυχισμένες οικογένειες,ενεργούς-οργανωμένους-υπεύθυνους πολίτες..
Ή μήπως είναι αδιάφορο αυτό;Μόνο στα δίτροχα είμαστε τόσο επάνω-καταπάνω;

Οι υπόλοιποι πήραν σαύρες και μετριότητα σε όλα.. Ότι να'ναι.. Όχι Γνωστές... Όχι Μύστες... ΜπαΓκόΖμιοι κλπ..

Συμπαθάτε με αλλά αφού γράφετε τόσο εύκολα ότι νομίζετε σωστό ας διαβάσετε και τη γνώμη ενός "άσχετου" :rolleyes:

Αν δεν σας αρέσει να σκεφτείτε ότι ανάλογα νιώθουν κι άλλοι για τη δική σας. ;)

Όσο αφορά εμένα αυτό το ποστ, προσωπικά είπα πως το transalp είναι λογικό να έχει πολύ καλές πωλήσεις πρώτον επειδή είναι Honda και στον χώρο των μοτοσυκλετών η Honda διαχρονικά προσφέρει εύκολες μοτοσυκλέτες, χωρίς περίεργη εργονομία, χωρίς περίεργα μοτέρ και άλλες ιδιαιτερότητες. και επίσης πάντα με την γνωστή αξιοπιστία Honda (σε όποιον βαθμό αυτό υφίσταται συγκριτικά με τον ανταγωνισμό ή γιγαντώνεται σε όρια υπερβολής κάποιες φορές). Επίσης έβγαλε ένα transalp πολύ εύπεπτο και αρμονικό σε σχήμα, χωρίς σχεδιαστικες εξάρσεις και ταυτόχρονα χωρίς ιδιαίτερη τόλμη αλλά δεν έχει σημασία. Corolla και Golf πουλήθηκαν εκαττομύρια πάνω σε αυτή τη λογική. Μια συνταγή συνολικά καταδικασμένη να επιτύχει για αυτό που είναι.

Απο εκεί και έπειτα αυτό που είπα είναι πως ο χομπίστας θα κοιτάξει και άλλα πράγματα. Πολλές φορές ο χομπίστας ξενερώνει να έχει ΚΑΝ κάτι που έχουν οι πολλοί. Πόσοι και πόσοι δεν αγόρασαν απο χομπίστες Vstrom και TDM και GS απλά και μόνο επειδή το είχαν πολλοί. Ο χομπίστας έχει την τάση να θέλει να ξεχωρίσει και να ψάξει κάτι ιδιαίτερο στις λεπτομέρειες. Κάτι που ίσως του δώσει κάτι διαφορετικό απο το πεπατημένο ή την μέση λύση. Μπορεί να ψάξει να δει πίσω απο τις τεχνικές λεπτομέρειες και να δεί κάτι άλλο. Μπορεί να προτιμήσει το vstrom λόγω φιλοσοφίας μοτέρ και αναρτήσεων. Μπορεί να προτιμήσει το Aprilia λόγω του φοβερού ζυγίσματος και του ήχου στο μοτέρ. Μπορεί να προτιμήσει το 790 επειδή είναι KTM. Απο εκεί και πέρα μερικοί πραγματικά τί ζόρι τραβάτε να δείτε την πραγματικότητα πως η Honda παίζει Mainstream με στόχο τις πωλήσεις και ΘΕΛΕΙ και ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ να είναι αυτό που είναι?? Αυτό την έχει κάνει επιτυχημένη και πάνω σε αυτό πατάει. Επειδή σε κάποιους απο εμάς τους γραφικούς δεν μας πάει και τόσο αυτή η συνταγή είναι κάτι που σας θίγει? Ανασφάλεια έχετε με τον εαυτό σας?? Πληγωθηκες εσύ Δημήτρη απο κάποιο σχόλιο δηλαδή μας λες?

Εν τω μεταξύ άσκοπες κουβέντες άσχετες με την μοτοσυκλέτα, άντρες με πανεμορφες γυναίκες, ευτυχισμένοι γάμοι, παιδιά στο Πανεπιστήμιο ξερω γω με υποτροφία, η θεία απο τα Καμμένα βούρλα, μπλέκουμε την προσωπική ζωή του καθενός και την θέση του ενδεχομένως στην κοινωνία ή την καθημερινότητα με το αν βρίσκει το transalp κ@υλα ή μαλ@κία. Δηλαδή ότι να ναι..
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Η εναντίωση δεν γίνεται στο μηχάνημα αλλά στη νοοτροπία και στην τάση της μάζας. Και ακριβώς επειδή θίγονται οι επιλογές μας θίγεται και όλη μας η ύπαρξη, λες και ζούμε τις ζωές των άλλων...

Μπαγκαβάτ Γκίτα, Βεδική Παράδοση

Γελασα πολύ με τη θεία από τα καμμένα Βούρλα.
 

KORAX

Γερολυκος
Περιοχή
Μεσσηνια
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
Κουλουρι 650 ,2004
KTM exc300 '06
Ελαφινα 700 '23
ΡΕ παιδια...γελαω απλα με οσα γραφονται ,μοιαζει με συζητηση καφενειου.Το χοντρο γελιο (η κλαμα, εξαρταται απ την οπτικη γωνια) θα πεσει οταν σε κανενα στριφτερο κομματι η σε κανα χωμα περασει καποια "Σαυρα" ΑΠΟ ΠΑΝΩ κανα σουπερ ντουπερ ΚαΤεΜικο(τυχαιο το παραδειγμα).Αν πεταει η Ψυχη θα πεταξει κ η "Σαυρα" μαζι της.
Το καλυτερο μηχανακι ειναι Αυτο που εχεις η Αυτο που εχεις την δυνατοτητα να αγορασεις,ΟΛΑ τ αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

omega

Τσέλιγκας
Περιοχή
Ήηηηηηηηηπειρος
Όνομα
Δημήτριος
Μοτό
HONDA CBF500 05'
Πολλά έγραψες Βαγγέλη tc-drift και σωστά στο παραπάνω ποστ.. Εδώ όμως..
Επειδή σε κάποιους απο εμάς τους γραφικούς δεν μας πάει και τόσο αυτή η συνταγή είναι κάτι που σας θίγει? Ανασφάλεια έχετε με τον εαυτό σας?? Πληγωθηκες εσύ Δημήτρη απο κάποιο σχόλιο δηλαδή μας λες?
Με ρωτάς αυτό που έπρεπε να δώσεις εσύ απάντηση.

Εξηγώ.
Μετά από 52 σελίδες που έχει γραφτεί ότι μπορεί να φανταστεί καποιος,συνεχίζεις να επιμένεις ότι οι "ψαγμένοι" αυτό κι εκείνο γράφοντας και χαρακτηρίζοντας μια μεγάλη μερίδα αναβατών ως άτομα χωρίς πάθος.. κάποια χωρίς στοιχειώδη γνώση περί μοτοσυκλέτας.. μη χομπίστες κλπ.
Μετά από 52 σελίδες το λοιπόν,στοχευμένα,ποιοι εμφανίζονται ως γραφικοί;
Οι "γνώστες" η οι "άσχετοι";

Εν τω μεταξύ άσκοπες κουβέντες άσχετες με την μοτοσυκλέτα, άντρες με πανεμορφες γυναίκες, ευτυχισμένοι γάμοι, παιδιά στο Πανεπιστήμιο ξερω γω με υποτροφία, η θεία απο τα Καμμένα βούρλα, μπλέκουμε την προσωπική ζωή του καθενός και την θέση του ενδεχομένως στην κοινωνία ή την καθημερινότητα με το αν βρίσκει το transalp κ@υλα ή μαλ@κία. Δηλαδή ότι να ναι..
Αν δεν είχαΜΕ διαβασει όλα τα όμορφα στο θέμα για συγκεκριμένο μηχάνημα.. για έρωτες,χαϊδέματα,όνειρα,καμβάδες,χαρακτήρες,ιεροτελεστίες,μπύρες, κλπ των παθιασμένων έναντι των "ξενέρωτων-άσχετων πολλές φορές" δεν θα είχα παραθέσει.

Είναι κι όλοι οι άλλοι σύντροφοι εντός θέματος,μετρημένοι κλπ... :rolleyes:

Όπως ειπώθηκε στο 2ο Top Gun.
"Ιt's not the plane,it's the pilot..'
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Η εναντίωση δεν γίνεται στο μηχάνημα αλλά στη νοοτροπία και στην τάση της μάζας. Και ακριβώς επειδή θίγονται οι επιλογές μας θίγεται και όλη μας η ύπαρξη, λες και ζούμε τις ζωές των άλλων...

Μπαγκαβάτ Γκίτα, Βεδική Παράδοση

Γελασα πολύ με τη θεία από τα καμμένα Βούρλα.
Τι είπες ρε μεγάλε ξέρεις??? Καταλαβαίνεις ότι έχεις πάει σε άλλο level...!!
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Γεννήθηκα ετσι φίλε, είναι έμφυτο, άσε είναι κατάρα να είσαι πάντα σε άλλο λεβελ....απλά η φετινή σοδειά είναι πολύ δυνατή και καμιά φορα ξεπερνάω το μέτρο..
 

tc-drift

Μέλος
ADVRIDE Team
Περιοχή
Πειραια και πέριξ
Όνομα
Βαγγέλης
Μοτό
BMW F800GS - VOGE 300 RALLY
Πολλά έγραψες Βαγγέλη tc-drift και σωστά στο παραπάνω ποστ.. Εδώ όμως..
Με ρωτάς αυτό που έπρεπε να δώσεις εσύ απάντηση.

Εξηγώ.
Μετά από 52 σελίδες που έχει γραφτεί ότι μπορεί να φανταστεί καποιος,συνεχίζεις να επιμένεις ότι οι "ψαγμένοι" αυτό κι εκείνο γράφοντας και χαρακτηρίζοντας μια μεγάλη μερίδα αναβατών ως άτομα χωρίς πάθος.. κάποια χωρίς στοιχειώδη γνώση περί μοτοσυκλέτας.. μη χομπίστες κλπ.
Μετά από 52 σελίδες το λοιπόν,στοχευμένα,ποιοι εμφανίζονται ως γραφικοί;
Οι "γνώστες" η οι "άσχετοι";

Αν δεν είχαΜΕ διαβασει όλα τα όμορφα στο θέμα για συγκεκριμένο μηχάνημα.. για έρωτες,χαϊδέματα,όνειρα,καμβάδες,χαρακτήρες,ιεροτελεστίες,μπύρες, κλπ των παθιασμένων έναντι των "ξενέρωτων-άσχετων πολλές φορές" δεν θα είχα παραθέσει.

Είναι κι όλοι οι άλλοι σύντροφοι εντός θέματος,μετρημένοι κλπ... :rolleyes:

Όπως ειπώθηκε στο 2ο Top Gun.
"Ιt's not the plane,it's the pilot..'
Ρε αγαπημένε χάνεις το νόημα αυτού που είπα.

Κάποιος που δεν έχει την διάθεση ούτε να ασχοληθεί,ούτε να ψωνίσει το τελευταίο moto στα περίπτερα, ούτε να δει στο youtube βιντρεακια από Αυστραλους δοκιμαστές,ούτε καν ενδιαφέρεται για φορουμ και παρέες και απόψεις. Κάποιος που βλέπει μια μοτοσυκλέτα όπως βλέπουμε εμείς ένα αμάξι. Η απλά η χρήση του δεν έχει εξειδικευμένες ανάγκες. Και θα χαρεί τη μοτοσυκλέτα του, θα την οδηγήσει και δεν θα κάτσει να δει το βράδυ το chicken stripe και αν ακούσει sag θα νομίζει πως είναι ξυριστικη μηχανή.

Αυτός ο σεβαστός κύριος η κυρία είναι προφανώς η πλειοψηφία των αγοραστών. Αυτός θα διαμορφώσει την αγορά. Αυτός θα διαμορφώσει τα νούμερα. Και για αυτόν το Honda είναι το ιερό δισκοπότηρο. Είναι η Μερέντα στο ψωμί. Είναι το bic στα στυλό. Είναι η ησυχία και η πίστη στο προϊόν.

Αυτός λοιπόν θα δει ένα ωραίο σχήμα, μπόλικα άλογα στο μαντρί και δεν θα διστάσει ακόμα και να προπαραγγειλει. Και θα εμπιστευτεί τους 29 κατασκευαστές πλυντηρίου που συνιστούν Honda!

Αυτό που λέω δεν έχει να κάνει με την αξία της μοτοσυκλέτας της συγκεκριμενης. Έχει να κάνει με την μορφή και την κατανομή της αγοράς.

Εμείς εδώ μέσα θα το ψάξουμε,θα το συζητήσουμε,θα περάσουμε ώρες στο youtube, θα ψάξουμε τα τεχνικά,θα δούμε τι λέει ο Αμερικανός που το αγόρασε και ο Άγγλος που το βελτίωσε. Και με όλη αυτή τη τριβή από τους 10 οι 2 θα πάρουν aprilia οι 2 suzuki οι 2 honda οι 2 ktm και οι 2 yamaha. Γιατί αυτός ο πλουραλισμός είναι ένδειξη πως ο χομπίστας και ο ψαγμενος θα ψάξει για κάτι ιδιαίτερο για αυτόν. Κάτι που θα τον κάνει να νιώσει ξεχωριστός και να ικανοποιήσει τα πιο ψαγμενα του θέλω.

Εμείς όμως δεν διαμορφώνουμε την αγορά. Αυτό είπα εγώ τουλάχιστον. Είπα πως η Honda επενδύει σε σημεία κλειδιά. Μια mainstream εμφάνιση χωρίς βλακείες δοκιμές, σε μια ολιστική εργονομία και εδώ και σε ένα παράγοντα ενθουσιασμού όπως τα ονομαστικά άλογα που έχουν ακριβώς την ίδια απίστευτα μεγάλη αξία όπως ο μέσος άσχετος που θα αγοράσει αμάξι και εντυπωσιάστηκε από το 0-100. Και πιάνει.

Η λέξη άσχετος δεν παραπέμπει σε αγοραστή Honda. Παραπέμπει στον καθένα μη σχετικό με ένα αντικείμενο που θα δει 5 πράγματα και όχι 105 για να πάρει μια απόφαση απλά και μόνο επειδή ΒΑΡΙΕΤΑΙ να ασχοληθεί περαιτέρω και πάει στα σίγουρα. Και η Honda είναι από τα σίγουρα χαρτιά. Μπορεί να μην είναι το transalp εν τέλει το καλύτερο στη κατηγορία η να είναι. Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει πως έχει εξασφαλισμένη την επιτυχία των πωλήσεων επειδή παίζει μπάλα σε ασφαλές και πατημενο γήπεδο. Και θα είχε εξίσου μεγάλη επιτυχία και λίγο χειρότερο να ήταν.

Στο ενδιάμεσο μπορεί να είναι ταυτόχρονα τόσο καλό που να κερδίσει και τις καρδιές του κάθε χομπυστα. Απλά εν τέλει αυτό αν ισχύει δεν θα αλλάξει την πορεία του στην αγορά.

Πιθανώς θέλεις εσύ να πιστεύεις πως το transalp κάνει αυτή τη στιγμή τεράστιες πωλήσεις επειδή είναι τόσο καλύτερο στη κατηγορία από τα άλλα που είναι το αποτέλεσμα αυτό. Και εγώ απλά διαφωνώ. Η επιτυχία του brand Honda έχει ξεφύγει κατά πολύ από το ίδιο το προϊόν. Είναι καλό. Πάρα πολύ καλό.Ειναι το καλύτερο για τον καθένα?! Τόσο που να τρέξουμε όλοι. Εγώ λέω όχι. Αλλά εγώ είμαι μια μονάδα Κλάιν. Είναι το καλύτερο για σένα? Πάρτο. Σε επηρεάζει σε τίποτα η άποψη μου? Εγώ θα αγοράσω μηχανή από ότι μου πεις?!

Διαφωνούμε? Κανένα θέμα. Αλλά μην το κάνουμε παιδικό η φόρουμ 2007 ας ουμε. Τύπου οωπω εθιξες τη μηχανή μου η άλλους. Κάπου νομίζω τα έχουμε ξεπεράσει αυτά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom