Να γυρίσουν τα λάδια // Vol 3

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Μετά το χωριό Γραμμένη Οξυά, ο δρόμος γίνεται πατημένος χωματόδρομος μέχρι το μνημείο. Στη συνέχεια ο δρόμος διασχίζει το χιλιοφωτογραφημένο δάσος Οξυάς, το νοτιότερο στην Ευρώπη, το οποίο το φθινόπωρο έχει τα ωραιότερα χρώματα. Το περάσαμε και στο advtroffy του 2020 κατεβαίνοντας από την κορυφογραμμή των Κοκκαλίων.
Πραγματικά πιστεύεις ότι θα αποκαλυφθούν μέσα από το δάσος διάφορα μυστήρια πλάσματα του φθινοπώρου.

Για να είμαι ειλικρινής όποτε στηνόμουν για φωτό, κάποιες φορές ένιωθα κίνηση στην άκρη του ματιού μου και άκουγα ένα απότομο θρόισμα φύλλων, αλλά μόλις γυρνούσα το βλέμμα μου προς τα εκεί το μόνο που έβλεπα ήταν φύλλα στον αέρα να πέφτουν και ένα ρίγος στην ραχοκοκαλιά μου εκείνη τη στιγμή, μου υπενθύμιζε ότι εγώ είμαι θαλασσινός....τι τα θέλω τα βουνά;;

*μάλλον η φετινή σοδειά είναι δυνατή, πρέπει να το κόψω...





Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

kordix

Μέλος
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
PP27
Καμία 600 άρια χιλιόμετρα στο σύνολο, τα λαδάκια πήραν θερμοκρασία ίσα ίσα.

Δεν είχα κάνει ποτέ την συγκεκριμένη διαδρομή η οποία είναι μαγική ξεκινώντας από το Χάνι Ρερεση και καταλήγοντας στον κεντρικό δρόμο Λαμίας Καρπενησίου.

Ιδιαίτερα το κομμάτι από το Κροκύλειο και μέχρι και τη Γραμμένη Οξυά, έχεις τις κορυφές των Βαρδουσίων στα δεξιά σου οι οποίες είναι τόσο επιβλητικές που σε κάθε ξέφωτο η ματιά φεύγει απ' τον δρόμο δίνοντας συνεχώς διαφορετικό κάδρο. Στην αρχή τις βλέπεις από μακρυά και η αίσθηση που αποκομίζεις παρατηρώντας τις είναι θαυμασμός και μεγαλοπρέπεια.
Έτσι μυτερές που είναι, νιώθεις την γη θυμωμένη, έτοιμη να επιτεθεί στον ουρανό!

Όσο όμως ανεβαίνει το υψόμετρο και διασχίζεις τα χωριά, ο θαυμασμός γίνεται δέος καθώς αυτές οι απόκοσμες κορυφές έρχονται όλο και πιο κοντά σου δίνοντας σου την εντύπωση ότι τελικά είμαστε πολύ μικροί.
Η σχετικά καλή άσφαλτος (την περίμενα χειρότερη) τα πανύψηλα έλατα και το καθαρό παγωμένο οξυγόνο σε κάθε ανάσα, συνθέτουν μια εξωπραγματική οδηγική εμπειρία.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι άφησα εκκρεμότητες και ένα ταξιδιωτικό αξίζει κάποια στιγμή να γίνει στην ευρύτερη περιοχή.
Στο Κροκύλειον ειχε ένα πολύ ωραίο ξενώνα και η ταβέρνα στην πλατεια τα καλοκαίρια που έχει κόσμο το χωριό τα σκ βάζει σχάρα, κοκορέτσι, κοντοσούβλι και άλλα πιο hardcore ψητά.

Βολτάρα έκανες!!!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Μπραβο Γιάννη ,τα μέρη επάνω εκεί είναι πανέμορφα ειδικά τέτοια εποχή!!
Μακάρι να μη δούλευα χθες να ακολουθούσα ! Αν και κάποια εξορμηση θα παίξει κάποια στιγμή προς τα κει ,λέω κάνα δίμηνο τώρα να κάνω μια κυκλική λίμνη Ευήνου και όλο με πάνε πίσω κάτι υποχρεώσεις !!
Σιγά μην σε λυπηθούμε κιόλας, μας έχεις κάνει τα νεύρα κρόσσια :cautious:
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Σιγά μην σε λυπηθούμε κιόλας, μας έχεις κάνει τα νεύρα κρόσσια :cautious:
Γι'αυτό πάμε παρέα τη γύρα :wacky: καφεδάκι στην πλατεία του Πλατάνου και φαγητό στη ταβέρνα της Μαρίας στη Περδικόβρυση :D
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Γι'αυτό πάμε παρέα τη γύρα :wacky: καφεδάκι στην πλατεία του Πλατάνου και φαγητό στη ταβέρνα της Μαρίας στη Περδικόβρυση :D
Αυτό πρέπει να το πεις με φωνή "νονού", I will make you an offer you cannot refuse
 

drogo

Μέλος
Περιοχή
Ωρωπος
Όνομα
Θωμας
Μοτό
Norden 901, EXC 4OO,
Γι'αυτό πάμε παρέα τη γύρα :wacky: καφεδάκι στην πλατεία του Πλατάνου και φαγητό στη ταβέρνα της Μαρίας στη Περδικόβρυση :D
η οποια ειχε προχτες και ζαρκαδακι για τους vegan... :ok:
 

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Θα πέσει απειλητικό μήνυμα απανταχού την στιγμή εκείνη!!! :friendship:
....καβάλα σε ποδηλατο για σπασιμο!!
:ha
 

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Ωρ
Μετά το χωριό Γραμμένη Οξυά, ο δρόμος γίνεται πατημένος χωματόδρομος μέχρι το μνημείο. Στη συνέχεια ο δρόμος διασχίζει το χιλιοφωτογραφημένο δάσος Οξυάς, το νοτιότερο στην Ευρώπη, το οποίο το φθινόπωρο έχει τα ωραιότερα χρώματα. Το περάσαμε και στο advtroffy του 2020 κατεβαίνοντας από την κορυφογραμμή των Κοκκαλίων.
Πραγματικά πιστεύεις ότι θα αποκαλυφθούν μέσα από το δάσος διάφορα μυστήρια πλάσματα του φθινοπώρου.

Για να είμαι ειλικρινής όποτε στηνόμουν για φωτό, κάποιες φορές ένιωθα κίνηση στην άκρη του ματιού μου και άκουγα ένα απότομο θρόισμα φύλλων, αλλά μόλις γυρνούσα το βλέμμα μου προς τα εκεί το μόνο που έβλεπα ήταν φύλλα στον αέρα να πέφτουν και ένα ρίγος στην ραχοκοκαλιά μου εκείνη τη στιγμή, μου υπενθύμιζε ότι εγώ είμαι θαλασσινός....τι τα θέλω τα βουνά;;

*μάλλον η φετινή σοδειά είναι δυνατή, πρέπει να το κόψω...





Στάλθηκε από το Mars μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ωραία βόλτα και ωραίες φωτογραφίες!!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Γι'αυτό πάμε παρέα τη γύρα :wacky: καφεδάκι στην πλατεία του Πλατάνου και φαγητό στη ταβέρνα της Μαρίας στη Περδικόβρυση :D
Διαβασμένος πάντα!
Επειδή πας καθημερινες συνήθως όπως κ γω ρίξε σύρμα μήπως το πιούμε παρέα το τσίπουρακι στα Κραβαρα..
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Διαβασμένος πάντα!
Επειδή πας καθημερινες συνήθως όπως κ γω ρίξε σύρμα μήπως το πιούμε παρέα το τσίπουρακι στα Κραβαρα..
Εννοείται θα πέσει σήμα Γιώργη!! Με το καλό να βολταρουμε !!
 

thenos

"Κάνε άλμα πιο γρήγορο από τη φθορά"
ADVRIDE Team
Περιοχή
Ελάτη
Όνομα
Θανασης
Μοτό
KTM 950 ADV & KTM EXC450
Δίνεις την εικόνα ανθρώπου πού απολαμβάνει το κάθε χιλιόμετρο που κάνει σε δύο ρόδες...
Εύχομαι να μη σταματήσουν να κυλάνε ποτέ και να μας γεμίζεις ωραία κείμενα και εικόνες... :ok:
Εβίβα καπταιν...!:friendship:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Προκαλείται ένας διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του νήματος σε "Να γυρίσουν τα κάρβουνα" άστα διαλα πχια
 
Top Bottom