Να μη σου τύχει...

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Καλησπέρα σε όλους, γράφω λίγο να ξεσκάσω απ'τη σημερινή ατυχία... Τι μας κατέστρεψε ένα υπέροχο τριήμερο σε Βόλο, Πήλιο και σε όλα τα όμορφα μέρη εκεί γύρω??? Μια σπασμένη αλυσίδα...
Εντωμεταξύ σε όλο το ταξίδι δεν την βλέπαμε στα καλά της.... που και που άκουγα κάτι χρατσ χρούτσ και ανησυχούσα, αλλά δεν βλέπαμε κάτι σημαντικό... Ε λέω θα πάω Αθήνα θα βάλω καινούρια αλυσιδογράναζα να μείνω ήσυχος... Ε τελικά λίγο μετά τη Λαμία σπάει και μεχρι να σταματήσω είχε γίνει δυο κομμάτια. Το ένα καπου έφυγε στο δρόμο το άλλο τυλίχτηκε στο γρανάζι, σπάζοντας το κάλυμα της αλυσίδας, ζάβωσε την πινακίδα και έκανε τρομερές γρατζουνιές ανοιγοντας μία ηδη υπάρχουσα τρύπα στο ψαλίδι...
Αφού σταμάτησα γύρισε προσεκτικά και ο alexmak125. Κοιταχτήκαμε, γελάσαμε, αγκαλιαστήκαμε και κλάψαμε... Άντε να πάρουμε την οδική. Κοιτάω, τι να δω... Είχα μαζί μου το παλιό συμβόλαιο... τα καινούρια στο κομπιούτερ... Πέρνω τηλέφωνο από την προηγούμενη ασφάλεια, η οποία είναι ακριβώς η ίδια με την τωρινή, και μου λένε ότι έχει λήξει ίσως είστε σε καποια άλλη. Ταυτόχρονα σκάει και η οδική της εθνικής οδού. Όσο περιμέναμε πέρνω τον ξάδερφο να τσεκάρει το κομπιούτερ. μου δινει τηλέφωνα ξαναπέρνω την ασφαλιστική. Μου λέει έχεις ασφάλεια αλλά η οδική ισχύει μονο για ατύχημα και όχι για ζημια.... Νεύρααα. Ευτυχώς που ήμασταν 2 μηχανάκια.
Τελικά επέλεξα τη λύση να μείνει το μηχανάκι στο βενζινάδικο και αύριο να πάω με αλυσίδα να το φέρω. Φτάσαμε Αθήνα 22 και... Αφού ρίχνω μια ματιά στα χαρτιά βλέπω πληρωμένη κανονικά και ασφάλεια και οδική... Από περιέργεια ξαναπέρνω τηλέφωνο αυτό που πήρα την πρώτη φορά... ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ.... ότι μάλλον στη αρχή πρέπει να πατησανε μόνο τον τριψήφιο αριθμό και δεν έβαλαν το 0 μπροστά και θα είδαν το παλιό συμβόλαιο... Έχω κανονικά οδική... :/
Τι κάνω τώρα? Πάω με αλυσίδα, μου το φέρνουνε αυτοί? Για πείτε γνώμες.
 

CubMan

Μέλος
Όνομα
Darth Pleguis
Μοτό
Imperial Speeder
Πας με την αλυσίδα στο χέρι και τους τα κάνεις γης μαδιάμ...

Πλάκα κάνω φυσικά, τους ειδοποιείς να το φέρουν αυτοί, δεν υπάρχει λόγος να κάνεις περιττά έξοδα και ταλαιπωρία ;)
 

intruder

Μέλος
Περιοχή
Καζανη
Όνομα
ΓΙΩΡΓΟς
Μοτό
SUZUKI GSX1250FA ''ADVENTURE''
ποσα χιλιομετρα ειχε η αλυσιδα?ετσι απο περιεργια.
αφου δεν επαθες τπτ εσυ οκ.....την οδικη να την ''κανονισεις''
k πια εταιρεια?γενικα την προσεχες/συντηρουσες?ρωταω γιατι ,βλεπω γνωστους που παραπροσεχουν να την 'πατανε''.....αρα βγαινουν κ κανα δυο συμπερασματα
 

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Έλα κανένα 15αρι χιλιάδες ειχε πάνω... Τη καθάριζα και τη λάδωνα τακτικά. Μπορεί να το παρέλειψα μερικές φορές και τώρα τελευταία φαινόταν να έχει κάνει κανένα 2-3 κόμπους.

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

bill race

Μέλος
Περιοχή
Λουτρακι
Όνομα
Βασιλης
Μοτό
Gamoto
Καλησπέρα σε όλους, γράφω λίγο να ξεσκάσω απ'τη σημερινή ατυχία... Τι μας κατέστρεψε ένα υπέροχο τριήμερο σε Βόλο, Πήλιο και σε όλα τα όμορφα μέρη εκεί γύρω??? Μια σπασμένη αλυσίδα...
Εντωμεταξύ σε όλο το ταξίδι δεν την βλέπαμε στα καλά της.... που και που άκουγα κάτι χρατσ χρούτσ και ανησυχούσα, αλλά δεν βλέπαμε κάτι σημαντικό... Ε λέω θα πάω Αθήνα θα βάλω καινούρια αλυσιδογράναζα να μείνω ήσυχος... Ε τελικά λίγο μετά τη Λαμία σπάει και μεχρι να σταματήσω είχε γίνει δυο κομμάτια. Το ένα καπου έφυγε στο δρόμο το άλλο τυλίχτηκε στο γρανάζι, σπάζοντας το κάλυμα της αλυσίδας, ζάβωσε την πινακίδα και έκανε τρομερές γρατζουνιές ανοιγοντας μία ηδη υπάρχουσα τρύπα στο ψαλίδι...
Αφού σταμάτησα γύρισε προσεκτικά και ο alexmak125. Κοιταχτήκαμε, γελάσαμε, αγκαλιαστήκαμε και κλάψαμε... Άντε να πάρουμε την οδική. Κοιτάω, τι να δω... Είχα μαζί μου το παλιό συμβόλαιο... τα καινούρια στο κομπιούτερ... Πέρνω τηλέφωνο από την προηγούμενη ασφάλεια, η οποία είναι ακριβώς η ίδια με την τωρινή, και μου λένε ότι έχει λήξει ίσως είστε σε καποια άλλη. Ταυτόχρονα σκάει και η οδική της εθνικής οδού. Όσο περιμέναμε πέρνω τον ξάδερφο να τσεκάρει το κομπιούτερ. μου δινει τηλέφωνα ξαναπέρνω την ασφαλιστική. Μου λέει έχεις ασφάλεια αλλά η οδική ισχύει μονο για ατύχημα και όχι για ζημια.... Νεύρααα. Ευτυχώς που ήμασταν 2 μηχανάκια.
Τελικά επέλεξα τη λύση να μείνει το μηχανάκι στο βενζινάδικο και αύριο να πάω με αλυσίδα να το φέρω. Φτάσαμε Αθήνα 22 και... Αφού ρίχνω μια ματιά στα χαρτιά βλέπω πληρωμένη κανονικά και ασφάλεια και οδική... Από περιέργεια ξαναπέρνω τηλέφωνο αυτό που πήρα την πρώτη φορά... ΚΑΙ ΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ.... ότι μάλλον στη αρχή πρέπει να πατησανε μόνο τον τριψήφιο αριθμό και δεν έβαλαν το 0 μπροστά και θα είδαν το παλιό συμβόλαιο... Έχω κανονικά οδική... :/
Τι κάνω τώρα? Πάω με αλυσίδα, μου το φέρνουνε αυτοί? Για πείτε γνώμες.
Να στη φερει η οδικη (εφοσον τελικα εχεις), συνεννοήσου καλα γιατι κανονικα πρεπει να ειναι καποιος εκει να τους την παραδωσει (υπογραψει στο εντυπο).
Σορυ αλλα για την ταλαιπορια σου ευθυνη εχεις εσυ, δεν ξεκιναμε ταξιδη με ξεχειλωμενη αλυσιδα και γραναζια (ευτυχως λιγο το κακο) και δευτερον πρεπει να ξερουμε τι πληρωνουμε και τι μας παρεχει η ασφαλεια μας.
Αντε και γρηγορα στο επομενο ταξιδη :biker:
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Πάθημα...μάθημα! Ευτυχώς χωρίς παρατράγουδα! Δεν μπορείς να φανταστείς τι θα μπορούσες να πάθεις! Άναψε ένα κεράκι και πες ένα ευχαριστώ!
Φυσικά να σου την φέρουν αυτοί, πληρώθηκαν προκαταβολικά γι αυτή την δουλειά!
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ε τελικά λίγο μετά τη Λαμία σπάει και μεχρι να σταματήσω είχε γίνει δυο κομμάτια. Το ένα καπου έφυγε στο δρόμο το άλλο τυλίχτηκε στο γρανάζι, σπάζοντας το κάλυμα της αλυσίδας, ζάβωσε την πινακίδα και έκανε τρομερές γρατζουνιές ανοιγοντας μία ηδη υπάρχουσα τρύπα στο ψαλίδι...
Ανοιξε τρυπα; :eek:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Παντελή καλά ξεμπερδέματα.

Και μην ξεχάσεις να μας πείς ποιά ακριβώς (μάρκα-τύπος) αλλυσίδα φόραγες κ πόσα χλμ είχες.
Υπάρχει προϊστορία σπασμένων αλλυσίδων στα XTZ κ είναι καλό να έχουμε μιά βάση δεδομένων ,ώστε να βγαίνουν κ τα κατάλληλα συμπεράσματα ,μπας κ την γλυτώσει κανας επόμενος.
 

ckalfas

Μέλος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Χρήστος
Μοτό
BMW R 1200 GSA
KTM 640 ADV
Yamaha Virago 250
Παρηγορήσου, του κουμπάρου μου, έσπασε ο κινητήρας από το χτύπημα, τα Κάρτερ, βγήκε άχρηστο το μοτερ
Χάρη, τι μοτοσυκλέτα;
 

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Παντελή καλά ξεμπερδέματα.

Και μην ξεχάσεις να μας πείς ποιά ακριβώς (μάρκα-τύπος) αλλυσίδα φόραγες κ πόσα χλμ είχες.
Υπάρχει προϊστορία σπασμένων αλλυσίδων στα XTZ κ είναι καλό να έχουμε μιά βάση δεδομένων ,ώστε να βγαίνουν κ τα κατάλληλα συμπεράσματα ,μπας κ την γλυτώσει κανας επόμενος.
Η αλυσίδα καλή είναι. Afam 520 x ring αν δεν κάνω λάθος. Απλά η μ@κ@κια μου ήταν ότι πριν κανένα μήνα έφαγα άμμο αφού το είχα στη πένα και κόλησε παντού. Και το πήγα στη πίεση και το πλάκωσα. Τι να κάνω τα θελα και τα' παθα... Από εκεί μετά παρατήρησα τους κομπους αλλά δε το περίμενα και έτσι... Από ψαλίδι ξέρετε καμια τιμή ρε παιδιά; Μη μου έρθει και απότομο...

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
Τα Τενερε ως γνωστον εχουνε θεματα με την αλυσιδα.Με αυτο σαν δεδομενο,κακως συνεχισες ενω ειδες οτι εχεις προβλημα.Ευτυχως γλυτωσες απο πολυ χειροτερα.

Φορτωσε το και στο συνεργειο,μηπως εχει παθει και αλλη ζημια.


Και σταματα να κανεις βολτες με κατσικοποδαρους.:secret:
 
Top Bottom