Να μη σου τύχει...

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Τα Τενερε ως γνωστον εχουνε θεματα με την αλυσιδα.Με αυτο σαν δεδομενο,κακως συνεχισες ενω ειδες οτι εχεις προβλημα.Ευτυχως γλυτωσες απο πολυ χειροτερα.

Φορτωσε το και στο συνεργειο,μηπως εχει παθει και αλλη ζημια.


Και σταματα να κανεις βολτες με κατσικοποδαρους.:secret:
Για το θέμα κατσικοποδαρος έχεις βάση... Θα το νε κανονίσω εγώ καλά...

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

Μητσάρας

Μέλος
Περιοχή
Αιτωλικό
Όνομα
Μητσος
Μοτό
Ténéré XT660z

piaggio PX200
Τα Τενερε ως γνωστον εχουνε θεματα με την αλυσιδα.Με αυτο σαν δεδομενο,κακως συνεχισες ενω ειδες οτι εχεις προβλημα.Ευτυχως γλυτωσες απο πολυ χειροτερα.

Φορτωσε το και στο συνεργειο,μηπως εχει παθει και αλλη ζημια.


Και σταματα να κανεις βολτες με κατσικοποδαρους.:secret:
τι θεματα εχουνε τα τενερε με την αλυσιδα?πρωτη φορα το ακουω.
εννοεις με τη μαμα αλυσιδα πρωτης τοποθετησης ή γενικοτερα?
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
τι θεματα εχουνε τα τενερε με την αλυσιδα?πρωτη φορα το ακουω.
εννοεις με τη μαμα αλυσιδα πρωτης τοποθετησης ή γενικοτερα?
Γενικότερα....
Είναι ελεύθερα πλάσματα κ δεν γουστάρουν αλυσίδες.
Αρχίζουν να τις ροκανίζουν απο καινούργιες.
Αργά ή γρήγορα ,καταφέρνουν κ τις σπάνε...:sneaky:
 

aeroplanatos

Μέλος
Περιοχή
Αστακός και Around the World
Όνομα
Παντελής
Μοτό
ΧΤΖ 660 Tenere 2008
Μολις πήρα και ρώτησα τιμή για το ψαλίδι... 828.50 ευρώ... :( τι λέτε αξίζει να τα δώσω ή να πάω για κόλλημα... Και αν μετά το κόλλημα μου βγάλει τπτ άλλο μη πάω και για ψαλίδι και για κόλλημα....

Sent from my D5503 using Tapatalk
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Μεταχειρισμενο δεν παιζει πουθενα??
 

lmb990

Μέλος
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Όνομα
ΛΑΜΠΡΟΣ
Μοτό
YAMAHA TENERE 700
Αμα ριναι να δωσεις πανω απο 1000 για ψαλιδι και αλυσιδογραναζα και εργασια παρε καλυτερα αυτο.. http://www.car.gr/parts/view/7917114/
Τυχαια ειναι η αγγελια ..
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Αμα ριναι να δωσεις πανω απο 1000 για ψαλιδι και αλυσιδογραναζα και εργασια παρε καλυτερα αυτο.. http://www.car.gr/parts/view/7917114/
Τυχαια ειναι η αγγελια ..
"O συνδρομητής που καλέσατε ,έχει (ΜΟΝΙΜΑ) ενεργοποιήσει την φραγή εισερχομένων κλήσεων...."
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
τι θεματα εχουνε τα τενερε με την αλυσιδα?πρωτη φορα το ακουω.
εννοεις με τη μαμα αλυσιδα πρωτης τοποθετησης ή γενικοτερα?
Μητσε οπως τα λεει ο Γατος.Θελει να εχεις το νου σου.
 

Pan-dvs

Μέλος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όνομα
Παναγιωτης
Μοτό
Gs 1200
οπως θα τον ειχα σε καθε μοτο με αλυσιδα...
Με δεδομενο τον αριθμο των ατυχηματων που εχει προκαλεσει η αλυσιδα στα Τενερε,εδω χρειαζεται να τον εχεις λιγο παραπανω.


Αληθεια ρε παλικαρια,ειναι ενα προβλημα που λυνεται με καποιον τροπο?
 

StepaS

Μέλος
Περιοχή
Νάουσα
Όνομα
Vag
Μοτό
KTM Adventure 990 `09
Υπάρχουν κάποια κιτ "αυτόματης" λίπανσης της αλυσίδας. Φίλος με 990 μου έχει πει πως το χρησιμοποιεί από την πρώτη μέρα και στα 40.000 περίπου δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθεί καθόλου με την αλυσίδα του (καθάρισμα, τέντωμα). Το αρνητικό είναι πως λερώνει πολύ γι`αυτό με δική του πατέντα έβαλε ένα μικρό φτεράκι πάνω από το πίσω γρανάζι για να μην πιτσιλάει και έλυσε και αυτό το θέμα... Πιστεύω πως σε όλες της μηχανές που μπαίνουν συχνά χώμα κάτι τέτοιο θα ήταν σωτήριο.
 

Alexmak 125

Μέλος
Περιοχή
Αστακος, Αιτωλοακαρνανια
Όνομα
Αλεξανδρος
Μοτό
Derbi Senda DRD 125
BMW f800 gs (το προβληματικό)
Μα να μην βγάλει θέμα το παλιόbmw και να βγάλει το τενερέ???? Είναι πράματα αυτά?? :D
Κακές παρέες ακούω.. :roflmao:
Όσο για την ζημιά και λίγα έπαθε με την ταχύτητα που πηγαίναμε, ευτυχώς που ήμασταν μαζί και βρήκαμε γρήγορα λύση...
Τα σίδερα φτιάχνονται! Τα παλιοbmw πάλι σε ταλαιπωρούνε μια ζωή και ευχαριστημένα δεν είναι.. :disgust:
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
Πήρες τηλέφωνο;

Sent from my D5503 using Tapatalk
Πολλές φορές...εδώ κ 45 μέρες που πρωτοανέβηκε η αγγελία.


Υπάρχουν κάποια κιτ "αυτόματης" λίπανσης της αλυσίδας. Φίλος με 990 μου έχει πει πως το χρησιμοποιεί από την πρώτη μέρα και στα 40.000 περίπου δεν έχει χρειαστεί να ασχοληθεί καθόλου με την αλυσίδα του (καθάρισμα, τέντωμα). Το αρνητικό είναι πως λερώνει πολύ γι`αυτό με δική του πατέντα έβαλε ένα μικρό φτεράκι πάνω από το πίσω γρανάζι για να μην πιτσιλάει και έλυσε και αυτό το θέμα... Πιστεύω πως σε όλες της μηχανές που μπαίνουν συχνά χώμα κάτι τέτοιο θα ήταν σωτήριο.
Χώμα και αυτόματη λίπανση.....ΔΕΝ !!!

Το Τενερέ έχει ένα κατασκευαστικό σφάλμα στην γραναζιέρα ,γι'αυτό καταστέφει συχνά ρουλεμάν-σινεμπλόκ-αλυσιδογράναζα.
Λύνεται με κάποια μετατροπή (μεγάλωμα της φωλιάς της γραναζιέρας κ μεγαλύτερο ή διπλό ρουλεμάν με αντίστοιχο κόντυμα του αποστάτη)
Αλλά και να μην το κάνει κάποιος ,αν φροντίσει να ελέγχει συχνά την γραναζιέρα του ,ώστε να μην φτάσει να χορεύει τσιφτετέλι ,μια χαρά θα είναι όλα.
 

est

Μέλος
Όνομα
Στέφανος
Μοτό
Σουζούκι ΔρΖ
:eek:
Αυτά βλέπω και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για αντικατάσταση αλυσίδας στο Τρανσάλπ μου.
 

el-Gatto

Ανήσυχο μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Κωνσταντίνος
Μοτό
BMW R1200GSA
KTM 990 ADV
το xtr εχει κ αυτο τετοιο θεμα?
ΧΤΖ/R έχουν την ίδια γραναζιέρα.
Απλά στο ΧΤΖ ,λόγω μεγαλύτερου βάρους (ίσως σε συνδιασμό κ με το μεγαλύτερο μεταξόνιο) το πρόβλημα επιδεινώνεται.

:eek:
Αυτά βλέπω και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για αντικατάσταση αλυσίδας στο Τρανσάλπ μου.
Καμία σχέση.
Τα 2κύλινδρα δεν καταπονούν τα αλυσ/ζα όπως τα 1κύλινδρα.
 

kaf

Μέλος
Όνομα
Κων/νος
Μοτό
Voge 300 Rally
Όταν λέτε κόμπους τι εννοείτε;
Μήπως ακαμψία σε κάποιους κρίκους?
Επιπλέον, με ήπια και ήρεμη οδήγηση και περιοδική συντήρηση πόσα περίπου χλμ πριν αλλαγή αλυσιδογραναζιων?
 
Top Bottom