Νότια Εύβοια, Ακρωτήριο Καφηρέας (Κάβο Ντόρο)

Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Μόλις βγήκε φρέσκο απ' τον φούρνο.
Φοβήθηκα ότι θα μου απορρίψει ο σωλήνας λόγω δικαιωμάτων αλλά οι Porcupine Tree στάθηκαν καλοί μαζί μου. :):cool:

Ωραία παρέα ωραία βόλτα κ ωραίο βιντεακι Αντώνη.

Είμαι από αυτούς που δεν έχω πάει στο ακρωτήρι του κάβο ντόρο .
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Ωραία παρέα ωραία βόλτα κ ωραίο βιντεακι Αντώνη.

Είμαι από αυτούς που δεν έχω πάει στο ακρωτήρι του κάβο ντόρο .
Nα παμε ξανα λοιπον παρεα!
Ενα 2ημερακι με μπολικο χωμα εκει κατα την ανοιξη προς εξερευνηση της κεντρονοτιας Ευβοιας νομιζω οτι θα πρεπει να γινει
 

Padis

ven pasa ...
Περιοχή
Άγ.Στέφανος Αττικής
Όνομα
Παντελής
Μοτό
®1200 adv
Drz400E
Μόλις βγήκε φρέσκο απ' τον φούρνο.
Φοβήθηκα ότι θα μου απορρίψει ο σωλήνας λόγω δικαιωμάτων αλλά οι Porcupine Tree στάθηκαν καλοί μαζί μου. :):cool:

Είναι ακριβώς η διαδρομή που κάναμε πέρσι με Lefteriskou και onroad ...
Το μόνο σημείο που ζόρισε ήταν το ανέβα από τον κομμένο δρόμο στον καινούργιο. Όλα τ'άλλα φέεεετα ... ;)

Είμαι από αυτούς που δεν έχω πάει στο ακρωτήρι του κάβο ντόρο .
Μην νομίζεις, δεν χάνεις και τίποτα... :cool:
 
Περιοχή
Πλαταιές Κιθαιρωνας
Όνομα
ΛΕΩΝΙΔΑΣ.
Μοτό
GS 1150 ADV
Nα παμε ξανα λοιπον παρεα!
Ενα 2ημερακι με μπολικο χωμα εκει κατα την ανοιξη προς εξερευνηση της κεντρονοτιας Ευβοιας νομιζω οτι θα πρεπει να γινει
:ok:
 

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
Ούτε να αλλάξω παράθυρο δεν πρόλαβα. Ακόμα ένας.




Αφού πατάς σε όλα accept ρε Γιαννο
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Αφού πατάς σε όλα accept ρε Γιαννο
Μόνο στα παλιά με τον Udo, πλέον τι έχει μείνει μόνο ένας κιθαρίστας.

"Απαραίτητα" ή άρνηση.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Σκέφτομαι την Κυριακή (μεθαύριο δηλαδή 24/3) να ροβολίσω μέχρι την Εύβοια και να δοκιμάσω τη βόλτα του antsoar .
Η σκέψη είναι να πάρω το πρώτο από Αγ. Μαρίνα (08:15) και ξεκινήσω τη βόλτα επίσης δεξιόστροφα από την πλευρά του Αιγαίου μέχρι Κάβο Ντόρο (εκκλησάκι Αγ. Γρηγορίου; ) σύμφωνα με το τελευταίο ίχνος που ανέβασε ο konkost και μετά να ψάξω κανένα επιπλέον χωμάτινο κομμάτι μήπως μειώσω την άσφαλτο μέχρι την Κάρυστο.
Φαντάζομαι ότι το τελευταίο κομμάτι Κάρυστος - Στύρα θα είναι επίσης ασφάλτινο για να προλάβω το τελευταίο φέρυ στις 18:00.

Αν κάποιος ψήνεται να ακολουθήσει ας γράψει εδώ. Στη νότια Εύβοια έχω να πάω χρόνια, οπότε σταθερές δεν έχω, αν προκύψουν συνοδοιπόροι "πλάθουμε" τη διαδρομή μαζί ανάλογα με τις ορέξεις μας....

Υ.Γ. Επίσης το τηλ μου είναι στο προφίλ.
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Πήρα ομοίως το πρώτο από Αγ. Μαρίνα και μπήκα στη διαδρομή που ανέβασε ο konkost πιο πάνω.

Στα πρώτα 10χλμ από τη στιγμή που πατήσεις χώμα, φτάνοντας στις πρώτες ανεμογεννήτριες, το ίχνος μπαίνει σε ένα σημείο όπου όχι δεν υπάρχει (χωματό)δρομος ούτε μονοπάτι και το περπάτησα αρκετά πιο κάτω! Αυτό μερικές φορές συμβαίνει όταν η διαδρομή φτιάχνεται στο pc και δεν είναι ίχνος (track) που έχει περαστεί προηγουμένως. Απλά χρειάζεται να ξαναβγείς στις φλαταδούρες και να ξαναβρείς τη διαδρομή λίγο πιο κάτω.

Η διαδρομή μέχρι το Κάβο ντόρο είναι πολύ όμορφη και περνάει από πολλά διαφορετικά τεραίν, από γλιστερό γαρμπίλι, σπασμένη πέτρα, κοκκινόχωμα με λούκια. Μετά την παράκαμψη για Κάβο ντόρο και το εκκλησάκι εκεί (όπου και οι μοναδικές μου φωτογραφίες) η διαδρομή γίνεται καθαρά... ασφάλτινη (όχι ότι δεν είχε ασφάλτινα κομμάτια και πριν)!

Για να το μειώσω αυτό διάλεξα ένα κομμάτι από τη διαδρομή που είχε ανεβάσει ο endtourista πριν χρόνια. Είναι ένα κομμάτι που αφού περάσει από ένα δάσος ανεμογεννητριών (τώρα) ανεβοκατεβαίνει διαδοχικά προς τις παραλίες Λινάρι - Ποτάμι - Λιβάδι μέσα από ένα ξερό, βραχώδες, άγριο τοπίο. Αυτό πρόσθεσε το αλατοπίπερο στη βόλτα! Το κομμάτι από Λινάρι προς Ποτάμι, πριν η διαδρομή βγει για λίγο στην άσφαλτο, είναι σχετικά στενό, με κλίσεις και είχε νεροφαγώματα βάθους μισού μέτρου, οπότε η επιλογή πορείας γίνεται κρίσιμη. Παρότι τα νεροφαγώματα τρέχουν κατά μήκος του δρόμου, ήταν ένα σημείο που έκοβαν το δρόμο σχεδόν στη μέση οπότε διαλέγοντας να περάσω από ένα πολύ στενό πέρασμα, ο πίσω τροχός έπεσε μέσα. Για καλή μου τύχη εκείνη τη στιγμή περνούσαν από το σημείο πατέρας και γιος με ένα Jimny με κάτι τεράστιους(!) τροχούς, και βοήθησαν να σηκωθεί το πίσω μέρος του ΚΤΜ και να βγει στον αφρό άκοπα! Δεν θα είχα πρόβλημα το βγάλω πιστεύω (ξέρετε πέτρες από κάτω, εγώ όχι πάνω μηχανή, εκκίνηση με δευτέρα), αλλά θα ίδρωνα λίιιγο παραπάνω...

Η διαδρομή ξανανεβαίνει άσφαλτο μετά και την τρίτη παραλία, και αντί να ακολουθήσω το παραλιακό κομμάτι των antsoar και konkost, επέλεξα ξανά το ορεινό χωμάτινο κομμάτι από τη διαδρομή του endtourista που ενώνεται με την άλλη διαδρομή λίγο πριν την Κάρυστο. Πέρασα την Κάρυστο, ήμουν στο Μαρμάρι λίγο πριν τις 4 (ένα διάλειμμα μισαώρου είχα κάνει στο Κάβο Ντόρο μόνο), μου άρεσε και έκατσα εκεί σε μια ταβέρνα για φαγητό. Έφυγα από κει, αντί των Στύρων, για Ραφήνα την ίδια ώρα στις 6.

Έχει την πλάκα του να βολτάρεις και μόνος... αρκεί φυσικά να έχεις κάποια εμπειρία και να έχεις προετοιμαστεί (εννοώ σε αυτά που κουβαλάς μαζί σου) να αντιμετωπίσεις αν συμβεί κάτι με τη μηχανή.





Δυστυχώς όταν χρησιμοποιείς το κινητό για πλοήγηση, δεν βγάζεις φωτο!!! Ήταν τόσες οι φορές που ήθελα να βγάλω μια φωτο από σημεία που περνούσα, όμως βαριόμουν να βγάλω το κινητό από τη βάση και έτσι αυτές οι 3 είναι οι μόνες μου φωτογραφίες... Πρέπει να το λύσω αυτό άμεσα!
 

TSEPETO

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
gs 1200 ad kxf450
Σε είδαμε και σε καμαρωσαμε αλλά αν κατεβαίνεις από την σέλα σου στο ταβερνάκι τις κυρίας Κατερίνας θα γνώριζες όπως και εμείς εσένα τις αφεντομουτσουναρες μας που έπινα μπύρες και έφαγαν το μαγαζί ολο
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
Σε είδαμε και σε καμαρωσαμε αλλά αν κατεβαίνεις από την σέλα σου στο ταβερνάκι τις κυρίας Κατερίνας θα γνώριζες όπως και εμείς εσένα τις αφεντομουτσουναρες μας που έπινα μπύρες και έφαγαν το μαγαζί ολο
Μη σου πω ότι το σκέφτηκα, το σημείο ήταν όντως φοβερό, αλλά είχα διαδρομή μπροστά μου και δεν ήθελα να βαρύνω... Για το τέλος είναι οι μπύρες και τα κοψίδια!
:friendship:
 

Juohmaru!

Μέλος
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
S2R1000
Meoni
καλημέρα Juohmaru!
μπορείς να ανεβάσεις το GPX της χτεσινής σου βόλτας γιατι ακούγεται super?
Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά καθώς ΔΕΝ κατέγραψα το δικό μου ίχνος, προσπαθούσα να φτιάξω τη διαδρομή που έκανα ακριβώς στο Basecamp, συνθέτοντας κομμάτια από αυτές του konkost και του endtourista (κράτησα σαν επιπλέον tracks τα "Καστανόδασος" και "Ορεινή εκδοχή" του τελευταίου κι ας μην τα έκανα). Κάτι κατάφερα...
 

Attachments

Top Bottom