Νότια Εύβοια, Ακρωτήριο Καφηρέας (Κάβο Ντόρο)

Kardabix

Μέλος
Περιοχή
Αγρίνιο
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
Yamaha XTZ 690
Λοιπόν, first things first, Η διαδρομή δεν βγαίνει στο χρονικό περιθώριο μεταξύ του πρώτου και του τελευταίου φέρι. Κόψαμε αναγκαστικά ένα αρκετό κομμάτι, θα δω τι έχει γράψει το gamrmin και θα το ανεβάσω. Ίσως προς το καλοκαίρι να έχει περισσότερα δρομολόγια λόγω τουρισμού και να είναι πιο εύκολο. Είχαμε καλό ρυθμό χωρίς κολλήματα ή προβλήματα, με ελάχιστες στάσεις για φωτογραφίες και έναν καφέ κάπου σε μια έρημη παραλία. Φτάσαμε πίσω στα Νέα Στύρα 45 λεπτά πριν φύγει το καραβάκι και ήταν χρόνος ίσα για να μπουκώσουμε ένα σουβλάκι στα βιαστικά.



Στο ακρωτήρι με πολύ προσοχή μπορείς να κατέβεις και με ένα ψηλό street, αν και το δρομάκι μπορεί να χαλάσει εύκολα με βροχή. Αν με πιάσει η προκοπή και φτιάξω το βίντεο θα δεις και θα αποφασίσεις μόνος σου, έχω όλη την παράκαμψη μέχρι το εκκλησάκι. Τώρα την υπόλοιπη διαδρομή δεν θα έστελνα κανέναν να την κάνει με τίποτα άλλο πέρα από on-off και χωμάτινα λάστιχα. Είχε αρκετά πονηρά σημεία με κροκάλες, σαθρά, έντονες κλίσεις και λούκια. Άστα Γιάννη, το εύκολο χώμα είναι ένας μύθος, το ανακαλύπτω συνέχεια :hungover::laugh:.
Αστειεύομαι εννοείται, η δική μας διαδρομή δεν ακολουθεί την πεπατημένη. Αν κάποιος παραμείνει στο κυρίως δίκτυο χωματόδρομων υποθέτω ότι θα έχει διαφορετική εμπειρία. (πάντως σε περιμένω όταν βγάλεις το ψηλό απ' την ναφθαλίνη να έρθεις Βαρυμπόμπη που είναι ιδανικά για ξεκίνημα)

Ο konkost είναι εξαιρετικός συνοδοιπόρος, ακούραστος, σβέλτος και συνεννοήσιμος. Τους δυο Αλέξανδρους με τα Tenere τους γνώρισα σήμερα και νομίζω ότι η μικρή ευέλικτη ομάδα μας έδεσε πολύ καλά.

Με εκπλήσσει πάντα το πόσο έρημη και απόμερη είναι αυτή η πλευρά της Ευβοίας.

Οι ανεμογεννήτριες έχουν βιάσει το τοπίο!

Το σβουμ είναι απίστευτα απολαυστικό στην άσφαλτο στο επαρχιακό στροφιλίκι. Τώρα καταλαβαίνω τι βρίσκουν κάποιοι στα motard :D

Το μπιτόνι που είχα φορτώσει σήμερα μου έκανε την ζωή δύσκολή και όχι για τον λόγο που σκέφτεσαι φίλε φόλοουερ. Δεν φτάνει που το πράμα είναι πανύψηλο, κότσαρα και το εμπόδιο από πάνω και ήταν αδύνατο να περάσω το πόδι μου πάνω απ' την σέλα. Δοκίμασα πολλές διαφορετικές τεχνικές όλες με εξαιρετική αποτυχία, μάζεψα και μια τούμπα στο γκαραζ του σπιτιού. Τώρα έχω κάτσει σπίτι και κοιτάζω κάτι φυλλάδια από κέντρα γιόγκα :Watching::laugh:
Βάλε τύπου rotopax με την βάση τού και σωθηκες..
 

Γιώργος 1

Μέλος
Περιοχή
Καλαμάτα
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
YAMAHA XT 600e 02
BMW R80 GS 88
Με εκπλήσσει πάντα το πόσο έρημη και απόμερη είναι αυτή η πλευρά της Ευβοίας.

Οι ανεμογεννήτριες έχουν βιάσει το τοπίο!
Αυτή η περιοχή είχε τις μεγαλύτερες πιθανότητες για να στηθεί το πρώτο πυρηνικό εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας της Ελλάδας, εάν δεν είχε ακυρωθεί το πρόγραμμα το 70.
 

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R
Α επίσης, διαβάζω ότι έχουν ήδη εγκριθεί και εκεί πολλές ακόμα και... Βόρεια που "δεν ήταν ανάγκη να καεί για να μπουν".
 

konkost

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
transalp 650
crf 300l
Μια μεγαλη περιοχη εκει στα νοτια που φτανει σχεδον μεχρι μεχρι την θαλασσα στο καβο ντορο εχει προσφατα καει οπως μαρτυρα η μυρωδια του καμενου που αναδυθηκε λογω της προχθεσινης βροχης
 

Georgecibix

Μέλος
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
Yamaha Tenere 700 2022
Ωραίο το σιέλ Ραλοτενεκέ με τα Rtech πλαστικά!! Ταίριαξε και ακριβώς το χρώμα με το μαμά καπάκι! Στο δικό μου, μπλε του 22, δε γίνεται γιατί το μαμά χρώμα έχει πέρλα οπότε σε ερώτησή που τους έκανα μου είπαν να πάρω και το καπάκι.
Με 60 γιούργια το σετ τα παλαινά πάντως, αφαιρείς κάγκελα χωρίς τύψεις και γλυτώνεις ένα 10άρι κιλά για πλάκα (εγώ τα έχω πάνω προς το παρόν για ψυχολογικούς λόγους).



.


Στάλθηκε από το 2201116SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
[/QUOTE]
 

labros

Μέλος
Περιοχή
Ιλιον - Τζουμέρκα
Όνομα
Λάμπρος
Μοτό
Ντακαρίσιο
Δοκίμασα πολλές διαφορετικές τεχνικές όλες με εξαιρετική αποτυχία,
Δοκίμασες να πατάς πρώτα πάνω στο αριστερό πατάκι, με τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ, και μετά να ανεβαίνεις;
Δίνει πολύ μεγάλο διασκελισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Να ξαναγίνει η μοτοβόλτα με σκηνές το καλοκαιρι ….

Πολυ ωραία εκδρομή πήγατε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Μοιάζει ανέκδοτο να στήσεις καλοκαίρι σκηνή στο εκκλησάκι..,ειδικά άμα έχουν ξεκινήσει τα μελτεμια.
Θα ξυπνήσεις στην Γαύδο..
Όμως θυμάμαι ότι σε μια ανάλογη εκδρομή είχαν κοιμηθεί εντός.

Στα λοιπά η βόλτα σας αποζημίωσε κ αυτό φαίνεται
Πως αλλιώς θα μ πεις...το εν λόγω σημείο έχει απίστευτη ενέργεια.
Νομίζω ήταν κ για μενα οταν ειχαμε παει το 2019 με τον S.P μια από τις καλύτερες μικτές διαδρομές που έχω κάνει!
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Δοκίμασες να πατάς πρώτα πάνω στο αριστερό πατάκι, με τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ, και μετά να ανεβαίνεις;
Δίνει πολύ μεγάλο διασκελισμό.
Άστο βρήκα καλύτερη λύση. Στην επόμενη βόλτα αντί για μπιτόνι θα κρατάω μαζί κλέφτη βενζίνης και θα ακολουθώ όποιον έχει μεγάλο ντεπόζιτο :laugh:


Να ξαναγίνει η μοτοβόλτα με σκηνές το καλοκαιρι ….

Πολυ ωραία εκδρομή πήγατε


Sent from my iPhone using Tapatalk
Γιώργο βγαίνει πολύ ωραίο διήμερο, έχει ζουμί η περιοχή για εξερεύνηση.

Μοιάζει ανέκδοτο να στήσεις καλοκαίρι σκηνή στο εκκλησάκι..,ειδικά άμα έχουν ξεκινήσει τα μελτεμια.
Θα ξυπνήσεις στην Γαύδο..
Όμως θυμάμαι ότι σε μια ανάλογη εκδρομή είχαν κοιμηθεί εντός.

Στα λοιπά η βόλτα σας αποζημίωσε κ αυτό φαίνεται
Πως αλλιώς θα μ πεις...το εν λόγω σημείο έχει απίστευτη ενέργεια.
Νομίζω ήταν κ για μενα οταν ειχαμε παει το 2019 με τον S.P μια από τις καλύτερες μικτές διαδρομές που έχω κάνει!
Το εκκλησάκι ήταν ανοικτό και πεντακάθαρο. Βασικά πρέπει να το είχαν συντηρήσει πρόσφατα για ήταν το πιο περιποιημένο ξωκλήσι που έχω πετύχει ποτέ. Αλλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα το βρίσκεις ανοικτό κάθε φορά. Όπως και να έχει, αν έχεις μαζί σκηνή θα την βρεις την άκρη, η περιοχή έχει άπειρα σημεία για να στήσεις.

Όσο για την ενέργεια ναι είναι αλήθεια. Γενικά τα ακρωτήρια έχουν μια ιδιαίτερη χροιά.
 

dodos

Μέλος
Όνομα
Apostolis
Μοτό
Triumph tiger 1050 / Kawasaki klx 250
Kymco agility 150
Έχω σταμπάρει μερικές παραλίες ....όταν δεν θα εχει βοριά :roflmao:
Παραλία Βαρελλαίων και φαράγγι Αγ.Δημητριου με τη πρώτη ευκαιρία !!
 

George_M.

..ο Βαρθολομαίος..!
Περιοχή
Ανατολικα της Αττικης...
Όνομα
George.
Μοτό
R1100GS 75th Aniversary Edition.
Άστο βρήκα καλύτερη λύση. Στην επόμενη βόλτα αντί για μπιτόνι θα κρατάω μαζί κλέφτη βενζίνης και θα ακολουθώ όποιον έχει μεγάλο ντεπόζιτο :laugh:




Γιώργο βγαίνει πολύ ωραίο διήμερο, έχει ζουμί η περιοχή για εξερεύνηση.



Το εκκλησάκι ήταν ανοικτό και πεντακάθαρο. Βασικά πρέπει να το είχαν συντηρήσει πρόσφατα για ήταν το πιο περιποιημένο ξωκλήσι που έχω πετύχει ποτέ. Αλλά δεν σου εγγυάται κανείς ότι θα το βρίσκεις ανοικτό κάθε φορά. Όπως και να έχει, αν έχεις μαζί σκηνή θα την βρεις την άκρη, η περιοχή έχει άπειρα σημεία για να στήσεις.

Όσο για την ενέργεια ναι είναι αλήθεια. Γενικά τα ακρωτήρια έχουν μια ιδιαίτερη χροιά.
Θυμάμαι ότι ήταν εύκολο για τον επισκέπτη να βρει το κλειδί καθώς ούτε κ μεις δυσκολευτηκαμε κ μάλλον σκοπίμως το αφήνουν εκεί.
Συνεπώς ίσως υπάρχει ακόμα η
πρόσβαση.
 

Ziggy

Μέλος
Περιοχή
ΠΑΙΑΝΙΑ
Όνομα
Αλέξανδρος
Μοτό
BMW R1150GS
Suzuki DRZ400S
Yamaha T7
Είχα απαντήσει επίτηδες ότι θα έρθω με το τ7 για να παίρνατε σωληνάκι αντί για μπιτόνι ;)
Ειδικά το πρώτο κομμάτι ψηλά στα σύννεφα και στην ομίχλη ήταν πανέμορφο !
Μπράβο Αντώνη που μας ξεσήκωσες.
 

DomieMic65

Μέλος
Όνομα
Μιχάλης
Μοτό
T700
Το τενερε την βγάζει την διαδρομή ή χρειάζεται έξτρα βενζίνη;
Το τελευταίο gpx που ανέβηκε στην προηγούμενη σελίδα είναι η "απλή" διαδρομή ή με τα πιο πιπεράτα κομμάτια;
Σύνολο χλμ;
 

ibar

Μέλος
Περιοχή
Αρτεμιδα
Όνομα
Ηλιας
Μοτό
r1200gs
Το τενερε την βγάζει την διαδρομή ή χρειάζεται έξτρα βενζίνη;
Το τελευταίο gpx που ανέβηκε στην προηγούμενη σελίδα είναι η "απλή" διαδρομή ή με τα πιο πιπεράτα κομμάτια;
Σύνολο χλμ;
Δεν νομίζω ότι υπάρχει μηχανή που νά μήν την βγάζει είναι λίγα τα χιλιόμετρα και χωρίς ζορισματα
 

antsoar

Μέλος
Όνομα
Αντώνης
Μοτό
SWM RS300R
Το τενερε την βγάζει την διαδρομή ή χρειάζεται έξτρα βενζίνη;
Το τελευταίο gpx που ανέβηκε στην προηγούμενη σελίδα είναι η "απλή" διαδρομή ή με τα πιο πιπεράτα κομμάτια;
Σύνολο χλμ;
Εδώ είναι το αρχείο της διαδρομής που τελικά κάναμε για όποιον το θέλει. Δυο κομμάτια που φαίνονται ευθείες δεν καταγράφηκαν σωστά από δικό μου λάθος. Μαζί με αυτά βγαίνει κάτι λιγότερο από 200. Ουσιαστικά λίγο μετά τον Πλατανιστό έπρεπε να το κόψουμε για πίσω για να προλάβουμε το φέρι.
Στην ερημική παραλία Γιαννίτσι έχει ένα κάτι σαν καφέ όπου ο τύπος μας είπε ότι το δουλεύει όλο τον χρόνο. Τα κομμάτια που θέλουν προσοχή ίσως τα θυμάται ο konkost καλύτερα.
 

Attachments

Aldebaran

Πορτοκαλί μέλος.
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
KTM 690 Enduro '08
Voge SR4 Max
:sn:
 
Τελευταία επεξεργασία:

HAWK_46

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Λευτέρης
Μοτό
Μηλοκλέφτη
Εδώ είναι το αρχείο της διαδρομής που τελικά κάναμε για όποιον το θέλει. Δυο κομμάτια που φαίνονται ευθείες δεν καταγράφηκαν σωστά από δικό μου λάθος. Μαζί με αυτά βγαίνει κάτι λιγότερο από 200. Ουσιαστικά λίγο μετά τον Πλατανιστό έπρεπε να το κόψουμε για πίσω για να προλάβουμε το φέρι.
Στην ερημική παραλία Γιαννίτσι έχει ένα κάτι σαν καφέ όπου ο τύπος μας είπε ότι το δουλεύει όλο τον χρόνο. Τα κομμάτια που θέλουν προσοχή ίσως τα θυμάται ο konkost καλύτερα.
Αρα την κανατε δεξιοστροφα?
 
Top Bottom