Οι γυναικες στην μοτοσυκλετα!

black_hawk

Μέλος
Περιοχή
Κερκυρα
Όνομα
Θανασης
Μοτό
R 1200 GS
Promo video της FIM (Διεθνης Ομοσπονδια Μοτοσικλετας) με θεμα τη γυναικεια (ΚΑΙ! σε αγωνες, γιατι οχι?) συμμετοχη της γυναικας στα μοτοσυκλετιστικα "δρωμενα"!


:ok::ok::ok:
 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!!!!:ok::ok::ok:
 

dtz

Μίζα-μανιβέλα (Ευτραφής Περτικαλής Κυριούλης)
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Δημήτρης
Μοτό
BMW R 1200 GS
KTM 690 Enduro
μπράβο, μπράβο, μπράβο στα κορίτσια :ok:

και 2 βιντεάκια για την Ashley Fiolek, αυτό το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κορίτσι με θέληση περισσότερη απ' όση όλοι μας !!!


και βιντεάκι από το Νοέμβρη του '12 που είχε έρθει στα μέρη μας, σε μια εκδήλωση της Red Bull σε συνεργασία με το enduro.gr :ok::ok:

 

malco

Μέλος
Περιοχή
περιστερι
Όνομα
Κωνσταντινος Μαλλιος
Μοτό
Bmw r1200gs ADVENTURE
μπράβο, μπράβο, μπράβο στα κορίτσια :ok:

και 2 βιντεάκια για την Ashley Fiolek, αυτό το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ κορίτσι με θέληση περισσότερη απ' όση όλοι μας !!!


και βιντεάκι από το Νοέμβρη του '12 που είχε έρθει στα μέρη μας, σε μια εκδήλωση της Red Bull σε συνεργασία με το enduro.gr :ok::ok:

RESPECT!!!!!!
 

Manouel650

Μέλος
Περιοχή
Ρέθεμνος τση Κρήτης
Όνομα
Μανώλης
Μοτό
Domi 650
Πέρα από κάθε πλάκα, ο χώρος των μηχανοκίνητων αθλημάτων και ειδικά της μοτοσυκλέτας, είναι για άνδρες.
Οι ελαχιστότατες εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν το κανόνα, που προσωπικά ελπίζω να παραμείνει κανόνας και να απολαμβάνουμε το ωραίο φύλο στους αγώνες, μόνο έτσι:

 

STF

Μέλος
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
STέFανος
Μοτό
NUDA900R
WR250R
Πέρα από κάθε πλάκα, ο χώρος των μηχανοκίνητων αθλημάτων και ειδικά της μοτοσυκλέτας, είναι για άνδρες.
Οι ελαχιστότατες εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν το κανόνα, που προσωπικά ελπίζω να παραμείνει κανόνας και να απολαμβάνουμε το ωραίο φύλο στους αγώνες, μόνο έτσι:

Από που πηγάζει αυτό το συμπέρασμα; Τα βιντεάκια θα έλεγα πως σε διαψεύδουν!
 
Τελευταία επεξεργασία:

amyroukai

Κουλάδι Σωληνάκιας
Περιοχή
Μεθοριακός Σταθμός
Όνομα
Γιάννης
Μοτό
X, R

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Ζούμε σε μια εποχή που η λογική έχει πάει περίπατο και νομίζουμε πως όλοι μπορούν να κάνουν τα πάντα.
Ε σας έχω νέα...
-Δεν μπορούν!
Όσες ώρες χορό κι αν κάνω θα είμαι πάντα η αρκούδα της υπόθεσης !
Πιστοποιημένο και από σχολή.... Σάλσας.
Ξεκαθαρισμένο αυτό παμ παρακάτω
Όλα αυτά τα χρόνια λοιπόν οι γυναίκες έτρεχαν αγώνες μοτοσυκλέτας μαζί με άνδρες.
Το αποτέλεσμα με ελάχιστες εξαιρέσεις (στο ντράγκστερ και σε νεαρές ηλικίες αν θυμάμαι καλά)
ήταν οι γυναίκες να μην κερδίζουν ΠΟΤΕ και το χειρότερο να τραυματίζονται ακόμα και θανάσιμα
υπερασπιζόμενες μια υποτιθέμενη ισότητα που απλά δεν υπάρχει .
Κι επειδή η ιστορία έχει εξευτελιστεί σε πολλά επίπεδα ας ξεκαθαρίσουμε ότι σε όλα τα αθλήματα
υπάρχουν ανδρών γυναικών κατηγορίες.
Έτσι θα έπρεπε να γίνει κι εδώ κατά τη γνώμη μου.
Κατηγορίες γυναικών ξεχωριστές, να τρέχουν μόνες τους με δικά τους μηχανάκια
Οκ τώρα στα μέτρα των εποχών θα πεταχτεί και κάποιος και θα πει και οι τρανφόρμερς που θα τρέχουν?
Οπότε πάει μακριά η βαλίτσα έτσι?

Υπάρχει και ένα άλλο θέμα.
Επειδή δεν ζούμε στην ΕΣΣΔ του 50 η ερώτηση που πρέπει να τεθεί είναι ποιος πληρώνει το μάρμαρο.
Οι εποχές βλέπεις είναι περίεργες και παίζονται πολλά.

Ο Εσπελέτα που μυρίζει λ7 από χιλιόμετρα δεν είναι ζεστός
Φτιάχνει μεν μια κατηγορία γυναικών με ελάχιστα κόστη, λιγότερα της μοτο3, αλλά έχω την εντύπωση
ότι θα την βλέπουν μόνες τους ή έστω με τους μπαμπάδες τους.
Κάπως σαν τους Ελληνικούς αγώνες ένα πράμα

Το σίγουρο είναι ότι όλοι άνθρωποι θα έπρεπε να είναι ΙΣΟΙ αλλά δεν είναι ίδιοι και δεν μπορούν να κάνουν τα πάντα.
Για μένα η συμμετοχή γυναικών στη μοτο 3 πχ θα πρέπει ν απαγορευτεί και στο Ντακάρ θα πρέπει να έχουν μικρότερη διαδρομή
και άλλα μηχανάκια. (πχ) Ας τρέχουν με την ΕΚΟ ρε αδερφέ.


Συχνά οι απόψεις μου έχουν χαρακτηριστεί "πατριαρχικές" κι εγώ μισογύνης.
Με στεναχωρεί όμως όταν κάποια πάει και τσακιστεί στην μοτο3
όπως η Άνα Καράσκο χωρίς την παραμικρή ελπίδα να καταφέρει κάτι. Η ίδια μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αλλά η ζωή δεν τη δικαιώνει.
Με στεναχωρεί ακόμα όταν διάφοροι βλαμμένοι της λένε μπράβο καλά κάνεις,
ενώ όλοι ξέρουν πως είναι εκεί για να τραβήξει τα φώτα πάνω της σε μια άγνωστη ομάδα που δεν την ξέρει ούτε αυτός που την έχει.

Με κλανιές πάντως δεν βάφεις αυγά. Το αν θα προχωρήσει το θέμα έχει να κάνει αυστηρά από το πόσοι θα το δουν.

Αυτά για την πραγματική ζωή


υγ
όταν είχα πει σε ξένη σελίδα ότι η Ανα Καράσκο δεν θα κάνει τίποτε στη μοτο3 η απάντηση που πήρα ήταν ότι είμαι πατριάρχης και κοιτάω όλες τις γυναίκες στο γκώλο
Λίγους μήνες μετά που πάτωσε γύρισα στην ίδια κουβέντα και ρώτησα ποιος έχει δίκιο τώρα.
Η απάντηση που πήρα ήταν βρισιές σε προσωπικό επίπεδο.
 

XR Maniac

Skipper
ADVRIDE Team
Περιοχή
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Όνομα
Κωστας
Μοτό
NX 650-HRC Gandhi!!
s1000xr
Είναι η άποψη σου και βρισιές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχουν.
Στο dakar κάπου είπε ο Βασίλης ότι πήγαινε με μια πρωταθλήτρια enduro μαζί και πήγαινε καλύτερα από πολλούς άντρες.
Είναι κάποια κορίτσια πολύ ικανά
 
Top Bottom