Οι γυναικες στην μοτοσυκλετα!

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Είναι η άποψη σου και βρισιές δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να υπάρχουν.
Στο dakar κάπου είπε ο Βασίλης ότι πήγαινε με μια πρωταθλήτρια enduro μαζί και πήγαινε καλύτερα από πολλούς άντρες.
Είναι κάποια κορίτσια πολύ ικανά
Οι βρισιές υπάρχουν γιατί οι ιδεολογίες πια πάνε πακέτο όλα.
Δεν μπορείς να πεις συμφωνώ σ ένα δυο τρία και διαφωνώ σε άλλα τρία τέσσερα πέντε.
Ολοκληρωτισμό το λένε, ο οποίος μάλιστα "εισάγεται" από τους δημοκρατικούς και καλά πολίτες.
Πάει να πει δεν μπορείς να διαφωνείς με το φεμινιΖμό. Δεν μπορείς να ασκείς καμία κριτική ή να διαφωνείς. '
Όλα ή τίποτα, όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον
ΤΕΛΟΣ

Φυσικά και υπάρχουν κοπέλες ικανές αλλά μ αυτά τα μηχανάκια και σ αυτή τη διαδρομή δεν θα κερδίσουν ΠΟΤΕ.
Αυτό είναι άδικο για αυτές πριν απ όλα και κινδυνεύουν γιατί πάνε χωρίς αύριο και χωρίς καμιά ελπίδα.
Σ ένα δικό τους αγώνα όμως δεν ήταν 58η ξέρω γω αλλά 1η
Δηλαδή δεν θα τις βάλουμε να παίξουν και μποξ με τους άνδρες.... Στο όνομα της εξίσωσης των φίλων!

 

petrouil

Μέλος
Περιοχή
Ιωάννινα
Όνομα
Κώστας
Μοτό
CB500X '19
CRF300L '22
Οι βρισιές υπάρχουν γιατί οι ιδεολογίες πια πάνε πακέτο όλα.
Δεν μπορείς να πεις συμφωνώ σ ένα δυο τρία και διαφωνώ σε άλλα τρία τέσσερα πέντε.
Ολοκληρωτισμό το λένε, ο οποίος μάλιστα "εισάγεται" από τους δημοκρατικούς και καλά πολίτες.
Πάει να πει δεν μπορείς να διαφωνείς με το φεμινιΖμό. Δεν μπορείς να ασκείς καμία κριτική ή να διαφωνείς. '
Όλα ή τίποτα, όποιος δεν είναι μαζί μου είναι εναντίον
ΤΕΛΟΣ

Φυσικά και υπάρχουν κοπέλες ικανές αλλά μ αυτά τα μηχανάκια και σ αυτή τη διαδρομή δεν θα κερδίσουν ΠΟΤΕ.
Αυτό είναι άδικο για αυτές πριν απ όλα και κινδυνεύουν γιατί πάνε χωρίς αύριο και χωρίς καμιά ελπίδα.
Σ ένα δικό τους αγώνα όμως δεν ήταν 58η ξέρω γω αλλά 1η
Δηλαδή δεν θα τις βάλουμε να παίξουν και μποξ με τους άνδρες.... Στο όνομα της εξίσωσης των φίλων!

Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Γιατί πολύ απλά έχουν ήδη νικήσει ουκ ολίγες φορές επί ίσοις όροις. Πρώτη και καλύτερη η Ana Carrasco που όσο κι αν δεν πείθει στην Moto3 αυτό δεν αφαιρεί πως είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια στο WSS300 το 2018 κάτι πχ που κανένας έλληνας αναβάτης δεν έχει φτάσει ούτε καν κοντά. Οπότε με την δική σου οπτική θα έπρεπε να πω σε κάθε κάτοικο αυτής της χώρας να το παρατήσει γιατί δεν έχει γίνει ως τώρα ας μείνουν στο εθνικό πρωτάθλημα κοκ.
Ο μηχανοκίνητος δεν δικαιολογεί πουθενά κάποια σωματική υπεροχή ενώ ιστορικά ακόμα και αναβάτες που έχουν φοβερά μειονεκτική σωματική δομή ( πχ Pedroza ) έχουν δείξει παραπάνω από ικανοί να νικήσουν και να πρωταγωνιστήσουν.
Προσωπικά το πρόβλημα ξεκινάει ακριβώς γιατί υπάρχουν ξεχωριστές κατηγορίες και όχι μεικτές. Όταν αγωνίζονται σε μεικτές εκεί έχουμε την ευκαιρία να δούμε κάτι , όταν όμως χαντακώνονται σε πρωταθλήματα με βάση το φύλο δεν υπάρχει ελπίδα να δούμε κάτι. Πχ ο πρωταθλητής πλέον MotoGP Fabio Quartararo όταν ήταν πιτσιρικάς αγωνιζόταν στην CEV Moto3. Το 2013 λοιπόν που πήρε τον τίτλο στην CEV Moto3 με 3 νίκες , τέταρτη με 2 νίκες και μόλις 13 πόντους λιγοτερους τερμάτισε η Maria Herrera που τρέχει τα τελευταία χρόνια στην MotoE. Όσο λοιπόν αφήνουμε και προωθούμε την συμμετοχή σε ανταγωνιστικά πρωταθλήματα ( ανταγωνιστικά γιατί πέφτει χρήμα εξέλιξη και προβολή ) τόσο θα βλέπουμε πως οι διαφορές είναι μικρές. Δεν θα επεκταθώ σε άλλες γιατί έχουμε αναβάτριες με καλούς τερματισμούς σε Isle of Man πχ που κάποιοι ούτε απέξω δεν τολμούν να περάσουν. Δεν είναι θέμα σύγκρισης είναι θέμα συμμετοχής, ταλέντο υπάρχει
 

KTiNoS

Μέλος
Όνομα
Athanassiou Nikos
Μοτό
XT 600 sm TDM 900
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω. Γιατί πολύ απλά έχουν ήδη νικήσει ουκ ολίγες φορές επί ίσοις όροις. Πρώτη και καλύτερη η Ana Carrasco που όσο κι αν δεν πείθει στην Moto3 αυτό δεν αφαιρεί πως είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια στο WSS300 το 2018 κάτι πχ που κανένας έλληνας αναβάτης δεν έχει φτάσει ούτε καν κοντά
Παρακάμπτοντας το κανένας Έλληνας αναβάτης γιατί σιγά τα αυγά δηλαδή (3 αναβάτες έχουμε βγάλει)
Οι γυναίκες που πήραν βαθμούς στο παγκόσμιο ήταν
1 Taru Rinne 23 βαθμοί στα 125 2 φορές στη δεκάδα 1989
2 Tomoko Igata σε 2 χρόνια μαζεύει 30 βαθμούς 1995 2 φορές στην δεκάδα πάντα στα 125
3 Katja Poensgen 1995 κερδίζει το Junior Cup και το πανευρωπαϊκό. Το 2001 τρέχει στα 250 και καταφέρνει να τερματίσει 14η στο GP d’Italia
4 Ana Carrasco 9 βαθμούς στη μοτο3 αλλά σταθερή αξία στα 300ςς
5 Maria Herrera 2015 14η στο Φίλιπ Άιλαντ μοτο 3 Σε 2 χρονιές 8 βαθμούς Σήμερα στη μότο Ε
Άλλες γυναίκες που έχουν συμμετάσχει Beryl Swain (το1962 η 1η γυναίκα που πήρε μέρος σε μοτο γκραν πρι), Gina Bovaird, Inge Arends, Undine Krummer, Petra Gschwander e Daniela Tognoli.
Πως έφτασες τώρα στο ότι έχουν κερδίσει ουκ ολίγες φορές δεν ξέρω.....

Πάντως μια νέα κατηγορία ετοιμάζεται FIM Women's Motorcycling World Championship. Θα είναι μονομάρκα και θα τρέχει παράλληλα με το WSBK ίσως με 6 αγώνες.
Λογικά θα είναι τα μηχανάκια που τρέχουν στην ςς 300
Το να παίρνει η Καράσκο μηχανάκι στην μότο 3 επειδή είναι γυναίκα -γιατί με τις επιδώσεις που έχει αν ήταν άντρας δεν θα το έπαιρνε-
είναι άδικο, επικίνδυνο (παραλίγο να μένει ανάπηρη με πολύ σοβαρή σπονδυλοδεσία) αλλά κυρίως χωρίς νόημα αφού δεν υπάρχει καμία προοπτική εξέλιξης στη μοτο2 ή έστω νίκης στη μοτο3
Αυτά είναι τα γεγονότα
 

Doc.DD

Μέλος
Όνομα
Δημητρης
Μοτό
r 1200gs 07/suzuki dr 350s 92
Λίγο οφτοπικ, στο Ντακάρ.
Doc.DD και στα δικά σου!

Μου λείπουν κάτι ψιλά ργμτ
 
Top Bottom