Οταν η ασφαλιστική καθυστερεί ή αρνείται να καταβάλει την αποζημίωση.

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η ασφαλιστικές θα έπρεπε να αποζημιώνουν για τα ανταλλακτικά έτσι και αλλιώς.
Τώρα το αν θα τα διαθέσω εγώ για να αντικαταστήσω τα μέρη της μηχανής/αυτοκινήτου ή θα τα φάω σουβλάκια είναι δική μου υπόθεση.

Γιατί όπως πολύ σωστά είπες όσα είναι σε καλή κατάσταση θα καταλήξουν στην αγορά ως μεταχειρισμένα....είτε απο εμένα είτε απο την ασφαλιστική! Άρα στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, η ασφαλιστική πλήρωσε χαμηλότερο κόστος από την εμπορική αξία ΚΑΙ πιθανών να βγάλει και επιπλέον κέρδος από τα φθαρμένα ανταλλακτικά. Θα το δεχόμουν μόνο αν αποζημείωνε με το πλήρες ποσό.

I rest my case! :muted:

Όπως και να έχει θα επαναλάβω αυτό που είπαν τα παιδιά πιο πάνω, "ού μπλέξεις" γιατί πραγματικά δεν βγάζεις άκρη.
Η έννοια της ασφάλισης είναι να σου αποκαταστήσει τη ζημιά και να επαναφέρει το όχημα στη μορφή που είχε, πριν το συμβάν που αποζημιώνεται.
Σπάνε ας πούμε τα παρακάτω: φτερό, φανάρι, σχάρα, μπαγκαζιέρα
Στα αντικαθιστά με καινούρια, ή μεταχειρισμένα (ανάλογα παλαιότητας οχήματος, καλύπτεται από τη νομοθεσία γι αυτό) πλήρως λειτουργικά. Εσύ πλέον έχεις ένα μηχανάκι που κυκλοφορεί και είναι στην κατάσταση όπως πριν χτυπήσει. Τότε, πριν χτυπήσει, δεν είχες έξτρα πράγματα/ανταλλακτικά, σωστά? Σου έβαλε καινούρια/μεταχειρισμένα κι έμειναν τα "άχρηστα", ή και "χρήσιμα".
Αυτά λοιπον, είτε άχρηστα σπασμένα, είτε σε κατάσταση που μπορεί να χρησιμοποιηθούν, σε ποιον ανήκουν?
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
Επανέρχομαι στο θέμα μετά από αρκετό ψάξιμο.
Έχουμε λοιπόν και λέμε.

Τηλέφωνο στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή, όπου μου λένε ότι δεν μπορούν να κάνουν κάτι και ότι η αρμοδιότητες τους σταματάνε στο να ζητήσουν γραπτός τον λόγο σε περίπτωση που η ασφαλιστική καθυστερεί ή που αρνείται να καταβάλει αποζημείωση. Όπως χαρακτηριστικά μου είπε η ευγενέστατη κατά τα άλλα κοπέλα η διαφορά που προέκυψε είναι τα λεγόμενα "Διαφυγόντα κέρδη".

Τηλέφωνο στην Τράπεζα της Ελλάδος όπου έχουν την εποπτεία των ασφαλιστικών, πάνω κάτω μου λένε το ίδιο. Απλά επεμβένουν σε περίπτωση που δεν λάβει κάποιος αποζημίωση και πως μόνο τα πολιτικά δικαστήρια είναι αρμόδια.

Τηλεφώνησα σε δύο εταιρίες για νομική κάλυψη όπως είπε ο @geez996 , η μία απλά με αγνόησε και η άλλη μου είπε ότι απλά δεν αναλαμβάνουν υποθέσεις που έχουν ήδη προκύψει.

Έμαθα απο δεξιά και αριστερά πως και δικηγόρο να βάλω η υπόθεση θα εκδικαστεί σε 2 με 2.5 χρόνια οπότε κατέβασα τα αυτιά και το πήρα απόφαση.

Αυτό όμως που μου είπε το παιδί απο το συνεργείο σήμερα είναι που με εξόργισε ακόμα περισσότερο.
Αφού γίνει η αντικατάσταση των ανταλλακτικών η ασφαλιστική απαιτεί τα φθαρμένα κομμάτια για να καταβάλει αποζημίωση!
WTF?!!! ...που λένε και στο χωρίό μου!!



Αυτο ειναι δεδομενο. Ισως επρεπε να στο πω εξ αρχης.

Νομιζω οτι, η "παλαιοτητα" ειναι δεδομενη αν παρελθουν 6 μηνες απο την αγορα του καινουργιου. Δεν ειμαι σιγουρος.
Ξερω απο προσωπικη υποθεση οτι ειναι περιπου 20 % μειον .

Δεν ξερω αν θες να το τραβηξεις παραπανω.
 

#skliros_kariolis (geez996)

γιου μεικ μι κρ'υ'ζι ρε...
ADVRIDE Team
Περιοχή
Αττικης
Όνομα
Γιώργος
Μοτό
KTM 300 EXC το tpi το καλό , το 6 gays
@forester

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η ασφαλιστικές θα έπρεπε να αποζημιώνουν για τα ανταλλακτικά έτσι και αλλιώς.
Τώρα το αν θα τα διαθέσω εγώ για να αντικαταστήσω τα μέρη της μηχανής/αυτοκινήτου ή θα τα φάω σουβλάκια είναι δική μου υπόθεση.

Γιατί όπως πολύ σωστά είπες όσα είναι σε καλή κατάσταση θα καταλήξουν στην αγορά ως μεταχειρισμένα....είτε απο εμένα είτε απο την ασφαλιστική! Άρα στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, η ασφαλιστική πλήρωσε χαμηλότερο κόστος από την εμπορική αξία ΚΑΙ πιθανών να βγάλει και επιπλέον κέρδος από τα φθαρμένα ανταλλακτικά. Θα το δεχόμουν μόνο αν αποζημείωνε με το πλήρες ποσό.

I rest my case! :muted:

Όπως και να έχει θα επαναλάβω αυτό που είπαν τα παιδιά πιο πάνω, "ού μπλέξεις" γιατί πραγματικά δεν βγάζεις άκρη.

Αυτο δεν ισχυει...
 

Stavros_CBR

Μέλος
Όνομα
Σταύρος
Μοτό
CBR
@forester

Νομίζω πως απάντησα νωρίτερα, εφόσον μου καλύψει το ποσό το οποίο προκύπτει για την αντικατάσταση (και όχι την επισκευή) τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρει τα φθαρμένα ανταλλακτικά.
Αλλά ότι και να πούμε εμείς εδώ είναι προσωπικές απόψεις, το θέμα είναι τι λέει ο νόμος.

@geez996

Για την παλαιότητα, επειδή μίλησα στο τηλέφωνο με εκπρόσωπο της ασφαλιστικής, μου είπε "και μιας μέρας να ήταν η μηχανή θα γινόταν επισκευή και θα ίσχυε ότι ισχύει και σε μια μηχανή 5ετίας". Αλήθεια ή ψέματα δεν ξέρω...

Και ρωτάω τώρα εγώ που είμαι άσχετος, εφόσον δεν τα πουλάει τι τα κάνει τα ανταλλακτικά;
Γεμίζει τα ράφια στις αποθήκες;
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
Και ρωτάω τώρα εγώ που είμαι άσχετος, εφόσον δεν τα πουλάει τι τα κάνει τα ανταλλακτικά;
Γεμίζει τα ράφια στις αποθήκες;
θέμα των μαγαζιών αυτό (και πραγματογνωμόνων-ίσως). Πάντως η ασφαλιστικές δεν ασχολούνται καν!
 

forester

Μέλος
Περιοχή
Περιστέρι
Όνομα
Θοδωρής
Μοτό
R1200GS Triple Black
@forester

Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η ασφαλιστικές θα έπρεπε να αποζημιώνουν για τα ανταλλακτικά έτσι και αλλιώς.
Τώρα το αν θα τα διαθέσω εγώ για να αντικαταστήσω τα μέρη της μηχανής/αυτοκινήτου ή θα τα φάω σουβλάκια είναι δική μου υπόθεση.

Γιατί όπως πολύ σωστά είπες όσα είναι σε καλή κατάσταση θα καταλήξουν στην αγορά ως μεταχειρισμένα....είτε απο εμένα είτε απο την ασφαλιστική! Άρα στην δική μου περίπτωση για παράδειγμα, η ασφαλιστική πλήρωσε χαμηλότερο κόστος από την εμπορική αξία ΚΑΙ πιθανών να βγάλει και επιπλέον κέρδος από τα φθαρμένα ανταλλακτικά. Θα το δεχόμουν μόνο αν αποζημείωνε με το πλήρες ποσό.

I rest my case! :muted:

Όπως και να έχει θα επαναλάβω αυτό που είπαν τα παιδιά πιο πάνω, "ού μπλέξεις" γιατί πραγματικά δεν βγάζεις άκρη.
@forester

Νομίζω πως απάντησα νωρίτερα, εφόσον μου καλύψει το ποσό το οποίο προκύπτει για την αντικατάσταση (και όχι την επισκευή) τότε δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να πάρει τα φθαρμένα ανταλλακτικά.
Αλλά ότι και να πούμε εμείς εδώ είναι προσωπικές απόψεις, το θέμα είναι τι λέει ο νόμος.
Οκ, το είδα λίγο λάθος κι απάντησα γενικότερα.

"Ταπεινή μου γνώμη είναι πως η ασφαλιστικές θα έπρεπε να αποζημιώνουν για τα ανταλλακτικά έτσι και αλλιώς.
Τώρα το αν θα τα διαθέσω εγώ για να αντικαταστήσω τα μέρη της μηχανής/αυτοκινήτου ή θα τα φάω σουβλάκια είναι δική μου υπόθεση."

Δεν είναι έτσι φίλος!
Δε σου δίνει λ7 για να αγοράσεις ότι νομίζεις! Παίρνει τα παλιά (δεν τα παίρνει, τα είπαμε αυτά, απλώς σιγουρεύεται όσο μπορεί, οτι εσύ δε θα τα πάρεις) και σου βάζει άλλα. Τα οποία φυσικά εσύ τα πληρώνεις και προσκομίζεις τιμολόγιο αγοράς και το παλιό και παίρνεις τα λ7.
Πιστεύω να είναι πιο κατανοητό τωρα .
 
Top Bottom